استفاده از مواد اعتیاد آور، لذت دروغین و درد واقعی

استفاده از مواد اعتیاد آور، لذت دروغین  و درد واقعی

انسان از بدو تولد به صورت غریزی به دنبال کسب لذت، آسایش و آرامش و راه حلی برای کاهش دردهای زندگی است. روشهای حقیقی و درست زیادی برای تجربه ی لذت و کاهش دردهای زندگی وجود دارد. مثل: تلاشهای سازنده، آگاهی و شناخت خویشتن، هدفمندی و ارتباطات مفید و موثر با خود دیگران و جهان پیرامون، عبادت، عزت نفس وعشق ورزی و ایمان که موجب تعالی و شکوفایی انسان می شود.

 

روشهای دروغین و نادرستی هم برای تجربه ی لذت و کاهش دردهای زندگی وجود دارد که اشتباه ترین آنها استفاده از مواد اعتیاد آور تغییر دهنده ی خلق است که سرانجامی جز اسارت و پوچی و تباهی برای انسان به همراه نخواهد داشت. استفاده از مواد اعتیاد آور ممکن است در ابتدا با لذت و کاهش درد مقطعی و مجازی همراه باشد که تجربه ی این لذت و کاهش درد مجازی عوارض گریز ناپذیر و جبران ناپذیری دارد.

 

تفکر نادرست باعث می شود که افراد در مواجه با مصرف مواد مخدر و محرک تصمیمات اشتباه بگیرند

در حین آموزش ها و مشاوره های که در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه داشتم متوجه این موضوع شدم که اکثر افراد درباره اثرات و عوارض مواد اعتیاد آور دچار خطای شناختی هستند. آنها به جای اینکه با یک نگرش سالم و منطقی معدل دردها و لذتهای ناشی از مصرف مواد  را محاسبه کنند، فقط به لذتها و پاداشهایی که ممکن است مصرف مواد اعتیاد آور برای آنها به ارمغان بیاورد توجه می کنند و نمره می دهند و عوارض و دردهای حاصل از تجربه ی مصرف مواد را یا نمی بینند وتشخیص نمی دهند و یا به حساب نمی آورند.

یکی از دلایل واضح و مهم شکل گیری این خطای شناختی تبلیغات و یا اطلاعات نادرستی است که توسط افراد ناآگاه و دربرخی موارد سودجو ارائه می شود. همین خطای شناختی باعث می شود که افراد در مواجه با مصرف مواد اعتیاد آور نتوانند تصمیمات قاطعانه و درستی بگیرند.

انسان با نگرش سالم ومنطقی هر کاری که میخواهد انجام دهد دقت می کند و محاسبه می کند و تفکر می کند که چه چیزی را به دست می آورد و چه چیزی را از دست می دهد، و از انجام کارهایی که او را متضرر می کند پرهیزمی کند.

 

 مطلب مرتبط: مفهوم اعتیاد چیست؟ تعریف کمپ ترک اعتیاد فرمانیه از این موضوع

 

مصرف مواد اعتیاد آور معامله ی پر ضرری است که ممکن است هیچگاه جبران مضرات آن امکانپذیر نباشد.

راه حل این مشکل ترویج و آموزش تفکر انتقادی به افراد جامعه به خصوص جوانان است. تفکر انتقادی به ما کمک می کند تا اطلاعات خود را در مورد مصرف مواد اعتیاد آور باز پردازی کنیم و ببینیم این اطلاعات تا چه حد صحت علمی و منطقی دارند و منابع این اطلاعات تا چه حد قابل استناد و حقیقی است.

 

با تشکر

سعید امدادی

 کارشناس درمان اعتیاد کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (مدرنترین مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد در شمال تهران)

 مطلب مرتبط: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها