سبب شناسی اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

سبب شناسی اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

یافته های متخصان کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (مجهز ترین کمپ ترک اعتیاد در شمال تهران) نشان میدهد بین هوش هیجانی تا سلامت روان معتادان تفاوت معناداری وجود دارد به طوری که معمولا معتادان هوش معنوی، هوش هیجانی و سلامت روانی پایین تری نسبت به سایرین دارند. بنابراین احتمال وجود دارد که با پرورش هوش معنوی بتوان جلوی ابتلا به اعتیاد را گرفت.

هوش عاطفی یا هیجانی (QE):
این نوع هوش به افراد کمک می کند عواطف خود و دیگران را مدیریت کنند. این هوش در موفقیت حرفه ای و شخصی فرد بسیار موثر است و آنها را در برقراری ارتباط یاری می دهد و تا حدی از قابلیت پیشگویی نیز برخوردار است.

 

هوش معنوی (QS):
این هوش برخلاف هوش عقلانی که کامپیوترها هم از آن بهره مندند و نیز هوش عاطفی که در برخی از پستانداران رده بالا دیده میشود، خاص انسان است.

زوهار و مارشال هوش معنوی را یک بعد جدید از هوش انسانی معرفی کردند و به نظر آنها هوش نهایی است و برای حل مسائل مفهومی و ارزشی استفاده می شود. هوش معنوی زمینه تمام آن چیزهایی است که ما به آنها اعتقاد و باور داریم. سوال های جدی در مورد اینکه از کجا آمده ایم، به کجا می رویم و هدف اصلی زندگی چیست، از نمودهای هوش معنوی است. هوش معنوی جنبه های مختلفی از آگاهی و زندگی ذهنی و روحی درونی فرد را با زندگی و کار بیرونی متصل و یکپارچه می کند و نوعی آگاهی درباره تمامیت جهان به شکلی کلی به فرد می دهد.

 

 مطلب مرتبط: رابطه میان بیماری اعتیاد و فضای مجازی از نقطه نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

سیندی ویگلورث معتقد است که هوش معنوی توانایی رفتار کردن با دلسوزی و دانایی در حین آرامش درونی و بیرونی، صرفنظر از پیشامدها و رویدادهاست. افراد با هوش معنوی در حین قضاوت، توانایی منصفانه و دلسوزانه رفتار کردن را دارند. هوش معنوی ما را قادر می سازد همه چیز را آنطور که هستند ببینیم. این هوش همان هوشی است که رهبران مشهور و محبوب جهان را هدایت کرده است. رهبران معنوی با داشتن این هوش می توانند بزرگترین فشارها را تحمل کنند. بنابراین اعتقادات و باورهای دینی تکیه گاه محکم افراد جامعه در مقابله با مشکلات و محرومیت هاست . رابطه انسان با خدا سبب آرامش روحی و روانی انسان در دغدغه ها به فشارهای وروانی و نگرانی های او در زندگی اجتماعی است به طوری که معتقد راستین در مشکلات کمتر آرامش خود را از دست میدهد و با توکل کار را به انجام میرساند.

 

 مطلب مرتبط: بررسی بیماری اعتیاد در حوزه روانشناسی توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

برنامه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای تقویت هوش عاطفی و هوش معنی در معتادان چیست؟

در برنامه های روزانه این کمپ، افراد در حال قطع مصرف از طریق مشاوره با متخصصان این مرکز ابتدا یاد می گیرند زاویه دید خود را نسبت به پیرامون خود تغییر دهند. آن ها یاد میگیرند چگونه گوش کنند تا به درک بالاتری از خودآگاهی برسند. مسئولیت پذیری و تمرین آن در کمپ ترک مواد مخدر فرمانیه یکی از اصلی ترین برنامه های این مرکز برای تقویت هوش هیجانی و پاک ماندن است.

برای تقویت هوش معنوی در رهجویان ترک اعتیاد، کمک می کنیم آن ها باور خود نسبت به خود و دنیا را بهبود ببخشند. کمک می کنیم نیروی برتر از خود را بهتر ببینند و با افزایش سطح واقعی اعتماد به نفس در معتادان کمک می کنیم تا از لحاظ معنوی رشد فزاینده ای داشته باشند.