آمارهای کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در مورد سوء مصرف مواد اعتیاد آور و مخدر

آمارهای کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در مورد سوء مصرف مواد اعتیاد آور و مخدر

اعتیاد و انواع مواد مخدر، محرک و روانگردان، آسیب خطرناک اجتماعی

اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان پس از تصادفات جاده ای، سوانح و حوادث، بیماری های قلبی، عروقی و افسردگی در رتبه چهارم طبقه بندی بیماری ها قرار دارد. در جمعیت مردان جوان 18 تا 30 ساله اعتیاد بعد از تصادفات جاده ای، سوانح و حوادث در مقام دوم طبقه بندی بیماری ها قرار می گیرد. بر اساس آمار رسمی ارائه شده در کشور 35.1 میلیون نفر مبتلا به وابستگی به مواد یا معتاد در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن بعد خانوار ایرانی 6.3 ، به معنای آن است که در حدود 5 میلیون نفر جمعیت کشور سالانه مستقیما با اختلالات مصرف مواد مخدر درگیر هستند.

 

 مطلب مرتبط: سبب شناسی اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه


بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی در کشور در سال 1392 روزانه 8 نفر در اثر اعتیاد جان خود را از دست می دهند. شایع ترین راه انتقال عفونت های منتقله از راه خون شامل اچ آی وی (HIV)، و هپاتیت سی از طریق اعتیاد تزریقی است، به طوری که بیش از 65 درصد کلیه موارد شناسایی شده عفونت اچ آی وی مصرف کننده تزریقی مواد هستند. بر اساس تخمین های موجود در حدود 200 هزار نفر افرادی که مواد تزریقی می کنند، در کشور وجود دارند که در آخرین مطالعه زیستی رفتاری کشوری انجام شده 14 درصد آن ها مبتلا به اچ آی وی هستند. شیوع هپاتیت سی در کسانی که مواد را تزریق می کنند، یکی دیگر از نگرانی های بهداشتی مرتبط با اعتیاد است، به طوری که بیش از نیمی از این جمعیت مبتلا به هپاتیت سی هستند. بر اساس گزارش های موجود، سهم قابل ملاحظه ای از برخی مشکلات اجتماعی همچون طلاق، خشونت و فعالیت های غیرقانونی با اعتیاد مرتبط است. بر اساس آمار سازمان زندان های کشوری در حدود نیمی از جرائم کشور مرتبط با مواد مخدر بوده و بیش از نیمی از جمعیت ورودی زندان مصرف کننده انواع مواد مخدر، محرک و روانگردان می باشند.

 

 مطلب مرتبط: پیشگیری از اعتیاد مهمترین مساله در ترک اعتیاد!

 

با گسترش مصرف متاآمفتامین در سال های اخیر الگوی مصرف مواد در کشور تغییر نموده است، با این وجود همچنان مواد افیونی همچون تریاک، کراک، هروئین و ... شایع ترین مواد غیرقانونی مورد مصرف در کشور هستند و عامل اصلی بار بیماری در کشور را تشکیل می دهند.

 

در مجموع می توان گفت اعتیاد نه تنها با مرگ و میر و ناتوانایی بالایی در حوزه سلامت همراه است، بلکه همچنین عواقب جدی خانوادگی ، اجتماعی و قانونی برای کشور به دنبال دارد.