اعتیاد و لغزش بخش دوم

اعتیاد و لغزش بخش دوم

در مقاله قبلی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (متخصص در ترک شیشه، ترک هروئین، ترک الکل و ترک مواد محرک) در مورد جنبه های مختلف بیماری اعتیاد، طبیعت و عادات ما و بیماری مزمن ما بحث کردیم در این قسمت به افکار ناسالم ما و فرایند تدریجی لغزش می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم اگر مقاله قبلی را مطالعه نکرده اید ابتدا به آن سری بزنید: اعتیاد و لغزش بخش اول

 

مشکل ما در هنگام لغزش و مصرف مواد مخدر افکار ناسالم ماست

قطع مصرف مواد مخدر یا کنترل کردن اعتیاد های رفتاری تقریبا کار آسانی است. می توانیم برای مدتی خماری وسوسه را تحمل کرده و هوشیاری و پاکی خود را حفظ کنیم، اما احتمالا بنا بر دلایلی پس از مدتی بار دیگر مصرف مواد مخدر یا تکرار رفتار ویرانگر را از سر خواهیم گرفت چون این کاری است که مدت زمانی طولانی به آن عادت کرده ایم.

در مواردی نیز بیماری اعتیاد ما با نوعی اعتیاد دیگر جایگزین می شود. برای مثال ممکن است مصرف مواد مخدر را قطع کنیم ولی به جای آن مشروبات الکلی، قمار یا روابط جنسی روی بیاوریم. در چنین حالتی واقعیت این است که ما مشکل اصلی خود که بیماری اعتیاد است را حل نکرده ایم؛ بلکه شکل و نوع اعتیاد را عوض کرده ایم. به این ترتیب، بیماری اعتیاد چهره زشت خود را به شکل دیگری در زندگی ما نشان می داده و ما بار دیگر از همان مشکلات قبلی که باعث عاجز شدن و از دست دادن قدرت کنترل زندگی ما شده بود رنج خواهیم برد. در چنین حالتی شکل ظاهری اعتیاد ما تغییر کرده است و شاید عدم آگاهی ما درباره ماهیت بیماری اعتیاد است که باعث می شود تا تصور کنیم که در صورت قطع مصرف مواد مخدر مشکل ما حل شده است.

باید بدانیم که بیماری اعتیاد در ذهن ما ریشه دوانیده و در اصل این طرز فکر ما است که دچار انحراف شده است. اگر طرز فکر و طرز زندگی مان را تغییر ندهیم، برای به دست آوردن آرامش دوباره به چیزهایی در خارج از وجود خود متوسل خواهیم شد.

 

مهمترین مساله در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه شروع و حفظ بهبودی است

بهبودی از بیماری اعتیاد مسئله ای به مراتب پیچیده تر از مقابله با یکی از عوارض و نشانه های آن است. علیرغم اینکه مصرف مواد مخدر با همه مضراتی که دارد برای ما به کاری طبیعی بدل شده است، باید سعی کنیم تا ریشه این بیماری را علاج کرده و طرز فکر و روش های نادرست ویرانگری که برای تحمل مشکلات زندگی یاد گرفته ایم را کاملا تغییر دهیم. مهم ترین مسئله ای که با آن روبرو هستیم حفظ بهبودی خود از تمامی عوارض و پیامدهای این بیماری است.

این کار زمانی امکان پذیر خواهد بود که کاملا بپذیریم که از یک نوع بیماری مزمن رنج می بریم که جنبه های مختلفی دارد و باعث شده است تا جسم و ذهن ما حالت عادی خود را ازدست بدهند. برای این که بتوانیم بهبودی خود را حفظ کنیم باید با بیماری خود مقابله کنیم، نه این که فقط با علائم و نشانه های آن به مقابله بپردازیم. موثرترین روش برای بهبودی، روش کارکرد برنامه 12 قدم و استفاده از حمایت مرکز سم زدایی فرمانیه است. باید همواره به خاطر داشته باشیم که به تنهایی نمی توانیم حریف بیماری اعتیاد شده و از آن بهبود پیدا کنیم؛ چرا که قدرت آن از ما بیشتر است. ما برای مقابله با بیماری خود باید قدرتی بالاتر از خودمان پیدا کنیم چون فقط با تکیه به این قدرت است که می توانیم که با وسوسه مصرف مواد مخدر مقابله کرده و سلامت عقل خود را مجددا به دست آوریم.

 

 مطلب مرتبط: آیا من یک معتاد مزمن هستم؟ + تعریف کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه در مورد انواع مصرف کنندگان مواد مخدر یا محرک

 

فرایند تدریجی لغزش

لغزش اتفاقی است که در بین ما معتادان در حال بهبودی بسیار رواج دارد و به طور جدی باید مورد توجه قرار گیرد چون می تواند به مشکلات جدی تری و حتی مرگ ما منجر شود. باید بدانیم که ما یک باره و بدون دلیل به سراغ مواد مخدر نمی رویم. لغزش یک فرایند مرموز است که معمولا در سه مرحله اتفاق می افتد:

  • مرحله احساسی
  • مرحله روانی
  • مرحله جسمی

 

لغزش احساسی هنگامی رخ می دهد که در دوران بهبودی نتوانیم به خوبی فشارهای عصبی را کنترل کرده و با آن ها کنار بیاییم. توجه داشته باشید که در دوران بهبودی ما دیگر مواد مخدر مصرف نمی کنیم که بتوانیم با تکیه به آن فشار های عصبی را تحمل کنیم و می بایست از ابزارها و رهنمودهای برنامه 12 قدم استفاده کنیم؛ وگرنه ممکن است افکار معتاد گونه دوباره به سراغ ما آمده و باعث وارد شدن ما به مرحله دوم لغزش که لغزش روانی نام دارد شود.

 

در لغزش روانی که مرحله دوم لغزش است وسوسه مصرف مجدد مواد مخدر به سراغمان می آید چون از آن ترس داریم که چطور می توانیم بدون مواد با مشکلات زندگی کنار بیاییم. اگر لغزش روانی برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند افکار مغشوش و منحرف می تواند ما را به این نتیجه برساند که تنها راه برای کنار آمدن با زندگی مصرف مجدد مواد مخدر است. در این زمان است که دیر یا زود دوباره به سراغ مواد می رویم که این مرحله به عنوان لغزش جسمی نامیده می شود.

 

برای جلوگیری کردن از لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر مهم این است که فرآیند لغزش را در مراحل اولیه، یعنی در مرحله لغزش احساسی، مهار کرده و بر آن غلبه کنیم. مهم این است که بدانیم چگونه با عواطف و احساسات خود روبرو شده وضعیت الگوهای فکری خود را مشخص کنیم؛ چون با دانستن این مسائل می توانیم برای مقابله و کنار آمدن با این احساسات از ابزارهای بهبودی استفاده کنیم.

 

همان طور که پیش از این اشاره شد، بیماری اعتیاد در ذهن ما ریشه دارد، یعنی این که این طرز فکر ما است که ناسالم است و باید تغییر کند. در دوران بهبودی باید بتوانیم معتادگونه خودمان را تغییر دهیم تا با رسیدن به یک طرز از لغزش جلوگیری کنیم. بیماری روانی که ما به آن دچار هستیم به مراقبت و هوشیاری بی وقفه و روزانه نیاز دارد و اگر از حمایت انجمن های گمنام و کارکرد 12 قدم استفاده نکنیم، قاعدتا دوباره به طرز فکری که یک عمر به آن عادت کرده ایم برمی گردیم. دو اصل مهم برنامه 12 قدم که به ما کمک می کند تا به حقیقت وضعیت خودمان پی ببریم، عبارت اند از:

  1. بیماری اعتیاد ما هرگز درمان نخواهد شد و ما نیز به طور دائم بهبود پیدا نمی کنیم.
  2. برای اینکه بهبودی خود را حفظ کنیم باید برای همیشه از مصرف مواد مخدر پرهیز کنیم.

 

همان طور که بیماران مزمن دیگر از جمله کسانی که به مرض قند (دیابت) مبتلا هستند برای همیشه باید از مصرف شیرینی جات خودداری کنند و یا در برخی شرایط هر روز انسولین تزریق کنند؛ ما معتادان نیز برای حفظ بهبودی خود باید هر روز برنامه 12 قدم را کار کنیم.

 

 مطلب مرتبط: تعریف کمپ فرمانیه از بخش روانی بیماری اعتیاد + چه کسی معتاد مزمن به شمار می آید؟

 

برنامه 12 قدم یک برنامه عملی است و ما برای بهبودی مان باید کارهایی را به طور روزانه انجام دهیم تا از لغزش خود جلوگیری کنیم. بیشتر کسانی که پس از لغزش دوباره به کمپ های ترک اعتیاد برگشته اند یک وجه مشترک دارند: تقریبا همه آن ها می گویند "به علت خودداری کردن از حضور در جلسات و کار نکردن 12 قدم، دوباره به سمت مصرف مواد کشیده شدیم" آن ها روزمره بودن و اولویت اول بودن برنامه بهبودی را فراموش کرده اند و به همین علت به سبک زندگی قبلی خود برگشته اند.

 

علت این که شرکت در جلسات برای حفظ بهبودی اهمیت دارد این است که برنامه 12 قدم انواع ابزارهای لازم برای مقابله با جنبه های مختلف بیماری اعتیاد به طور روزمره را در اختیار ما قرار می دهد. انجمن های 12 قدمی حمایت های محیطی، اجتماعی، روانی که ما برای مقابله با بیماری اعتیاد و به دست آوردن بهبودی به آن ها نیاز داریم را در اختیار ما قرار می دهد و از آن مهم تر به ما کمک می کنند تا پاکی و بهبودی خود را حفظ کنیم.

با وجود برنامه های 12 قدمی، در اصل و از همه مهم تر این خود ما هستیم که باید مسئولیت بهبودی خود را بر عهده بگیریم و هر کاری که برای بهبودی مان لازم باشد را انجام دهیم. این خود ما هستیم که باید بهبودی را در اولویت اول زندگی قرار داده و هر روز مراقب خودمان باشیم تا بتوانیم از افتادن در دام لغزش پیشگیری کنیم. این خود ما هستیم که می بایست برنامه 12 قدم را کار کنیم.

 

در کمپ ترک خصوصی اعتیاد فرمانیه تهران به تمامی مراجعین کمک می شود تا در هنگام وسوسه به مصرف مواد مخدر و یا محرک از ابزارهای مناسب استفاده کنند تا از لغزش و درگیر شدن با اعتیاد دوباره دور بمانند.