نشانه های هشدار دهنده لغزش از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه، بخش دوم تغییرات در دیدگاه

نشانه های هشدار دهنده لغزش از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه، بخش دوم تغییرات در دیدگاه

کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه به عنوان مدرن ترین مرکز سم زدایی با امکانات VIP در شمال تهران در بخش دوم از مقاله سه قسمتی نشانه های هشدار دهنده لغزش به بحث تغییرات در دیدگاه فرد مصرف کننده می پردازد.

 

تغییرات در دیدگاه دومین نشانه هشدار دهنده لغزش از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

فهرستی از تغییراتی که در برداشت ها و دیدگاه های ما در بهبودی ایجاد می شوند تا ما به سوی لغزش قدم برداریم، در زیر ارائه شده است:

  1. خود اتکایی
  2. غرور
  3. انکار
  4. دیدگاه مغلوب
  5. توجیه

 

 مطلب مرتبط: فرآیند لغزش (از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه)

 

خود اتکائی

فردی که در آستانه لغزش قرار دارد احساس خود اتکایی می کند یعنی با خود می گوید من خودم به تنهایی می توانم بهبود پیدا کنم و احتیاجی به حمایت جلسات 12 قدمی ندارم. من می توانم مصرف مواد مخدر را کنترل کنم. برنامه 12 قدم برای من کارساز نیست و من برای بهبودی ام راه دیگری پیدا کنم. این یک برنامه مذهبی است و من هر چیزی که به خدا ربط داشته باشد، مشکل دارم.

 

غرور

روش من بهترین و تنها راه ممکن برای حل مشکل اعتیاد است. مشکلات من با مشکلات سایر اعضای انجمن تفاوت دارد. هیچ کدام از آن ها مشکلات مرا درک نمی کنند. من به تنهایی می توانم بهبود پیدا کنم و احتیاجی به کمک انجمن ندارم.

 

انکار

اعتیاد یک بیماری نیست، من فقط باید یاد بگیرم که چطور میزان و نوع مصرف مواد را کنترل کنم. زندگی در بهبودی هیچ لذتی ندارد و من ترجیح می دهم که مواد مصرف کنم. بیماری من درمان شده است و من دیگر مواد مصرف نخواهم کرد. مشکل اعتیاد من به اندازه سایر کسانی که در انجمن می بینم بد نیست.

معمولا فردی که به طور موقت اعتیاد خود را ترک کرده با خود می گوید زمانی که مواد مصرف می کردم از آن لذت می بردم و دوستان خوبی هم داشتم. حرف ها و نظرات خانواده و انجمن درباره من بی مورد است و به نظر من بهبودی من خوب پیش می رود.

 

دیدگاه مغلوب

در دوران بهبودی هرگز لذت شادی را نخواهیم چشید. نسبت به بهبودی خود ناامید هستم. چه دلیلی وجود دارد که من برای بهبودی تلاش کنم، با وجود این که می دانم دوباره مواد مصرف خواهم کرد. بهبودی برای من اهمیت ندارد. وقتی بهبودی من برای هیچ کس مهم نیست، چرا من باید به آن اهمیت بدهم. هیچ کس این زحمت را به خود نمی دهد که بداند من در چه حالی هستم، چرا باید به دیگران اعتماد کنم. اگر خودم را پشت مشکلات دیگران پنهان کنم و به آن ها کمک کنم، در آن صورت نیازی نخواهم داشت که وقتم را به حل مشکلات خودم در بهبودی اختصاص دهم.

 

توجیه

زمانی که زندگی من سر و سامان بگیرد، وقتی خانواده ام، کارم وضعیت مالی ام سامان بگیرد، آن وقت می توانم دوباره مواد مخدر مصرف کنم. به اندازه کافی برای بهبودی زحمت کشیده ام، الان لیاقت آن را دارم که مدتی به خودم استراحت بدهم و دوباره مواد مخدر مصرف کنم و زندگی را زیاد سخت نگیرم.

مشکلات من بسیار بزرگ و ناگوار هستند و من هرگز نخواهم توانست آن ها را حل کنم پس بهتر است خودم را با مصرف مواد مخدر آرام کنم. طرز فکر من قابل تغییر نیست، من همینم که هستم و بهتر است زندگی خودم را دنبال کنم.

مشکل من مواد مخدر نیست، بلکه محل زندگی و کارم هستند که مشکل اصلی زندگی من محسوب می شوند؛ اگر این ها تغییر بدهم یا کنترل کنم می توانم دوباره استفاده از مواد مخدر را آغاز کنم. مشکل من افسردگی است و استفاده از مواد مخدر شرایط روحی و حال من را بهتر می کند.

 

 مطلب مرتبط: آیا من یک معتاد مزمن هستم؟ + تعریف کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه در مورد انواع مصرف کنندگان مواد مخدر یا محرک

 

اگر شما به عنوان یک فرد مصرف کننده مواد مخدر لغزش کرده باشید قطعا دیدگاه های اشتباه بالا را به یاد دارید یعنی زمانی که به سمت مصرف مواد مخدر مجدد پیش می رفتید این موارد در ذهن و فکر شما زمزمه می شد.

در کمپ ترک اعتیاد با امکانات ویژه خود ما سعی می کنیم به افرادی که لغزش کرده اند یادآوری کنیم که چگونه ممکن است با کوچک ترین اشتباه در مسیر دیدگاه هایشان دوباره دچار لغزش شوند. مشاورین مرکز سم زدایی و قطع مصرف مواد مخدر فرمانیه همواره تلاش می کنند سطح آگاهی مراجعه کنندگان خود را بالا ببرند تا بعد از ترخیص از کمپ، بتوانند دیدگاه های مخرب خود را به راحتی شناسایی کنند.