کمپ ترک اعتیاد: پیشگیری از لغزش بخش دوم ابزارهای انجمن های گمنام

کمپ ترک اعتیاد: پیشگیری از لغزش بخش دوم ابزارهای انجمن های گمنام

در دومین بخش از سری مقالات کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه در بحث پیشگیری از لغزش به ابزارهایی می پردازیم که انجمن های 12 قدمی برای در ترک ماندن و جلوگیری از مصرف مجدد مواد مخدر به ما ارائه می دهند. این ابزارها به ما کمک می کنند تا آگاهی داشته باشیم که در چه مسیری قرار داریم و عواقب کارهای خود را پیش از عمل کردن به آن ها ببینیم.

 

فهرست ابزارهای انجمن های 12 قدمی برای پیشگیری از لغزش از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه:

  1. استفاده از حمایت انجمن
  2. کارکرد 12 قدم
  3. تمرکز بر امروز
  4. اجرای شعارهای بهبودی
  5. مبارزه با بیماری اعتیاد
  6. شکرگزاری از نعمت ها
  7. خدمت رسانی در انجمن

 

 مطلب مرتبط: فرآیند لغزش (از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه)

 

استفاده از حمایت انجمن

بهبودی از بیماری اعتیاد در اصل یعنی تغییر دادن طرز تفکر، رفتارها و واکنش های ما در زندگی. البته این کار چندان آسان نیست اما با استفاده از کارکرد 12 قدم و استفاده از حمایت انجمن به تدریج و به مرور زمان می توانیم این تغییرات را در زندگی مان ایجاد کنیم. واقعیت این است که اگر در دوران بهبودی، عادت ها و طرز فکرمان درباره زندگی را تغییر ندهیم، طبیعتا به همان زندگی قدیمی دوران اعتیادمان یعنی قبل از ترک اعتیاد که به آن عادت کرده ایم باز خواهیم گشت.

موثرترین روشی که با استفاده از آن می توانیم این تغییرات را در خود و زندگی مان به وجود آوریم، استفاده از برنامه های 12 قدمی و حمایت انجمن های گمنام است. با شرکت کردن در جلسات انجمن های گمنام، در میان کسانی قرار می گیریم که دقیقا مانند ما سعی دارند، زندگیشان را تغییر دهند. این احساس همسانی و مشارکت باعث دلگرمی و تشویق ما می شود تا اقدامات لازم برای دستیابی به یک زندگی جدید و ادامه دادن مسیر بهبودی را انجام دهیم.

ما معتادان برای بهبودی از اعتیاد، به کمک معتادان دیگر نیاز داریم چون به تنهایی نمی توانیم از پس بیماریمان برآییم؛ و جلسات انجمن های گمنام مکانی است که در آن می توانیم از دوستی، محبت و حمایت لازم برای رها شدن از چنگ بیماری اعتیاد برخوردار می شویم. در انجمن ها گمنام گفته می شود " آن قدر به یکدیگر عشق و محبت هدیه می دهیم تا شما نیز یاد بگیرید که به خودتان عشق و محبت بدهید." بسیاری از ما متوجه شده ایم که با قرار گرفتن در کنار معتادان در حال بهبودی و محبت و حمایتی که انجمن به ما می دهد توانسته ایم تغییرات لازم در افکار و رفتار خود را به وجود بیاوریم.

 

کارکرد 12 قدم

تنها راه بهبودی از بیمار اعتیاد کارکرد 12 قدم به صورت روزانه است. فقط با کارکرد 12 قدم است که می توانیم تغییرات لازم در زندگی مان را به وجود آوریم و از چنگ اعتیاد رهایی پیدا کنیم.

برنامه های 12 قدمی در واقع یک الگو نمونه جدیدی از طرز فکر و سبک زندگی را در اختیار ما قرار می دهند و ما با انجام دادن روزانه آن ها می توانیم زندگی جدیدی را برای خودمان پایه ریزی کنیم. برنامه های 12 قدمی تمام همه جوانب و عوارض مختلف بیماری اعتیاد را در بر می گیرد و راه حلی در اختیار ما می گذارد که با استفاده از آن ها نه تنها از بیماری اعتیاد بهبود پیدا کنیم، بلکه از این بهبودی نیز به صورت روزانه مراقبت و محافظت می نماییم.

 

تمرکز بر امروز

فکر کردن به این موضوع که آیا من می توانم برای همیشه از مواد مخدر پرهیز کنم و پاک باقی بمانم برای ما معتادان، فکری فلج کننده است و ترفندی است که بیماری اعتیاد از آن برای به دام انداختن مجدد ما استفاده می کند. همه ما معتادان در حال بهبودی تنها به مدت 24 ساعت از مواد مخدر دوره کرده و پاکی خود را حفظ می کنیم و باید همه فکر و انرژی خودمان را فقط برای پاک باقی ماندن در همین امروز متمرکز کنیم. احساس گناه و پشیمانی نسبت به گذشته و نگرانی و ترس از آینده نه تنها هیچ کمکی به ما نمی کند، بلکه باعث می شود تا از برنامه بهبودی روزمره خود غافل شده و به سمت مسائل بیهوده غافل شویم.

در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران) ما به مراجعین خود از طریق مشاورین متخصص حوزه اعتیاد کمک می کنیم مسیر فقط برای امروز را یاد بگیرند تا در دنیای واقعی نیز بتوانند روزانه از بهبودی خود محافظت کنند.

 

 مطلب مرتبط: تست اعتیاد (پرسشنامه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای ترک تریاک، شیشه و ...)

 

اجرای شعارهای بهبودی

باید از گرسنگی، عصبانیت، تنهایی و خستگی دوری کنیم چون این عوامل باعث می شوند تا ما در برابر وسوسه مصرف مجدد مواد مخدر قرار بگیریم. ما در برابر زندگی خودمان در بهبودی مسئول هستیم و باید مراقب خودمان باشیم و همچون افرادی عاقل و بالغ از جسم و روح خود مراقبت و مواظبت کنیم. مراقبت از خود یکی از مهم ترین اصولی است که به پیشگیری از لغزش و حفظ بهبودی ما کمک می کند.

 

مبارزه با بیماری اعتیاد

اگر در شرایطی قرار گرفتید که شدیدا وسوسه شده و تمایل به مصرف مجدد مواد پیدا کرده اید، با خود تصور کنید که الان مواد مصرف کرده اید و سعی می کنید که به عواقب پس از مصرف بیاندیشید.

درست است که اندکی آرامش پیدا می کنید و برای مدت کوتاهی مشکلات را به دست فراموشی می سپارید، اما آیا مصرف مواد واقعا مشکلات شما را از بین می برد یا اینکه آن ها را بیشتر و شدیدتر خواهد کرد؟ از خودتان بپرسید که با مصرف دوباره مواد چه سرنوشتی در انتظارتان است و آیا استفاده مجدد از مواد ارزش پیامدهای ناگوار بعد از آن را دارد یا خیر.

 

شکرگزاری از نعمت ها

یکی از روش هایی که باعث پیشگیری از وقوع لغزش می شود، تمرین شکرگزاری از نعمت هایمان در زندگی در حال بهبودی است. باید فهرستی از همه داشته ها، پیشرفت ها و موهبت هایی که در زندگی در حال بهبودی به ما هدیه شده است را تهیه کنیم. با تهیه کردن و مشاهده این فهرست و با یادآوری واقع بینانه درباره بلاهایی که اعتیاد بر سر ما آورده است، شکر گزار زندگی کنونی خود خواهیم بود و بعید است که دوباره خود را در چنگ بیماری اعتیاد اسیر کنیم.

اگر وسوسه مصرف مجدد به شما غلبه کرد و به فکر استفاده دوباره از مواد افتادید، سعی کنید تا برای مدت کوتاهی بر موفقیت ها و پیشرفت هایی که در دوران بهبودی به دست آورده اید تمرکز کرده و آن ها یادداشت کنید. این کار نه تنها باعث می شود تا از خیال پردازی و توهم درباره استفاده از مواد مخدر دست بردارید و حواس خود را روی زندگی کنونی خود متمرکز کنید، بلکه به شما کمک خواهد کرد تا دیدگاه مثبت تری نسبت به خود و زندگیتان داشته باشید.

تمرین شکرگزاری از اصلی ترین برنامه های روزانه در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه است

 

خدمت رسانی در انجمن

خدمت کردن در انجمن یکی از بهترین راه های ممکن برای حفظ بهبودی محسوب می شود.

تجربه بنیان گذاران انجمن های گمنام ثابت کرده است که خدمت رسانی به دیگران راهی موثر برای جلوگیری از لغزش است. برای مثال هنگامی که برای جا به جا کردن و منظم کردن صندلی ها در برگزاری جلسات کمک می کنیم، یا برای شرکت کنندگان در جلسات چای یا قهوه درست می کنیم و یا این که جلسه را رهبری می کنیم در واقع به حفظ پاکی خودمان کمک می کنیم.

با حفظ کردن ارتباط خود با انجمن از تنهایی و انزوا که عامل اصلی عود کردن و بازگشت بیماری اعتیاد است، بیرون می آییم. خدمت رسانی در واقع بخشی از کارکرد 12 قدم و برنامه بهبودی ما است و در ضمن به ما کمک می کند تا در زمان حال زندگی کنیم. وقتی تجربیات و یا مشکلاتمان را با معتادان دیگر در میان می گذاریم، احتمال وسوسه شدن و استفاده از مواد مخدر برای خود ما نیز کمتر می شود. همچنین با خدمت گزاری در جلسات انجمن احساس خوب مفید بودن و احساس احترام را تجربه می کنیم و با خارج شدن از انزوا خود را به عضوی مفید برای انجمنمان تبدیل می کنیم.

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران