کمپ ترک اعتیاد: پیشگیری از لغزش بخش سوم ابزارهای سلامتی

کمپ ترک اعتیاد: پیشگیری از لغزش بخش سوم ابزارهای سلامتی

در مقاله سوم  از سری مقالات کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه در بحث پیشگیری از لغزش به ابزارهای سلامتی می پردازیم. در قسمت های قبلی به 11 اصل مهم برای لغزش نکردن و ابزارهای انجمن های 12 قدمی (از جمله NA) برای پیشگیری از لغزش پرداخته بودیم. حال نوبت به ابزارهای سلامتی می رسد که قسمت پایانی این مقاله سه بخشی است.

به طور کلی در بهترین کمپ های ترک اعتیاد در تهران سعی می شود همراه با مراحل سم زدایی به رهجویان قطع مصرف و دوستداران بهبودی کمک شود تا به بعد سلامتی خود نیز توجه بسیاری داشته باشند. از نظر مشاورین کمپ فرمانیه برای پیشگیری از لغزش باید به ابزار های سلامتی نیز توجه شایانی داشت. این ابزارها در سه بخش خلاصه می شوند:

 

 مطلب مرتبط: تاثیر مواد مخدر برروی نیروی جنسی

 

سلامت جسمی

به علت نادیده گرفتن سلامتی خودمان در دورانی که همه فکر و ذکر ما مصرف مواد مخدر بود، ممکن است به بیماریی هایی مبتلا شده باشیم که در دوران بهبودی در بدن ما وجود داشته باشند. عفونت ها و بیماری های ناشی از استفاده از سرنگ های مشترک یا آلوده، ناراحتی های کبدی، هپاتیت، ایدز و... از جمله این بیماری ها هستند. اگر در دوران بهبودی به سلامت جسمی خود بی توجهی کرده و بیماری ها خود را علاج نکنیم، ممکن است برای تسکین دردها یا غلبه بر ترس های خود، دوباره به همان روش قدیمی یعنی استفاده از مواد مخدر برگردیم؛

بنابراین در خلال زندگی در بهبودی لازم است که از سلامت جسمی خود محافظت کرده و در صورت لزوم برای معاینه و آزمایش های کامل به پزشک مراجعه کنیم تا از سلامت خود آگاهی داشته باشیم. علاوه بر این، با عمل کردن تجویز پزشکان متخصص (نظیر روان شناسان یا روان پزشکان) سلامتی خود را به دست می آوریم و در نتیجه بهتر می توانیم بر روی بهبودی خود متمرکز شویم. در ضمن باید به خاطر داشته باشیم که مصرف دارو با تجویز و تحت نظر پزشک به شرط آنکه از آن سوءاستفاده نکنیم، لغزش به حساب نمی آید. ما می توانیم برای بروز هرگونه مشکلی یا خطر لغزش به پزشک معالج خود بگوییم که معتاد در حال بهبودی هستیم و نمی توانیم از داروهای روان گردان یا تاثیر گذار بر ذهن استفاده کنیم.

 

با پیگیری وضعیت جسمانی بعد از ترک اعتیاد، بدن ما نیز قوی تر شده و نیاز به مصرف مواد مخدر یا محرک برای انجام کاری در آن حس نمی شود.

 

سلامت فکری

بعضی از ما معتادان علاوه بر اعتیاد، از بیماری ها و ناهنجاری های روحی روانی نیز رنج می بریم. افسردگی، تشویش و داشتن حالت دو شخصیتی از جمله ناهنجاری های روانی است که ممکن است ما به آن مبتلا باشیم. نکته مهم این است که چون منشا بیشتر ناهنجاری های روانی ما، وابستگی و مصرف مواد مخدر است، در دوران بهبودی عوارض آن ها به تدریج از میان خواهد رفت.

برای مثال، ممکن است ما تصور کنیم که از افسردگی و اضطراب رنج می بریم اما هم زمان با پاک شدن و بهبودی از بیماری اعتیاد متوجه خواهیم شد که ناراحتی های روانی ما نیز به تدریج از بین می روند. ایده خوبی است که در آغاز بهبودی بررسی کنیم آیا این گونه ناراحتی ها از مصرف مواد مخدر سرچشمه می گیرند یا منشا دیگری دارند و برای معالجه آن ها باید به پزشک مراجعه کنیم.

در فرایند بهبودی، همان طور که از جسم خود مراقبت می کنیم باید مواظب روح و روان خود نیز باشیم و با مراجعه به روانشناس یا روان پزشک و مصرف داروهای مناسب، سایر ناهنجاری های روانی خودمان را نیز درمان کنیم چون با برطرف شدن این گونه ناراحتی ها، می توانیم به بهبودی مان کمک کنیم. برای مثال، در صورتی که به افسردگی دچار باشیم، نمی توانیم به طور موثر روی برنامه بهبودی مان تمرکز کرده و انرژی لازم برای شرکت در جلسات را داشته باشیم؛ اما زیر نظر پزشک متخصص این ناهنجاری ها به مرور درمان خواهند شد و از آن پس بهتر می توانیم مسیر بهبودی خود را ادامه دهیم.

 

 مطلب مرتبط: 13 نشانه ی يك ذهن سالم و توانا که از مصرف مواد اعتیاد آور جلوگیری می کنند

 

سلامت روانی

بسیاری از ما معتادان در ابتدا برای کنار آمدن و غلبه بر مشکلات روانی خود به مصرف مواد مخدر روی می آوریم، اما پس از چندی سوء استفاده از مواد باعث می شود که مصرف مواد خود به یک مشکل اصلی برای ما تبدیل شود. در روال بهبودی از اعتیاد، باید مسائل و مشکلات روانی خود که ممکن است عامل اصلی و اولیه کشیده شدن ما به سوی اعتیاد باشد را نیز به تدریج برطرف کنیم.

ریشه مسائل و مشکلات ممکن است در دوران کودکی ما بوده و یا ناشی از حوادثی باشد که سال ها قبل برای ما پیش آمده اند. مشکلات جسمی، روحی و احساسی، یا مسائل جنسی می توانند از جمله عواملی باشند که باعث گرایش ما به سمت مصرف مواد مخدر شده اند. بعضی از ما نیز ممکن است قربانی خشونت، جنگ و یا شکنجه شده باشیم و تنها راهی که برای کنار آمدن با این گونه مسائل سراغ داشتیم، مصرف مواد مخدر بوده است. آنچه که اهمیت دارد این است که در فرایند بهبودی از اعتیاد و در زمان مناسب، سایر مشکلاتمان را نیز به تدریج حل خواهیم کرد و نیازی نیست که از همان روزهای اول شروع بهبودی ذهن خود را به برطرف کردن دیگر مسائل و مشکلاتمان مشغول کنیم.

شعاری در انجمن ها گمنام وجود دارد که می گوید: "نیروی برتر ما هیچ وقت بیشتر از توانمان ما را با مشکل رو به رو نمی کند" اما زمانی که خدای ما متوجه می شود که ما می توانیم از پس مشکلی که سال ها از آن رنج می بریم بربیاییم، ما را با مشکلاتی روبرو می کند تا با رفع کردن آن ها بتوانیم زندگی بهتری داشته باشیم.

باید در نظر داشته باشیم با اینکه انجمن های گمنام یک مرکز حمایتی بسیار موثر و بی نظیر برای بهبودی بیماری اعتیاد محسوب می شوند، اما شاید مکان چندان مناسبی برای حل مشکلات و مسائل روانی که در وجود ما ریشه دارند نباشند. برای برطرف کردن چنین مسائلی باید به سراغ روانکاوان و مراکز تخصصی درمانی که قادر به کمک رسانی به ما هستند مراجعه کنیم. در نظر گرفتن این نکته که برای حفظ بهبودی ما بسیار حائز اهمیت است، چون بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی به خاطر نادیده گرفتن این و درمان نکردن ناراحتی ها، مسائل و مشکلات خود دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورند. برطرف کردن همه مسائل و مشکلات جسمی و روانی ما در واقع جزئی از فرایند بهبودی محسوب می شود و نشان می دهد که ما برای دستیابی به یک زندگی بدون اعتیاد و سرشار از آرامش، هر کاری که از دستمان بر بیاید را انجام خواهیم داد.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد فرمانیه بررسی می کند: اعتیاد و سلامت انسان

 

در مقاله بعدی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (موفق ترین کمپ ترک اعتیاد شیشه در تهران) به بحث برنامه پیشگیری از لغزش خواهیم پرداخت.