برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (با امکانات بینظیر و VIP) با توجه به اطلاعات که در قسمت ابزارهای پیشگیری از لغزش ارائه نمود، پیشنهاد می کند که معتادان در حال بهبودی یک برنامه پیشگیری برای خود تهیه کنند تا با استفاده از آن، زندگی در مسیر بهبودی خود را حفظ نمایند. بعلاوه، با پاسخ دادن به سوالاتی که در این قسمت ارائه شده است، شناخت شما از عواملی که باعث لغزشتان می شوند افزایش خواهد یافت و می توانید در مواقع وسوسه مصرف مجدد، به این برنامه پیشگیری از لغزش رجوع کنید و از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنید.

 

سوالات کمپ ترک اعتیاد، برای پیشگیری از لغزش:

  1. تعیین انگیزه برای بهبودی: انگیزه شما برای قطع مصرف و پاک ماندن چیست؟
  2. تعیین شرایط محرک لغزش: معمولا در شرایطی وسوسه می شوید؟
  3. تعیین علائم هشدار دهنده: چه علائمی به شما هشدار می دهد که در وسوه مصرف قرار گرفته اید؟
  4. تعیین نیازهای سلامتی: نیاز های سلامتی شما چیست؟ آیا آن ها را رعایت می کنید؟
  5. چگونگی پیاده سازی برنامه: چگونه برنامه پیشگیری از لغزش خود را اجرا می نمایید؟

 

 مطلب مرتبط: چرخه اعتیاد، چیزی که مانع می شود فرد معتاد نتواند به تنهایی اعتیاد خود را ترک کند

 

هر یک از ما معتادانی که در حال بهبودی هستیم، می بایست یک برنامه پیشگیری از لغزش برای خودمان تهیه کنیم. اعتیاد یک بیماری حیله گر، اسرار آمیز و مزمن است که به طور ناگهانی ما را غافلگیر و گرفتار می کند. برای حفظ و مراقبت از بهبودی خود لازم است قبل از روبرو شدن با شرایط پرخطر برای مقابله با آن برنامه ریزی کرده و استراتژی ای داشته باشیم که ما را از خطرات لغزش آگاه نماید.

همان طور که در سلسله مقالات کمپ ترک اعتیاد در رابطه با لغزش گفته شد، لغزش در بین معتادان در حال بهبودی بسیار رواج دارد و حدود 50 درصد از ما معتادان در اولین سال بهبودی خود دچار لغزش شده و دوباره اقدام به مصرف مواد می کنیم. برای بسیاری از ما معتادان علت لغزش این است که نمی خواهیم بپذیریم که از بیماری اعتیاد رنج می بریم و یا فکر می کنیم که می توانیم میزان مصرف مواد خود را کنترل نماییم.

طبیعت و ماهیت مزمن بیماری اعتیاد و طرز فکر و رفتارهای ویرانگری که ما در زندگی به آن عادت کرده ایم، باعث می شود تا برای کنار آمدن با مشکلات زندگی به طور غریزی مواد مخدر مصرف کنیم. برای بهبودی از بیماری اعتیاد باید روش زندگی، چگونگی کنترل احساسات و افکار و رفتارمان را به طور کامل عوض کنیم. البته این کار بسیار سختی است و نیاز به توجه و تلاش روزمره ما دارد. به یاد داشته باشید که تمام هدف کمپ ترک اعتیاد فرمانیه این است که ابزارهای لازم برای ایجاد این تغییرات را در اختیار ما قرار دهد وظیفه ما نیز این است که برای حفظ بهبودی خودمان این دوازده قدم را به طور روزانه به کار بگیریم.

در اختیار داشتن یک برنامه پیشگیری از لغزش باعث می شود تا همیشه هوش و هواسمان را بر روی بهبودی متمرکز کنیم. در شرایطی که بیماری اعتیاد بخواهد ما را از مسیر بهبودی منحرف کرده و به سمت لغزش بکشاند، با استفاده از این برنامه و عمل کردن به اصول بهبودی و 12 قدم، می توانیم از بهبودی خودمان محافظت کنیم برنامه پیشگیری از لغزش به ما کمک می کند تا به علائم هشداردهنده و عواملی باشد که باعث می شوند تا وسوسه مصرف مواد به سراغ ما بیاید بیشتر توجه کنیم. این برنامه مانند یک نقشه راه، موانع و راه های انحرافی را به ما نشان می دهد و باعث می شود تا ما در مسیر بهبودی باقی مانده و از دچار شدن به لغزش جلوگیری کنیم. تهیه برنامه پیشگیری از لغزش و در ترک ماندن بسیار کم هزینه است. پس در تهیه آن بسیار جدی باشید.

بسیاری از ما معتادان ممکن است پیش از آنکه متوجه اهمیت برنامه پیشگیری شویم، دچار لغزش شویم، اما احتیاجی نیست که حتما این اتفاق بیافتد تا پس از آن اقدام به تهیه این برنامه کنیم، بلکه می توانیم از همین الان با تنظیم کردن این برنامه پیشگیرانه، از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنیم. 12 قدم یک برنامه عملی برای سبک زندگی جدید ماست و ما فقط با عمل کردن بر اساس این دوازده قدم است که می توانیم یک زندگی عاری از اعتیاد داشته باشیم و از بهبودی خود محافظت کنیم. برنامه 12 قدم می تواند برای تهیه کردن یک برنامه جلوگیری از لغزش و حفظ بهبودی و لذت بردن از زندگی جدیدمان به کمک کند.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: علت و چگونگی لغزش + نشانه های هشدار دهنده

 

توصیه اصلی مرکز سم زدایی فرمانیه به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد شیشه در تهران برای پیشگیری از لغزش

ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم سوالات بالا را در ذهن خود مرور کنید و سعی کنید جنبه های مختلف هر سوال را به وضوح ببینید. ما نیز سعی می کنیم در آموزش های بعدی خود نیز به صورت جداگانه به هریک از سوالات فوق بپردازیم. برنامه پیشگیری از لغزش بسیار ساده تهیه می شود اما می تواند حتی جان یک معتاد بهبود یافته را نجات دهد.