سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین نیازهای سلامتی

سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین نیازهای سلامتی

مراقبت از سلامتی جسمی و روانی خود بخشی از فرآیند بهبودی ما محسوب می شود. در این بخش از سوالات کمپ ترک اعتیاد فرمانیه از سری برنامه پیشگیری از لغزش به تعیین نیازهای سلامتی می پردازیم.

در دوران اعتیاد ما همه نیازهای جسمی و روحی خود را فدای نشئگی ناشی از مصرف مواد می کردیم. برخی از ما به خاطر بیماری اعتیاد و بر اثر بی توجهی به بهداشت جسمانی و روانی خود، به بیماری های دیگری نیز مبتلا شده ایم. ابتلا به ویروس ایدز، انواع بیماری های عفونی و ناراحتی های کبدی از جمله بیماری های رایجی هستند که مستقیما از بیماری اعتیاد ناشی می شوند.

حال که ما در حال بهبودی هستیم و قصد محافظت از این بهبودی را داریم، باید به تمام جنبه های زندگی از جمله بهداشت جسمانی و روانی خود توجه کنیم؛ در غیر این صورت برای تحمل کردن و یا کاهش دادن عذاب خودمان چاره ای جز مصرف مواد مخدر نخواهیم داشت.

کمپ فرمانیه (کمپ ترک اعتیاد با امکانات ویژه و هزینه ای باور نکردنی) برای تکمیل برنامه پیشگیری از لغزش توصیه می کند موارد زیر را در حوزه نیازهای سلامتی پیگیری کنید:

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

 

مرکز ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه توصیه می کند به تمامی جنبه های زندگی از جمله بهداشت جسمانی و روانی خود توجه نمایید

 

الف) مراقبت پزشکی برای پیشگری از لغزش

زمانی که در حال بهبودی هستیم، ممکن است به بیماری های دیگری مبتلا شویم. در چنین مواقعی باید رفتاری معقول و مسئولانه از خود نشان داده و برای درمان این بیماری ها اقدام کنیم.

بهبودی یعنی مسئولیت ما در برابر درمان همه بیماری هایی که به آن ها مبتلا هستیم. مثلا اگر از بیماری دیگری به غیر از اعتیاد رنج می بریم، می بایست به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیریم. توجه داشته باشید که مصرف دارو با تجویز و تحت نظر پزشک، لغزش به حساب نمی آید. درمان کردن بیماری های روحی و جسمی خود در دوران بهبودی، ریسک استفاده از مواد مخدر جهت تحمل عوارض این بیماری ها را کمتر کرده و بنابراین خطر لغزش ما را کاهش می دهد.

برای اطمینان از اینکه آیا در دوران بهبودی از جسم خود به درستی مراقبت می کنید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در مقابل هر جوابی که به این سوالات داده اید، اقدامات لازم برای درمان یافتن از این بیماری ها در زندگی در حال بهبودی را یادداشت کنید.

 

 • آیا آزمایش و معاینه کامل پزشکی از جمله آزمایش خون یا آزمایش های مربوط به ایدز، هپاتیت و دیگر بیماری های عفونی را انجام داده اید؟
 • آیا برای درمان بیماری احتمالی خود تحت درمان قرار گرفته اید؟
 • آیا به دستوراتی که پزشک معالج شما برای درمان بیماری داده است، عمل می کنید؟
 • آیا داروهای تجویزی را تا انتهای دوره درمان، مطابق دستور پزشک و به همان اندازه ای که تجویز شده است، مصرف کنید؟
 • آیا از سایر بیماری هایی که بر جسم و ذهن شما تاثیر می گذارند آگاهی دارید؟
 • آیا در خلال بهبودی از اعتیاد، برای درمان سایر بیماری ها نیز مراقبت های لازم را انجام می دهید؟

 

ب) مراقبت جسمی برای پیشگری از لغزش

بی توجهی به نیازهای جسمی ما در دورانی که در حال بهبودی هستیم و به تزگی اعتیاد خود را ترک کرده ایم، می تواند سوخت و ساز بدن ما را تحت تاثیر قرار داده و ما را در برابر لغزش آسیب پذیر کند. توجه کردن و مراقبت از نیازهای جسمانی، نه تنها نشان دهنده ارزش و اهمیتی است که ما برای خودمان قائل هستیم، بلکه به روال بهبودی ما کمک می کند. برای اینکه بدانید آیا نیازهای جسمی خود را برآورده می سازید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در کنار هر یک از جواب ها اقدامات لازم برای بر آورده کردن نیازهای جسمی خود را یادداشت کنید.

 

 • آیا غذای شما کافی و مناسب است؟
 • آیا خواب شما عادی و طبیعی است؟
 • آیا در مواقع خستگی استراحت می کنید؟
 • آیا ورزش می کنید؟

 

 مطلب مرتبط: تاثیر تریاک یا هروئین بر روی بدن + بهترین روش ترک اعتیاد

 

پ) مراقبت روانی برای پیشگری از لغزش

بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی به ناراحتی های روحی و روانی مبتلا هستیم و اگر می خواهیم بهبودی مان را حفظ کنیم، باید این گونه مسائل را مورد توجه قرار دهیم. بی توجهی به مشکلات روحی و روانی می تواند باعث لغزش ما شود به خصوص برای کسانی که مصرف آن ها مواد محرک یا روانگردان مانند شیشه بوده است. پیشنهاد کمپ فرمانیه (موفق ترین کمپ ترک اعتیاد شیشه در تهران) برای اطمینان از این که مسائل و ناراحتی های روانی خود را به اندازه کافی مورد توجه قرار داده اید یا نه به سوالات زیر پاسخ دهید. سپس در کنار هر پاسخی که داده اید اقداماتی که باید برای حفظ سلامت روانی خود در دوران بهبودی انجام دهید را یادداشت کنید.

 

 • آیا از بیماری ها یا مشکلات روانی مثل افسردگی، دوقطبی یا دو شخصیتی بودن و ناراحتی هایی از این قبیل رنج می برید؟
 • آیا برای تشخیص علائم بیماری های روانی به روانپزشک مراجعه کرده اید؟
 • آیا داروهایی که برای درمان ناراحتی های روانی شما تجویز شده است را طبق دستور و به موقع مصرف می کنید یا این که آن ها را بیش از اندازه مصرف کرده و یا به ناگهان و بر طبق میل خود قطع می کنید؟
 • به غیر از بیماری اعتیاد و انجمن های گمنام آیا برای درمان سایر مشکلات روحی و روانی خود از جای دیگری در خواست کمک کرده اید؟
 • آیا اطلاع دارید که به چه مکان هایی باید مراجعه کنید و در مورد این مسائل چه نوع حمایتی می توانید دریافت کنید؟

 

ت) مراقبت اجتماعی برای پیشگری از لغزش

بی حوصلگی، خستگی و انزوا طلبی از جمله عواملی هستند که نقش به سزایی در لغزش معتادان در حال بهبودی ایفا می کنند. اصولا برای اینکه بتوانیم بهبودی خود را حفظ کنیم باید بتوانیم از زندگی خود لذت ببریم. اگر زندگی ما در دوران بهبودی و بعد از خروج از کمپ ترک اعتیاد بدون فایده و بی ثمر باشد؛ قاعدتا به همان طرز زندگی قدیمی دوران اعتیاد باز خواهیم گشت.

زندگی ما در دوران بهبودی باید از توازن و تعادل کافی برخوردار باشد، یعنی با کارکرد 12 قدم و استفاده از حمایت انجمن های گمنام باید بتوانیم از یک زندگی پر ثمر و همراه با لذت برخوردار شویم. اگر نتوانیم معجزات و نعمت های بهبودی را تجربه کنیم، سرانجام به این نتیجه خواهیم رسید که بهبودی مزیت چندانی ندارد و تنها یک برنامه تکراری و کسل کننده است و با این توهم که ما باید از زندگی لذت ببریم دوباره مصرف مواد مخدر را آغاز می کنیم. مشاورین کمپ ترک اعتیاد فرمانیه توصیه می کنند برای اینکه بدانید که زندگی شما در حال بهبودی شادی آور و ارزشمند است به سوالات زیر پاسخ دهید.

 

 • آیا در زندگی خود در دوران بهبودی، تعادل بین کارکرد 12 قدم، شرکت در جلسات انجمن و لذت بردن از زندگی را برقرار نموده اید؟
 • آیا در دوران بهبودی، امکان شاد بودن و لذت بردن از زندگی خود را فراهم کرده اید؟
 • پنج مورد از اقداماتی که باعث می شوند در دوران بهبودی احساس شادی کرده و از زندگی خود لذت ببرید را یادداشت نمایید.

 

 مطلب مرتبط: رابطه میان بیماری اعتیاد و فضای مجازی از نقطه نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

اگر به دنبال بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران هستید

و می خواهید هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی را بدانید

کافیست برای راهنمایی با شماره مشاوره 09106886964 تماس بگیرید