توصیه های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای پس از لغزش

توصیه های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای پس از لغزش

در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه ما معتقدیم پس از لغزش نباید به هیچ وجه احساس ناامیدی و شکست کنیم

دوباره مصرف مواد را شروع کردید. حال می خواهید چه کار کنید؟ می توانید لغزش را به عنوان یک تجربه نگاه کنید یا اینکه آن را برای خود یک شکست به حساب بیاورید و به این بهانه مصرف مواد را ادامه دهید. بسیاری از ما معتادان فراموش می کنیم که پس از لغزش حق انتخاب داریم. کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه در این قسمت پیشنهادهایی ارائه می دهد تا اینکه بدانید که بعد از لغزش چه کارهایی می توانید انجام دهید تا دوباره به مسیر بهبودی باز گردید.

  1. اقدام بلافاصله برای بهبودی
  2. پذیرش مسئولیت لغزش
  3. استفاده از حمایت انجمن های 12 قدمی
  4. اقدام به عملیات
  5. اداره عوارض جانبی لغزش
  6. مراجعه احتمالی به متخصصان
  7. عبرت گرفتن از تجربه لغزش

 

 مطلب مرتبط: برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر پایان بهبودی نیست

بزرگ ترین فاجعه برای ما معتادانی که تسلیم وسوسه مصرف دوباره مواد شده ایم، این است که لغزش را برای خود یک شکست به حساب آورده و آن را بهانه ای برای ادامه دادن مصرف خود قرار دهیم. این که ما مصرف مواد مخدر را از سر گرفته ایم به ایم معنی نیست که چاره دیگری جز ادامه مصرف مواد نداریم، بلکه باید به خود یادآوری کنیم که انسان خطا کار است و ما نیز مانند بقیه انسان ها در زندگی اشتباهاتی داشته ایم ولی اکنون از تجربیات تلخ خود درس عبرت گرفته و دوباره به سوی بهبودی قدم بر می داریم.

لغزش به معنی پایان یافتن بهبودی ما نیست. ما معتاد هستیم و مصرف دوباره مواد اتفاق چندان تعجب آوری نیست. اگر پس از مدتی پاکی و زندگی در حال بهبودی دوباره مصرف مواد را از سر گرفته ایم، نباید ناامید و سر شکسته شویم. مسئله مهمی که اکنون با آن روبرو هستیم این است که با عقل و منطق درباره این اتفاق تصمیم بگیریم و اجازه ندهیم که افکار معتاد گونه بر ما غلبه کنند.

نکته مهم این است که "لغزش کردن به معنی پایان بهبودی ما نیست". واقعیت این است که این اتفاق ممکن است همان چیزی باشد که ما برای درس گرفتن از طبیعت بیماری خود و کارکرد بهتر برنامه 12 قدم به آن نیاز داریم. هر چند هیچ کس به ما معتادان توصیه نمی کند که برای درس گرفتن از بیماری خود لغزش کند، اما واقعیت این است که بسیاری از ما پس از دچار شدن به لغزش از این تجربه دردناک درس عبرت گرفته و با عزم و اراده بیشتری برنامه بهبودی خود را دنبال می کنیم.

 

 مطلب مرتبط: تست اعتیاد (پرسشنامه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای ترک تریاک، شیشه و ...)

 

لغزش می تواند ما را در مسیر بهبودی خود مصمم تر کرده و با آموختن نکات تازه ای درباره بیماری اعتیاد زندگی بهتر و مفیدتری را در بهبودی برای ما فراهم نماید؛ اما اگر بعد از لغزش کردن به بیماری خود اجازه دهیم تا ما را وادار به ادامه مصرف کند، زمانی طول نخواهد کشید که دوباره با پیامدها و عواقب هولناک اعتیاد و یا حتی مرگ روبرو خواهیم شد.

بازگشت دوباره ما به مصرف مواد مخدر، همه مصائب و بدبختی هایی که برای فرار از آن ها تصمیم به پاک شدن گرفته بودیم را، دوباره بر سر ما خواهد آورد؛ افراط در مصرف مواد، آسیب دیدگی بر اثر حوادث، به خطر افتادن سلامت جسمی، مشکلات قانونی و حقوقی، به خطر افتادن زندگی زناشویی و... تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که مجددا به سراغ ما خواهد آمد.

باید به یاد داشته باشیم که دیدگاه و برداشت ما درباره لغزش برای ما مسئله مرگ و زندگی است. هرگز نباید این نکته را فراموش کنیم که اگر بعد از لغزش احساس ناامیدی و شکست کنیم، ممکن است زندگی خودمان را از دست بدهیم.

 

در مقاله بعدی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (با امکانات لاکچری و کاملا خصوصی) به صورت کامل در مورد هر یک از اقدامات هفتگانه پس از لغزش با شما صحبت خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.