سومین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: استفاده از حمایت انجمن های 12 قدمی

سومین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: استفاده از حمایت انجمن های 12 قدمی

در دو مقاله قبلی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه که اختصاص به اقدامات پس از لغزش داشت به بحث اقدام بلافاصله برای ترک اعتیاد و بهبودی و پذیرش مسئولیت لغزش پرداختیم. امروز سومین قسمت از این موضوع که در مورد اقدامات بعد از لغزش با عنوان استفاده از حمایت انجمن های 12 قدمی می باشد را مرور می کنیم.

 

انجمن های 12 قدمی و گمنام موثرترین روش برای ترک اعتیاد و به دست آورن بهبودی

برنامه های 12 قدمی و انجمن ها گمنام موثرترین و کارسازترین ابزارها برای ایجاد تغییرات لازم در زندگی و رها شدن از چنگ بیماری اعتیاد برای رسیدن به بهبودی را در اختیار ما معتادان قرار می دهد. به همین علت، مهم ترین کاری که پس از لغزش باید انجام دهیم این است که از این ابزارها و حمایت ها استفاده کنیم.

 

 مطلب مرتبط: 11 قدم لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (بخش اول)

 

حال ببینیم این ابزارها چه هستند

باید کارکرد 12 قدم را از ابتدا شروع کنید تا درک و شناخت بهتری از آن ها به دست بیاورید. به احتمال زیاد علت اصلی لغزش شما نداشتن آگاهی و شناخت کافی و یا عمل نکردن به قدم های دوازده گانه بوده است. احتمالا شما نمی توانستید خودتان را متقاعد نمایید که در برابر بیماری اعتیاد ناتوان هستید و به همین علت دوباره به سراغ مواد مخدر رفتید.

با این تصور که میزان مصرف خود را کنترل کنید یا اینکه برای بهبودی از اعتیاد می توانید به قدرت و توانایی خودتان تکیه کنید، باعث آسیب پذیری خود در برابر بیماری اعتیاد شده اید. یا اینکه فراموش کردید از خدای خود بخواهید که برای خلاص شدن از چنگ وسوسه ویار مصرف دوباره مواد مخدر به شما کمک کند و همین توجه به توصیه های باعث لغزش شما شده است. به احتمال بسیار زیاد با کارکرد دوباره 12 قدم ها شما متوجه خواهید شد که چه عواملی باعث شده بود تا شما مجددا مصرف مواد را شروع کنید.

 

از نظر کمپ فرمانیه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد حضور در جلسات انجمن های گمنام است

 

در برخی از مواقع اگر احساس کردید که راهنمایتان نتوانسته است حمایت و رهنمودهای لازم را در اختیار شما قرار دهد، می توانید راهنمای خود را عوض کنید. فراموش نکنید که بهبودی از بیماری اعتیاد اولویت اول زندگی ما است و در این رابطه ما باید خودخواه باشیم. پس از لغزش کردن باید بیشتر از گذشته از حمایت انجمنتان استفاده کنید. تلاش کنید تا آنجا که می توانید در جلسات انجمن شرکت کنید و احساست و تجربیات خود در مورد این که چه عواملی باعث لغزش شما شده است را صادقانه با دیگران به اشتراک بگذارید.

با این کار از شرمندگی و خجالتی که به احتمال زیاد از آن رنج می برید کاسته شده و توانایی بیشتری برای شروع دوباره فرایند بهبودی به دست خواهید آورد. بعد از لغزش و مصرف دوباره مواد (چه از نوع مخدر چه محرک و یا چه الکل)، بیماری ما دوباره عود کرده و این احتمال وجود دارد که وسوسه ویار مصرف ما را متقاعد کنند تا ما به مصرف مواد مخدر ادامه دهیم؛ اما با شرکت در جلسات خودمان را در فضای امن و بی خطری قرار می دهیم که در آن می توانیم با کمک و حمایت دیگران بر افکار منفی خودمان غلبه کنیم.

بعضی از ما بعد از دچار شدن به لغزش هر روز در دو جلسه مختلف شرکت می کنیم تا به تدریج وسوسه ویارمان فروکش کند. این که در چه تعداد جلسه باید شرکت کنید و این که چگونه باید از پیشنهادها و حمایت انجمنتان استفاده کنید به تصمیم خود شما بستگی دارد اما تجربه نشان می دهد که مشغول کردن خود با برنامه 12 قدم و جلسات انجمن های گمنام، بدون تردید مطمئن ترین راه برای بازگشت به مسیر بهبودی پس از دچار شدن به لغزش است.

 

 مطلب مرتبط: فرآیند لغزش (از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه)

 

گاهی ممکن است که تصمیم بگیرید بلافاصله یک نوع خدمت در جلسات انجمن را بر عهده بگیرید. این کار باعث خواهد شد که شما ارتباط و تعلق بیشتری با انجمن خود داشته باشید و گام موثری در فرایند کارکرد برنامه 12 قدم خود بردارید. بعلاوه وقت خود را با دیگر معتادان در حال بهبودی گذرانده و اوقات فراغت خود را در کنار آن ها سپری کنید.

نکته مهم این است که پس از لغزش، ما به راه و رسم قدیمی خودمان بازگشته ایم و بیماری ما دوباره فعال شده است. افکار و رفتار ما بار دیگر حالت معتاد گونه و ناسالم پیدا کرده و ما برای بهبودی از دست این بیماری که به مراتب بزرگ تر و قدرتمندتر از ماست به حمایت و پشتیبانی یکدیگر نیاز داریم.

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران با امکانات لاکچری و VIP

تلفن مستقیم مشاوره: 09106886964