پنجمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: پذیرش و اداره عوارض جانبی لغزش

پنجمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: پذیرش و اداره عوارض جانبی لغزش

همانطور که در چهار قسمت قبلی مقالات کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه اشاره کردیم در این قسمت به بحث پذیرش و اداره کردن عوارض احتمالی پس از لغزش می پردازیم. بعد از مصرف دوباره مواد مخدر یا محرک که آن را به اصطلاح لغزش می نامیم جسم و روح ما دوران بسیار سختی را می گذرانند تا دوباره به حالت عادی برگردند. مواد مخدر مانند سم است و جسم ما برای اینکه پاک شود و بتواند به طور عادی کار کند به یک دوره سم زدایی نیاز دارد.

به همین علت است که همیشه پس از لغزش و استفاده دوباره از مواد مخدر برای مدتی احساس آسیب پذیری و بی قراری به ما دست می دهد. باید تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدنمان بپذیریم و خماری و عوارض آن را تحمل کنیم تا این حالت ها به تدریج از بین بروند. شاید نیاز باشد که در یک مرکز ترک اعتیاد حضور پیدا کنیم تا دوباره دوران سم زدایی ما سپری شود.

 

 مطلب مرتبط: توصیه های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای پس از لغزش

 

ممکن است یک فکر اشتباه به ذهن ما خطور کند و پیش خود تصور کنیم هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی هزینه زیادی است. اما باید در نظر بگیریم در صورتی که در لغزش و اعتیاد فعال بمانیم هزینه آن برای زندگی ما چقدر تمام می شود.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه اعتقاد دارد هرگز پس از لغزش نباید احساس گناه کنیم

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه اعتقاد دارد هرگز پس از لغزش نباید احساس گناه کنیم

 

لغزش کردن تاثیرات منفی زیادی بر اعتماد به نفس ما می گذارد. ممکن است احساس گناه و شرمندگی به ما دست بدهد و یا از خود نفرت پیدا کنیم؛ اما این نکته مهم است که باید این گونه احساسات را جزئی از فرایند کنار آمدن با لغزش به حساب آورده و به خودمان اجازه دهیم که این مراحل را نیز پشت سر بگذاریم.

کاری که نباید انجام دهیم این است که اجازه دهیم این افکار و احساسات، به بهانه ای برای ادامه دادن مصرف مواد مخدر تبدیل شوند. شاید علت بی قراری ما این است که نمی دانیم چه چیزی باعث لغزش ما شده است و ممکن است به علت لغزش، غرور و اعتماد به نفس ما آن چنان آسیب ببیند که خودمان را فردی شکست خورده حساب بیاوریم.

ممکن است علیرغم این که ما برای بازگشت به بهبودی به حمایت انجمن ها گمنام نیاز داریم، از رفتن به جلسات خودداری کنیم. ممکن است که احساس می کنیم که اعتبار و حیثیت ما نزد خانواده، جامعه و اعضای جلسات انجمن از بین رفته است و به همین دلیل دچار عصبانیت و خشم شویم. ممکن است بعد از لغزش به خودمان بگوییم "اکنون که دیگر بهبودی کامل و مستحکمی ندارم چگونه می توانم پیام بهبودی را به دیگران منتقل کنم." این گونه افکار بی اساس ویرانگر تنها باعث می شوند تا ما خود را از انجمن دور کرده و به مصرف مواد ادامه دهیم.

اگر ما به آنچه برنامه های 12 قدمی توصیه می کنند باور داشته باشیم و قبول کنیم که از یک بیماری مزمن رنج می بریم که فقط به صورت روزمره از چنگ آن رهایی پیدا می کنیم، در آن صورت نباید اجازه بدهیم که این افکار معتاد گونه ما را از تلاش برای بهبودی دوباره دل سرد کنند. اگر معتقد هستیم که انجمن های گمنام مکانی برای معتادانی مانند خود ما است که از همان مسائل و مشکلاتی مشابه ما رنج می برند، در آن صورت باید با فروتنی در جلسات شرکت کرده و تجربیات خود را با دیگران در میان بگذاریم.

در چنین حالتی متوجه خواهیم شد که تجربیات ما برای جلوگیری از لغزش تا چه اندازه برای دیگران مفید خواهد بود. متوجه خواهیم شد که با بازگو کردن تجربیات خود درباره لغزش توانسته ایم پیامی قوی و ارزشمند درباره طبیعت حیله گر و اسرار آمیز بیماری اعتیاد به معتادان دیگر منتقل کنیم و نشان دهیم که با حمایت و کمک انجمنمان و کارکرد 12 قدم، ما چگونه توانسته ایم روند بهبودی خود را دوباره از نو آغاز کنیم.

 

 مطلب مرتبط: چهارمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: اقدام به عمل

 

به خاطر داشته باشید که احساس گناه، خجالت و تنفر از خود نشانه ای از یک طرز فکر غلط درباره بیماری اعتیاد است، چرا که ما تصور می کنیم که اعتیاد یک مشکل اخلاقی است؛ اما در صورتی که بپذیریم که اعتیاد یک بیماری مزمن است و هر کدام از ما فقط برای یک روز پاکی خود را حفظ می کنیم و در بهبودی به سر می بریم، آن وقت هیچ گونه دلیلی برای احساس گناه یا شرمندگی به دلیل لغزش کردن نخواهیم داشت.

احساس شرمندگی و منفی بافی از جمله عواملی هستند که مانع از شروع مجدد روند بهبودی ما می شوند. واقعیت این است که پس از لغزش ما برای مدتی کوتاه دوباره به سبک زندگی قبلی خودمان بازگشته ایم، اما باید بدانیم که از قدیم گفته اند انسان جایزالخطا است و همه ما حق اشتباه کردن داریم.

به جای سرزنش کردن خود و ناامیدی از روند بهبودی، بهتر است لغزش را به یک تجربه و درس عبرتی برای خودمان تبدیل کنیم. باید بدانیم که ما نیز مانند دیگران انسان های کامل و بدون عیب و نقص نیستیم و قرار نیست که بهبودی ما نیز بهترین و ایده آل ترین نوع بهبودی باشد. بهبودی در واقع سفری است که با فراز و نشیب ها و افت و خیزهای فراوانی همراه است.

 

اگر مصرف شما شیشه است توصیه می کنیم سریعا به یک کمپ ترک اعتیاد شیشه مراجعه نمایید یعنی جایی که متخصصان و مددیاران در مورد ترک شیشه داشته باشد. در صورتی که مصرف شما چیز دیگری است پیشنهاد کمپ فرمانیه این است که قبل از مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد از وجود متخصصان باتجربه در مورد ماده مصرفی خودتان اطمینان حاصل نمایید.

 

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با امکانات درجه یک به شما کمک می کند با لغزش خود کنار بیاید و آن را بپذیرید. سپس شما را در مسیر بهبودی و قطع مصرف ماده مخدر یا محرک یاری می کند.