ششمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: مراجعه احتمالی به متخصصان

ششمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: مراجعه احتمالی به متخصصان

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه با استفاده از تجربه سالیان طولانی می بیند که، ممکن است افراد بعد از لغزش دچار مشکلات روانی شدیدی گردند. به همین خاطر ششمین قسمت از سری مقالات پس از لغزش را به این موضوع اختصاص داده است.

اگر بعد از لغزش متوجه شدید که دچار احساس بیزاری از زندگی، یا افسردگی طولانی مدت شده اید و همین احساسات باعث از دست دادن انگیزه بهبودی شما شده اند و یا با مشکلات روانی شدیدتری مانند فکر کردن به خودکشی فکر می کنید، کمپ ترک اعتیاد فرمانیه توصیه می کند حتما از افراد متخصص برای درمان مشکلات روانی خود کمک بگیرید.

فراموش نکنید که انجمن های گمنام فقط مکانی برای ارائه برنامه های بهبودی و حمایت از معتادانی است که از بیماری اعتیاد در عذاب هستند و به هیچ عنوان نمی توانند برای برطرف کردن بیماری های جسمی و مسائل روانی به شما کمک کنند، چرا که اساسا برای این منظور ایجاد نشده اند.

 

 مطلب مرتبط: سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین نیازهای سلامتی

 

آیا عامل روانی می تواند موجب لغزش و مصرف مجدد مواد شود؟

هر یک از ما معتادان دلایل خاصی برای لغزش داریم و برای اینکه بتوانیم از آن درس عبرت بگیریم و دوباره بهبودی خود را شروع کنیم باید بدانیم که چه عامل یا عواملی باعث غلبه کردن وسوسه و بازگشت ما به مصرف مواد شده اند. واقعیت این است که بسیاری از ما برای اینکه بتوانیم با مسائل و مشکلات عمیق روانی خودمان مانند خشونت، آسیب های دوران کودکی، تجاوز، ضایع شدن حقوق، جنگ و دیگر مسائل زندگی کنار بیاییم به سراغ مواد مخدر رفته ایم و معتاد شده ایم.

بی علاقگی یا ناتوانی ما در ارزیابی و تجزیه و تحلیل این گونه مسائل در دوران بهبودی ممکن است اصلی ترین عامل روز آوردن دوباره ما به مصرف مواد مخدر باشد؛ اما اگر قصد شروع مجدد بهبودی و محافظت از آن را داریم، باید با مسائل و مشکلات روانی و احساسی خودمان به صورت جدی و اساسی روبرو شویم و با آن ها برخورد کنیم. در دوران بهبودی، گاهی لازم است که به جای انکار کردن و فرار کردن از واقعیت ها تلخ زندگی، آن ها را بپذیریم تا بتوانیم راحت تر با آن ها کنار آمده و در نهایت زخم های دورنی و روحی خود را التیام ببخشیم.

زمانی که برای این کار آمادگی پیدا می کنیم شاید نخواهیم که این مسائل عمیق را در جلسات انجمن یا برای دوستان در حال بهبودی خود بازگو کنیم. واقعیت این است که شاید آن ها تجربیاتی مشابه ما نداشته باشند و ندانند که چگونه می توان بر این نوع مسائل و مشکلاتی که ما از آن ها رنج می بریم غلبه کرد و در نتیجه نمی توانند کمک چندانی به ما بکنند. اگر احساس می کنید که برای فراموش کردن و یا غلبه کردن بر چنین مسائل و مشکلات شدید روانی، مصرف مواد را دوباره شروع کرده اید بهتر است که با یک روان پزشک متخصص مشورت کنید تا با راهنمایی و کمک او بتوانید با این گونه مشکلات کنار بیایید. برخی از ما معتادان در حال بهبودی ممکن است از انواع بیماری های روانی رنج ببریم، در حالی که حتی ندانیم که از چنین مشکلاتی روانی در عذاب هستیم.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: علت و چگونگی لغزش + نشانه های هشدار دهنده

 

کنار آمدن با مشکلات روانی، کمک به ترک اعتیاد و جلوگیری از لغزش

ممکن است عامل اصلی لغزش ما، کنار آمدن با این نوع مشکلات بوده باشد. دریافت کمک و راهنمایی مناسب از متخصصان، پس از دچار شدن به لغزش، اقدامی معقول، منطقی و مسئولانه است چون با این کار می توانید مسائل و مشکلاتی که از آن ها رنج می برید و هیچ ارتباطی نیز به اعتیاد شما ندارند را برطرف کنید. این کار باعث می شود تا بتوانید برنامه بهبودی خود را بهتر دنبال کرده و از آن ها محافظت کنید.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در این موارد چه کمکی می کند

ما در کمپ ترک اعتیاد خصوصی و به معنی واقعی کلمه لاکچری فرمانیه تمام تلاش خود را می کنیم که افرادی که نزد ما برای قطع مصرف مواد مخدر، محرک و یا الکل مراجعه می کنند را بهتر بشناسیم. در طول مدت حضور افراد در این مرکز ترک اعتیاد مددیاران و مشاوران متخصص اعتیاد با شناخت بیشتر فرد مصرف کننده به او کمک می کنند تا پس از پایان مدت حضورش در این کمپ، آشنایی بیشتری با مشکلات روانی اش داشته باشد و حتی اگر نیاز دارد به یک متخصص مراجعه نماید.