هفتمین و آخرین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: عبرت گرفتن از تجربه لغزش

هفتمین و آخرین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: عبرت گرفتن از تجربه لغزش

در آخرین بخش از مقالات بعد از لغزش کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه به بحث تجربه اندوزی و درس گرفتن از تجربه های قبلی در مورد لغزش می پردازدیم. واقعیت این است که حتی اگر شما دقیقا دلیل و علت لغزش خودتان را ندانید، لغزش شما بدون دلیل نبوده است.

 

برای حفظ پاکی و در قطع مصرف ماندن باید مسائل روانی خودمان را کنترل کنیم

با توجه به این که لغزش یک فرایند بوده و دارای مراحل و علائم خاصی است، احتمالا شما به نشانه های آن توجه نکرده اید. البته این امکان نیز وجود دارد که شما متوجه نشانه ها و علائم هشدار دهنده لغزش شده باشید؛ ولی آن ها را جدی نگرفته باشید. حتما به یاد دارید که برای حفظ بهبودی می بایست احساسات و مسائل روانی خودمان را کنترل کنیم و روش های سالم تری برای طرز فکر و رفتارمان در پیش بگیریم. به طور حتم، پیش از لغزش برای کنار آمدن و تحمل مشکلات زندگی، دوباره راه و رسم قدیمی را در پیش گرفته اید و از ابزارها و اصول برنامه های 12 قدمی برای کنترل احساسات، افکار و رفتارتان استفاده نکرده اید.

شاید اطلاع نداشته باشید که کارکرد قدم های دوازده گانه امکانات و ابزار لازم برای شروع یک زندگی جدید را در اختیار شما قرار می دهند. فراموش نکنید که بهبودی موثر، مستلزم کنار آمدن صحیح ما با افکار و احساساتمان و دستیابی و به یک سبک زندگی بهتر و سالم تر می باشد.

به احتمال زیاد شما برای اینکه بتوانید با مشکلات زندگی کنار بیایید دوباره راه و رسم قدیمی خود را در پیش گرفتید و به طور موثر به ابزارها و اصول برنامه های 12 قدمی عمل نکردید. شاید نمی دانستید که کارکرد 12 قدم امکانات لازم برای یک زندگی جدید را در اختیارتان قرار می دهد. در عین حال باید توجه داشت که لغزش رویدادی است که برای بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی اتفاق می افتد. بهبودی سفری است که با آزمون و خطای فراوان همراه است؛ اما سرانجام شما را به سر منزل مقصود و هدفتان می رساند و شما می توانید از چنگ بیماری اعتیاد رها شوید و با آرامش به زندگی جدید خود ادامه دهید.

 

 مطلب مرتبط: 11 قدم لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (بخش اول)

 

تجربه لغزش و مصرف مجدد مواد اعتیاد آور بهترین آموزگار ما برای ترک مجدد اعتیاد

لغزش می تواند به ما نشان دهد که چگونه می بایست 12 قدم را به طور روزانه به کار بگیریم تا مجددا در دام بیماری اعتیاد گرفتار نشویم. لغزش می تواند بهترین معلم و آموزگار ما باشد؛ چون تغییراتی که برای حفظ بهبودی باید در زندگی و درون خودمان به وجود آوریم را به ما یادآوری می کند. مثلا در صورتی که اولویت اول بهبودی خود را فراموش کرده باشیم، یا مجددا به طرز فکر قدیمی دوران اعتیاد خود روی آورده باشیم و یا بدون در نظر گرفتن ماهیت بیماری اعتیاد، خود را در شرایط پر وسوسه و خطرناک قرار داده باشیم، پس از لغزش کردن از این تغییرات آگاه شده و می توانیم آن ها را تغییر دهیم. دچار شدن به لغزش اگرچه بسیار سخت و عذاب آور است، اما به ما کمک می کند تا به اشتباه بودن مسیر خود پی برده و برنامه بهبودی خود را با جدیت بیشتری آغاز کنیم.

هدف برنامه های 12 قدمی تغییر دادن سبک زندگی ما است. البته با توجه به ماهیت و طبیعت بیماری مزمنی که ما از آن رنج می بریم و مصرف مواد مخدر که به روش طبیعی زندگی ما تبدیل شده است، ایجاد چنین تغییراتی کار آسانی نیست. دور از واقعیت خواهد بود اگر تصور کنیم که می توانیم به محض تصمیم گرفتن، اعتیاد خود را ترک کرده و سبک زندگی و همه چیزهایی که یک عمر به آن عادت کرده بودیم را یک شبه تغییر دهیم.

رها شدن از چنگ بیماری اعتیاد به زمان نیاز دارد و در مواقعی با تجربیات تلخ و دردناکی همچون لغزش همراه است و همین تجربیات است که به ما کمک می کنند تا بدانیم برای اینکه زندگی جدیدی را آغاز کنیم، چه کارهایی را باید انجام دهیم. لغزش می تواند به ما کمک کند تا برنامه 12 قدم را با جدیت و صداقت بیشتری به کار بگیریم و متوجه شویم که برای حفظ بهبودی نمی توانیم تنها به افکار خودمان تکیه کنیم و بایستی از کمک ها و حمایت های انجمن های گمنام استفاده کنیم.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد فرمانیه بررسی می کند: اعتیاد و سلامت انسان

 

چیزی که باید به طور حتم بدانیم این است که لغزش نشان می دهد آن طور که باید و شاید و به طور جدی بر روی بهبودی خود تمرکز نکرده ایم و به همین علت نتوانسته ایم تغییرات بزرگی در سبک و روش زندگی خودمان ایجاد کنیم. اولین و مهم ترین کار این است که مانند یک انسان عاقل و بالغ، مسئولیت بهبودی خود را بر عهده بگیریم.

شاید لازم باشد که سیستم فکری خود را تغییر دهیم و یا خیال بافی هایی نظیر اینکه سایرین مسئول مراقبت از ما هستند خداحافظی کنیم و زندگی مان را نه بر اساس توهم و خیال، بلکه بر اساس واقعیت های موجود بنا کنیم. شاید لازم باشد از دوستان قدیمی، خانواده و یا کلیه کسانی که باعث می شوند تا دوباره فکر مصرف مواد به سر ما بزند فاصله بگیریم. این گونه تصمیمات اگرچه بسیار سخت و دشوار هستند اما بخشی از فرایند بهبودی ما به حساب می آیند و ما به عنوان معتادانی که همواره در خطر بازگشت به اعتیاد قرار داریم، لازم است که برای جلوگیری از لغزش مجدد، به همه آن ها عمل کنیم تا بتوانیم از زندگی جدید و عاری از اعتیاد خود در بهبودی لذت ببریم.