اعتیاد به داروهای تجویزی

اعتیاد به داروهای تجویزی

سخن امروز مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تهران با خانواده‌هاست. زیرا ممکن است بسیاری از اعضای خانواده به مصرف داروهای تجویزی معتاد شده باشند. داروهایی که پزشکان برای رفع نوعی بیماری برای ما تجویز می‌کنند ممکن است باعث بروز اعتیاد در ما شوند.

جای تردید نیست که دارویی برای تجویز وجود داشته باشد و بیماری در گوشه‌ای از جهان به آن اعتیاد پیدا نکرده باشد. مسئله این است، هنگامی که پزشک نسخه‌ای به بیمار می‌دهد، عمل وی تحت تاثیر احساسات و نیروهای بسیار دیگری قرار می گیرد.

بیمار طبیعتا می‌خواهد بهبود یابد و همانگونه که دارو را پذیرا می‌شود به روش و احساس پزشک نیز پاسخ مثبت می‌دهد و نیز ممکن است خاصیت دارو و یا هدف پزشک را در تجویز آن سوء تعبیر نماید. بیمار امکان دارد به خواصی از دارو معتقد گردد که اصلا وجود ندارد و به کیفیت دارو شناسی بنا به تصور خود واکنش نشان دهد. اما دارو است که نهایتا او را معتاد خواهد کرد.

 

 مطلب مرتبط: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

 

چه نوع داروهایی ممکن است اعتیاد آور باشند؟

در نظر داشته باشید این نوع داروها صرفا از نوع داروهای مرفین دار و یا از خانواده بنزودیازپام یا ترکیبات داروئی باربی چوریت نیستند. حتی ممکن است یک داروی آنتی بیوتیک نیز باعث ایجاد اعتیاد در یک فرد مستعد شود.

به عنوان مثال اگر بیمار معتقد باشد که در پیشگیری از حمله قلبی دارو به کمک او می‌شتابد، امکان دارد که به دارو اعتیاد پیدا کند. همینطور که اگر بیمار معتقد باشد که با مصرف آنتی بیوتیک‌ها از خطر هرگونه عفونت خطرناک یا ناتوان کننده دور می‌شود، ممکن است که در چنگ آنتی بیوتیک ها بیفتد. گاه این اعتیاد ساده‌ی روانی، امکان دارد که با اعتیاد جسمانی شدید نیز توام گردد. اینگونه اعتیاد علاوه بر سردرگمی، خطراتی را به وجود می‌آورد.

 

چه نوع داروهایی ممکن است اعتیاد آور باشند؟

 

بیمارانی را در نظر بگیرید که برای مداوای آسم داروی کروتی کستروید مصرف می‌نمایند. اینگونه دارو تاثیر به سزایی بر شرایط بیمار می‌گذارد و احتمال دارد که بیمار به آن وابسته گردد و مایل نباشد که مصرف آن را متوقف نماید، زیرا می‌ترسد که بیماری آسم به وی بازگردد. افزون بر اعتیاد روانی، امکان دارد که دارو سبب اعتیاد جسمانی گردد. ترکیبات کرتی کستروید اگر به شکل دارویی آن صرف شود، بر توانایی بدن در تولید استروید طبیعی تاثیر منفی می‌گذارد. معنای این تاثیر منفی این است که اگر ترکیبات دارویی کرتی کستروید برای مدتی طولانی مصرف گردد بدن از نظر فیزیکی حقیقتا به ادامه مصرف دارو وابسته می‌گردد. در حالیکه اکثر پزشکان این توجه را دارند که بیمارانشان داروهای استروید را هربار فقط برای چند روز مصرف نمایند، میلیون ها بیمار مبتلا به آسم، درد مفاصل ورزشکاران به اینگونه مصرف دارویی اعتیاد دوگانه ای پیدا کرده اند.

از دیگر داروهای تجویزی اعتیاد آور، بایستی داروهایی که در مداوای هورمونی زنان و به منظور جلوگیری از یائسگی مصرف می‌گردد نام برد. بیماری که این دارو را مصرف می نماید مایل نیست که آن را متوقف نماید زیرا این دارو علائم یائسگی را از بین می‌برد و او را وادار می نماید که از نظر جسمانی احساس جوانی و تندرستی نماید. این دو احساس برای هر زنی باعث افتادن در دام اعتیاد می‌شود و اگر پزشک مربوطه از خود ضعف نشان داده، نخواهد تجویز این دارو را تحت کنترل در آورد بیمار به چنگال قوی اعتیاد گرفتار می‌گردد.

 

 مطلب مرتبط: رابطه میان بیماری اعتیاد و فضای مجازی از نقطه نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

تجربه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در مورد داروهای تجویزی

تجربه مرکز ترک سوء مصرف مواد فرمانیه که به کمپ ترک اعتیاد VIP شمال تهران معروف است، نشان می‌دهد بسیاری از افراد مصرف اینگونه داروها را اعتیاد آور نمی‌دانند اما در دام آن گرفتار شده‌اند. پیشنهاد کمپ فرمانیه این است که اگر یک بار دیگر با پزشک خود در مورد داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید، مشورت نمایید. به پزشک خود بگویید که هر دارو را چه مدتی است مصرف می‌کنید و این دارو برای چند روز مصرف برای شما تجویز شده بود. با این کار پزشک شما می‌تواند به شما کمک کرده تا شما از این اعتیاد ناخواسته رهایی یابید.

 

 

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد

 

کمپ ترک مواد مخدر فرمانیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964