مرکز ترک اعتیاد VIP: عوارض و خطرات مصرف مواد مخدر

مرکز ترک اعتیاد VIP: عوارض و خطرات مصرف مواد مخدر

طبق گفته های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه ممکن است که شما با افرادی برخورد کنید که با اصرار زیاد به شما مواد تعارف می‌کنند این فرد، حتما به شما خواهد گفت که مواد، خواص و فواید بسیار زیادی دارد، مطالعه‌ی مطالب زیر که طبق تحقیقات مرکز ترک اعتیاد فرمانیه می‌باشد، شما را با خطرات و عوارض مصرف مواد و مشکلات اجتماعی و اقتصادی اعتیاد آشنا خواهد کرد.

معمولا افرادی که به دام اعتیاد می‌افتند در راه زیر گیر خواهند کرد:

سیگار- حشیش- تریاک- تحمل- هروئین- تحمل- تزریق- مرگ!

 

شروع با سیگار

تحقیقات مرکز ترک اعتیاد فرمانیه نشان داده اند که بیش از شصت در صد معتادان به مواد مخدر، قبل از اعتیاد، سیگار مصرف می‌کردند، احتمال مصرف حشیش توسط جوان‌هایی که سیگار می‌کشند صد بار بیش تر از سایر جوان‌های همسن ایشان است.

 

حشیش دروازه ورود به مواد مخدر و اعتیاد

باید بدانیم که حشیش دروازه‌ی ورود به مصرف مواد خطرناکتر است.

 

تریاک

نشست و برخواست با افرادی که حشیش مصرف می‌کنند یعنی آشنایی با تریاک!

 

تحمل مصرف تریاک

فرد معتاد به تریاک به تدریج به حالتی می‌رسد که آون رو تحمل می‌نامند، یعنی شخص معتاد، دیگه با مقادیر قبلی به حس همیشگی نخواهد رسید و این اتفاق وضعیت خطرناکی می باشد زیرا فرد، رفته رفته دفعات و مقدار مصرف خود را زیاد خواهد کرد.

 

روی آوردن به هروئین

چون مخارج مصرف تریاک زیاده و به دنبال پدیده‌ی تحمل مقدار مصرف فرد افزایش پیدا می‌کند، شخص مجبور می‌شود که به سراغ ماده‌ی قوی تر، ارزان تر و خطرناک تری برود.

 

تحمل مصرف هروئین

وقتی یه نفر به هروئین معتاد شد، پدیده‌ی تحمل دوباره به سراغش خواهد آمد و در نتیجه مصرف فرد دوباره افزایش پیدا خواهد کرد. به دنبال افزایش مصرف مواد، روش مصرف آن هم تغییر خواهد کرد.

 

تزریق هروئین، رسیدن به آخر خط

به خاطر مخارج سنگین مواد، فرد مجبوره که به جای مصرف بیشتر اون، روش استفاده‌ی سنگینتری رو جایگزین کند. معمولا تزریق مواد مخدر انتخاب این فرد می‌باشد.

 

مرگ

از عوارض تزریق می‌توانیم به بیماری‌های ایدز، کزاز، هپاتیت، آبسه‌ی مغزی، آبسه ی پوستی، شوک، مسمومیت، مننژیت، عفونت قلب و مرگ ناگهانی اشاره کنیم.

 

هروئین ماده‌ای کشنده و خطرناک

 

هروئین ماده‌ای کشنده و خطرناک

 

طبق گزارش‌های مرکز ترک اعتیاد فرمانیه ( مدرن ترین مرکز ترک اعتیاد ) یکی از مهم ترین عوارض هروئین ایجاد وابستگی شدید در فرد معتاد می‌باشد. همین امر باعث شده که بعضی معتادها از مصرف اون وحشت داشته باشند. درمان اعتیاد به هروئین بسیار مشکل می‌باشد و بیش تر معتادان به هروئین پس از یک دوره‌ی ترک، مجددا به سراغ آن باز می‌گردند، زیرا وسوسه‌ی مصرف هروئین بسیار قوی است و مبارزه کردن با آن برای فرد بسیار سخت و دشوار می‌باشد.

در عین حال بسیاری از این مواد مخدر ناخالصی‌های زیادی دارند! مثلا قاچاقچی‌ها، به هروئین، خاک، آرد و بسیاری مواد دیگه اضافه می کنن و به تریاک هم، گریس، پودر استخوان و خون حیوانات رو اضافه می کنن تا حجم اون بیش تر و فروششون سود بیش تری داشته باشه. ناخالصی حشیش هم فضولات حیوانی است، که مصرف اون منجر به مسمومیت های خطرناکی می‌شود.

 

 مطلب مرتبط: تاثیر تریاک یا هروئین بر روی بدن + بهترین روش ترک اعتیاد

 

خطرات تزریق مواد مخدر

از خطرات مصرف مواد که بگذریم، داستان تزریق جداست. اگر مجددا به مسیر هشتگانه‌ی بالا نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که تزریق یک سقوط سریع به آخر خط می‌باشد! به دنبال تزریق، خطرات مواد مخدر ناگهان چندین برابر می‌شوند. بی بند و باری و رفتارهای نامناسب اخلاقی و اجتماعی در این گروه از معتادها خیلی بیشتر می‌باشد. با برخورد مستقیم ناخالصی‌های مواد با خون، عوارضی چون کزاز، آبسه ی مغزی، عفونت قلب، مسمومیت، شوک و مرگ به وجود خواهد آمد. در بسیاری از زندان‌های دنیا سرنگ‌های چند بار مصرف به قیمت گزافی به فروش می‌رسند و استفاده‌ی چند نفره از این سرنگ ها باعث انتشار آلودگی به هپاتیت و ایدز در میان معتادان می‌شود. عده‌ای هم از سرنگ‌های پس مانده‌ی بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند که آن هم خطر انتقال این بیماری‌ها را دارد. پس بسادگی می‌توان نتیجه گرفت که سیر اعتیاد، فرد معتاد را خواسته یا ناخواسته به آخر خط یعنی هلاکت و مرگ هدایت می‌کند.

 

خطرات جسمی و روحی مواد مخدر

ما همه عادت کرده‌ایم چیزی را که همان لحظه به ما لطمه می‌زند، خطرناک بدانیم. به همین دلیل از برق، آتش، بلندی و اجسام تیز می‌ترسیم، اما هیچ وقت از سمی که بتدریج بدن ما را آب می‌کند و از بین می‌برد، نمی‌ترسیم.

مواد مخدر، ترکیبات شیمیایی زیادی را در خودشان جای دادن که تعدادی از آن‌ها گاهی جنبه‌ی درمانی دارند، مثلا از تریاک ماده‌ای به دست می‌آید که برای تسکین درد قابل استفاده است و همین طور از حشیش ماده‌ای به دست می‌آید که جلوی استفراغ بیماران سرطانی را که شیمی درمانی می‌شود، خواهد گرفت. اما همین حشیش صدها نوع سم را در خودش جای داده که باعث شده اثر سرطان زایی آن چهار یا پنج برابر سیگار بشه!

آیا تا به حال کسی بهتون گفته که یک سیگار حشیش، از نظر ذرات مواد خطرناک با حدود بیست سیگار معمولی برابری می کنه؟! علاوه بر اون حشیش سلول‌های مغزی رو از بین می‌برد و در نتیجه کاهش حافظه و اختلالات روانی رو ایجاد خواهد کرد.

 

خطرات جسمی و روحی مواد مخدر

 

حشیش مشکلاتی را برای سلول‌های جنسی به وجود می‌آورد که باروری را دچار اختلال می‌کند. حتما این رو هم نمی‌دانید که شاید به دنبال مصرف حتی یک بار حشیش، فرد دچار توهم بشه و ناگهان یک صدا یا یک تصویر غیر واقعی رو حس بکنه! همین مساله باعث می‌شود که رفتارهای خطرناکی از خودش بروز بده. مثلا ممکنه به دیگران حمله کند یا این که به خودش آسیب بزند.

کلا مواد اعتیادآور یک سری عوارض و خطرات مشترک دارن و یک سری خطرات و عوارض ویژه. مثلا مصرف اکثر مواد اعتیاد آور، لاغری، ضعف، بی حسی، بیماری‌های روانی، اختلالات گوارشی، سکته‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی و سرطان زایی را به دنبال دارند و این عوارض در اکثر مواد مخدر مشترک هستند. اما یک سری عوارض و خطرات در بعضی از مواد به طور ویژه مشاهده می‌شود؛ مثلا تریاک و آن چه که از آن به دست می‌آید، رنگ پوست رو تیره و قوای جنسی رو سرکوب می‌کند. در صورتی که عده‌ای تقویت قوای جنسی رو به عنوان بهانه‌ای مناسب برای فروش و مصرف مواد مخدر تبلیغ می کنند!

 

خطرات خانوادگی و اجتماعی مواد مخدر

فرد معتاد دیر یا زود، کار خود را از دست خواهد داد یا تحصیل خود را رها خواهد کرد، چون مواد مخدر با اثراتی که دارند فرد را بی حال، بی رمق و بی انگیزه می‌کنند. در نهایت یک فرد معتاد، چیزی جز یک موجود سربار و مصرف کننده نخواهد بود. این مساله از یک طرف عوارض اقتصادی سنگینی را به جامعه تحمیل می‌کند و از طرف دیگر بی کاری و فقر هم برای خانواده‌ی معتاد مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند. به خاطر همین مساله شغل‌های کاذب به وجود می‌آیند.

یک فرد معتاد بالاخره به جایی می‌رسد که حاضر می‌شود همسر، فرزند و همه‌ی دار و ندارش را با مواد عوض کند. قاعدتا به خاطر همین مساله، خشونت، سرقت، فحشا و قتل برای این فرد چیز عجیبی نیست. فرزندان این خانواده‌ها، علاوه بر مشکلات اقتصادی از مشکلات شدید روحی و روانی و تربیتی نیز رنج می‌برند. باید بدانیم که احتمال ابتلای سایر افراد خانواده به اعتیاد، حتی با حضور یک معتاد هم بیش تر می‌شود. این موضوع را همه می‌دانند. به همین دلیل، با اطلاع از معتاد بودن کسی، با خانواده‌ی اون وصلت نمی‌کنند. باید دوباره بگیم که وقتی حرف از معتاد و عوارض اعتیاد می‌شود، شاید به یک معتاد آخر خطی فکر کنیم، ولی اگر مسیر هشتگانه‌ی بالا را مرور کنیم، می‌فهمیم که این مساله از هر جایی شروع شود بالاخره به آخر خط خواهد رسید و آخر خط جای جالبی نیست! هیچ معتادی برای رسیدن به آخر خط، مصرف مواد رو شروع نمی‌کند.

 

 

آسیب‌های اقتصادی مصرف مواد مخدر

 

آسیب های اقتصادی مصرف مواد مخدر

افراد معتاد، مستقیم و غیر مستقیم، هزینه‌های سنگینی را به جامعه تحمیل می‌کنند. اگر تمامی هزینه‌های زیر را با هم جمع بزنیم، خواهیم دید که هزینه یک معتاد در جامعه‌ی امروزی ما، بیش از میلیون‌ها تومان در سال خواهد بود.

هزینه‌ی مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مرزها + هزینه ی نگهداری معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر در زندان‌ها + مخارج دادرسی جرایم معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر + آسیب‌های اقتصادی ناشی از افت کارآیی یک معتاد در بازار کار + آسیب‌های روانی و اجتماعی که معتاد به خانواده و اطرافیانش می رساند + هزینه‌ی بیمارستانی برای درمان معتادان + هزینه خرید مواد =؟

با کاهش این هزینه‌ها وضعیت اقتصادی بهتری در جامعه و کشور ایجاد خواهد شد و این مستقیما به نفع همه‌ی مردم خواهد بود.

 

 مطلب مرتبط: مهارت‌ها و روش‌های امتناع از مصرف مواد اعتیاد آور

 

بروز مشکلات شغلی و تحصیلی در میان معتادان

باید بدونیم که افراد معتاد در شغل خود موفق نیستند و میزان خطای این افراد در مقایسه با سایرین خیلی بیشتر می‌باشد. در نتیجه، این افراد یا از محیط کار اخراج می‌شند، یا این که در اثر سهل انگاری خطرات بسیاری را متوجه خود یا سایرین می‌کنند. مسلما شبیه همین اثرات منفی، در امور تحصیلی هم اتفاق می‌افتد. عده‌ای برای یادگیری بیشتر و تمرکز، مواد مخدر را پیشنهاد می‌کنند!! در صورتی که این مواد نه تنها تمرکز را زیاد نمی‌کنند، بلکه باعث از بین رفتن حافظه هم می‌شند.

 

 

تماس با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه، آخرین تلاش شما برای ترک اعتیاد:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964