مرکز ترک اعتیاد فرمانیه: علائم، عوارض و خطرات سوء مصرف مواد مخدر

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه: علائم، عوارض و خطرات سوء مصرف مواد مخدر

طبق بررسی ها و تحقیقات مرکز ترک اعتیاد فرمانیه ( مدرن‌ترین کمپ ترک اعتیاد ) عوارض و خطرات سوء مصرف مواد اعتیاد آور مساله‌ی مهمی است که ضرورت دارد همه‌ی والدین بدرستی از آن آگاه باشند و آن را با زبانی ساده به فرزندان خود نیز منتقل کنند. شاید تصور کنید که مصرف مقادیر کم مواد مخدر، خطرات و عوارض چندانی به دنبال نداشته باشد یا معتقد باشید که مواد مخدر نیاز به آموزش ندارد. در صورتی که چنین نیست. توصیه می‌کنیم مطالب زیر که توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای شما عزیزان فراهم شده است را به خاطر اهمیت ویژه‌ی آن حتما مطالعه کنید تا نتایج مفید آن را دریابید.

سوء مصرف بدین معناست که اگر چه فرد نسبت به مواد اعتیاد ندارد، ولی آن را مصرف می‌کند.

مواد اعتیادآور شامل همه‌ی ترکیباتی است که باعث تغییر کارکرد مغز انسان به صورت هیجان، افسردگی، رفتار نابهنجار و عصبانیت یا اختلال در قضاوت و شعور شود.

 

مصرف بیش تر و بیش تر

تصور کنید یک فرد سالم در ابتدا با سیگار و بعد با حشیش آشنا می‌شود و پس از اعتیاد به حشیش هم مصرف تریاک روی می‌آورد. به دنبال وقوع پدیده‌ی تحمل (پدیده‌ای که باعث می‌شود فرد به مرور زمان بر مقدار مصرف مواد مخدر خود بیافزاید تا به نشئگی قبلی برسد)، فرد مصرف تریاک خود را افزایش می‌دهد و سپس به علت هزینه بالای تریاک، مجبور می‌شود به سراغ ماده‌ای کم هزینه تر و موثرتر مثل هروئین برود. ولی متاسفانه پدیده‌ی تحمل برای هروئین نیز اتفاق می‌افتد و در نهایت فرد مجبور می‌گردد، تمامی هروئین خریداری شده را به یکباره درون رگ خود تزریق کند تا با مقادیر کم تر هروئین به نشئگی بیشتری برسد.

اکثر معتادان این مسیر را طی می‌کنند و این به آن معنی است که با آغاز مصرف حشیش، یک مسیر هدایت شده و از قبل تعیین شده، فرد را به سمت تزریق هروئین سوق می‌دهد.

بیش از 55 درصد معتادان کشور، مصرف سیگار را قبل از سن 18سالگی آغاز کرده‌اند!

آیا می‌دانید که حشیش هم اعتیاد آور است!

 

علائم رفتاری مصرف مواد

یک فرد معتاد انگیزه‌ی خود را برای هر فعالیتی از دست می‌دهد و به همین دلیل از مدرسه و محل کار غیبت می‌کند. با افراد مشکوک نشست و برخاست می‌کند. شب‌ها نمی‌خوابد و روزها دائما در حال چرت زدن است. زیاد خمیازه می‌کشد. افسرده، خسته، بی حوصله، گوشه گیر و منزوی است و علاقه‌ای به شرکت در فعالیت‌های جمعی مثل ورزش ندارد. به بهداشت شخصی، آراستگی و وضع ظاهری خود بی توجه است. عصبانی، پرخاشگر، بی ادب و زود رنج می شود، به طوری که با کوچک ترین حرفی، عکس العمل سریع و تند نشان می‌دهد. دوستان قدیمی خود را رها کرده، با افراد جدید و مشکوک همنشین می‌شود و از صحبت کردن در مورد دوستان جدیدش هم خودداری می‌کند. گاهی اوقات افسردگی و عصبانیت او ناگهان به نشاط و سرخوشی تبدیل می‌شود. بی مورد و بی ربط حرف می‌زند. پر حرفی می‌کند یا زیاد می‌خندد. دروغ می‌گوید، و معمولا تقلب می‌کند. به بهانه‌های مختلف پول خرج می‌کند و همیشه بی پول است. شاید اشیای قابل فروش منزل را برای تبدیل کردن به مواد مخدر به فروش برساند. در اتاق خود را ساعت‌ها به روی خود می‌بندد. هنگام خروج از منزل، در اتاقش را قفل می‌کند تا مبادا دیگران مواد یا وسایلی را که آن جا پنهان کرده است، پیدا کنند. همه چیز را زود فراموش می‌کند و نمی‌تواند بخوبی روی مسائل تمرکز کند. به علت یبوست ممکن است ساعت‌های زیادی را در دستشویی سپری کند.

 

علائم جسمانی سوء مصرف مواد مخدر

 

علائم جسمانی مصرف مواد

توانایی‌های جسمی خود را از دست می‌دهد، دندان‌های او تغییر رنگ می‌دهند و به رنگ زرد جرم گرفته تبدیل می‌شوند. ممکن است روی بازو، ساعد، پشت دست‌ها یا ران‌های وی نقاط سیاه و کبود دیده شود که نشانه‌ی تزریق مواد است. مردمک یا سیاهی داخل چشم وی بسیار گشاد یا بسیار تنگ می‌شود. روز به روز ضعیف تر و لاغرتر می‌شود.

بتدریج رنگ پوست و چهره‌ی او تیره تر و سیاه تر می‌شود. مشکلات جسمانی و بیماری‌های او افزایش می‌یابند. آب بینی خود را بالا می‌کشد و بدن خود، بویژه بینی اش را می خاراند. چشمانی قرمز و اشک آلود دارد و معمولا از قطره‌ی چشم هم استفاده می‌کند. البته وجود یکی یا دو مورد از نشانه‌های بالا دلیل مصرف مواد مخدر نیست. بروز بعضی از آن‌ها نشانه‌ی رشد و فرا رسیدن دوران نوجوانی است. بعضی از این نشانه‌ها ممکن است ناشی از مشکلات جدی دیگری غیر از مصرف مواد مخدر باشند! بنابراین، در این گونه موارد باید بر توجه و رسیدگی به فرزندان افزوده و با افراد متخصص مشورت کنید.

ذکر این نکته ضروری است که والدین باید انواع مواد اعتیاد آور، شکل ظاهری آنها، نحوه‌ی مصرف آنها و وسایل مصرف این گونه مواد را بدقت بشناسند.

 

عوارض فردی

یک فرد معتاد تمامی روابط اجتماعی خود را از بین می‌برد، زیرا به مصرف مواد بیش از روابط اجتماعی نیاز دارد. خویشتن داری و اعتماد به نفس او بشدت کاهش می‌یابد. فرد معتاد انگیزه‌ی خود را برای ادامه‌ی زندگی، تحصیل و کار از دست می‌دهد و بیشتر به جای این که به حل مشکلات خود بپردازد، به مصرف مواد روی می‌آورد.

 

عوارض روحی و جسمی

موادی مانند حشیش، تریاک، هروئین، الکل و کوکائین خاصیت اعتیادآور دارند. بدین صورت که به دنبال مصرف حتی یک بار مواد، فرد به آن وابسته می‌شود و در صورت قطع مصرف، علائم ترک به شکل درد عضلانی، بی قراری، تعریق، اسهال، تهوع و بی خوابی بروز می‌کند. فرد به دنبال مصرف مواد اعتیاد آور، هم از جنبه‌ی روحی و هم از جنبه‌ی جسمی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به طوری که اعتیاد و وابستگی به مصرف مداوم، تنها یک جنبه‌ی منفی سوء مصرف این گونه مواد است.

 

عوارض جسمی و روحی سوء مصرف مواد مخدر

 

عدم اعتماد به نفس، کاهش روابط عاطفی و خانوادگی، از دست دادن دوستان و نزدیکان، همچنین کاهش سلامتی و پیری زودرس از عوارض روحی و جسمی آلودگی به مواد اعتیادآور است.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: علل و عوامل به وجود آورنده‌ی اعتیاد

 

بیماری‌های روحی و جسمی

افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، رفتارهای ضد اجتماعی، از عواقب و تاثیرات روحی مصرف مواد مخدر است. برای شناخت تاثیر مواد مختلف بر اعضای حیاتی بدن انسان، به جدول زیر توجه کنید.

ذکر این نکته لازم است که به دنبال تزریق مواد مخدر، بسیاری از عفونت ها از قبیل کزاز، سیفلیس، ایدز و هپاتیت، قابل انتقال خواهند بود و همچنین عفونت در خون می‌تواند هر یک از اعضاء و جوارح داخل بدن را دچار عفونت سازد. در حال حاضر یکی از علت‌های عمده‌ی انتقال هپاتیت و ایدز در کشورمان، مصرف تزریقی مواد مخدر است.

 

عوارض خانوادگی

فرد معتاد تمامی پایه‌ها و بنیان‌های خانوادگی را سست می‌کند. او در تربیت فرزندان نه تنها هیچ گونه نقش مثبتی ایفا نمی‌کند، بلکه حتی تاثیرات منفی تربیتی و آموزشی نیز بر جای می‌گذارد. وجود فرد معتاد در میان افراد یک خانواده، تمامی اعضای آن را دچار تنش، تشنج و نابسامانی می‌کند. هزینه‌ی بالای تهیه‌ی مواد مخدر، بار اقتصادی سنگینی را بر اعضای خانواده تحمیل می‌کند و اعضای خانواده به مرور زمان دچار فقز مالی می‌شوند. آیا تا حالا شنیده‌اید که یک فرد معتاد در تربیت فرزندان خود موفق باشد، مدارج بالای تحصیلی را سپری کند و از وضعیت اقتصادی خوبی نیز بهره مند شود؟

اعضای بدن

هروئین

تریاک

حشیش

مغز

تغییر ساعات خواب و بیداری، کاهش شدید علایق، بی قراری، عفونت و آبسه ی مغزی، پرخاشگری و عصبیت

تغییر ساعات خواب و بیداری، کاهش انگیزه و احساس مسئولیت، افسردگی، پرخاشگری، بی قراری و اعتیاد

افسردگی، بی انگیزگی، حملات اضطرابی، اختلالات روانی و پایدار، فراموشکاری، اعتیاد، تشنج

قلب

نارسایی قلبی، به هم خوردن ضربانات قلب، عفونت قلبی

به هم خوردن ضربانات قلب، کاهش فشار خون

بالا رفتن ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، سکته ی قلبی

گوارش

تهوع و استفراغ، یبوست مزمن، بی اشتهایی، کاهش وزن، کاهش اسید معده، عفونت و اختلال کبد

یبوست مزمن، اختلال در هضم غذا، سوءتغذیه،کاهش وزن و بی اشتهایی

؟

ریه

عفونت و التهاب ریه، ایست ناگهانی تنفسی، سرطان ریه

عفونت و التهاب ریه، سرطان ریه

تورم و مجاری تنفسی، عفونت های تنفسی، سرطان ریه

کلیه

عفونت و نارسایی کلیه

؟

؟

پوست

خارش، تیرگی پوست و لب، عفونت و آبسه ی پوست

تیرگی لب ها، خارش و تیره شدن رنگ پوست

؟

جنین

انتقال سموم هروئین به جنین، ترشح در شیر مادر

انتقال سموم تریاک به جنین، ترشح در شیر مادر

کاهش وزن و نقایص مادرزادی در جنین

بیضه و تخمدان

کاهش میل جنسی، کاهش قدرت جنسی

کاهش میل و قدرت جنسی، به هم خوردن دوره های قاعدگی در زنان

کوچک شدن بیضه ها، عقیمی مردان و نازایی زنان، اختلال در تعادل هورمون های جنسی

 

علامت سوال در جدول بالا نشان دهنده‌ی آن است که تحقیقات و پژوهش‌ها در زمینه‌ی مذکور ناکافی و نامشخص بوده و نتایج قطعی نیستند.

 

عوارض اجتماعی

همان گونه که اعتیاد با علت‌ها و انگیزه‌های گوناگون آغاز می‌شود، عوارض آن نیز ابعاد گوناگونی به دنبال دارد. یک معتاد به علت اعتیاد به مواد و به دنبال آن بی انگیزگی و احساس پوچی، شغل یا امکان تحصیل خود را از دست می‌دهد.

یک معتاد حاضر است برای به دست آوردن مواد به هر کاری دست بزند و به همین دلیل فروختن لوازم منزل و حتی اعضای خانواده به قیمت به دست آوردن مواد، مساله‌ی دور از ذهنی نیست. چه بسا که این افراد برای حتی یک بار مصرف مواد مخدر، دست به جنایت و قتل‌های هولناک بزنند. بیکاری و فقر جزو لاینفک زندگی اکثر معتادان است. از دست دادن ارتباطات صحیح اجتماعی، بر همه‌ی عرصه‌های فردی و خانوادگی معتادان تاثیر می‌گذارد و آنان را کاملا در جامعه منزوی می‌کند. مشکلات قانونی که در لحظه در انتظار فرد معتاد است، به او و ساختار خانواده‌اش آسیب می‌رساند. بسیارند معتادانی که در گوشه‌ی زندان بسر می‌برند و از حال و روز خانواده‌ی خود هیچ خبری ندارند. افزایش آمار سرقت، جنایت و فحشا از عواقب اجتماعی سوء مصرف مواد مخدر است.

 

مشکلات اقتصادی سوء مصرف مواد مخدر

 

عوارض اقتصادی

یک معتاد ناچار است مبالغ زیادی از در آمد زندگی‌اش را به تهیه‌ی مواد مخدر اختصاص دهد. افزایش میزان مصرف روزانه‌ی او باعث خواهد شد تا مبلغ لازم برای خرید مواد، رفته رفته افزایش یابد. از دیدگاه جامعه نیز یک فرد معتاد، هزینه‌های گزافی را به جامعه تحمیل می‌کند. عدم کارآیی یک فرد معتاد در محیط کار و زندگی، هزینه‌های سنگین مبارزه با مواد مخدر، و هزینه‌های بهداشتی و درمانی بیمارستان‌ها برای درمان عوارض بهداشتی اعتیاد باعث می‌شود تا میلیاردها تومان هزینه به کشور تحمیل شود. طبق تحقیقات کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه در یک محاسبه‌ی کلی می‌توان گفت که هر فرد معتاد سالانه تقریبا بیش از دو میلیون تومان هزینه به کشورمان تحمیل می کند.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

مرکز ترک الکل فرمانیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد VIP در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964