کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پاسخ می‌دهد: آیا مصرف مواد مخدر باعث خلاقیت می‌شود؟

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پاسخ می‌دهد: آیا مصرف مواد مخدر باعث خلاقیت می‌شود؟

بررسی باور غلط رشد خلاقیت با مصرف مواد مخدر

باورها و شنیده‌های بسیاری در مورد مصرف مواد مخدر و تاثیرات آن برای انسان در بین مصرف‌کنندگان وجود دارد. یکی از این باورها این است که می‌گویند مصرف مواد مخدر باعث خلاقیت می‌شود. در ادامه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) به این سوال پاسخ می‌دهد.

 

بررسی باور غلط رشد خلاقیت با مصرف مواد مخدر

 

برخی از مراجعین این مرکز در حین دوران سم زدایی، در جلسات مشاوره خصوصی، دلیل اعتیاد خود را این می‌دانند که اعتیاد و مصرف مواد مخدر باعث رشد و شکوفایی خلاقیت و استعداد آن‌ها می‌شده است. همچنین مثال‌هایی برای اثبات ادعای خود می‌آورند از جمله نام بسیاری از هنرمندان، مخترعین، نویسندگان و شعرا.

علاوه بر بحث رشد خلاقیت، بسیاری از مراجعین این مرکز به افزایش پشتکار و نظم و انضباط شخصی با مصرف مواد مخدر و محرک اشاره می‌کنند.

حال بیایید با هم مرور کنیم. به عنوان مثال اگر یک فرد نابینا بتواند نقاشی بکشد آیا می‌توان گفت که همه افرا نابینا می‌توانند این کار را انجام دهند. مسلما خیر. این که بگوییم مصرف مواد مخدر یا محرک خلاقیت و نظم را افزایش می‌دهد یکی دیگر از توجیه و بهانه‌ها و دست آویزهایی است که فرد برای خودش دست و پا می‌کند تا بتواند مصرف و اعتیاد خود را تحت سایه آن پوشش دهد.

البته باید اذعان کنیم که ممکن است در اوایل مصرف که به اصطلاح به آن دوران طلایی اعتیاد می‌گویند، فرد مصرف کننده با مصرف خود رهایی از اضطراب و ایجاد شادی و انرژی لحظه‌ای را تجربه کند اما این موضوع کم‌کم بی‌اثر می‌شود. چون دیگر با مصرف مواد آن حس اولیه به سراغ فرد نمی‌آید. به مرور خود مصرف باعث افسردگی و بی حوصلگی می‌گردد. تجربه نشان داده که افراد بعد از چند وقت مصرف دیگر مساله نظم و انضباط شخصی برایشان مهم نبوده و تمرکز آن‌ها بر روی تهیه و مصرف مواد خلاصه می‌گردد.

مهم‌ترین و بارزترین ویژگی افراد موفق در دنیا، داشتن روحیه منضبط و عملگرا بودن آن‌ها است. در حالی که مصرف مواد مخدر کامل متضاد با این مساله است. مصرف مواد مخدر هم نظم و هم عملگرا بودن را در فرد از بین می‌برد و بیشتر فرد را به سمت خیالبافی و رویاپردازی سوق می‌دهد. در واقع می‌توان گفت فرد معتاد دچار یک توهم و خیال باطل شده که در آن خود را فردی خلاق می‌داند. البته خلاقیتی که هیچ خروجی ای ندارد.

 
 مطلب مرتبط: برنامه سه مرحله‌ای کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای قطع مصرف
 

کمپ فرمانیه برای آگاهی دادن در این زمینه چه می‌کند؟

در مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد فرمانیه، مشاورین ما سعی می‌کنند از طریق آگاهی دادن، فرد مراجع را آگاه کنند که مصرف مواد مخدر و یا محرک نه تنها خلاقیت را افزایش نمی‌دهد، بلکه باعث از بین رفتن آن در شخص معتاد می‌گردد.

در جلسات خصوصی و گروهی این مرکز با مراجعین، سعی می‌شود از طریق مثال به افراد آگاهی داد. مثلا زندگی اشخاص مهمی که تا قبل از اعتیاد زندگی بسیار موفق و خوبی داشتند و پس از شروع مصرف زندگی آن‌ها از هم گسسته شده است، مرور می‌شود. با این کار ذهنیت فرد در حال ترک کم‌کم نسبت به این باور غلط بهبود پیدا می‌کند.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964