کمپ فرمانیه بررسی می‌کند: مهمترین خطرات مصرف مواد مخدر

کمپ فرمانیه بررسی می‌کند: مهمترین خطرات مصرف مواد مخدر

شاید اولین چیزی که از خطرات مصرف مواد مخدر به ذهن ما برسد، مشکلات ظاهری‌ای است که برای فرد معتاد به وجود می‌آید. در این مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (کمپ ترک اعتیاد VIP تهران) علاوه بر مشکلات و خطرات فیزیکی مصرف مواد مخدر به خطرات روانی، اجتماعی و حتی معنوی آن نیز می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

خطرات مصرف مواد مخدر، الکل و مواد محرک بر روی جسم و فیزیک انسان

 

خطرات مصرف مواد مخدر، الکل و مواد محرک بر روی جسم و فیزیک انسان

 

ابتدا به خطرات و مشکلاتی می‌پردازیم که مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن می‌توانند بر روی جسم و فیزیک فرد مصرف‌ کننده تاثیر بگذارند.

 

بهم ریختن الگوی خواب فرد معتاد

یکی از اولین تاثیرات مواد مخدر بر روی جسم و بدن بهم ریختن الگوی خواب و بیداری فرد معتاد است. با مصرف مواد مخدر افراد مصرف کننده شب ها نمی‌توانند زود بخوابند و صبح‌ها هم نمی‌توانند زود از خواب بیدار شوند.

 

مشکلات دهان و دندان

دومین تاثیر مواد مخدر مشکلات دهان و دندان است. با مصرف مداوم مواد مخدر دندان‌ها کم‌کم پوسیده شده و لثه فرد نیز تحلیل می‌رود. دلیل اصلی این موضوع این است که فرد معتاد با بی‌نظمی و بی‌حوصلگی دیگر به نظافت دهان و دندان خود نمی‌رسد. از طرفی به دلیل اثر مسکن که مواد مخدر دارند، شخص مصرف کننده متوجه درد دندان خود نمی‌شود. به همین دلیل اقدامی برای ترمیم و مداوا انجام نمی‌دهد.

 

اختلال در مسائل جنسی

دیگر تاثیر منفی اعتیاد به مواد مخدر، اختلال در مسائل جنسی است. به طور کلی مصرف مواد مخدر در دراز مدت میل جنسی را بسیار کاهش داده و حتی به صفر می‌رسانند.

علاوه بر مواد مخدر، اعتیاد به الکل نیز تاثیرات منفی بسیاری بر روی جسم دارند، از جمله ایجاد فراموشی، ایجاد اختلال در دستگاه گوارش و کبد، زوال عقل، ایجاد مشکلات در مغز مثل از بین رفتن قدرت تصمیم‌گیری.

مواد محرک و آمفتامین ها نیز تاثیرات مخرب فیزیکی خود را دارند، از جمله تپش قلب، تعریق، بی‌تابی و سردرگمی، اختلال در خون رسانی به مغز و حتی سکته‌های مغزی.

 

خطرات مصرف مواد مخدر بر روی روان انسان

 

خطرات مصرف مواد مخدر بر روی روان انسان

 

عدم ثبات در تصمیم گیری

مصرف هر نوع مواد مخدر خطرات روانی زیادی دارد. مهم‌ترین عوارض آن را می‌توان به عدم ثبات در تصمیم گیری اشاره کرد. تصمیمات آن‌ها بر اساس مواد مصرفی و میزان تاثیر آن در بدن فرد متغیر می‌شود. یعنی فرد وقتی مصرف کرده و به اصطلاح نشئه است یک نوع تصمیم می‌گیرد و در حالت خماری تصمیم او ممکن است متفاوت باشد.

تغییرات خلقی

مصرف مواد مخدر از نظر روانی ممکن است فرد را به طور کاذب جسورتر کند. البته گاهی تاثیر عکس دارد و فرد بیشتر ترسو می‌شود. اگر فرد نشئه باشد ممکن است بذله گو و شوخ طبع باشد اما خماری می‌تواند موجب بد اخلاقی و بدخلقی وی شود. با این شرایط نه خود فرد می‌تواند روی خودش حساب کند نه دیگران. آن‌ها همیشه غیر قابل پیش بینی هستند. دروغ‌های زیادی از آن‌ها شنیده می‌شود و مسئولیت پذیری در آن‌ها از بین می‌رود.

این افراد مصرف کننده به شدت در معرض افسردگی قرار می‌گیرند. با شرایط آن‌ها درمان‌های معمول نیز برای رفع افسردگی به آن‌ها جواب نمی‌دهد.

 

خطرات مصرف مواد مخدر برای فرد معتاد از دیدگاه اجتماعی

 

خطرات مصرف مواد مخدر برای فرد معتاد از دیدگاه اجتماعی

 

با توجه به عدم تعادل در فرد معتاد، نداشتن ثبات فکری و اختلالات هیجانی، آمار جرم و جنایت در آن‌ها بیشتر است. بسیاری از تصادفات رانندگی در جهان بر اثر تحت تاثیر مواد مخدر، محرک یا الکل بودن راننده رخ می‌دهد.

ممکن است در برخی موارد شاهد خودفروشی و روسپی گری نیز توسط فرد معتاد بشویم.

علاوه بر تاثیر منفی مصرف مواد اعتیاد آور برای خود شخص مصرف کننده، شاهد تاثیرات اجتماعی زیادی برای خانواده و اطرافیان وی نیز هستیم. بسیاری از کودکان کار محصول اعتیاد در خانواده هستند.

 

خطرات مصرف مواد مخدر برای فرد معتاد از دیدگاه معنوی

وقتی فرد درگیر به اجبار به مصرف می‌شود، تنها دغدغه وی تهیه و مصرف مواد مخدر است. دیگر به مسائل معنوی و شناختی اهمیتی نشان نمی‌دهد.

برای شخص معتاد زندگی دیگر معنی ندارد. اهدافی در سر خود نمی‌پروراند و کم‌کم ارتباط وی با دنیای معنوی از بین می‌رود. اولین شرط برای بهبود زندگی معنوی این است که ذهنی روشن و بیدار داشته باشیم. این موضوع در اکثر کسانی که مدت زمان زیادی مصرف می‌کنند از بین رفته است.

 
 مطلب مرتبط: چگونه می‌توان الگوهای روانی بیماران برای ترک اعتیاد را تغییر داد؟
 

مراکز ترک اعتیاد و کمپ های ترک اعتیاد چه کمکی برای کاهش خطرات مواد مخدر می‌کنند؟

اگر شخص معتاد به مواد مخدر قصد ترک داشته باشد و وارد یک مرکز ترک اعتیاد با سابقه و با امکانات شود، کم‌کم با خطرات و عوارض مصرف آشنا می‌شود. البته این موضوع برای هر نوع کمپ ترک اعتیادی صدق نمی‌کند. گه‌گاه شنیده‌ایم که در بعضی مراکز ترک اعتیاد مشکلات تغذیه‌ای، بهداشتی، روانی و ... زیادی وجود دارد.

در کمپ فرمانیه، در ضمن طی شدن مراحل ترک فیزیکی و آشنایی فرد با خطرات مصرف مواد مخدر بر روی جسم، وی با سایر مضرات مصرف مواد از طریق جلسات مشاوره خصوصی و گروهی با استفاده از روانشناسان با تجربه این مرکز آشنا شده و با تمریناتی وی به سرعت با زندگی طبیعی و بدون مصرف مواد مخدر آشتی می‌کند.

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964