کمپ ترک اعتیاد: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

کمپ ترک اعتیاد: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران):

 

خانواده نقش بسزایی در تربیت بچه‌ها و پیشگیری از آسیب ها مخصوصا پیشگیری از اعتیاد فرزندان خود دارد. مواردی که خانواده ها آن هارا جدی نمی گیرند و از آن ها جلوگیری نمی کنند که در نتیجه باعث معتاد شدن فرزندشان می شود عبارتند از:

 

  • باید از دبستان تا مقاطع درسی دبیرستان آموزش هایی درباره اعتیاد به آن ها داده شود.
  • تربیت نکردن کامل فرزند. برای مثال خانواده هایی که بچه هایشان درگیر خود محوری، انزوا، پیش فعالی و ... می شوند اما خانواده ها اهمیتی به این مسائل نمی دهند باعث بروز مشکلات اخلاقی در فرزند آن ها می شود.
  • قربانی شدن فرزند به خاطر مشکلاتی که والدین با یکدیگر دارند. که اثر بسیار زیادی روی فرزند می گذارد.

 

این خانواده ها خانواده هایی هستند که:

  • افراد خانواده خودشان تندخو و عصبانی هستند.
  • دوری گزینند و با بقیه ارتباط خوب ندارند.
  • کنترل درونی به کودکان خود یاد نمی دهند.
  • صبر کردن به فرزندان خود یاد نمی دهند.
  • نحوه برخورد با مشکلات و مسائل مختلف را با فرزند خود آموزش نمی دهند.

 

در دانشگاه Stanford یک دوره صبر وجود دارد که نحوه صحیح صبر کردن به کودکان را یاد می دهند. برای مثال اگر آن کودک چیزی می خواهد آن را به وقفه بندازید و سریع خواسته های او را برآورده نکنید تا به این امر عادت کند. و این جزئی از تربیت کودک است، باید مودب بودن، مهربان بودن و چیزهای زیاد دیگری را رعایت کنند تا آستانه درد کودک بالا نرود. وقتی کودک کتک می خورد، به آن بی احترامی می شود یا از کسی ضربه می خورد آستانه درد او بالا می رود و آن کودک دیگر از مرجع قدرت نمی ترسد و دیگر حتی از کتک خوردن نمی ترسد و گریه نمی کند. و وقتی بزرگتر شود از مدیران مدرسه و وقتی بزرگتر شود از مجریان قانون هیچ حسابی نخواهد برد.

 

برای همین خانواده ها باید به این امر توجه کننده که چه الگوی رفتاری را در تربیت بچه، چه در تنبیه چه در تشویق انتخاب می کنند که باعث بروز مشکلات این چنینی در آینده فرزندشان نشود.

نحوه خطاب فرزند، نحوه ارتباط کلامی و احساسی با فرزند همه این ها مواردی هستند که خانواده ها باید حتما آن ها را موردنظر خود قرار بدهند و یک الگوی رفتاری مناسب برای چگونگی رفتار خود با فرزند خود انتخاب کنند.

 

سلامت روان

 

سلامت روان یکی از شاخص های مهم خانواده باید باشد. برای مثال وقتی که دچار مشکلات میشندچگونه آن مشکل را مدیریت می کنند و آن مشکل باعث از هم جدا شدن خانواده نمی شود. در اصل سلامت روان یعنی دوری از بیماری های فکری، سالم زندگی کردن، محبوب بود بین دیگران و موارد بسیار زیاد دیگر.

 

بیکاری یکی از دلایل اصلی بازگشت به اعتیاد

 

بیکاری یکی از دلایل اصلی بازگشت به اعتیاد

 

اگر آن هایی که تجربه استفاده مواد مخدر را داشته اند، بیکار و بی برنامه بود یکی از دلایل مهم بازگشت به سمت اعتیاد و مصرف دوباره است. یکی از توصیه ها به خانواده ها وقتی فرزندشان در سن پایین این است که نحوه کنترل کردن فکر را به فرزندشان یاد بدهند. یعنی یاد بدهند چگونه جلوی وسوسه های خود بایستند و به آن ها یاد بدهند که در نقطه ای جلوی ادامه فکر به این مباحث رو بگیرند. اما این تنها دلیل اعتیاد بیکاری و بی برنامه بودن نیست حتی در شغل های صنعتی و سازمانی عده زیادی وجود دارند که درگیر مواد مخدر و بیماری اعتیاد هستند. بیکاری و بی برنامه بودن تنها جزئی از این بیماری می باشد.

 

محل سرگرمی و وسایل سرگرمی کودک

 

فرزند موقعی می تواند برای خود دردسر ایجاد کند که دور از خانواده و دور از چشم کسانی که حواسشان است باشد. برای همین باید یک محیط مناسب دور از آسیب های محتلف برای فرزند خود بوجود بیاورید. ولی نه به طوری که فرزند احساس کنترل شدن و در قفس داشتن را داشته باشد.

باید موقعیت شاد زیستن، خندیدن، سرگرمی و آرامش را برای فرزند خود پیش بیاورید. و بعضی مواقع این موارد به خود فرد هم بستگی دارد، برای مثال می شود در جامعه ای که مشکل دارد فردی سالم بماند و روی به عمل های خراب گونه نیاورد. همه ی این موارد هم به فرد، خانواده و جامعه بستگی دارد.

 

* کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در تلاش است تا علاوه بر وظیفه خود در امر سم زدایی و قطع مصرف، در عرصه فرهنگسازی پیشگیری نیز اقدام کند. لطفا دیگر مطالب ما را نیز در این زمینه مطالعه کرده و آن را بازنشر نمایید.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964