اعتیاد به شیشه و راه های کمک به ترک شیشه

اعتیاد به شیشه و راه های کمک به ترک شیشه

شیشه چیست؟ بازتوانی مغز بعد از ترک شیشه. اثرات آن بر مغز چگونه است؟ مصرف شیشه چه عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی دارد؟ رفتار با بیماران و افراد معتاد به شیشه به چه شیوه ای باید باشد؟ این سوالات را در این مقاله پاسخ می‌دهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

 

شیشه چیست؟ اثرات آن بر مغز چگونه است؟ علائم اعتیاد به ماده مخدر شیشه چیست؟مصرف شیشه چه عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی دارد؟ رفتار با بیماران و افراد معتاد به شیشه به چه شیوه‌ای باید باشد؟ مراحل ترک شیشه و بهبودی آن چگونه است؟ در این مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه به تمام پرسش‌های بالا پاسخ داده است اما در مورد اینکه خماری شیشه چگونه است و چه اثراتی دارد در مقاله دیگری به آن پرداخته‌ایم.

 

طی سال‌های گذشته شاهد مصرف مواد خطرناکی هستیم که شیشه ( بصورت بلورهای شیشه یا شکر ) نام گرفته است. برای شناخت این ماده بهتراست 3 گروه مواد سوء مصرف را بشناسیم:

 1. موادمخدر: تریاک و مشتقات آن مثل هروئین، متادون، مرفین و پتدین(مصرف دارویی هم دارند).
 2. موادمحرک: کوکائین و مشتقات صنعتی آن کراک و آمفتامین (اکستاسی و شیشه از گروه آمفتامین) است. این گروه مصرف پزشکی محدودی دارند ولی ایجاد هیجان، نشاط، بی اشتهایی، شادی و انرژی می کنند. آمفتامین در درمان افسردگی و کم‌توجهی کودکان مصرف پزشکی داشت که مورد سوء مصرف برای ایجاد سرخوشی و احساس توانایی در جنگ جهانی دوم قرار می گرفت. مت آمفتامین بشکل قرص تهیه می شود و برای رفع خستگی و ایجاد هیجان مصرف می‌گردد، اکستازی هیجان کمتری ایجاد می‌کند.
 3. موادتوهم زا: این مواد مثل حشیش و LSD حداقل اعتیاد آوری دارند ولی توهم زاهستند.

 

علل تغییر مصرف مواد از مخدر سنتی به صنعتی

 • جوانان اعتیاد به تریاک و هیروئین و بدبختی های ناشی از آن را دیده‌اند ولی هنوز شیشه را نمی‌شناسند و از عوارض آن بی اطلاع هستند.
 • در مقایسه با 20 سال گذشته سطح تحصیلات جوانان بالاتر رفته است و مصرف مواد مخدر سنتی ( تریاک و هیروئین ) را بی‌کلاسی می‌دانند.
 • مواد مخدر سنتی باعث گوشه گیری، خواب آلودگی، خمود و انزوا می شود، ولی شیشه (موادصنعتی) فرد را در کوتاه مدت پرحرف، از نظر جنسی فعالتر، بشاش و پر انرژی می‌کند که متناسب باسنین جوانی است. مواد مخدر صنعتی باعث بیدار ماندن و درس خواندن در ابتدای مصرف می شود و مصرف آن‌ها به امکانات خاصی نیاز ندارد.

 

شیوه های مصرف شیشه

 

شیوه های مصرف شیشه

 1. روش دودکردن: یک روش فوری و آنی که می‌تواند روند اعتیاد را تسریع نماید.
 2. روش خوراکی: همراه بامشروبات الکلی استفاده می‌شود.
 3. روش دماغی: مواد محرک عمدتا توسط بینی کشیده می‌شوند (به کمک پیپ یا دودکردن ساده بوسیله حرارت دادن به حباب لامپ خودرو).
 4. روش تزریق:  خطرناکترین روش است.

 

 

اثرات شیشه بر مغز

اثرات بسیار مخرب شیشه که در کمپ ترک اعتیاد برای شما توضیح داده شده است، در سیستم اعصاب مرکزی سلولها یارشته های عصبی مستقیم به همدیگر متصل نیستند بلکه بوسیله فضای بسیار کوچکی بنام سیناپس بهم وصل می‌شوند. برای انتقال پیام عصبی از یک سلول به سلول دیگر وجود دو میانجی سلول عصبی بنام سروتونین و دوپامین در فضای سیناپس ضروری است. مصرف شیشه باعث افزایش ترشح این دو ماده می شود ( تا 10 برابر) که شخص مصرف کننده در ابتدا علائم بسیار خوشی را تجربه می‌نماید مثل احساس قدرت، ریسک پذیری، نترسیدن، پرحرفی، صمیمی بودن با خانواده، افزایش میل جنسی، بی خوابی، خیره شدن بریک نقطه، شعرخوانی و رقص طولانی و...

به علت ترشح زیاد مواد میانجی از انتهای اعصاب، بعد از مدتی اعصاب تحلیل رفته و مغز نمی‌تواند کار طبیعی خود را انجام دهد در نتیجه احساس سرخوشی معمولا با افت سریع روبرو می‌شود و بیمار بخاطر ترس از عوارض مصرف نکردن (سر درد شدید، لرزش، بیقراری)، اقدام به مصرف مجدد می‌کند، به این ترتیب پس از مدتی مصرف شیشه تبدیل به اعتیاد می‌شود.

 

بازتوانی مغز بعد از ترک شیشه

 

بازتوانی مغز بعد از ترک شیشه

 

استفاده از ماده مخدر شیشه به شدت بر روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد و بعد از ترک اعتیاد به شیشه یکی از اقدامات ضروری تقویت حافظه و بازتوانی مغز است.
بیماران مصرف کننده شیشه با انجام تمرین‌های مناسب توانمندی‌های مغزی خود را دوباره بدست بیاورند. عموما این تمرین‌ها را به عنوان بازتوانی مغزی می‌شناسند. زمانی که قسمتی از بدن می‌شکند برای برگشت آن نقطه به روزهای اول خود، پزشکان تمرین‌هایی برای برطرف شدن ضعف و توانبخشی به آن قسمت آسیب دیده تجویز می‌کنند. مغز هم از این قاعده مستثنی نیست و دقیقا این اتفاق برای مغزی که بر اثر مصرف شیشه آسیب دیده باید بیفتد.
تمرینات هدفمند باعث می‌شود تا مغز در قسمت‌های بافت، یادگیری، تمرکز، توجه، کنترل و تصمیم گیری خود را ترمیم کند و به حالت اولیه برگرداند. از جمله مواردی که به طور موثر برای ترمیم توانمندی‌های مغز می‌توان به آنها اشاره کرد:
 
 •  حل جدول
 •  مطالعه کتاب 
 •  انجام بازی‌های فکری مثل شطرنج یا بازی‌های رایانه ای
 •  پیاده روی با برنامه هفتگی
 •  نوشتن خاطرات روزانه
 •  انجام بازی‌های ورزشی مثل دارت
 •  صحبت در جمع 
 
نکته‌ای که قابل اهمیت این است که این تمرینات باید به صورت مستمر انجام شود البته نه به آن شدتی که فشار زیاد به مغز بیاورد؛ به علاوه این تمرینات نباید فرد را به شدت خسته کند تا اینکه تصمیم بگیرد چند روز به علت خستگی تمرین‌ها را رها کند. و گرنه فشار زیاد بهبودی آن را دچار اختلال می‌کند. پس روند طول مسیر بهبودی باید به صورت آهسته و پیوسته انجام گیرد تا تأثیر خود را بر مغز بگذارد. اصول اولیه درمان آسان است اما چیزی که حائز اهمیت است پشتکار و انگیزه است.
 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

عوارض کوتاه مدت مصرف شیشه

 1. خونریزی، افزایش دمای بدن، گشادشدن مردمک ها و سکته  بدلیل افزایش ترشح دوپامین و بالارفتن فشارخون.
 2. توهم، اضطراب، تهوع، تشنج و گازگرفتن زبان، ازبین رفتن حافظه کوتاه مدت وکابوس شبانه.

 

عوارض بلندمدت مصرف شیشه

 1. افکار خودکشی، وسواس شدید، پرخاش گری
 2. کم خونی بدلیل خونریزی، آسیب به کلیه‌ها در اثر فشار خون بالا
 3. رهاکردن دوستان پیشین بعلت بدبینی به آن‌ها

 

یکی از عوارض طولانی مدت مصرف شیشه ( پس از 6 ماه) اختلال در دریچه پروستات است که ادرار و اسپرم باهم دفع میشوند و اختلال در روابط جنسی بوجود می‌آید.

 

جنون شیشه مهمترین عارضه روانی مصرف طولانی مدت شیشه است. بیمار به دقت اطراف خود را زیر نظر می‌گیرد و در بسیاری از موارد از پنجره با دوربین یا بدون دوربین اوضاع را در نظر می‌گیرد. بعد از مدتی این وضعیت برعکس می‌شود و این بار فکر می‌کند همه او را زیر نظر دارند و نسبت به همه چیز بدبین می‌شود. فکر می‌کند دیگران او را زیر نظر دارند و پنجره‌ها را می‌پوشاند، حتی روزنه را از بین می‌برد ( مثل روزنه پریز برق ) و هزاران دلیل می‌تراشد. به اعضای خانواده شک می‌کند و تهمت‌های اخلاقی می‌زند. در اثر توهم شدید صداها را می بیند و رنگ ها را می‌شنود. در اثر بدبینی شدید به دیگران یا خودش آسیب می‌زند. اگر مصرف شیشه همراه با الکل باشد فرد به کارهای بی‌شرمانه دست می‌زند.

 

رفتار با بیماران و افراد معتاد به شیشه

 • گروهی که دچار جنون هستند، از طریق اورژانس به بیمارستان روانی منتقل و پس از درمان از حالت سایکوز خارج کنید. سپس با کمک اقوام در مورد ادامه درمان به توافق برسید مثل بستری در بیمارستان یا در کمپ ترک اعتیاد خوب و مناسب با این بیماران بحث نکنید و مراقب رفتار خطرناک آنها باشید. در صورت لزوم از پلیس کمک بگیرید.
 • گروهی که دچار جنون نشده اند چون هنوز عاطفی هستند می‌توان به کمک اقوام به درمان تشویق کرد. یادگیری کنترل خشم و مهارت زندگی توسط اعضای خانواده بیماران، به منظور برخورد اصولی با آن‌ها ضروری است.

 

حمایت نابجا از معتادان به شیشه و مواد محرک

برخی خانواده‌ها ندانسته حمایت‌های نابجا از معتادین دارند مثل ندادن پول، باج ندادن، تطمیع نکردن و...

در زمینه رفتار انسانی "اصل جاذبه" انسانی داریم. طبق این اصل انسان اگر بین یک رنج بزرگ و یک رنج کوچک قرارگیرد از وضعیت رنج بزرگ به سمت رنج کوچک جذب می‌شود.

مثال فردی از پدر خود خشم زیادی دارد (رنج بزرگ) و برای رهایی از این خشم مواد مصرف می‌کند (رنج کوچک). حال اگر از این فرد بخواهیم موادمصرف نکند در واقع از او می‌خواهیم رنج بزرگ (خشم از پدر) را انتخاب کند که باتوجه به فرهنگ اکثر خانواده‌ها اینکار را نمی‌کند. اما اگر در شرایطی قرار گیرد که این بار مصرف مواد رنج بزرگتر باشد و عدم مصرف رنج کوچکتر، به سمت رنج کوچکتر (خشم از پدر) کشیده می‌شود در این صورت احتمال انزوای خانوادگی و دزدی ناشی از بی پولی نصیب‌اش می‌شود. بنابراین حمایت نابجا کار ساز نیست.

 

مراحل ترک شیشه و بهبودی

1-حدود دو هفته اول قطع مصرف شیشه علائم روانی ترک، ظاهر می‌شود ولی علائم جسمی مثل بی خوابی، بد خوابی، کلافگی، عصبانیت، افزایش اشتها و... در بیمار دیده می‌شوند. ورزش‌های آرام بخش، دوش با آب گرم و راه رفتن در فضای آزاد مفید هستند. بیمار ممکن است در این مرحله بدلیل بهبودی نسبی از ادامه درمان منصرف شود که باید او را به ادامه درمان تشویق نمود.

2-حدود 45 روز تا 5 ماه پس از قطع مصرف، مغز شروع به ترمیم آسیب وارده می‌کند و علائم ناخوشایندی مثل غم، ترس و نا امیدی به سراغ بیمار می‌آیند. در این مرحله نیز فعالیت‌های سرگرم کننده مثل باغبانی، گل کاری، سفال گری، شنا و... مفید هستند. اگر این مرحله با موفقیت طی شود بسیار مهم است.

3-بعد از 5 ماه مغز تقریبا ترمیم می‌شود و بیمار بهتر است آگاهی لازم کسب نماید زیرا گاهی وسوسه می‌کند. عمل به این شعار "دوری از زمین بازی، توپ بازی و یار بازی" در این مرحله بسیار مهم است.

 

در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (مدرن ترین و بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) علاوه بر کمک به فرد معتاد به شیشه برای قطع مصرف این ماده محرک به خانواده‌ها نیز آموزش‌های لازم جهت همراهی با فرد مصرف کننده داده می‌شود.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964