استفاده از مواد اعتیاد آور، لذت دروغین و درد واقعی

استفاده از مواد اعتیاد آور، لذت دروغین  و درد واقعی

انسان از بدو تولد به صورت غریزی به دنبال کسب لذت، آسایش و آرامش و راه حلی برای کاهش دردهای زندگی است. روشهای حقیقی و درست زیادی برای تجربه ی لذت و کاهش دردهای زندگی وجود دارد. مثل: تلاشهای سازنده، آگاهی و شناخت خویشتن، هدفمندی و ارتباطات مفید و موثر با خود دیگران و جهان پیرامون، عبادت، عزت نفس وعشق ورزی و ایمان که موجب تعالی و شکوفایی انسان می شود.

 

روشهای دروغین و نادرستی هم برای تجربه ی لذت و کاهش دردهای زندگی وجود دارد که اشتباه ترین آنها استفاده از مواد اعتیاد آور تغییر دهنده ی خلق است که سرانجامی جز اسارت و پوچی و تباهی برای انسان به همراه نخواهد داشت. استفاده از مواد اعتیاد آور ممکن است در ابتدا با لذت و کاهش درد مقطعی و مجازی همراه باشد که تجربه ی این لذت و کاهش درد مجازی عوارض گریز ناپذیر و جبران ناپذیری دارد.

 

تفکر نادرست باعث می شود که افراد در مواجه با مصرف مواد مخدر و محرک تصمیمات اشتباه بگیرند

 

در حین آموزش ها و مشاوره های که در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه داشتم متوجه این موضوع شدم که اکثر افراد درباره اثرات و عوارض مواد اعتیاد آور دچار خطای شناختی هستند. آنها به جای اینکه با یک نگرش سالم و منطقی معدل دردها و لذتهای ناشی از مصرف مواد  را محاسبه کنند، فقط به لذتها و پاداشهایی که ممکن است مصرف مواد اعتیاد آور برای آنها به ارمغان بیاورد توجه می کنند و نمره می دهند و عوارض و دردهای حاصل از تجربه ی مصرف مواد را یا نمی بینند وتشخیص نمی دهند و یا به حساب نمی آورند.

یکی از دلایل واضح و مهم شکل گیری این خطای شناختی تبلیغات و یا اطلاعات نادرستی است که توسط افراد ناآگاه و دربرخی موارد سودجو ارائه می شود. همین خطای شناختی باعث می شود که افراد در مواجه با مصرف مواد اعتیاد آور نتوانند تصمیمات قاطعانه و درستی بگیرند.

انسان با نگرش سالم ومنطقی هر کاری که میخواهد انجام دهد دقت می کند و محاسبه می کند و تفکر می کند که چه چیزی را به دست می آورد و چه چیزی را از دست می دهد، و از انجام کارهایی که او را متضرر می کند پرهیزمی کند.

 

 مطلب مرتبط: مفهوم اعتیاد چیست؟ تعریف کمپ ترک اعتیاد فرمانیه از این موضوع

 

مصرف مواد اعتیاد آور معامله  پر ضرری است که ممکن است هیچگاه جبران مضرات آن امکانپذیر نباشد.

راه حل این مشکل ترویج و آموزش تفکر انتقادی به افراد جامعه به خصوص جوانان است. تفکر انتقادی به ما کمک می کند تا اطلاعات خود را در مورد مصرف مواد اعتیاد آور باز پردازی کنیم و ببینیم این اطلاعات تا چه حد صحت علمی و منطقی دارند و منابع این اطلاعات تا چه حد قابل استناد و حقیقی است.

سعید امدادی

 کارشناس درمان اعتیاد کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (مدرنترین مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد در شمال تهران)

 

 مطلب مرتبط: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

 

آیا مصرف مواد مخدر باعث خلاقیت می‌شود؟

 

آیا مصرف مواد مخدر باعث خلاقیت می‌شود؟

 

بررسی باور غلط رشد خلاقیت با مصرف مواد مخدر

باورها و شنیده‌های بسیاری در مورد مصرف مواد مخدر و تاثیرات آن برای انسان در بین مصرف‌کنندگان وجود دارد. یکی از این باورها این است که می‌گویند مصرف مواد مخدر باعث خلاقیت می‌شود. در ادامه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) به این سوال پاسخ می‌دهد.

 

بررسی باور غلط رشد خلاقیت با مصرف مواد مخدر

 

برخی از مراجعین این مرکز در حین دوران سم زدایی، در جلسات مشاوره خصوصی، دلیل اعتیاد خود را این می‌دانند که اعتیاد و مصرف مواد مخدر باعث رشد و شکوفایی خلاقیت و استعداد آن‌ها می‌شده است. همچنین مثال‌هایی برای اثبات ادعای خود می‌آورند از جمله نام بسیاری از هنرمندان، مخترعین، نویسندگان و شعرا.

علاوه بر بحث رشد خلاقیت، بسیاری از مراجعین این مرکز به افزایش پشتکار و نظم و انضباط شخصی با مصرف مواد مخدر و محرک اشاره می‌کنند.

حال بیایید با هم مرور کنیم. به عنوان مثال اگر یک فرد نابینا بتواند نقاشی بکشد آیا می‌توان گفت که همه افرا نابینا می‌توانند این کار را انجام دهند. مسلما خیر. این که بگوییم مصرف مواد مخدر یا محرک خلاقیت و نظم را افزایش می‌دهد یکی دیگر از توجیه و بهانه‌ها و دست آویزهایی است که فرد برای خودش دست و پا می‌کند تا بتواند مصرف و اعتیاد خود را تحت سایه آن پوشش دهد.

البته باید اذعان کنیم که ممکن است در اوایل مصرف که به اصطلاح به آن دوران طلایی اعتیاد می‌گویند، فرد مصرف کننده با مصرف خود رهایی از اضطراب و ایجاد شادی و انرژی لحظه‌ای را تجربه کند اما این موضوع کم‌کم بی‌اثر می‌شود. چون دیگر با مصرف مواد آن حس اولیه به سراغ فرد نمی‌آید. به مرور خود مصرف باعث افسردگی و بی حوصلگی می‌گردد. تجربه نشان داده که افراد بعد از چند وقت مصرف دیگر مساله نظم و انضباط شخصی برایشان مهم نبوده و تمرکز آن‌ها بر روی تهیه و مصرف مواد خلاصه می‌گردد.

مهم‌ترین و بارزترین ویژگی افراد موفق در دنیا، داشتن روحیه منضبط و عملگرا بودن آن‌ها است. در حالی که مصرف مواد مخدر کامل متضاد با این مساله است. مصرف مواد مخدر هم نظم و هم عملگرا بودن را در فرد از بین می‌برد و بیشتر فرد را به سمت خیالبافی و رویاپردازی سوق می‌دهد. در واقع می‌توان گفت فرد معتاد دچار یک توهم و خیال باطل شده که در آن خود را فردی خلاق می‌داند. البته خلاقیتی که هیچ خروجی ای ندارد.

 
 مطلب مرتبط: برنامه سه مرحله‌ای کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای قطع مصرف
 

کمپ فرمانیه برای آگاهی دادن در این زمینه چه می‌کند؟

در مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد فرمانیه، مشاورین ما سعی می‌کنند از طریق آگاهی دادن، فرد مراجع را آگاه کنند که مصرف مواد مخدر و یا محرک نه تنها خلاقیت را افزایش نمی‌دهد، بلکه باعث از بین رفتن آن در شخص معتاد می‌گردد.

در جلسات خصوصی و گروهی این مرکز با مراجعین، سعی می‌شود از طریق مثال به افراد آگاهی داد. مثلا زندگی اشخاص مهمی که تا قبل از اعتیاد زندگی بسیار موفق و خوبی داشتند و پس از شروع مصرف زندگی آن‌ها از هم گسسته شده است، مرور می‌شود. با این کار ذهنیت فرد در حال ترک کم‌کم نسبت به این باور غلط بهبود پیدا می‌کند.

 

کمپ ترک اعتیاد

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964