آشنایی با وسوسه پس از ترک شیشه، هروئین، گل، تریاک و سایر مواد مخدر و محرک

آشنایی با وسوسه پس از ترک شیشه، هروئین، گل، تریاک و سایر مواد مخدر و محرک

وسوسه و یا همان میل به تجربه دوباره اثرات قبلی مصرف مواد اعتیاد آور یک مفهوم وسیع است که معمولا افراد بعد از ترک شیشه، هروئین، تریاک، ماده مخدر گل و سایر مواد مخدر و محرک دچار آن می شوند. در این مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه با این مفهوم بیشتر آشنا خواهید شد:

میل به تجربه اثر یا اثرات قبلی مصرف مواد مخدر و یا محرک وسوسه نام دارد. وسوسه یك مفهوم وسیع است كه با مفاهیمی مانند تحمل، وابستگی، خلق آزار رسان، میل به تحریك و تغییر، ‌انتخاب آزادانه و... مخلوط می‌شود. وسوسه یا میل به مصرف با فشار زیاد همراه  است، همچنین  به تفكرات شخص مصرف كننده نفوذ می‌كند، بر روی خلق (mood) و عاطفه مصرف كننده اثرمی گذارد و باعث ایجاد فشار در جهت تغییر رفتار شخص می شود و در ادامه می‌توان گفت وسوسه آنقدر شدید ونافذ می شود كه:

  • اختلال در تمركز بوجود می آورد.
  • با عملكرد اجتماعی، شغلی و ...  شخص  تداخل می كند.
  • باعث می شود فرد سریعا و شدیدا‌ احساس ناراحتی و بیقراری كند.

 

شدت وسوسه در مصرف مواد مخدر را می توان معادل با شدت حمله  panic (وحشت زدگی) و یــا فوبی در اضطراب به حساب می آورد. همانطور که در بالا بیان شد ارتباط وسوسه با علایم ترك شناخته شده است،‌ به حدی كه آنرا یك جز شناختی (cognitive) از علایم ترك می دانند و بروز آنرا در مدت درمان بیمار امری طبیعی اما مشکل ساز دانسته اند. وسوسه قبل از شروع درمان شدت می گیرد و بر تصمیم بیمار جهت درمان تاثیر می گذارد و گاه درمان را به تعویق می اندازد.

 

 مطلب مرتبط: وسوسه بعد از ترک اعتیاد و پیشگیری از لغزش؛ با این 11 راه در مقابل وسوسه لغزش ایمن بمانید


محركها هم، باعث افزایش اضطراب و تنش و هم باعث افزایش وسوسه ها می شوند. در وسوسه یك فرآیند شرطی شدن و تغییرات فیزیولوژیك برانگیختگی هم دیده میشود که این نیز به نوبه خود باعث بیشتر شدن اضطراب و بیقراری در فرد می گردد و سطح تحمل و مقابله بیمار را کاهش می دهد و گاه به پرخاشگری و آسیب به خود (خودزنی) می انجامد.
وسوسه كیفیتی است كه بسته به فرد و موقعیت كاملا متفاوت ظاهر میشود در ضمن به تجربیات فرد بسیار مرتبط است و اغلب در شرایط خاصی پیش می آید. بیماران از هجوم وسوسه شاکی بوده و اکثرا آنرا آزار دهنده و ناتوان کننده می دانند. در کنار حالات روحی و احساسات ناراحت کننده در هنگام وسوسه، بسیاری از بیماران باورهای خاصی درباره آن دارند. مثلا اینکه وسوسه تنها با مصرف مواد برطرف خواهد شد یا برای کاهش آن حتما باید دارو مصرف کرد. برخی تصور می کنند وسوسه با گذشت زمان بدتر خواهد شد و نهایتا فرد را از پای در خواهد آورد و بیمار را به سمت مصرف می برد .

شروع وسوسه اغلب همراه با برانگیزانها یا شروع کننده هایی است. این  شروع کننده ها می تواند درونی شامل احساسات، افکار، خاطرات، هیجانها و ... باشد یا بیرونی شامل محلها، اشخاص، اشیاء، موقعیتها و .....  که میل و وسوسه را در بیمار  زنده می کنند این شروع کننده ها در بعضی مواقع به طور نا خودآگاه به سراغ بیمار می آید به شکلی که خود بیمار از حضور آنها آگاه نیست و سیر شکل گیری و تقویت آن را نمی فهمد.

 

 مطلب مرتبط: فرآیند لغزش و آشنایی با مراحل آن (لغزش چیست؟ چگونه رخ می دهد؟)

 

در دوره های سم زدایی و بازتوانی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه یکی از اصلی ترین وظایف کارشناسان و روانشناسان متخصص در امر اعتیاد این مجموعه، کمک به مراجعین و رهجویان ترک اعتیاد برای شناخت وسوسه و راه های جلوگیری از آن می باشد. همانطور که می دانید هدف ما کمک به افرادی است که می خواهند برای همیشه اعتیاد خود را کنار بگذارند بنابراین تمام تلاش ما بر این است که مراجعین ما بعد از خروج و ترخیص از کمپ ترک اعتیاد بتوانند با دانش بالایی که پیدا کرده اند به زندگی بدون نیاز به مصرف مواد مخدر و محرک ادامه دهند. به همین خاطر بسیاری از مراجعین، ما را بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران دانسته اند.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964