13 نشانه ی يك ذهن سالم و توانا که از مصرف مواد اعتیاد آور جلوگیری می کنند

13 نشانه ی يك ذهن سالم و توانا که از مصرف مواد اعتیاد آور جلوگیری می کنند

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: افراد سالم جامعه از لحاظ فکری و ذهنی دارای یک سری ویژگی هستند که به آن ها کمک می کند درگیر مسائل اعتیاد نشوند. آن ها خصوصیاتی دارند که به آن ها کمک می کند در مقابل عادت های مضر، قوی باشند و دست به هرکاری نزنند. مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد فرمانیه تهران در مقاله امروز خود به شما کمک می کند که چه در مرحله قطع مصرف باشید و چه هنوز قطع مصرف نکرده باشید، این ویژگی ها را بشناسید و با کاربرد آن ها در زندگی خود قدرتی برای مقابله با اعتیاد پیدا کنید.

 

ذهن سالم (انبار فکر) و سلامت فکری (فکر به معنی تولید کلمه و مفاهیم) اولین شرط برای دستیابی به زندگی سالم است. یک انسان سالم ( انسانی که درگیر عادت های مضر مخصوصا مصرف مواد مخدر و محرک نمی شود) قبل از هر چیز بایستی فکر سالم و ذهن درست داشته باشد تا بتواند درست فکر کند و صحیح تصمیم بگیرد. همانطوری که بیماری جسمی خطرناک است، بیماری ذهنی نیز خطرناک تر است زیرا همه تصمیمات و رفتارهای انسان به کیفیت ذهن او بستگی دارد. باید ذهن سالم را از ذهن ناسالم شناخت و برای توانا کردن ذهن به عنوان پایگاه تفکر اقدام کرد. در ادامه با ویژگی های ذهن سالم آشنا می شویم:

 

 1. توانایی دوست‌ داشتن: توانایی دوست‌ داشتن خود و همه انسانها و نیز احساس رضایت از دوست‌ داشته شدن توسط دیگران.
 2. قدرت و توان قبول تغییرات: ممكن است بعضی تغییرات برای انسان ناخوشایند باشند، ولی قبول تغییرات آگاهانه نشانه قدرت فكر و بلوغ فکری انسان است.
 3. توان برخورد باخطر: یك ذهن سالم باید توان تولید فکر برای مواجهه با بدترین شرایط را داشته باشد (حل منطقی تضادها).
 4. شناخت حس‌های شخصی: نباید حس‌ها را پنهان كرد، بلكه باید از حس‌های مختلف محافظت نمود و حس دوستی، تنفر، عشق و... را بروز داد و در معرض نقد گذاشت.
 5. توانایی تخیل: حتی گاها درعین عدم اعتقاد به تحقق عملی آنها تا آخر عمر، دانشمندان و شعراء از تخیل شروع كردند، ممكن است تخیل ما برای نسلهای آتی قابل استفاده باشد.
 6. انتقادپذیری: اعتراض پذیری،نوآوری و پذیرش اشتباهات.
 7. احساس احترام: احساس احترام به خود و شناخت جایگاه اجتماعی خویش، توانایی انتخاب گروه همكار (فعالیتهای گروهی).
 8. توانایی تعامل: توانایی تعامل با دیگران و همكاریهای گروهی و اجتماعی.
 9. احساس آزادی كردن: برای نشان‌دادن و ظاهر كردن خود و افكار خویش، شما باید آزاد باشید كه افكار خود را با موزیك، لباس، شعر و سخن نشان دهید.
 10. توانایی ابراز شادی: یك ذهن توانا قادر به انجام كارهای شادی بخش به روشهای مختلف است.
 11. بذله‌گویی: بخشهای وسیع و پیچیده‌ای از مغز باید همكاری كنند تا فرد قابلیت بذله‌گویی داشته باشد، چرا كه مغز از تضادها استفاده می‌كند. بذله‌گویی و شوخ طبعی نشانه پویایی ذهن است.
 12. قاضی قراردادن دیگران: به قضاوت دیگران اعتماد كنیم و اجازه دهیم، دیگران در مورد ما قضاوت كنند.
 13. احساس لذت از راضی نگهداشتن مردم: یك فكر سالم تصمیماتی می گیرد كه موجب رضایت دیگران میشود.

 

برخی انسان ها نسبت به سلامتی ذهن (منبع تفکر و باور) بی تفاوت هستند، در صورتیکه سلامت ذهنی باعث به وجود آمدن نگرش مثبت به زندگی می شود و جلوی بسیاری از آسیب های اجتماعی را می گیرد. انسان های سالم در درجه اول ذهن سالم و افکار درستی دارندکه آنان را قادر می کند تا از فرصتها استفاده کنند.

 

 مطلب مرتبط: افکار بعد از ترک مواد اعتیاد آور و مخدر چگونه باعث مصرف مجدد می شوند

 

روش های مؤثر برای حفظ سلامت ذهنی

 1. مصرف مواد غذایی ویژه: مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 (در روغن ماهی و زیتون)، مواد آنتی اکسیدان (در میوه ها وسبزیجات تازه)، ویتامین های گروه B و میزان متعادلی از قند سلامت مغز را حفظ می کنند.
 2. فعال نگه داشتن ذهن: فعالیت هایی مثل حل کردن جدول، انجام حرکات موزون، نواختن آلات موسیقی، رفتن به کلاس های آموزشی و تحلیل گری، آموختن مهارت های جدید و فعالیتهای هنری می توانند ذهن را فعال نگه دارند.
 3. ورزش و خواب کافی: ذهن را سالم نگه می دارند. مصرف سیگار، مواد مخدر و محرک و هوای آلوده باعث کاهش قوای ذهنی می شود.
 4. فعالیت های اجتماعی: انجام کارهای داوطلبانه و خیر خواهانه و مسافرت می تواند مغز را فعال و سالم نگه دارد.
 5. چاقی، دگماتیسم، اضطراب و افکار قالبی: باعث کاهش قدرت ذهن می شوند.
 6. پیشگیری از آسیب های مغزی: (مثل ضربه مغزی) و عدم استفاده از داروهای روان گردان (مثل مواد مخدر و الکل) ذهن را سالم و پویا نگه می دارد.

 

 مطلب مرتبط: نقش خانواده در درمان اعتیاد

 

در نتیجه موارد ذکر شده که با تحقیق توسط کارشناسان کمپ ترک اعتیاد فرمانیه که از مدرن ترین و بهترین کمپ های ترک اعتیاد در تهران است، می توان گفت که ذهن تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری و یا قطع مصرف مواد مخدر و محرک دارد. در طی دوره های سم زدایی ما در کمپ، آموزش های فراوان و به صورت مدون و مرتبی به مراجعین داده می شود تا بتوانند با ذهنی آگاه و سالم در راه بهبودی و ادامه دار ترک اعتیاد زندگی خود را ادامه دهند.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964