کوکائین چیست؟ معرفی ماده مخدر خطرناک دیگر توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

کوکائین چیست؟ معرفی ماده مخدر خطرناک دیگر توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

در ادامه از سری مقالات آموزشی حوزه اعتیاد کمپ ترک اعتیاد فرمانیه، امروز به معرفی ماده اعتیاد آور و مخدر کوکائین می پردازیم. در مقالات آتی نیز سعی خواهیم داشت به عوارض مصرف این ماده خطرناک بیشتر توجه کنیم و مطالب بیشتری را با شما به اشتراک بگذاریم. حال ببینیم کوکائین چیست؟

کوکائین آلکالوییدی است که از برگ‌های درخت کوکا استخراج می‌شود. این ماده به صورت منشورهای کوچک متبلور می‌شود و بسیار کم در آب محلول است ولی در الکل و اتر کاملا حل می‌شود. برگ گیاه اریتروکسیلون کوکا (Erythroxylon coca) از دوران باستان در آمریکای جنوبی برای مراسم مذهبی، جادوئی، اجتماعی، شادی آوری و پزشکی (اغلب به طور قابل توجهی برای افزایش تحمل، بالا بردن احساس خوب شدن، کم کردن خستگی و بالا بردن قوای جسمی، ایجاد سرخوشی و کم کردن گرسنگی)مصرف می‌شد.

کوکایین در دمای ۸۹ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. املاح آن در پزشکی استفاده می‌شوند و از مهم‌ترین آنها کلریدرات کوکایین است. کوکایین همچنین یک بی‌حس کنندهٔ موضعی و ضد درد می‌باشد و بیشتر در چشم پزشکی جهت بی‌حس کردن قرنیه استفاده می‌شود.

جویدن برگهای کوکا به منظور بالا بردن تحمل یک مقدار مصرف روزانه معمولی تا حدود ۲۰۰ میلی گرم را فراهم می‌کند. در اوایل دهه 1900، کوکائین خالص عامل اصلی فعال در بسیاری از تونیکها بود و اکسیرهای توسعه یافته برای درمان انواع مختلف بیماری ها و حتی یک ماده در فرمولاسیون اولیه Coca-Cola استفاده می شد.

 

 مطلب مرتبط: MDMA چیست؟ + اثرات مخرب این ماده اعتیاد آور بر مغز و سلامتی

 

از کوکایین به عنوان یک مادهٔ مخدر هم استفاده می‌شود

معتادان به کوکایین آن را از راه بینی یا از راه تزریق استفاده می‌کنند. این اعتیاد موجب اختلالات جسمی و روحی شدید می‌شود. کراک کریستالهای ارزانقیمت و خالص نشده کوکائین است. کوکایین با انتقال دهنده‌های دوپامین، نورآدرنالین و سر تونین وابستگی دارد.  این ماده باعث بسته شدن باز جذب دوپامین می‌شود و مهمترین عامل میانجی تاثیرات تحریکی روانی حرکتی و تقویت کنندگی است. شواهد اخیر این موضوع را نشان می‌دهد که دوپامین همانند گیرنده‌ها، نقش مهمی در حالت سرخوشی و تاثیرات تحریکی کوکایین دارد. آنتاگونیست به طور قابل ملاحظه‌ای تاثیرات محرک و سرخوشی کوکایین را تقلیل داده، میل به کوکایین را در افراد وابسته به آن کاهش می‌دهد.

 

مصرف کوکائین چگونه بر روی مغز تاثیر می گذارد؟

 

 

 

امروزه موضوعات بالینی مرتبط با تاریخچه کوکائین باید به طور وسیعی تغییرات ایجاد شده طی زمان در میزان مصرف، روش کاربری، الگوهای مصرف و تکنولوژی تولید را مد نظر قرار دهند. آکالوئید فعال گیاه کوکا، در سال ۱۸۵۵ جدا و خالص شد و در سال ۱۸۶۰، کوکائین نام گرفت. در همان زمان تولید سوزنهای تزریق زیر پوستی منجر به تلاشهائی جهت استفاده از کوکائین برای ایجاد بی حسی موضعی در جراحی شد. شاید اولین گزارش پزشکی در باره این اثر بی حس کنندگی موضعی در سال ۱۸۸۰ میلادی ارائه شد.

 

 مطلب مرتبط: اعتیاد به شیشه و راه های کمک به ترک شیشه در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

چندین جراح این ویژگی خاص کوکائین را تشخیص دادند و این ماده به طور وسیعی طی سالهای ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۸ برای بی حسی موضعی، بی حسی نخائی و مسدودسازی عصبی، به کار گرفته شد. پس از آن بود که پروکائین (نواکائین) به عنوان اولین داروی صنعتی در این زمینه وارد بازار شد.

 

کمپ ترک اعتیاد خصوصی

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964