کمپ مدرن ترک اعتیاد و الکل فرمانیه: مصرف الکل چه تاثیری بر روی مغز نوجوانان می گذارد؟

کمپ مدرن ترک اعتیاد و الکل فرمانیه: مصرف الکل چه تاثیری بر روی مغز نوجوانان می گذارد؟

بلوغ دوران گذر از دوران کودکی به بزرگسالی است و طی این دوره بدن تغییرات چشمگیری به لحاظ فیزیکی، احساسی، هوشی و اجتماعی را تجربه خواهد کرد. مغز هم در این دوره زندگی به شکل قابل توجهی تغییر می کند. مغز در حال رشد مثل یک ماشین یادگیری است که از زمانی که ما به دنیا می آییم همانطور که هر روز بیشتر و بیشتر در مورد جهان اطراف خود یادمیگیریم مغز ما هم به شکل فوق العاده ای رشد می کند. در نتیجه میان سلول های مغزی میلیاردها مسیر ارتباطی به وجود می آید که البته بسیاری از این گذرگاه ها یا خیلی کند هستند یا نیازی به آن ها نیست.

مغز ما در طی سال های نوجوانی بازسازی می شود. در این زمان بسیاری از مسیرهای غیر ضروری بین سلول های مغزی هرس شده یا کاملا حذف می شوند. در عین حال آن هایی که باقی می مانند، عایق بنده شده تا برقراری ارتباط بین این مسیرها سریع تر انجام شود. به این فرآیند در اصطلاح علمی  Myelination می گویند. میزان و نوع انجام این فرآیند به شدت به تجربیات و تعامل ما با دنیای اطراف بستگی دارد.

یکی از موارد مهم و تاثیرگذار بر روی میزان هرس شدن و از بین رفتن مسیرهای بین سلول های مغزی مصرف الکل، مواد مخدر (هروئین، تریاک) و مواد محرک (شیشه، گل و ...) در این سنین هست. در کمپ فرمانیه (بهترین کمپ ترک الکل در تهران) و در طی جلسات با خانواده ها یکی از اصلی ترین مواردی که همواره به آن توجه می شود آشنایی خانواده ها و نوجوانان با تاثیرات و آسیب هایی است که مصرف الکل، مواد مخدر، مواد محرک و سایر مواد اعتیاد آور می تواند بر روی جسم و ذهن آن ها بگذارد.

 

 مطلب مرتبط: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

 

حال نگاهی دقیق تر به نحوه کار مغز بیاندازیم:

لب پیشانی (Frontal Lobes): رشد لب پیشانی بیشتر از رشد دیگر قسمت های مغز زمان می برد و در حدود 25 سالگی به مرکز تصمیم گیری برای مغز تبدیل می شود. لب پیشانی به ما کمک می کند تا برنامه ریزی و سازماندهی کنیم و توجه خودمان را به یک چیز متمرکز کنیم. همینطور موجب می شود که حالات و رفتارهایمان را کنترل و مسائل روزمره خود را حل کنیم.

لب گیجگاهی (Temporal Lobes): مثل یک مرکز بررسی اطلاعات عمل می کند یعنی کتابخانه ای برای صداها، گفته ها، آموخته ها و خاطرات شما می سازد.

مخچه (Cerebellum): مخچه دریافتهای حسی را جمع آوری کرده و به شما کمک می کند تا شما حرکات خود را کنترل و تنظیم کنید. همینطور توازن خود را به دست بیاورید.

هیپوتالاموس (Hypothalamus): هیپوتالاموس در کارهای زیادی نقش دارد و شامل رها سازی هورمون هایی می شود که به بدن شما کمک می کند تا دمای بدن، گرسنگی، عطش و رشد جنسی را کنترل کند.

ساقه مغز (Brain Stem): این بخش مثل آخرین پایگاه برای بررسی اطلاعاتی عمل می کند که از مغز به سوی بدن و برعکس ارسال شده اند.

 

حال که با قسمت های مهم مغز آشنا شدیم کمپ ترک الکل و اعتیاد فرمانیه شما را دعوت به ادامه این مطلب می کند:

تاثیرات  و آسیب های مصرف الکل بر روی مغز نوجوانان، متفاوت با تاثیر آن در بزرگسالان

آسیب هایی که ممکن است مصرف الکل بر روی مغز نوجوانان بگذارد

برخلاف مغز برزگسالان، مغز نوجوانان همچنان در حال رشد بوده و تمام قسمت های آن به مرحله بهره برداری نرسیده است. احساسی که موقع نوشیدن الکل در نوجوانان به وجود می آید به دلیل آسیبی است که به قسمت های مختلف مغز می رسد.

  • مصرف الکل ابتدا بر روی لب پیشانی (Frontal Lobes) اثر می گذارد. به شما احساس آرامش می دهد و بازدارنده های حسی را کاهش می دهد به این معنی که ممکن است شما آزادانه و با صدای بلند صحبت کنید، آشوب به پا کنید یا شاید کارهای احمقانه ای انجام بدهید که بعدا موجب پشیمانی شما بشود. وقتی مصرف الکل را ادامه بدهید، فعالیت مغز شما آهسته تر می شود، توانایی تمرکز، تصمیم گیری درست و کنترل احساسات و انگیزه ها در شما بسیار کم می شود. به این معنی که شما ممکن است بعد از مصرف الکل کارهایی بکنید که در حالت عادی به هیچ وجه آن ها را انجام نمی دهید.
  • در بخش هیپوتالاموس (Hypothalamus) مغز، الکل جلوی هورمون های پیام رسان که به کلیه ها دستور جذب آب می دهند را می گیرد. در نتیجه بیشتر آب بدن به عنوان آب اضافی دفع می شود. با کاهش آب ارسالی به مغز، بدن به کم آبی مبتلا می شود. به همین دلیل است که صبح فردای مصرف الکل به شدت احساس سر درد و بدن درد می کنید که به خماری یا hangover معروف است.
  • تاثیر الکل بر روی مخچه (Cerebellum) وقتی معلوم می شود که در حین مستی در هنگام راه رفتن و ایستادن دچار مشکل می شوید و تعادل خود را از دست می دهید و ممکن است زمین بخورید. به همین دلیل زخمی شدن در هنگام مستی ناشی از مصرف الکل، اتفاقی است که اغلب رخ می دهد.
  • مصرف الکل به خصوص بر روی قسمتی از لب گیجگاهی (Temporal Lobes) که هیپوکمپس (Hippocampus) نامیده می شود، تاثیر می گذارد. این بخش به ما اجازه می دهد که خاطرات جدید بسازیم. الکل در فرآیند انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت مداخله ایجاد می کند. بنابراین اگر در مدت زمان کوتاهی الکل زیادی مصرف کنید، ممکن است به فراموشی کامل دچار بشوید و اعمال و رفتار خود در هنگام مستی را به خاطر نیاورید. وقتی سوء مصرف الکل رخ دهد و شما به مرحله فراموشی برسید ممکن است کارهایی را انجام دهید که در حالت هوشیاری آن ها را هرگز انجام نخواهید داد. ممکن است دوستان شما در آن لحظه از سطح هوشیاری شما و مست بودن شما آگاه نباشند.

 

 مطلب مرتبط: 13 نشانه ی يك ذهن سالم و توانا که از مصرف مواد اعتیاد آور جلوگیری می کنند

 

در طول سال های نوجوانی باید به شدت مراقب مغز بود و مانند دیگر قسمت های بدن از آن مراقبت کرد. تحقیقات دانشمندان ثابت کرده است که تاثیر و آسیبی که مصرف الکل بر روی مغز می گذارد فقط کوتاه مدت نیست و شاید همیشگی باشد. بنابراین نوجوانان باید بسیار مراقب مغز  خود باشند. زیرا فقط همین یک مغز را دارند.

 

کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964