مغز شما در هنگام مصرف مواد مخدر ماریجوانا چگونه تحت تاثیر قرار می گیرد؟

مغز شما در هنگام مصرف مواد مخدر ماریجوانا چگونه تحت تاثیر قرار می گیرد؟

برای قرن ها انسان از چیزهای مختلفی برای تغییر حس و حالشان استفاده می کردند. از کافئین گرفته تا سیگار یا الکل یا مواد مخدر قوی. امروز کمپ ترک اعتیاد فرمانیه به این موضوع می پردازد که هنگام مصرف مواد مخدر و یا محرک ( به عنوان مثال مصرف ماریجوانا) در مغز شما چه اتفاقاتی رخ می دهد.

 

حالت مغز شما هنگام مصرف ماریجوانا

ماریجوانا دقیقا چگونه مغز شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ اول برای پیدا کردن جواب این سوال باید بدانیم که مغز چگونه کار می کند. نرون های شما سلول های مغز شما هستند که اطلاعات را پردازش می کنند اینکار توسط آزاد کردن مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی از Axon یک سلول عصبی به Dendrite یک سلول عصبی سلول مجاور امکان پذیر می شود.

انتقال دهنده های عصبی بار الکتریکی را توی سلول عصبی مقصد تغییر می دهند در نتیجه آن را تحریک کرده و یا از عمل باز می دارند. اگر سلول عصبی تحریک شود پیام عصبی از آن عبور می کند اگرچه ساده به نظر می آید اما نتیجه کار این پیام های عصبی با هم در یک هزارم ثانیه پیکربندی پیچیده ای را تشکیل می دهد که به سرعت در سرتاسر مغز جریان پیدا می کند. این فرآیند هر زمان که شما فکر می کنید یا نفس می کشید یا حرکت می کنید اتفاق می افتد. بنابراین هنگامی که ماریجوانا مصرف می کنید چه اتفاقی برای مغز شما می افتد؟

 

 مطلب مرتبط: کمپ مدرن ترک اعتیاد و الکل فرمانیه: مصرف الکل چه تاثیری بر روی مغز نوجوانان می گذارد؟

 

بر خلاف الکل که هیچ کدام از اتم هایش شبیه اتم های بدن شما نیست، ماریجوانا حاوی مولکول هایی است که بسیار شبیه به مولکول هایی است در مغز شما وجود دارد است که CANNABINOIDS ها می باشند. اما مقدار طبیعی CANNABINOIDS ها در مغز ما بسیار کمتر از مقداری است که از طریق مصرف مواد مخدر به مغز ما می رسد می باشد. خصوصا ماده ای به نام THC شباهت زیادی به یک انتقال دهنده طبیعی در مغز ما به نام ANANDAMIDE دارد. این CANNABINOIDS ها انتقال دهنده های خاصی اند که هنگام خستگی و یا توقف سلول های عصبی آزاد می شوند. سلول های عصبی برای صدمات احتمالی به طور موقت غیرفعال می شوند، که این کار مغز شما را قادر می سازد که تا عملکردی کنترل شده و آرام داشته باشید. اما CANNABINOIDS ها توی قسمت هایی از مغز این عملکرد ها را مختل می کنند. آن ها دوره ثابت سلول های عصبی که هنوز فعال هستند را به هم زده و باعث می شوند که افکار، تصورات و قدرت ادراک شما بالا برود. به این معنی که هنگامی که شروع به فکر کردن می کنید واضح ترین و عمیق ترین افکارتان را تجربه می کنید. شما نمی توانید روی چیزهای دیگر تمرکز کنید برای اینکه شما در میان یک فکر دیگر حبس شده اید و سلول های عصبی شما موقتا کار نمی کنند تا اینکه فکر جدیدی به ذهن شما برسد.

این CANNABINOIDS ها همینطور سطح دوپامین و نورپینفرین در مغز را تحت تاثیر قرار می دهند که اغلب باعث نئشگی، آرام شدن، نوسان درد و افزایش کلیه یک احساس می شود. اما گاهی نیز باعث ایجاد اضطراب  و نگرانی می شود.

علاوه بر این مناطق پذیرایی CANNABINOIDS ها مسئول کنترل حافظه کوتاه مدت، یادگیری، هماهنگی، کنترل حرکت و عملکرد های شناختی می باشند.

 

 مطلب مرتبط: MDMA چیست؟ + اثرات مخرب این ماده اعتیاد آور بر مغز و سلامتی

 

پیشگیری از مصرف و قطع مصرف مواد اعتیاد آور از نوع CANNABINOIDS ها

اگر شما پذیرفته اید که در مقابل مصرف مواد مخدر از نوع ماریجوانا مشکل دارید و یا قبول کرده اید که به مصرف ماریجوانا و امثال آن معتاد شده اید همین الان فرصت بسیار خوبی است که زندگی خود را تغییر دهید از اعتیاد به آن بهبود پیدا کنید و شادتر و آزاد تر باشد. کافیست به صورت رایگان با مشاوران و متخصصین کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی) تماس گرفته و برای رهایی از اعتیاد فعال خود و یا پیشگیری از معتاد شدن به مواد مخدر و محرک اقدام کنید.