نحوه ترک اعتیاد و مسیر درمان آن

نحوه ترک اعتیاد و مسیر درمان آن

اگر قصد ترک اعتیاد خود را دارید و یا در خانواده خود فرد مصرف کننده و معتاد به هروئین، تریاک، شیشه، گل و یا الکل را دارید و می خواهید به او کمک کنید لازم است تا در مورد این مسیر آشنایی بیشتری داشته باشید. کمپ ترک اعتیاد فرمانیه به شما در ادامه این مسیر کمک می کند. به طور کلی مسیر ترک اعتیاد در این موارد خلاصه می شود:

 

 مطلب مرتبط: تعریف کمپ ترک اعتیاد فرمانیه از انواع مواد اعتیاد آور

 

ارزیابی بیمار و فرد مصرف کننده (معتاد) و شناخت درباره اعتیاد بیمار

ارزیابی بیمار و فرد مصرف کننده (معتاد) و شناخت درباره اعتیاد بیمار

اولین قدم در شروع ترک اعتیاد و قبل از این که به درمان اقدام کنید این است که از کسانی که در این زمینه به صورت حرفه کار کرده و دارای تجربه کافی هستند تجربه گرفته و از آنها روش های مختلف و کارهایی که باید برای ترک اعتیاد انجام دهید را پرسیده و طبق نظر آنها نسبت به شروع درمان اعتیاد اقدام کنید.

برای مثال می توانید با مشاورین کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (مشاوره: 09106886964) تماس گرفته و درباره امکانات، نقطه شروع درمان اعتیاد، چگونگی ترک آن و ... مشاوره گرفته و سپس اقدام به درمان کنید.

ارزیابی اولیه در زمینه ترک و درمان اعتیاد اهمیت بسیار زیادی دارد که شامل یک ارزیابی کلی از بیمار، الگوهای مصرف بیمار، مدت زمان مصرف کردن بیمار، مدت زمانی که بیمار مواد مخدر مصرف نکرده است، اینکه فرد مصرف کننده از چه نوع ماده مخدری استفاده می کند و یا کرده است و ... که همه اینها باید مورد ارزیابی قرار گیرد و بعد از آن است که plan درمانی فرد بیمار توسط متخصصین مشخص شده و اجرا می شود.

 

شناخت خود بیمار نسبت به تاثیرات مواد مخدر

شناخت خود بیمار نسبت به تاثیرات مواد مخدر

به طور حتم ارزیابی کامل بیمار از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا مصرف مواد مخدر برای مصرف کننده مشکلات بسیاری را به همراه دارد. برای مثال یکی از این مشکلات این است که فرد مصرف کننده بعد از مدتی کارکردها و توانایی های خود را از دست می دهد در این حالت توانایی های حرفه ای فرد با مشکل مواجه شده که در ادامه باعث ایجاد مشکل در روابط اجتماعی فرد، روابط بین فردی، روابط خانوادگی می شود. و خود فرد مصرف کننده تا وقتی که از این چیزهایی که از دست داده و دارای مشکل شده است آگاه نشود و به آن مرحله ای از شناخت نرسد که مصرف مواد مخدر چه تاثیر بدی در زندگی اش گذاشته است نمی تواند برای ترک اقدام کند. وقتی که بیمار به این شناخت برسد و تاثیرات مخرب مواد مخدر را در زندگی خود ببیند آن زمان است که خود بیمار نیز امیدی برای ترک دارد و درمان کاملا جدی تر پیش می شود و در بسیاری از موارد این شناخت است که باعث پاک ماندن می شود.

 

آمادگی و انگیزه فرد در جهت ترک اعتیاد

آمادگی و انگیزه فرد در جهت ترک اعتیاد

آمادگی فرد در جهت ترک اعتیاد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و خانواده فرد بیمار نیز باید مشوق آن باشند و به فرد بیمار امید دهند.

فرد بیمار در کنار اقدام در جهت ترک باید آن انگیزه ترک را در خود داشته و آن را تقویت کند که این انگیزه را ممکن است اطرافیان فرد بیمار، محیط اطراف فرد بیمار و یا حتی ممکن است خود فرد بیمار این انگیزه را در خود افزایش دهد که اینکار توسط آن بهبودی هایی که در مسیر اقدام به ترک اعتیاد احساس می کند در آن فرد ایجاد می شود. و این انگیزه باید رفته رفته بیشتر شود که فرد بیمار بتواند در مسیر بهبودی و پاک شدن بماند.

و یک نکته مهم لغزش و مصرف مجدد می باشد که ممکن است انگیزه خود فرد و مخصوصا خانواده و اطرافیان فرد بیمار را تحت تاثیر قرار دهد که در نتیجه باعث می شود که خانواده فرد بیمار فکر کند که اگر آن فرد دوباره ترک کند به طور حتم لغزش خواهد کرد که این کاهش انگیزه اصلا خوب نیست و ممکن است خطرات جدی تری به دنبال بیمار پس از این کاهش انگیزه باشد.

 

مشوقین بیمار پس از ترک اعتیاد

مشوقین بیمار پس از ترک اعتیاد

کسانی هستند که مدت هاست از ترک مواد مخدر ایشان می گذرد و دارای الگوهای رفتاری مناسب می باشند که اینها کسانی هستند که می توانند الگو شخص بیمار و شخصی که تازه برای درمان اعتیاد اقدام کرده است باشند و به آنها تا میزانی که می توانند کمک کرده و مشوقشان باشند. در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه افراد بسیاری با تجربه مفید و فراوان وجود دارند که می توانند به بسیاری از بیماران و کسانی که می خواهند درمان را شروع و یا تازه شروع کرده اند کمک کرده و باعث ایجاد انگیزه در آنها شود. و در این زمان است که افراد متوجه می شوند که بدون مصرف مواد مخدر می توان زندگی کرد و پاک ماند.

 

 مطلب مرتبط: آشنایی با وسوسه پس از ترک شیشه، هروئین، گل، تریاک و سایر مواد مخدر و محرک