فرزند پروری و نقش آن در سلامت و جلوگیری از اعتیاد فرزندان

فرزند پروری و نقش آن در سلامت و جلوگیری از اعتیاد فرزندان

در این قسمت از سری آموزش های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای خانواده ها می خواهیم درباره فرزند پروری و اینکه فرزند پروری چگونه می تواند از اتفاق افتادن آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد جلوگیری کند. برای این که در آینده درگیر مسائل ترک اعتیاد در میان فرزاندانتان نشوید بهتر است این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

فرزند پروری یکی از روش های تربیت فرزندان می باشد که دارای 4 نوع سبک رایج می باشد که آنها شامل:

  • سبک سخت گیرانه: در این روش پدر و مادر توقع بسیار بالا و حمایت و محبت بسیار پایین را برای فرزند خود دارا می باشند. مسئولیت های بسیار زیادی بر عهده فرزدان خود می گذارند و در مقابل محبت عاطفی و ... نسبت به فرزندانشان بسیار پایین می باشد. مشخص است که در این سبک احساس ناراحتی و نا امیدی بسیار بالایی برای فرزندان وجود دارد و آنها آن محبت لازم را دریافت نمی کنند. این سبک تربیت یکی از خطرناک ترین روش ها برای ابتلای فرزندان به بیماری اعتیاد است. زیرا با کوچکترین مشکل فرزند در صورت آشنایی با مواد مخدر به سوی مصرف آن می رود.
  • سبک آسان و سهل گیر: این سبک نقطه مقابل سبک سخت گیرانه می باشد و این روزها بسیاری از خانواده ها از این سبک برای تربیت فرزندان خود استفاده می کنند. که در این سبک خانواده حمایت و محبت بسیار بالایی نسبت به فرزندان خود داشته و هیچگونه سخت گیری برای آنها وجود ندارد و فرزندان هیچگونه مسئولیتی را در خونه بر عهده ندارند. که کسانی که با این سبک تربیت می شوند معمولا تحمل ناکامی را ندارند و دارای قدرت کنترل تکانه بسیار پایینی می باشند. مواد مخدر و محرک برای فرزندانی که با این روش تربیت می شوند جایزینی برای فرار از ناکامی ها به حساب می آید و این احتمال وجود دارد که آن ها سریعا معتاد شوند.
  • سبک غافل: در این سبک خانواده ها هیچ حمایتی و محبتی نسبت به فرزند نداشته و همینطور فرزند نیز هیچ مسئولیت و وظیفه ای ندارد. به معنای دیگر فرزندان باری به هرجهت رشد می کنند. که درکل در این سبک هیچ توقع، مسئولیت و محبتی وجود ندارد. همانند روش های قبلی نیز این روش تربیتی می تواند فرزند را در خطر مصرف انواع مواد مخدر و محرک قرار دهد.
  • سبک مقتدرانه: این سبک معمولا به عنوان بهترین روش شناخته می شود که در این سبک فرزندان دارای مسئولیت های زیاد و مختلف می باشند و در عوض از طرف دیگر محبت و حمایت بالایی نسبت به فرزندان در قبال مسئولیت ها وجود دارد. که فرزند در این سبک می داند که پدر و مادر حامی و دوست دار من می باشند و دور از موفقیت ها و خرابکاری ها من را دوست دارند و به من اعتماد می کنند و در عوض از من نیز توقع دارند. که تعادل کاملا برقرار می باشد. این روش تربیتی بهترین روش برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان است.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد و الکل فرمانیه: نحوه ترک اعتیاد و مسیر درمان آن

 

نکته: فرزند شما باید بداند که دور از تمام موفقیت ها و دست آورد ها و حتی شکست ها و نا امیدی ها، او فرزند شماست و بتواند به شما تکیه کند و بداند که در هنگام سختی و ایجاد مشکل خانواده در کنار او خواهند بود.

 

یکی از کاراهایی که خانواده ها باید از آن جلوگیری کنند، مقایسه می باشد. زیرا وقتی که فرزند خود را با دیگران مقایسه می کنیم باعث لطمه خوردن غرور ایشان می شود که اصلا اینکار مناسب نمی باشد و ممکن است باعث آسیب های اجتماعی مختلفی شود. تنها مقایسه ای که مجاز است برای کودک انجام شود، مقایسه با گذشته خود می باشد یعنی بگوییم که آیا از گذشته بهتر یا بدتر شده است و باید خود را تصحیح کند یا خیر.

 

وقتی که فرزندان دارای عزت نفس بالایی باشند و بدانند که خانواده حامی آن ها می باشد ممکن است در مقابل بسیاری از آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، مقاومت نشان دهند.

 

 مطلب مرتبط: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در پیشگیری از اعتیاد چه کارهایی انجام میدهد

مرکز سم زدایی مدرن فرمانیه علاوه بر مسئولیت خود در حوزه ترک اعتیاد، همواره سعی دارد تا در حوزه پیشگیری از اعتیاد نیز پیشقدم باشد. در همین راستا به طور منظم کلاس های ماهانه و هفتگی به صورت رایگان برای خانواده ها برگزار می کنیم و سعی داریم در طی این کلاس ها با تکیه بر تخصص مشاورین خود به خانواده ها آموزش دهیم چگونه از ابتلای فرزاندانشان به بیماری اعتیاد و مصرف مواد مخدر و ... پیشگیری کنند. علاوه بر آن خانواده هایی که برای ترک اعتیاد فرزندان خود اقدام می کنند نیز می توانند از این کلاس ها بهره مند شوند.