بررسی بیماری اعتیاد در حوزه روانشناسی توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

بررسی بیماری اعتیاد در حوزه روانشناسی توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

مصرف مواد مخدر و محرک فرد را از رشد فکری و روحی که هر انسانی نیازمند آن می باشد بی بهره می کند

اعتیاد در فرد بیش از آنکه باعث ایجاد رنج های جسمانی شود موجب از بین رفتن امید و عزت نفس می شود

 

کمپ ترک اعتیاد و الکل فرمانیه: اگر نگاهی کوتاه به آسیب های مصرف مواد مخدر بیندازیم، به سرعت متوجه می شویم که مصرف مواد مخدر علاوه بر خطرات سلامت جسمی افراد، تهدیدهای بزرگی برای سلامت روان فرد و جامعه به همراه دارد. اعتیاد در فرد بیش از آنکه باعث ایجاد رنج های جسمانی شود موجب از بین رفتن امید و عزت نفس می شود و آن فرد را از رشد فکری و روحی که هر انسانی نیازمند آن می باشد بی بهره می کند. همینطور اعتیاد هزینه های بسیار زیادی را برای یک خانواده به همراه دارد برای اینکه فرد بیمار نیاز شدیدی به تهیه و مصرف مواد مخدر دارد که حتی ممکن است فرد مبتلا به بیماری اعتیاد به سمت اعمال مجرمانه کشیده شود. معمولا بعد از گذشتن مدتی از مصرف مواد مخدر، فرد باعث ایجاد اختلال های مختلف در روابط خانوادگی می شود و به سرعت به فردی خودخواه تبدیل خواهد شد.

بر اساس آمارهای جدید وزارت بهداشت، اعتیاد در تمام گروه ها و طبقات اجتماعی از جمله بین تحصیل کرده ها در حال گسترش می باشد. پس بنابراین دیگر فقط افراد فقیر، کم سواد و ناآگاه دچار بیماری اعتیاد نمی شوند.

 

بسیاری از مردم فکر می کنند که تنها دلیل مصرف مواد مخدر و مواد محرک فرد، اصرار دوستان آن فرد بوده است در حالی که این اصرار فقط یکی از انگیزه های مصرف مواد مخدر می باشد و انگیزه های دیگری هم مانند کنجکاوی، فراموش کردن مشکلات و دردها، ایجاد احساس خوب، پیدا کردن لذت و آرامش موقتی وجود دارند که در فرد باعث ایجاد آتش اعتیاد می شود.

البته دانشمندان معتقد هستند که عوامل ارثی و ژنتیکی نیز در اعتیاد یک فرد تاثیرگذار می باشد. اما هنوز به این نتیجه نرسیده اند که آیاد اعتیاد والدین از طریق ژنها به فرزند می رسد یا نه.

 

 مطلب مرتبط: تعریف کمپ ترک اعتیاد فرمانیه از انواع مواد اعتیاد آور

 

در عوامل فردی که موجب رفتن فرد به سمت مواد مخدر می شوند، بیماری های عصبی و روحی نقش بسیاری مهمی دارند. کسانی که دائما معرض فشارهای عصبی قرار دارند بیشتر از دیگران در خطر دچار شدن به بیماری اعتیاد قرار دارند. که این افراد برای تسکین دردهای خود که البته به صورت موقتی می باشد به مواد مخدر روی می آورند.

حتی در نوجوانان از سن 16 سال تا 24 سالگی گرایش بسیار زیادی به مواد مخدر دارند. بعضی از اشخاص نیز با خصوصیات خاص خودشان بیشتر در معرض بیماری اعتیاد قرار می گیرند. برای مثال فردی که به خاطر خجالت توان "نه" گفتن به دوستش را ندارد، ممکن است به هر تعارف ساده دوستان مواد مخدر را مصرف کند. یا فردی که درونگراست و فکر می کند که با مصرف مواد مخدر می تواند با بقیه ارتباط برقرار کند که برعکس اعتیاد به مرور زمان این مشکلات را بیشتر و بدتر خواهد کرد.

بنابراین باورهای نادرست باعث می شود که افراد یک دیدگاه مثبت و دلیلی برای مصرف مواد مخدر خود پیدا کند که این باورهای نادرست باعث نادیده گرفته شدن مشکلات و تخریب های اعتیاد در فرد می شود.

همینطور دلایل زیادی بر اعتیاد در اثر مشکلات خانوادگی وجود دارد مانند محبت کم در خانواده، تبعیض بین فرزندان آزادی بیش از حد، سخت گرفتن بیش از حد، رفاه بسیار زیاد اقتصادی، فقر و بیکاری و بسیاری موارد دیگر که باعث ایجاد میل به مصرف مواد مخدر در فرد می شود.

 

 مطلب مرتبط: نقش خانواده در درمان و ترک اعتیاد

 

در طرف دیگر بسیاری از افرادی که به بیماری اعتیاد دچار هستند درک درستی نسبت به ترک اعتیاد ندارند و فکر می کنند که ترک اعتیاد فقط قطع مصرف مواد مخدر می باشد ولی اعتیاد یک بیماری مزمن است که جسم، روح و روان فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. و وقتی فرد معتاد درمان بیماری خود را شروع می کند متوجه می شود که با مصرف مواد مخدر فقط به جسم خود آسیب نرسانده است بلکه با مصرف مواد مخدر باعث ایجاد آسیب های شدیدی در روح و روان خود شده است. پس وقتی که فرد معتاد در مسیر بهبودی قرار می گیرد می فهمد که با مصرف مواد مخدر باعث ایجاد اختلالات شدیدی در روان خود شده است و فقط درد فیزیکی در ترک اعتیاد دیگر مطرح نیست بلکه باید از لحاظ روحی نیز درمان شود و بهبود یابد.

 

کنار آمدن با عواطف درونی، اولین قدم برای ترک اعتیاد

پس اولین قدم برای ترک اعتیاد یک فرد معتاد این است که با عواطف درونی خود کنار آید و این را قبول کند که در مقابل بیماری اعتیاد ضعیف و ناتوان است و قبول کند که آن مواد مخدر باعث آشفته شدن بیشتر زندگی اش شده است.

افکار اشتباهی که در جامعه نسبت به اعتیاد وجود دارد باعث می شود که تمام القاب زشت را به فرد معتاد نسبت دهند و آن را از جامعه ترد و سرزنش کنند. در حالی که آنها باید بدانند اعتیاد یک بیماری مزمن است و این بیماری اعتیاد است که جسم و روح فرد را کنترل می کند و باعث انجام رفتارهای نامناسب با عرف جامعه می شود.

راهکار ما در کمپ ترک اعتیاد و مرکز سم زدایی از مواد مخدر، محرک و الکل فرمانیه این است که در کنار روند قطع مصرف، به فرد درگیر اعتیاد کمک کنیم تا بتواند با عواطف درونی خود و عوامل و شرایط بیرونی خود بهتر کنار بیاید. این امر مساله مهمی بعد از ترک اعتیاد است و کارشناسان مجرب کمپ ترک اعتیاد فرمانیه با روش های نوین سعی در حل این مشکل در فرد در حال ترک دارند.