ترک اعتیاد با روش درمان فراشناختی و شناختی - رفتاری

ترک اعتیاد با روش درمان فراشناختی و شناختی - رفتاری

سن اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان پایین آمده است. شخصیت، خانواده، محیط و اجتماع همگی در سوء مصرف و اعتیاد موثر است. دغدغه پیشگیری و درمان اعتیاد باعث شده روش های متعددی در کمپ‌های ترک اعتیاد ایران مورد استفاده قرار گیرد و روش سم زدایی حدود نیم قرن است که در بیش از ۲۰ کشور جهان استفاده می‌شود. طی این پروسه بدن فرد ظرف حدود 20 تا 30 روز بطور کامل پاکسازی می‌شود و همزمان ناخوداگاه فردی و ذهن بیمار نیز از عقده ها و سرکوب های روانی رها می‌شود. در این روش از هیچ نوع دارویی استفاده نمی‌شود و سموم بطور کامل از بد فرد خارج می‌‍گردد که این امر درمانی بی بازگشت و قطعی را نوید می‌دهد.

بر اساس تجربه ما در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در خصوص قطع مصرف مواد مخدر، محرک، الکل و غیره، علاوه بر توجه به رویکردهای فردی بایستی رویکرد های خانوادگی، آموزشی، اجتماعی و اقتصادی نیز مورد تاکید قرار گیرند. رتبه شغلی و طول مدت اعتیاد و تعداد دفعات ترک، رابطه مثبت و معناداری با قدرت میل و احتمال مصرف مجدد مواد دارد. همچنین اقدامات پس از لغزش باید برای افرادی که دچار لغزش شده‌اند آموزش داده شود.

 

 مطلب مرتبط: سبب شناسی اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

درمان فراشناختی و شناختی - رفتاری روشی موثری برای ترک اعتیاد است

رفتار درمانی شناختی که در ایران با نام درمان شناختی - رفتاری هم شناخته می شود، یکی از بزرگ ترین دست آوردهای علم روان شناسی در نیم قرن گذشته است. این روش درمانی چنان مؤثر بوده که برای توصیف آن از عبارت « انقلاب شناختی » استفاده می شود درمان شناختی رفتاری یک روش روان درمانی کوتاه مدت است که روان درمانگران از آن برای آموزش افراد استفاده می کنند و احساسات و رفتارهای آنها را از طریق تغییر الگوهای فکری و باورهای شان، تغییر می دهند.

در حقیقت اساس رفتار درمانی شناختی این است که نوع تفکر و الگوهای فکری و شناخت ما از محیط اطراف و خودمان و البته تفسیر شخصی ما از اتفاقات زندگی، باعث بروز رفتارها و احساسات ما می شود و به طور کلی ما هر طور که فکر کنیم، همان طور هم احساس می کنیم و رفتار های ما متناسب با همان افکار و احساسات شکل می گیرند.

رفتار درمانی شناختی نوعی روش روان درمانی در ترک اعتیاد است که تمرکزش بر تأثیر باورها، تفکرات و نگرش های فرد بر احساسات و رفتارهای اوست. هدف از رفتار درمانی شناختی این است که به شما آموزش دهد چگونه در طول زندگی تان فعالانه با مشکلات یا اتفاقات مختلف مواجه شوید و آنها را پشت سر بگذارید. یکی از اساسی ترین اصول رفتار درمانی شناختی این است که افکار غیرواقعی و غیرمنطقی و دقیق تر بگوییم افکار تحریف شده ی شما، باعث ایجاد ناراحتی و رفتارهای دردرسرساز می شوند.

در عوض با تفکرات معقول و مبتنی بر واقعیت های عینی زندگی، می توانید نه تنها اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب را از خود دور کنید، بلکه در سخت ترین چالش های زندگی واکنش مناسب نشان دهید. بنیان گذاران نظریه درمان شناختی رفتاری، توضیح می دهد که تفکرات، ادراکات و برداشت های افراد افسرده از اتفاقات زندگی، کاملا تحریف شده و غیرواقعی است. افراد افسرده به طور گسترده به « خطاهای شناختی » دچار هستند. منظور از خطاهای شناختی، الگوهای فکری ذهن ما هستند که واقعیت اتفاقات زندگی را کاملا اشتباه و غیرواقعی تفسیر می کنند.

به طور مثال فردی که دچار یک خطای شناختی به نام « ذهن خوانی » باشد، اگر وارد یک مهمانی شود و افراد مختلف در مهمانی به او نگاه کنند، فکر می کند که این افراد در ذهن خودشان طرز لباس پوشیدن و حرف زدن او را مسخره می کنند. این در حالی است که هیچ گواهی وجود ندارد که نشان دهد افرادی که در آن مهمانی به او نگاه می کنند لزوما به او فکر می کنند و حتی اگر به او فکر کنند طرز لباس پوشیدن و رفتار او را مسخره می کنند! وقتی فردی دچار چنین خطای شناختی باشد به خاطر طرز فکر غیر واقعی و غیرمنطقی خود، دچار ناراحتی بسیار زیادی می شود. خطاهای شناختی شامل موارد بسیار زیادی می شوند از جمله استدلال های احساسی، تفکر سیاه و سفید، نتیجه گیری های شتاب زده و بسیاری موارد دیگر.

پروفسور بک اشاره می کند که این برداشت های اشتباه از واقعیت، در نتیجه ی « افکار خودکار » رخ می دهد. این افکار خودکار باعث می شوند که افراد به جای بررسی واقعیت ها، معنای تحریف شده و غیرواقعی از اتفاقات اطراف شان برداشت کنند. تمرکز رفتار درمانی شناختی بر اصلاح افکار خودکار و به چالش کشیدن اعتبار افکار غیرحقیقی در برابر واقعیت هاست. هنگامی که رهجویان ترک اعتیاد بتوانند افکار غیرواقعی و آزاردهنده خود را متوقف کنند، احساس بسیار بهتری به آن ها دست می دهد و در طول زندگی عملکرد بهتری خواهند داشت.

 

 مطلب مرتبط: رابطه میان بیماری اعتیاد و فضای مجازی

 

درمان شناختی - رفتاری میتواند میزان رفتارهای پرخطر را در نوجوانان مبتلا به اعتیاد به کاهش دهد. گروه درمانی شناختی - رفتاری نیز بر میزان خویشتن داری سوء مصرف کنندگان مواد مخدر موثر است. هنگامی که وضعیت های استرس آمیز زندگی پیش می آید افرادی که آگاهی فراشناختی بالایی دارند می توانند از افسردگی و الگوهای تفکر منفی آسان تر دوری کنند. آگاهی فراشناختی عموما توانایی فرد برای نامتمرکز شدن و اجتناب از فرورفتن در گرداب تفکرات وسوسه انگیز (برای مصرف مجدد مواد مخدر و سایر مواد اعتیاد آور) است.

برنامه های شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی در بین مصرف کنندگان مواد مخدر، میتواند باعث افزایش میزان کنترل خشم در آنها شود. درمان شناختی مبتنی بر ذهن اگاهی روش دیگری است که از طریق میانجی گری متغیر های خود کنترلی و هیجان خواهی برکاهش اعتیاد اثر گذار است. شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی درمانی روانشناختی برای جلوگیری از بازگشت یا عود افسردگی است، ذهن آگاهی و مدیتیشن همراه با آن به فرد کمک کرده تا از افکار و احساسات خود آگاه شده، به جای آنکه به آنها وابسته شود و یا واکنش نشان دهد، آنها را بپذیرد.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964