کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: اعتیاد چیست؟ + انواع اعتیاد

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: اعتیاد چیست؟ + انواع اعتیاد

ما معتادان به علت عدم آگاهی از شرایط وضعیت خود و انکار و خودفریبی درباره مشکلی که با آن دست به گریبان هستیم و یا داغی که به عنوان معتاد بر پیشانی ما خورده است، کسانی هستیم که در سکوت و تنهایی رنج می بریم و کسی از رنج ما آگاه نیست. وحشت و عدم آگاهی سبب شده است تا بسیاری از ما معتادان نتوانیم برای رهایی از وضعیتی که میتوان آن را با موفقیت بهبود بخشید، درخواست کمک کنیم. در این قسمت اطلاعات کلی لازم در مورد این که چرا اعتیاد به مواد مخدر نوعی بیماری تلقی می شود و همچنین وجود دو نوع متفاوت از اعتیاد یعنی یکی اعتیاد به مواد مصرفی مثل هروئین، تریاک، شیشه، گل و الکل و دیگری اعتیادهای رفتاری و نقاط تشابه این دو تشریح شده است.

در این مقاله می خوانید:

 

 مطلب مرتبط: تشریح بیماری اعتیاد، بیماری ای که ترک اعتیاد در آن به تنهایی امکان پذیر نیست

 

اعتیاد یک مساله اخلاقی نیست

کسانی که معتاد می شوند افرادی سست عنصر و بی اراده یا از لحاظ اخلاقی فاسد نیستند چنین برداشت نادرستی سبب می شود تا بسیاری از ما معتادان نتوانیم درخواست کمک کنیم و به خاطر اعتیادمان دچار احساس شرمساری شویم، کاری که هیچ نتیجه مثبتی به همراه ندارد. معتادان به علت احساس شرمندگی، ترس، خشم و عذابی که می کشند، به حمایت نیاز دارند نه به چیز دیگری که حال آن ها را نسبت به خودشان بدترکند.

واقعیت این است که اعتیاد یک عارضه مغزی یا یک ناراحتی جسمی در مغز است که منجر به اختلال در فعالیت آن می شود. معتادان و کسانی که آن ها را دوست دارند به سختی حاضرند به این واقعیت تن در دهند که اعتیاد نوعی بیماری است و همین امر سبب می شود تا معتاد احساس خجالت و شرمساری کرده و با انکار اعتیاد خود سعی کند نشان دهد که اوضاع را تحت کنترل دارد.

 

تعریف اعتیاد

اعتیاد یک بیماری عمده، پیش رونده و کشنده است. این عارضه نوعی ارتباط تسکین دهنده با یک ماده روان گردان یا تاثیرگذار برذهن، یا رفتاری است که ما را در برابر وسوسه بیش از حد ناتوان می کند. اعتیاد به عنوان حالتی تعریف می شود که در آن بدن انسان برای انجام فعالیت های عادی خود به یک ماده یا یک رفتار خاص وابست می شود. زمانی که ماده مورد نیاز در اختیار بدن قرار نمی گیرد یا انجام رفتاری که شخص معتاد بدان وابسته شده است امکان پذیر نمی باشد، فرد وارد حالت خماری می شود. اعتیاد را می توان اجبار به انجام کاری تعریف کرد که فرد از پیامدهای زیان بار آن آگاه است. حتی والدین، همسر، فرزندان و دیگر اقوام و نزدیکان معتاد نیز این واقعیت را که اعتیاد نوعی بیماری است به راحتی نمی پذیرند. به این علت که این افراد از لحاظ احساسی در فرآیند بیماری فرد معتاد درگیر هستند.

با آن که از واژه اعتیاد اغلب برای اشاره به وابستگی به مواد مخدر و یا مواد محرک و روانگردان یا حتی مشروبات الکلی استفاده شده است، تحت عنوان اعتیادهای مواد مصرفی نیز از آن یاد می شود. این احتمال وجود دارد که انسان به فعالیت های دیگری چون قمار، پرخوری، روابط جنسی، تماشای تصاویر مستهجن یا حتی خریدهای بی مورد و بیش از اندازه نیز معتاد شود. این گونه اعتیادها تحت عنوان اعتیادهای رفتاری نام برده می شوند.

بنا به تعریفی که انجمن آمریکایی درمان اعتیاد از واژه اعتیاد ارائه داده است، اعتیاد یک بیماره عمده و مزمن می باشد که در مدارهای پاداش، انگیزه، حافظه و دیگر اجازی مربوط به مغز اختلال ایجاد می نماید. این اختلال ها به ایجاد ویژگی های جسمی، روانی، اجتماعی و روحانی خاص در انسان منجر می شود. بروز چنین حالت هایی در انسان سبب می شود که وی برای دستیابی به پاداش، لذت یا تسکین به مصرف یک ماده مخدر، محرک و یا انجام رفتاری مخرب ویرانگر روی آورد.

علائم بارز اعتیاد شامل مختل شدن کنترل رفتار، ویار، و ناتوانی در پاک ماندن مداوم، کاهش قدرت شناخت مشکلات جدی رفتاری و کاهش قدرت برقراری ارتباط با دیگران است. اعتیاد نیز همانند دیگر بیماری های مزمن ممکن است چرخه های لغزش و قطع مصرف را شامل شود. اگر اعتیاد مداوا یا با فعالیت های بهبودی همراه نشود حالت پیش رونده آن ممکن است باعث معلولیت و یا حتی مرگ شود.

 

انواع اعتیاد

اعتیاد را می توان به طو کلی به دو نوع تقسیم کرد: اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد رفتاری.

 

1- اعتیاد به مواد مصرفی همچون مواد مخدر و الکل

اعتیاد به مواد مخدر در مواقعی که مصرف مواد به طور ناگهانی و یک باره قطع می شود، اغلب با عوارض و نشانه هاش خماری همراه است. در عیت حال اعتیاد جسمی با سازگار شدن بدن انشان با مواد مخدر یا همان تلورانس همراه است و همین موضوع سبب می شود که ما برای دستیابی به نشئگی قبلی میزان مصرف خود را دائما افزایش دهیم. علائم رایج خماری عبارتند از لرزش اسهال و دل پیچه و تهوع. سرعت معتاد شدن هر فرد به نوع ماده مصرفی، دفعات و فواصل مصرف، شیوه های مصرف و ویژگی های ژنتیکی و روانی وی بستگی دارد.

 

2- اعتیاد های رفتاری:

همچون اعتیاد به پرخوری، اعتیاد جنسی، اعتیاد شغلی، اعتیاد وابستگی، اعتیاد به عشق و خودآزاری یا قطع عضو. اعتیادهای رفتاری یک الگوی رفتاری هستند که چرخه ای مشابه اعتیاد به مواد مخدر دارند. در ابتدا ما از انجام یک رفتار احساس لذت می کنیم و سپس آن رفتار را به عنوان روشی برای بهتر نمودن تجارب زندگی خود انتخاب می کنیم و سرانجام برای تحمل اضطراب و استرس به همان رفتار ادامه می دهیم.

 

فرآیند تلاش برای لذت بردن از آن همواره شتاب بیشتری پیدا می کند و دفعات پرداختن به رفتار مورد نظر، بیشتر و بیشتر شده و حالت آئین و مراسمی خاص به خود می گیرد تا این که سرانجام به بخش عمده ای از زندگی روزمره ما تبدیل می شود. پس از معتاد شدن به آن همواره وسوسه پیدا می کنیم تا آن رفتار را باوجود پیامد های زیان بارش مجددا تکرار کنیم. این گونه اعتیاد ها جنبه واقعی دارند و در بسیاری از بخش های زندگی ما مشکلاتی به بار می آورند.

چنین اعتیاد هایی همانند اعتیاد به مواد به روابط ما با دیگران آسیب می رسانند و فردی که رفتار معتاد گونه دارد روابط خود با دیگران را قربانی رفتار اعتیاد آور خود نموده و سبب می شود تا اعتماد اعضای خانواده اش از وی سلب شود. بعلاوه این افراد در زندگی اعضای خانواده، بستگان، دوستان و آشنایانشان نیز مشکلات جدی ایجاد می کنند. شواهد فزاینده ای وجود دارند که نشان می دهند اعتیاد رفتاری نیز همانند اعتیاد به مواد مخدر، فعالیت عادی مغز را مختل می شازد. خوشبختانه برای کسانی که از اعتیاد رفتاری رنج می برند برنامه های 12 قدم و انجمن هایی وجود دارند که در بهبود یافتن این معتادان بسیار موثر هستند. انجمن معتادان جنسی گمنان، انجمن هم وابستگان گمنام، انجمن قمار بازان گمنام، انجمن پورخوران گمنام و ... از جمله این انجمن ها هستند.

 

 مطلب مرتبط: سبب شناسی اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

تفاوت میان عادت و اعتیاد

بسیاری از ما انسان ها به مصرف یک ماده یا پرداختن به فعالیتی خاص عادت می کنیم اما از این بابت صدمه ای به ما وارد نمی شود چون می توانیم هر زمان که اراده کنیم مصرف یک ماده اعتیاد آور یا پرداختن به یک فعالیت خاص را متوقف کنیم.

آنچه اعتیاد را از عادت متمایز می سازد این است که ما ماده مورد نظر یا رفتار خاص را باوجود پیامدهای منفی آن که کاملا قابل پیش بینی و جدی هستند همچنان ادامه می دهیم.

تعریف عادت: با داشتن حق انتخاب همراه است. فردی که به مصرف یک ماده یا پرداختن به فعالیتی عادت کرده است می تواند هر زمان که اراده کند از عادت خود دست بردارد.

 

تعریف اعتیاد: اعتیاد با مسائل روانی و جسمی همراه است. فرد به دلیل ابتلا به بیماری اعتیاد، اراده خود را از دست داده و علیرغم آگاهی از پیامدهای زیان بار مواد مخدر یا رفتار اعتیاد آور، همچنان به آن ادامه می دهد.

 

کمپ ترک اعتیاد تهران

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964