اعتیاد و سلامت انسان

اعتیاد و سلامت انسان

کمپ ترک اعتیاد به مواد مخدر و محرک فرمانیه (مجهزترین کمپ ترک اعتیاد در بهترین نقطه تهران) بررسی می کند:

اعتیاد به مواد مخدر چه تاثیری بر سلامت انسان می گذارد؟

افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند معمولا از یک یا چند عارضه ناشی از اعتیاد همچون ناراحتی های ریوی، قلبی، سکته، سرطان و ناراحتی های روانی رنج می برند. تصاویر اسکن، رادیولوژی و آزمایش خون افراد معتاد نشان می دهد که مصرف مواد مخدر همه اندام های آن ها را تحت تاثیر قرار داده است. برای مثال، مصرف دخانیات عاملی برای بروز سرطان دهان، حنجره، نای، خون، ریه، معده، پانکراس (لوزالمعده) کلیه ها، مثانه و دهانه رحم محسوب می شود. علاوه بر این، برخی از مواد مخدر از جمله موادی که از راه بینی مصرف می شوند به سلول های عصبی نیز آسیب های فراوانی رسانده و ممکن است باعث نابودی آن ها شود.

 

 مطلب مرتبط: سبب شناسی اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

آیا مواد مخدر باعث ناهنجاری های روانی می شوند یا برعکس این ناراحتی های روانی هستند که باعث اعتیاد می شوند؟

مصرف مواد مخدر و ناهنجاری های روانی در بیشتر مواقع یکدیگر را همراهی می کنند. در برخی از موارد مصرف مواد مخدر به ویژه کسانی که از آسیب پذیری خاصی رنج می برند ممکن است ناراحتی های روانی را تشدید کند. ما در مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد فرمانیه با انواع مختلف افرادی روبرو می شویم که مصرف مواد مخدر باعث تخریب روان آن ها شده است.

 

اعتیاد چگونه به افراد دیگر نیز صدمه وارد می کند؟

مصرف مواد مخدر افزون بر آسیب رساندن به فرد معتاد برای سلامتی دیگران نیز مشکلات زیادی ایجاد می کند. در اینجا به سه مورد از آسیب ها اشاره می کنیم:

  1. اثرات منفی مواد مخدر در دوران بارداری بر نوزادان و کودکان – این احتمال وجود دارد کودکانی که در معرض مواد مخدر قرار داشته اند برای برطرف ساختن برخی از نارسائی های رفتاری، تمرکز و یادگیری خود در کلاس درس، به حمایت های تحصیلی و آموزشی نیاز داشته باشند. بررسی هایی در جریان است تا معلوم شود که آیا نارسائی های ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد مخدر تا دوران نوجوانی نیز ادامه می یابد و دراین مرحله از زندگی نیز مشکلاتی در زمینه رشد و تکامل نوجوان ایجاد می کند یا خیر.
  2. تاثیرات ناشی از قرار گرفتن در معرض دودی که از مصرف مواد مخدر ایجاد می شود. دود موسوم به دود دست دوم ناشی از مصرف دخانیات که به آن دود تنباکوی محیط گفته می شود منشا بسیاری از عناصر و موادی است که قرار گرفتن در معرض آن ها برای سلامت انسان به ویژه کودکان زیان بار است. بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی آمریکا در سال 2006 قرار گرفتن ناخواسته در معرض دود ناشی از مصرف تنباکو توسط دیگران، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی را بین 20 تا 30 درصد در مقایسه با کسانی که هرگز دخانیات مصرف نکرده و در معرض دود دست دوم هم قرار نگرفته اند افزایش می دهد.
  3. افزایش احتمال ابتلا به بیماری های عفونی – تزریق مواد مخدر از جمله هروئین، کوکائین و متآمفتامین عامل یک سوم از موارد ابتلا به بیماری ایدز است. در عین حال تزریق مواد مخدر عامل مهمی در ابتلا به هپاتیت نوع C محسوب می شود که نوعی بیماری مرگبار کبدی است. تنها تزریق مواد مخدر نیست که باعث شیوع بیماری های عفونی می شود بلکه مصرف هرگونه مواد مخدر به هر شکل ممکن نیز باعث مسمومیت بدن انسان، کاهش یافتن قدرت تشخیص و قضاوت انسان و گرفتار شدن در معرض رفتار های جنسی و در نتیجه افزایش میزان خطر پذیری می شود. همین رفتارهای مخاطره آمیز است که خود به گسترش بیماری ایدز، هپاتیت B و C  و دیگر بیماری های واگیردار جنسی منجر می شود.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: وسوسه بعد از ترک اعتیاد و پیشگیری از لغزش؛ با این 11 راه در مقابل وسوسه لغزش ایمن بمانید

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه اطلاعات فوق را از موسسه ملی تحقیقات مصرف مواد مخدر (نیدا) که بخشی از وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا محسوب می شود استخراج کرده و به صورت چکیده به فارسی ترجمه نموده است.

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964