6 ویژگی بیماری اعتیاد از دیدگاه بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران

6 ویژگی بیماری اعتیاد از دیدگاه بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران

کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران فقط مرکز ترک اعتیاد فرمانیه با بهترین امکانات

در مقاله امروز کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه (متخصص در ترک شیشه، ترک هروئین . ترک الکل) به 6 ویژگی اصلی بیماری اعتیاد می پردازیم. آشنایی با ویژگی های بیماری اعتیاد به شما کمک می کند تا شناخت بهتری در مورد این بیماری خانمان سوز داشته باشید و بتوانید بهتر از آن پیشگیری کنید و در صورت داشتن مشکل اعتیاد بتوانید آن را ترک کنید.

در زیر به این شش ویژگی می پردازیم:

 1. بیماری مزمن
 2. بیماری مستقل
 3. پیش رونده و کشنده
 4. وسوسه ویار
 5. نداشتن سلامت عقل و انکار
 6. زندگی غیرقابل اداره

 

 مطلب مرتبط: عوارض و خطرات مصرف مواد مخدر

 

ویژگی اول بیماری اعتیاد: بیماری مزمن

 • اعتیاد یک بیماری مزمن مغزی است که در شخص مبتلا به آن حالتی به نام اجبار به مصرف به وجود می آورد که این خود منجر به مصرف بی رویه ی مواد مخدر، با وجود علم به زیان آور بودن این مواد می گردد. با مصرف مواد مخدر به تدریج ساختار و فعالیت های مغز ما حالتی غیرعادی پیدا می کند. این تغییرات می تواند پیامدهای بلند مدت زیادی داشته باشد و به ایجاد الگوهای افکاری توام با وسوسه ویار جسمی منجر شود.
 • هیچ دارو درمانی برای بیماری اعتیاد وجود ندارد اما همانند دیگر بیماری های مزمن می توان آن را با موفقیت اداره نموده و به طور روزانه تحت کنترل قرار داد. همانند کسانی که از بیماری دیابت، آسم یا نارسائی های قلبی رنج می برند ما معتادان در حال بهبودی نیز باید برای درمان خود برنامه ای داشته باشیم که این برنامه در مورد ما معتادان، کارکرد 12 قدم و شرکت در جلسات و فعالیت های انجمن های دوازده قدمی است. در بهترین کمپهای ترک اعتیاد تهران اولویت آشنایی افراد مراجع و درگیر بیماری اعتیاد با انجمن های 12 قدمی است.

 

ویژگی دوم بیماری اعتیاد: بیماری مستقل

 • بیماری اعتیاد دارای یک ماهیت منحصر به فرد و جداگانه بوده و توسط بیماری های دیگر به وجود نیامده است. ما معتادان صرفا به علت شرایط اجتماعی، شرایط زیستی یا بیولوژیک به بیماری اعتیاد مبتلا نمی شویم، اما علم پزشکی ثابت کرده است که برخی عوامل از جمله عوامل ژنتیکی ممکن است در بروز این بیماری دخیل باشند. ممکن است که ما به علت شرایط یا ملاحظات خاص درمانی، مصرف مواد مخدر را آغاز کنیم اما پس از آنکه بیماری پیشرفت کرد در آن حالت اعتیاد خود به پدیده ای جداگانه تبدیل می شود. برای مثال، ممکن است فردی برای غلبه بر افسردگی یا دردهای مزمن به مصرف مواد مخدر روی آورد اما مصرف بلند مدت مواد مخدر است که سرانجام به بروز بیماری اعتیاد می انجامد.

 

توجه داشته باشید: که برنامه 12 قدم تنها برای بهبودی از بیماری اعتیاد راه حل ارائه می دهد.

 

گرچه اصول روحانی موجود در برنامه 12 قدم می تواند برای کمک به برطرف ساختن دیگر مشکلات زندگی نیز مورد استفاده قرار گیرد اما برنامه 12 قدم، برنامه درمان بیماری های اصلی دیگر محسوب نمی شود. برای مثال، اگر شما از ناراحتی قلبی رنج می برید در آن صورت هم زمان با اجرای برنامه 12 قدم برای بهبودی بیماری اعتیاد، باید داروهای مناسب برای درمان ناراحتی قلبی خود را نیز مصرف کنید.

 

 مطلب مرتبط: علم اعتیاد؛ دانش شناخت اعتیاد مواد مخدر، مغز و رفتار

 

ویژگی سوم بیماری اعتیاد: پیش رونده و کشنده

 • بیماری اعتیاد پیش رونده است به این معنی که آن با گذشت زمان وخیم تر شده و هرگز بهتر نمی شود. علاوه بر این، دست کشیدن از مصرف مواد مخدر برای یک دوره زمانی خاص به این معنی نیست که مصرف مجدد آن بدون اشکال می باشد. تجربه ما در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه نشان داده است معتادانی که پس از مدت پاکی مصرف مواد مخدر را از سر می گیرند، دقیقا با همان شدت قبلی به مصرف مواد مخدر ادامه می دهند.
 • سرانجام خودداری از درمان اعتیاد و بهبود یافتن از بیماری اعتیاد می تواند کشنده باشد چون با مصرف بی رویه و بیش از اندازه مواد مخدر، مغز، قلب و دیگر اندام های بدن آسیب می بینند و سرانجام مرگ از راه می رسد. افزون بر این، تاثیرات مخرب مواد مخدر بر مغز فرد معتاد ممکن است به ارتکاب قتل، خودکشی، یا انواع حوادث ناگوار دیگر که هر یک از آن ها زندگی معتاد را تباه می سازند منجر شود.

 

ویژگی چهارم بیماری اعتیاد: وسوسه ویار

 • یکی از ویژگی های بارز و مهم بیماری اعتیاد وسوسه است. مصرف مواد مخدر چنان احساس لذت شدیدی ایجاد می کند که فرد معتاد با وجود زیان آور بودن مواد مخدر برای خود و اطرافیان، می خواهد بیش از پیش این گونه مواد را مصرف کند.
 • مشغول بودن ذهن فرد معتاد به مواد مخدر سبب می شود تا وی دیگر جنبه های زندگی، از جمله تندرستی، خانواده، شغل و ... را نادیده بگیرد. در نهایت تنها اولویت او در زندگی چگونگی دست یافتن و مصرف مواد مخدر می شود.
 • علت مشغول بودن بی وقفه ذهن معتادان به مواد مخدر تاثیری است که مصرف این گونه مواد بر مغز آن ها بر جای گذاشته است.

 

 مطلب مرتبط: بررسی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در مورد تاثیر مصرف مواد مخدر و محرک بر روی مغز

 

ویژگی پنجم بیماری اعتیاد: نداشتن سلامت عقل و انکار

 

ویژگی پنجم بیماری اعتیاد نداشتن سلامت عقل و انکار

 

 • مصرف بی رویه و بلند مدت مواد مخدر به سیستم ارتباطی مغز اسیب وارد کرده و سبب می شود ما نتوانیم واقعیت را از توهم و خیال های باطل تشخیص دهیم. این امر سبب می شود تا ما از یک مکانیزم دفاعی که انکار نامیده می شود رنج ببریم.
 • انکار در واقع نوعی دیوانگی است چون شیوه تفکر ما را از حالت منطقی و صحیح خود خارج کرده است. به دلیل این که ما از وضعیت و شرایطی که در آن قرار داریم ناآگاه هستیم، انکار سبب می شود که ما به مصرف مواد مخدر ادامه دهیم.
 • انکار خود را به شکل های متفاوتی نشان می دهد. همچون: منطقی وانمود کردن، روشنفکرانه جلوه دادن، توجیه کردن یا سرزنش کردن دیگران برای مصرف هرچه بیشتر مواد مخدر.
 • با این حال ما نمی دانیم که سرگرم انکار هستیم چون مصرف مواد مخدر سبب شده است تا نتوانیم واقعیت ها را درک کنیم و ندانیم که در حال دروغ گفتن به خود و اطرافیانمان هستیم.
 • انکار مهم ترین عامل و اصلی ترین مانع ما برای روبرو شدن با واقعیت بیماری اعتیاد است.

بسیاری از ما خودفریبی و انکار را تا پای مرگ ادامه می دهیم و بسیاری دیگر نیز تنها در زمان رسیدن به عجز کامل و یا هنگامی که سرشان به سنگ بخورد این مشکل را می پذیرند.

 • اعتیاد تنها بیماری است که فرد مبتلا به آن را متقاعد می کند که بیماری خود را انکار کند.

 

ویژگی ششم بیماری اعتیاد: زندگی غیرقابل اداره

 

ویژگی ششم بیماری اعتیاد زندگی غیرقابل اداره

 

بیماری اعتیاد سرانجام سبب می شود تا ما به بسیاری از عوارض و پیامد های ناخوشایند این بیماری دچار شویم. در برنامه 12 قدم از این پیامدها تحت عنوان عواملی که زندگی را غیرقابل اداره می سازند یاد می شود. پیامدهای ناگوار بیماری اعتیاد سبب می شود تا سرنوشت و عاقبت معتاد به یک یا چندی از عوامل زیر ختم شود:

پیامدهای روانی= روان پریشی، هذیان گویی، افسردگی، فکر کردن به خودکشی و ...

پیامدهای جسمی= نارسائی های پزشکی همچون عوارض کبدی، ایدز، هپاتیت و ...

پیامدهای رابطه ای= مشکلات زناشویی یا خانوادگی، کودک آزاری و ...

پیامدهای اجتماعی= فعالیت های مجرمانه، ناصادقی، حقه بازی و ...

پیامدهای شغلی= از دست دادن شغل، مشکلات اقتصادی، بی خانمان شدن و ...

پیامدهای مالی= از دست دادن یا به باد دادن در آمد

 

بیماری اعتیاد خصوصیات، علائم و عوارض خاصی دارد. با دانستن و شناختن این علائم ما می توانیم بدانیم که آیا از بیماری اعتیاد رنج می بریم یا نه.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه به شما رهجویان ترک اعتیاد کمک می کند تا بیماری اعتیاد خود را شناخته و در راه درمان آن اقدام کنید

تلفن مشاوره مرکز سم زدایی و درمان اعتیاد فرمانیه: 09106886964