18 عوارض اعتیاد که ممکن است در فرد معتاد به مواد مخدر یا محرک وجود داشته باشد

18 عوارض اعتیاد که ممکن است در فرد معتاد به مواد مخدر یا محرک وجود داشته باشد

در مقاله امروز کمپ ترک الکل فرمانیه به عوارض اعتیاد خواهیم پرداخت. این عوارض کلی اعتیاد، معمولا در میان بیشتر معتادان دیده می شود. در صورتی که شما هم با مواد مخدر و یا محرک مشکل دارید و یا در عزیزانتان این عوارض را می بینید، بسیار مراقب باشید.

 

لیست عوارض اعتیاد به مواد مخدر، محرک یا الکل از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه تهران:

 

 مطلب مرتبط: 6 ویژگی بیماری اعتیاد از دیدگاه بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران

 

کم شدن یا زیاد شدن اشتها

معمولا فردی که درگیر مصرف مواد مخدر یا محرک می شود که به اصطلاح می گوییم معتاد شده است، تغییرات شدیدی در اشتهایش رخ می دهد به عنوان مثال برخی که مواد محرکی همچون شیشه را مصرف می کنند دچار کم اشتهایی شده و ممکن است بسیار کم غذا بخورند.

از سویی دیگر افرادی که معتاد به مصرف موادی مانند حشیش یا گل می شوند پر اشتهایی در آن ها بروز پیدا می کند. 

تجربه ما این است که معمولا بعد از ترک شیشه افراد به شدت اشتهایشان باز می‌شود.  

 

تغییر در عادات غذایی

افراد درگیر اعتیاد معمولا تغییرات غذایی بسیار محسوی دارند مثلا مصرف مایعات ممکن است در آن ها بسیار زیاد شود و یا چیزهای شیرین بیشتری مصرف کنند.

 

کاهش وزن بی دلیل

به دلیل تغییر در میزان خوراک و همچنین عادات غذایی افراد معتاد به انواع مواد اعتیاد آور، وزن آن ها دچار تغییرات شدیدی می شوند که اکثرا وزن آن ها کاهش پیدا می کند.

 

نیاز به پول یا دست زدن به دزدی

یکی از اولین عوارض اعتیاد در فرد معتاد این است که از لحاظ مالی دچار عدم تعادل می شود و معمولا نیاز به پول در او برای تهیه و مصرف بسیار بالا می رود بنابراین ممکن است دست به کارهای مختلفی برای تهیه پول از جمله دزدی بزند.

 

فریب کاری یا حقه بازی

افراد معتاد برای رسیدن به هدفشان که همان تهیه و مصرف است ممکن است از انواع فریبکاری ها یا حقه بازی ها استفاده کنند.

 

گرفتار شدن در حوادث

یکی از شاخصه های بارزی که بعد از اعتیاد به وجود می آید این است که به دلیل نداشتن انضباط و نظم فرد معتاد دائما در حوادث و مشکلات غوطه ور می شود.

 

 مطلب مرتبط: بررسی بیماری اعتیاد در حوزه روانشناسی توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

علاقه شدید به خلوت و تنهایی

فرد معتاد معمولا دوست دارد در جایی خلوت باشد. یکی از دلایل این علاقه وی احساس تفاوت با دیگران است به همین خاطر خود را در گوشه امن خود پنهان می کند.

 

منزوی شدن

بعد از مدت ها علاقه فرد معتاد به تنهایی و خلوت افزایش پیدا می کند و به انزوا می رسد و دیگر تعاملاتش با اجتماع فقط به حد تهیه و مصرف مواد مخدر ختم می شود.

 

بیش فعالی یا پرحرفی

در زمانی که افراد معتاد به مواد مخدر و یا محرک مصرف کرده اند و به قولی نشئه شده اند احساس انرژی بالایی آن ها را فرا می گیرد و معمولا این انرژی به طریقه بیش فعالی و پرحرفی تخلیه می گردد.

 

تلاش برای مخفی کردن رفتار خود از دیگران

فرد معتاد برای اینکه دستش رو نشود و یا اعتیاد خود را پنهان کند سعی می کند تا رفتارش در معرض دید دیگران نباشد.

 

افسردگی، بدگمانی و سوء ظن

تنهایی، افکار پوچ و بیهوده و شلوغی ذهن فرد معتاد باعث می شود که احساسات منفی به مرور در او رشد داشته باشد و دائما به افراد دیگر بد گمان باشد و سوء ظن داشته باشد.

 

نداشتن انگیزه یا انضباط

رفتارهای معتاد گونه و مشکلات جسمی و روحی و ذهنی فرد معتاد باعث می شود تا کم کم انگیزه برای انجام کارها در وی از بین برود و بی نظمی و بی انضباطی جای نظم را در زندگی وی می گیرند.

 

 مطلب مرتبط: تعریف کمپ فرمانیه از بخش روانی بیماری اعتیاد + چه کسی معتاد مزمن به شمار می آید؟

 

رفتارهای مرموز

در حالی که فرد معتاد سعی دارد رفتارش را از دیگران مخفی کند به مرور اطرافیان متوجه رفتارهای مرموز در وی می شوند. مانند یکدفعه تصمیم گرفتن، دور زدن یا به اصطلاح عامیانه پیچاندن، قابل پیش بینی نبودن و ...

 

دمدمی مزاجی

از عوارض بسیار مشهود بیماری اعتیاد در افراد معتاد، دمدمی مزاجی بودن آنهاست مثلا در یک زمان ممکن است از چیزی خوششان بیاید و در یک ساعت بد کاملا تغییر رفتار دهند.

 

عصبانیت و خشونت

به دلیل بسته شدن دریچه ذهن در افراد معتاد پس از گذشت چند وقت متوالی از مصرف آن ها، عصبانیت و خشونت در آن ها افزایش پیدا می کند. آن ها نمی توانند افکار خود و رفتار دیگران را آنالیز کنند و دائما با بی مسئولیتی دیگران را مقصر می دانند و به همین دلیل به خود مجوز می دهند که با دیگران با عصبانیت و خشم رفتار کنند.

 

عوض کردن دوستان برای راحت تر شدن مصرف مواد

افراد معتاد وقتی که به شدت درگیر اعتیاد فعال می شوند و دیگر مصرف آن ها جنبه اجباری پیدا می کند همواره به دنبال راه های سریع تری برای تهیه و مصرف مواد مخدر و یا محرک می گردند که این باعث می شود ارتباطات خود را بر این مبنا بازسازی کنند.

 

بی علاقگی به خانواده، مدرسه و کار

بی نظمی و بی انگیزگی در فرد مبتلا به بیماری اعتیاد تا جایی پیش میرود که دیگر علاقه ای به مسئولیت های شخصی و اجتماعی خود ندارد.

 

بی توجهی به وضع و حال خود

باز هم به دلیل بی انگیزگی و بی انضباطی، فرد معتاد دیگر همانند گذشته به خودش توجهی ندارد. منظور ما این است که دیگر مثل گذشته به وضعیت جسمانی خود اهمیتی نمی دهد، به سر و وضع خود نمی رسد، ممکن است بهداشت فردی را دیگر رعایت نکند و یا حتی به مشکلات روحی و روانی ای که برای پیش می آید اهمیتی ندهد.

توجه: مشاهده و بروز این عوارض در خود ضرورتا به این معنی نیست که شما به مواد مخدر معتاد هستید. عوارضی که در بالا به آن ها اشاره شد عوارض کلی بیماری اعتیاد هستند.

اگر دنبال بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران هستید، کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه را بازدید بفرمایید.

 

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964