کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: علت و چگونگی لغزش + نشانه های هشدار دهنده

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: علت و چگونگی لغزش + نشانه های هشدار دهنده

کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه آموزش جلوگیری از لغزش را بسیار مهم می داند

مراجعه مجدد برخی بهبودیافتگان و درمان جویان قبلی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (مدرنترین کمپ ترک شیشه در شمال تهران) به این مرکز به دلیل مصرف مجدد مواد اعتیاد آور یا به اصطلاح لغزش  کرده، ما را بر آن داشت تا مقالات مفصلی را در رابطه با لغزش و ماهیت آن و نشانه های هشدار دهنده آن را را برای شما به رشته تحریر درآوریم. امروز و در این مقاله فهرست کلی ای از آنچه در روزها و هفته های آتی در رابطه با لغزش براش شما خواهیم نوشت، ارائه می کنیم.

لغزش که در بین معتادان در حال بهبودی بسیار رایج است. به معنای شروع مجدد اعتیاد پس از یک دوره پرهیز از آن می باشد. در این بخش اطلاعاتی درباره علت و چگونگی لغزش ارائه شده است تا با استفاده از ابزارهای بهبودی 12 قدم و انجمن های مختلف، از فرایند لغزش آگاه شده و در جهت پیشگیری از آن استفاده شود.

 

در این سلسله مقالات مرکز سم زدایی و قطع مصرف فرمانیه به این موارد خواهیم پرداخت:

 

 مطلب مرتبط: لغزش (مصرف مجدد مواد مخدر و یا محرک بعد از قطع مصرف) چگونه رخ می دهد؟

 

اعتیاد و لغزش

لغزش، به مصرف دوباره مواد مخدر یا مواد محرک مثل شیشه، در بین ما معتادان بسیار رایج است. در این قسمت اطلاعاتی درباره این که چرا اعتیاد نوعی بیماری است که معتادان را به سمت مصرف مجدد سوق می دهد ارائه شده تا با آگاهی از این اطلاعات بتوانید نشانه ها و هشدارهای لغزش را شناخته و با استفاده از ابزارهای 12 قدمی از آن پیشگیری نمایید.

 

اعتیاد و لغزش؛ چرا بسیاری از افراد بعد از ترک اعتیاد دوباره مصرف میکنند؟

 

فرایند لغزش

لغزش فرایندی است که معمولا سه مرحله را طی می کند و باعث بازگشت فرد معتاد به مصرف مجدد مواد می شود. این سه مرحله عبارت اند از لغزش احساسی، لغزش ذهنی و لغزش جسمی. در این قسمت اطلاعاتی در مورد این سه مرحله ارائه شده است تا با آگاهی از آن ها بدانید که آیا در فرایند لغزش قرار گرفته اید یا خیر.

 

فرآیند لغزش (از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه)

 

گام به گام به سوی لغزش

پژوهش های علمی ثابت کرده اند که بازگشت به اعتیاد روندی است که به صورت تدریجی اتفاق می افتد. این قسمت حاوی اطلاعاتی در خصوص مراحل لغزش است و توضیح می دهد که چه تغییراتی در احساسات، افکار و رفتارهای یک فرد معتاد در حال بهبودی به وجود می آید که سر انجام او را به سمت مصرف دوباره مواد مخدر سوق می دهد.

 

11 قدم لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

نشانه های هشدار دهنده لغزش

این قسمت شامل فهرستی از نشانه های رایج متداولی است که اخطار می دهند یک معتاد در حال بهبودی در خطر مصرف دوباره مواد قرار گرفته است. با آگاهی و شناخت نشانه های هشدار دهنده که اغلب بر اثر تغییرات در عواطف و احساسات، افکار و رفتارهای ما معتادان در حال بهبودی بروز می کنند، شانس بیشتری برای اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از لغزش و حفظ بهبودی خود خواهیم داشت.

 

بخش اول تغییرات در افکار

بخش دوم تغییرات در دیدگاه

بخش سوم تغییرات در رفتار

 

ابزارهای پیشگیری از لغزش

این قسمت شامل پیشنهادهایی است که چگونه با استفاده از ابزارهای 12 قدمی و حمایت از انجمن های گمنام از فعال شدن مجدد اعتیادتان جلوگیری کرده و بهبودی خود را حفظ نمایید.

بخش اول - 11 اصل مهم برای لغزش نکردن

بخش دوم - ابزارهای انجمن های گمنام

بخش سوم - ابزارهای سلامتی

 

برنامه پیشگیری از لغزش

با توجه به اطلاعات ارائه شده در قسمت ابزارهای پیشگیری از لغزش، معتادان در حال بهبودی می توانند یک برنامه پیشگیری برای خود تهیه کنند تا با استفاده از آن، زندگی در مسیر بهبودی خود را حفظ نمایند. بعلاوه، با پاسخ دادن به سوالاتی که در این قسمت ارائه شده است، شناخت شما از عواملی که باعث لغزشتان می شوند افزایش خواهد یافت و می توانید در مواقع وسوسه مصرف مجدد، به این برنامه پیشگیری از لغزش رجوع کنید و از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنید.

 

برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

قسمت اول: تعیین انگیزه برای بهبودی

قسمت دوم: تعیین شرایط محرک لغزش

قسمت سوم: تعیین علائم هشداردهنده لغزش

قسمت چهارم: تعیین نیازهای سلامتی

قسمت پنجم: چگونگی پیاده سازی برنامه

 

پس از لغزش

علیرغم همه تلاش ها برای پیشگیری از لغزش، دوباره مصرف مواد را شروع کرده اید. حال تصمیم شما چیست و چه کار باید بکنید؟ می توانید لغزش را به عنوان یک تجربه برای رشد در بهبودی قلمداد کرده یا آن را برای خود یک شکست و بهانه ای برای ادامه دادن مصرف مواد به حساب بیاورید. با استفاده از ابزارهای 12 قدمی، در این قسمت پیشنهاد هایی ارائه شده است که به شما کمک می کند تا بدانید که بعد از دچار شدن به لغزش، چه اقداماتی باید انجام دهید تا دوباره به مسیر بهبودی باز گردید.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: افکار بعد از ترک مواد اعتیاد آور و مخدر چگونه باعث مصرف مجدد می شوند

 

اصول مشابه برای جلوگیری از لغزش در انواع اعتیاد ها

به یاد داشته باشید: اطلاعات ارائه شده در این بخش به طور خاص برای جلوگیری از لغزش در اعتیاد های مواد مصرفی ارائه شده است. با این حال، اصول مطرح شده می توانند به طور عمومی جهت پیشگیری از لغزش در انواع اعتیاد ها نیز مفید واقع شود، چرا که فرایند لغزش در اعتیادهای رفتاری نیز از مراحل لغزش احساسی، لغزش روحی و لغزش جسمی تشکیل شده است که اصول آن بسیار شبیه به اعتیاد های مواد مصرفی می باشند.