چرا بسیاری از افراد بعد از ترک اعتیاد دوباره مصرف میکنند؟

چرا بسیاری از افراد بعد از ترک اعتیاد دوباره مصرف میکنند؟

لغزش، یا مصرف دوباره مواد مخدر در بین ما معتادان به مواد مخدر و محرک بسیار رایج است. در این مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (بهترین کمپ خصوصی ترک اعتیاد در شمال تهران) اطلاعاتی درباره این که چرا اعتیاد نوعی بیماری است که معتادان را به سمت مصرف مجدد مواد مخدر سوق می دهد ارائه شده تا با آگاهی از این اطلاعات بتوانید نشانه ها و هشدارهای لغزش را شناخته و با استفاده از ابزارهای موجود از آن پیشگیری نمایید. همچنین سوالاتی که بیشتر از ما پرسیده می‌شود مانند آیا لغزش به یکباره اتفاق می‌افتد، لغزش روحانی چیست، علت لغزش معتادان و تجربه لغزش مواد مخدر را هم پاسخ می‌دهیم.

 

مصرف مجدد مواد مخدر

 

در ابتدای این بحث به جنبه های مختلف بیماری اعتیاد (جسمی، روانی، اجتماعی، و روحانی) خواهیم پرداخت. در ادامه این بخش از لغزش که در دو قسمت خدمت شما خواننده های گرامی قرار می گیرد به بخش های زیر اختصاص خواهد یافت:

  1. طبیعت و عادت ما
  2. بیماری مزمن ما
  3. افکار ناسالم ما
  4. فرایند تدریجی لغزش

در این قسمت بخش طبیعت و عادات ما و بیماری مزمن ما را شرح خواهیم داد و در قسمت بعدی به افکار ناسالم ما و فرآیند تدریجی لغزش می‌پردازیم.

 

آیا لغزش به یکباره اتفاق می افتد؟

لغزش یک باره و بی‌دلیل اتفاق نمی‌افتد، بلکه فرآیندی است که مدت ها پیش از آن که بار دیگر اقدام به مصرف مواد مخدر یا از سر گرفتن اعتیاد های رفتاری کنیم، آغاز می‌شود. معمولا علت لغزش این است که به افکار و ذهن خود اجازه می‌دهیم که حالت منفی قبلی خود یعنی به دوران اعتیاد فعال باز گردد. با بازگشتن به افکاری که در زمان مصرف مواد مخدر داشتیم، رفتار ما نیز به تدریج تغییر می‌کند و برای کنار آمدن با زندگی بار دیگر به استفاده از مواد باز می‌گردیم.

 

آیا لغزش به یکباره اتفاق می افتد؟

 

در این وضعیت فراموش می‌کنیم که از نوعی بیماری مزمن غیر قابل درمان در عذاب هستیم و برای بهبودی از این بیماری می‌بایست به طور روزانه برنامه 12 قدممان را کار کنیم. بیماری اعتیاد در ذهن و فکر ما ریشه دارد. ما معتادان به دلیل طبیعت و نوع بیماری که به طور روزانه در بهبودی از آن به سر می بریم، نمی توانیم در مورد مصرف نکردن مواد مخدر تصمیم درست و منطقی بگیریم. علت ناتوانی ما در تصمیم گیری صحیح درباره مواد مخدر این است که پس از سال ها مصرف مواد مخدر، به آن عادت می‌کنیم و در واقع اعتیاد قسمتی از زندگی طبیعی ما می‌شود.

مصرف مواد مخدر کاری است که بی اختیار و بدون فکر کردن به عواقب آن انجام می دهیم. علاوه بر این، بیماری اعتیاد ماهیتی مرموز و شگفت آور دارد و اگر 12 قدم را به طور روزانه کار نکنیم و از حمایت انجمن های گمنام استفاده نکنیم، ناخود آگاه به سوی مصرف دوباره مواد یا انجام رفتارهای معتاد گونه بر می گردیم. واقعیت این است که بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی که لغزش کرده ایم، به خوبی می‌دانیم که استفاده نکردن از ابزارهای لازم برای برنامه‌های 12 قدمی برای ایجاد تغییر در افکار و رفتارمان، به لغزش و افتادن دوباره در دام اعتیاد کمک کرده است.

 

خطر لغزش بیشتر در کمین چه کسانی است؟

 

خطر لغزش

 

تجربه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه نشان می دهد خطر لغزش در اولین سال بهبودی از هر زمان دیگری بیشتر است. برای بسیاری از ما معتادان، سال اول بهبودی دشوارترین و طاقت فرساترین دوران است چون در این دوره جسم و روان ما تلاش می کنند تا خود را با عدم مصرف مواد منطبق کرده و حالت طبیعی خود را به دست آورند.

ترمیم و بهبودی جسم و روان ما از آسیب هایی که مواد مخدر به آن‌ها وارد کرده است، احتیاج به زمان دارد. در سال اول بهبودی، قاعدتا از علائم خماری رنج می‌بریم و بساری از ما برای رهایی از این علائم دوباره به سراغ مواد مخدر یا اعتیاد رفتاری خود می‌رویم. سال اول بهبودی دوران سختی است چون ما راه و روش جدیدی رابرای زندگی کردن یاد می گیریم و در این دوره احتمال این که به زندگی و راه رسم قبلی خود بر می‌گردیم، بیشتر است.

آمارها نشان می‌دهد گه پس از گذراندن پنج سال در حال بهبودی و پاک بودن، امکان لغزش به میزان زیادی کاهش پیدا می کند و دیگر برای کنار آمدن با زندگی و مقابله با مشکلات به مصرف مواد مخدر نیازی نداریم. ولی در مورد اعتیاد این مهم نیست که چند هفته، چند ماه یا چند سال از زمان پاک بودن و بهبودی ما گذشته است، بلکه مهم این است که بدانیم از یک بیماری مزمن رنج می بریم که برای بهبودی خود می بایست به طور روزانه 12 قدم را کار کنیم. به علاوه قبل از هر چیز باید بدانیم که ماهیت بیماری ما به گونه ای است که هرگز درمان نمی‌شود و اگر می‌خواهیم بهبودی خود را حفظ کنیم و با جنبه های مختلف بیماری خود مقابله کنیم، چاره ای جز کارکرد 12 قدم به صورت روزانه نخواهیم داشت.

اعتیاد یک بیماری جسمی، روانی، اجتماعی، و روحانی شناخته می شود که دارای چهار جنبه زیر است:

 

جنبه روانی بیماری اعتیاد

افکار ما را آشفته می کند و سلامت عقل ما را از بین می برد. جنبه روانی بیماری اعتیاد باعث می شود تا در عالم اوهام و خیالات و انکار کردن اعتیادمان زندگی کنیم.

 

جنبه جسمی بیماری اعتیاد

مغز ما معتادان نمی تواند بدون مواد مخدر به فعالیت های عادی و طبیعی خود ادامه دهد.

 

جنبه اجتماعی بیماری اعتیاد

ما را از هر کس و هر چیزی جز مصرف مواد مخدر جدا می‌کند.

 

جنبه روحانی بیماری اعتیاد

باعث می‌شود باور کنیم که اختیار زندگی خود را در دست داریم و همین تصور نادرست باعث می شود تا ارتباطمان با نیروی برتری که باید به آن توکل و تکیه کنیم، قطع شود. بیماری اعتیاد باعث می شود تا ارزش ها، اخلاقیات، شرافت، و حیثیت خود را فدای به دست آوردن و مصرف مواد مخدر کنیم.

 

 مطلب مرتبط: آیا من یک معتاد مزمن هستم؟ + انواع مصرف کنندگان مواد مخدر یا محرک

 

در این قسمت به حقایقی درباره ماهیت و طبیعت بیماری اعتیاد اشاره می کنیم تا متوجه شوید که چرا ما معتادان در حال بهبودی همواره با خطر لغزش رو به رو بوده و گرایش به سوی مصرف مجدد مواد داریم.

 

طبیعت و عادت ما

 

طبیعت و عادت ما

 

ماهیت بیماری مزمن ما و روشی که برای تحمل مشکلات و کنار آمدن با زندگی داشته ایم باعث شده است تا اعتیاد بخشی از طبیعت و فطرت ما شود. ما معتادان در حال بهبودی، همیشه با خطر لغزش و بازگشتن به همان حالت قبلی که زندگی ما را به ویرانی کشیده بود، روبه رو هستیم.

زمانی که تصمیم به ترک اعتیاد و پاک شدن از آن می گیریم، متوجه می شویم که بهبودی فقط پرهیز کردن از مصرف مواد یا رفتارهای معتاد گونه نیست؛ بلکه باید روش زندگی و چگونگی روبرو شدن با عواطف و احساسات، طرز فکر و رفتار خود را نیز کاملا تغییر دهیم.

بهبودی به معنی تغییر دادن کامل راه و رسم زندگی و افکار و رفتار ما است و این کار آسانی نیست. برای این که بدانید دست کشیدن از مواد مخدر تا چه اندازه دشوار است کافی است از یک فرد عادی بخواهید تا یکی از عادت های روزمره خود، مثلا نوشیدن چای پرهیز کند. چنین فردی ممکن است برای مدتی از نوشیدن چای خودداری کند، اما پس از مدتی دوباره به سراغ عادت همیشگی اش خواهد رفت. حال ببیند که بهبودی از مواد مخدر چه کار دشوار است؛ چون برای بهبودی و حفظ آن، یک معتاد می بایست تمام طرز فکر، عادت ها و رفتارهای زندگی خود را کاملا تغییر دهد.

برای فرد معتاد، مصرف مواد مخدر طبیعی ترین کار زندگی است. ما معتادان یاد گرفته ایم که برای کنار آمدن با زندگی و تحمل مشکلات آن مواد مخدر مصرف کنیم. اعتیاد چنان در جسم و روانمان نفوذ کرده است که به جزئی طبیعی از وجود ما تبدیل شده و قسمتی از زندگی و شخصیت ما شده است. با آن که اعتیاد انواع بلاها و بدبختی ها را بر سر ما آورده است هیچ وقت از خود سوال نمی کنیم که چرا باز هم به مصرف مواد مخدر ادامه می دهیم. پاسخ این سوال ساده است: چون این کاری است که ما آن را طی سالیان دراز یاد گرفته ایم و اکنون به طور طبیعی آن را انجام می دهیم. اعتیاد شبیه این است که خلبان، هدایت هواپیما را روی حالت اتوماتیک گذاشته باشد و هواپیما بدون آن که نیازی به خلبان داشته باشد پیش می رود.

فرد معتاد بدون هیچ گونه اراده و اختیاری یا بدون هیچ دلیل منطقی به سوی مواد مخدر کشیده می شود و این واقعیتی است که نمی توان آن را انکار کرد. ما طی سال ها و در بعضی موارد چند ده سال عادت کرده ایم که به طور خودکار و بدون اراده برای احساس سرخوشی، تحمل کردن مشکلات زندگی، فراموش کردن مسائل و کسب لذت به سراغ مواد مخدر برویم.

افراد عادی یاد گرفته اند که برای مقابله با مشکلات و سختی های زندگی راه های سالم را در پیش بگیرند؛ اما برای ما راه حل عادی، مصرف مواد مخدر است. راهی که ما برای تحمل زندگی انتخاب کرده ایم، پناه بردن به مواد مخدر بوده که به تدریج به بیماری اعتیاد منجر شده است.

اگر می خواهیم بهبودی خود را حفظ کنیم باید به طور روزانه برنامه خود را کار کنیم چون در غیر این صورت به راه و رسم طبیعی و غریزی و طبیعی خود که مصرف مواد مخدر است باز خواهیم گشت.

 

کار کردن روی برنامه به طور روزانه

 

ترک کردن عادتی که مدت زمان مدیدی همراه ما بوده کار آسانی نیست و از آن مشکل تر مقاومت کردن در برابر لغزش و بازگشت به وضعیتی است که به جزء طبیعی وجود ما تبدیل شده است. با این حال، بهبودی از اعتیاد امکان پذیر می باشد. برای بهبودی از بیماری اعتیاد باید از ابزارها استفاده کنیم؛ چون این روشی است که امکان بهبودی ما را فراهم می سازد؛ اما باید همیشه به خاطر داشته باشیم که بهبودی از بیماری مزمن اعتیاد روال و فرایندی روزانه است.

باید بدانیم که مدت زمان پاک بودن اهمیتی ندارد بلکه آنچه مهم است درک این واقعیت است که بهبودی شبیه به یک سفر است. سفر بهبودی، سفری است که با آزمون و خطاهای بسیار همراه است و همیشه این امکان وجود دارد که مجددا مصرف مواد مخدر را از سر بگیریم. بهبودی سفری است که در آن ما با میلیون ها نفر از معتادان در حال بهبودی در کارکرد برنامه 12 قدم همسفر هستیم. این سفری است که باعث می شود از چنگ بیماری اعتیاد خلاص شویم و برای خود یک زندگی جدید عاری از اعتیاد را به ارمغان بیاوریم.

 

بیماری مزمن ما

زمانی که ما لغزش می کنیم در حقیقت با زندگی خودمان بازی کرده ایم. در جلسات مشاوره کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه (متخصص در ترک شیشه، ترک هروئین و ترک الکل) بارها این گفته را می شنویم که " این آخرین بار مصرفمان نیست که باعث عاجز شدن ما می شود، بلکه اولین بار مصرفمان است " منظور از این شعار این است که ما معتادانی که از بیماری اعتیاد در عذاب هستیم، در برابر این بیماری ناتوان بوده و با مصرف مجدد مواد ما کنترل خود را از دست می دهیم و دوباره خود را در چرخه ویرانگر و مخرب اعتیاد قرار می دهیم. چرخه ای که می‌تواند ما را با خطر مرگ روبرو کند.

 

بیماری مزمن ما

 

برخی از ما معتادان در حال بهبودی دوباره شروع به مصرف مواد می کنیم؛ به این گمان که می توانیم همان مقدار پیش از ترک را دوباره مصرف کنیم و همین طرز فکر غلط باعث مرگ بسیاری از ما می شود. باید توجه داشته باشیم که پس از مدتی پرهیز از مواد مخدر میزان تحمل جسمی ما در برابر مواد مخدر به شدت کم می شود.

به همین علت زمانی که پس از دوره ای بهبودی، لغزش کرده و مصرف را از سر می گیریم، میزان مواد مخدری که مصرف می کنیم به مراتب بیشتر از آن است که بدن ما بتواند آن را تحمل کند.

مسئله جالب دیگر این است که بسیاری از ما که طعم بهبودی را چشیده ایم، دیگر از مصرف مواد مخدر لذت نمی بریم؛ اما دوباره به سراغ آن می رویم چون این راهی است که ما به آن عادت کرده ایم و برای مقابله با مشکلات زندگی مان سال ها از آن استفاده کرده ایم.

استفاده از مواد مخدر آسان ترین و طبیعی ترین کاری است که ما بدون فکر کردن به آن رجوع می کنیم. با این وجود، حتی در صورت لغزش کردن هم باید توجه داشته باشیم که این یک شکست نیست. آیا کسی که از بیماری دیابت در عذاب است اگر یک روز شیرینی یا شکر مصرف کند، پرهیز از شیرینی را کنار خواهد گذاشت؟ یا کسی که از ناراحتی قلبی رنج می برد اگر یک روز فراموش کرد تدابیری که برای کنترل بیماریش لازم است را انجام دهد آیا زندگی خود را به نابودی کشانده و دیگر برای درمان خود تلاش نخواهد کرد؟ باید بدانیم که لغزش جزئی از فرآیند بهبودی ما محسوب می‌شود. بسیاری از ما به علت مزمن بودن بیماری اعتیاد، دچار لغزش می شویم. علاوه بر این، بهبودی از اعتیاد یعنی تغییر دادن کامل طرز فکر و راه و رسم زندگی.

این کار چندان آسان نیست و بی تردید با فراز و نشیب های زیادی همراه است. تنها با زندگی آگاهانه با پشتیبانی مشاورین متخصص کمپ های ترک اعتیاد و حضور در برنامه های 12 قدمی است که ما می توانیم با زندگی جدید خود سازگاری و هماهنگی داشته باشیم. اگر لغزش کردیم و دوباره اقدام به مصرف مواد مخدر کردیم، نباید خودمان را سرزنش کنیم بلکه باید با خود مهربان باشیم. باید ماهیت بیماری خود را درک کرده و بدانیم که بهبودی از این بیماری تا چه اندازه سخت و دشوار است.

یکی از عوارض خطرناک مصرف بیش از حد مواد مخدر اوردوز است اما اینکه اوردوز چگونه صورت میگیرد را در مقاله دیگر ما بخوانید.

 

بهترین روش برخورد با لغزش چیست؟

 

بهترین روش برخورد با لغزش از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

بهترین روش برخورد با لغزش این است که آن را برای خود نوعی تجربه به حساب بیاوریم و از خود بپرسیم که این لغزش چه درسی می خواهد به ما بدهد و چگونه می تواند به فرآیند بهبودی ما کمک کند. باید بدانیم که پس از لغزش کردن ما حق انتخاب داریم. می توانیم از لغزش به عنوان بهانه ای برای احساس شکست و درماندگی استفاده کرده و از این طریق بهانه ای برای ادامه مصرف مواد مخدر به دست آوریم؛

یا این که این پدیده را به طور مثبت ارزیابی کرده و به عنوان نوعی تجربه به آن نگاه کنیم. می توانیم به خود بگوییم: درست است که به دلیل عادت و یا به طور غریزی دوباره به سراغ مواد مخدر رفتم، اما اجازه نخواهم داد تا این اتفاق من را به ادامه مصرف و ناامیدی و بدبختی بکشاند. عقل و منطق خود را به کار گرفته و اجازه نخواهم داد تا دوباره اسیر و قربانی بیماری اعتیاد شوم؛ چون امروز حق انتخاب دارم و علاوه بر این خدایی دارم که می تواند برای به دست آوردن سلامت عقل از او کمک بخواهم.

به جای احساس بدبختی و ناامیدی به خاطر لغزش، باید با یک طرز فکر حقیقی و مثبت و به عنوان یک تجربه به لغزشمان نگاه کنیم؛ چون لغزش باعث می شود تا ما بهتر بتوانیم به ماهیت بیماری خود پی ببریم و یاد بگیریم که برای حفظ کردن بهبودی خود و دوری کردن از لغزش، در آینده چه کارهایی را باید انجام دهیم و از انجام چه کارهایی باید خودداری کنیم؛اما باید توجه داشته باشیم زمانی که لغزش می کنیم بار دیگر کنترل خود را از دست می دهیم وسوسه فکری ویار جسمی دوباره به سراغ ما می آید، یعنی مغز و جسم ما دوباره فعال می شوند. احتمال اینکه بخواهیم مصرفمان را ادامه دهیم بسیار زیاد است، چون مصرف مواد به احساس لذت و آرامش می دهد گرچه می دانیم این راه سر انجامی جز بدبختی یا مرگ نخواهد داشت.

نکته دیگر این است که بسیاری از ما ممکن است پس از لغزش احساس گناه کنیم و با خود بگوییم که ما انسانی ضعیف هستیم و در تلاش خود برای بهبودی از بیماری اعتیاد شکست خورده ایم. ممکن است بیماری اعتیاد و افکار معتاد گونه، ما را فریب داده و متقاعد کنند که حضور در مراکز سم زدایی و شرکت در جلسات مشاوره کمپ ترک اعتیاد و برنامه های مشابه برای ما موثر و کاگر نیست و یا این که غرورمان به ما اجازه ندهد که دوباره به جلسات باز گردیم، چون احساس شرمندگی و شکست می کنیم.

باید از چنین افکار و اندیشه هایی پرهیز کنیم که این بیماری اعتیادمان است که دوباره ما را به چنگ افکار مخرب و معتاد گونه انداخته است. باید به یاد داشته باشیم که بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی، لغزش کرده ایم و این اتفاق را جزئی از روند بهبودی خود و برای رشد در آن به حساب آورده ایم. بعضی از ما حتی سپاسگزار این تجربه بوده ایم چون باعث کارکرد بهتر قدم هایمان و قدر دانی بیشتر از زندگی مان شده است. نباید فراموش کنیم که طول پاکی همه ما معتادان فقط 24 ساعت است و هیچ کس در بین ما به خاطر مصرف دوباره مواد، بهتر یا بدتر محسوب نمی شود.

نباید فراموش کنیم که همه ما که در انجمن های گمنام گرد هم می آییم، معتادانی هستیم که با مشکلات زیادی روبرو هستیم. با در میان گذاشتن تجربه های خود با دیگران در واقع می توانیم اطلاعات و آگاهی های لازم درباره لغزش را فراهم آوریم و از این بابت که توانسته ایم نکات تازه ای را درباره لغزش به دیگران آموزش دهیم احساس خوبی داشته باشیم. نباید فراموش کرد که ما معتادان نیز انسان هستیم، انسان هایی که از یک بیماری مزمن و خطرناک در عذاب هستند.

شاید لغزش این فرصت را فراهم آورد تا اطلاعات بیشتری درباره بیماری خود به دست آوریم و بدانیم که با چه نوع بیماری سر و کار داریم و در نتیجه برای حفظ بهبودی خود هر روز بهتر از روز قبل، از آن مواظبت و مراقبت کنیم.

 

 مطلب مرتبط: تاثیر تریاک یا هروئین بر روی بدن + بهترین روش ترک اعتیاد

 

ما مراجعینی که پس از لغزش به کمپ ترک اعتیاد روجوع می کنند کمک می‌کنیم تا در ابتدا روحیه خود را باز یابند و دست از سرزنش خود بردارند. مرکز سم زدایی و قطع مصرف فرمانیه متخصصینی دارد تا به فرد درگیر بیماری اعتیاد کمک کند برای بهبودی و پاک ماندن روش های مناسب با توجه به روحیه اش در اختیار داشته باشد.

در ابتدای این مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (متخصص در ترک شیشه، ترک هروئین، ترک الکل و ترک مواد محرک) در مورد جنبه های مختلف بیماری اعتیاد، طبیعت و عادات ما و بیماری مزمن ما بحث کردیم در این قسمت به افکار ناسالم ما و فرایند تدریجی لغزش می پردازیم.

 

افکار ناسالم ما

مشکل ما در هنگام لغزش و مصرف مواد مخدر افکار ناسالم ماست. 

 

افکار ناسالم

 

قطع مصرف مواد مخدر یا کنترل کردن اعتیاد های رفتاری تقریبا کار آسانی است. می توانیم برای مدتی خماری وسوسه را تحمل کرده و هوشیاری و پاکی خود را حفظ کنیم، اما احتمالا بنا بر دلایلی پس از مدتی بار دیگر مصرف مواد مخدر یا تکرار رفتار ویرانگر را از سر خواهیم گرفت چون این کاری است که مدت زمانی طولانی به آن عادت کرده ایم.

در مواردی نیز بیماری اعتیاد ما با نوعی اعتیاد دیگر جایگزین می شود. برای مثال ممکن است مصرف مواد مخدر را قطع کنیم ولی به جای آن مشروبات الکلی، قمار یا روابط جنسی روی بیاوریم. در چنین حالتی واقعیت این است که ما مشکل اصلی خود که بیماری اعتیاد است را حل نکرده ایم؛ بلکه شکل و نوع اعتیاد را عوض کرده ایم. به این ترتیب، بیماری اعتیاد چهره زشت خود را به شکل دیگری در زندگی ما نشان می داده و ما بار دیگر از همان مشکلات قبلی که باعث عاجز شدن و از دست دادن قدرت کنترل زندگی ما شده بود رنج خواهیم برد. در چنین حالتی شکل ظاهری اعتیاد ما تغییر کرده است و شاید عدم آگاهی ما درباره ماهیت بیماری اعتیاد است که باعث می شود تا تصور کنیم که در صورت قطع مصرف مواد مخدر مشکل ما حل شده است.

باید بدانیم که بیماری اعتیاد در ذهن ما ریشه دوانیده و در اصل این طرز فکر ما است که دچار انحراف شده است. اگر طرز فکر و طرز زندگی مان را تغییر ندهیم، برای به دست آوردن آرامش دوباره به چیزهایی در خارج از وجود خود متوسل خواهیم شد.

 

مهمترین مساله بعد از لغزش چیست؟

 

مهمترین مساله در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه شروع و حفظ بهبودی است

 

بهبودی از بیماری اعتیاد مسئله ای به مراتب پیچیده تر از مقابله با یکی از عوارض و نشانه های آن است. علیرغم اینکه مصرف مواد مخدر با همه مضراتی که دارد برای ما به کاری طبیعی بدل شده است، باید سعی کنیم تا ریشه این بیماری را علاج کرده و طرز فکر و روش های نادرست ویرانگری که برای تحمل مشکلات زندگی یاد گرفته ایم را کاملا تغییر دهیم. مهم ترین مسئله ای که بعد از لغزش با آن روبرو هستیم حفظ بهبودی خود از تمامی عوارض و پیامدهای این بیماری است.

این کار زمانی امکان پذیر خواهد بود که کاملا بپذیریم که از یک نوع بیماری مزمن رنج می بریم که جنبه های مختلفی دارد و باعث شده است تا جسم و ذهن ما حالت عادی خود را ازدست بدهند. برای این که بتوانیم بهبودی خود را حفظ کنیم باید با بیماری خود مقابله کنیم، نه این که فقط با علائم و نشانه های آن به مقابله بپردازیم. موثرترین روش برای بهبودی، روش کارکرد برنامه 12 قدم و استفاده از حمایت مرکز سم زدایی فرمانیه است. باید همواره به خاطر داشته باشیم که به تنهایی نمی توانیم حریف بیماری اعتیاد شده و از آن بهبود پیدا کنیم؛ چرا که قدرت آن از ما بیشتر است. ما برای مقابله با بیماری خود باید قدرتی بالاتر از خودمان پیدا کنیم چون فقط با تکیه به این قدرت است که می توانیم که با وسوسه مصرف مواد مخدر مقابله کرده و سلامت عقل خود را مجددا به دست آوریم.

 

 مطلب مرتبط: آیا من یک معتاد مزمن هستم؟ + انواع مصرف کنندگان مواد مخدر یا محرک

 

فرایند تدریجی لغزش

لغزش اتفاقی است که در بین ما معتادان در حال بهبودی بسیار رواج دارد و به طور جدی باید مورد توجه قرار گیرد چون می‌تواند به مشکلات جدی تری و حتی مرگ ما منجر شود. باید بدانیم که ما یک باره و بدون دلیل به سراغ مواد مخدر نمی رویم. لغزش یک فرایند مرموز است که معمولا در سه مرحله اتفاق می افتد:

  • مرحله احساسی
  • مرحله روانی
  • مرحله جسمی

 

فرایند لغزش

 

لغزش احساسی هنگامی رخ می دهد که در دوران بهبودی نتوانیم به خوبی فشارهای عصبی را کنترل کرده و با آن ها کنار بیاییم. توجه داشته باشید که در دوران بهبودی ما دیگر مواد مخدر مصرف نمی کنیم که بتوانیم با تکیه به آن فشار های عصبی را تحمل کنیم و می بایست از ابزارها و رهنمودهای برنامه 12 قدم استفاده کنیم؛ وگرنه ممکن است افکار معتاد گونه دوباره به سراغ ما آمده و باعث وارد شدن ما به مرحله دوم لغزش که لغزش روانی نام دارد شود.

در لغزش روانی که مرحله دوم لغزش است وسوسه مصرف مجدد مواد مخدر به سراغمان می آید چون از آن ترس داریم که چطور می توانیم بدون مواد با مشکلات زندگی کنار بیاییم. اگر لغزش روانی برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند افکار مغشوش و منحرف می تواند ما را به این نتیجه برساند که تنها راه برای کنار آمدن با زندگی مصرف مجدد مواد مخدر است. در این زمان است که دیر یا زود دوباره به سراغ مواد می رویم که این مرحله به عنوان لغزش جسمی نامیده می شود.

برای جلوگیری کردن از لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر مهم این است که فرآیند لغزش را در مراحل اولیه، یعنی در مرحله لغزش احساسی، مهار کرده و بر آن غلبه کنیم. مهم این است که بدانیم چگونه با عواطف و احساسات خود روبرو شده وضعیت الگوهای فکری خود را مشخص کنیم؛ چون با دانستن این مسائل می توانیم برای مقابله و کنار آمدن با این احساسات از ابزارهای بهبودی استفاده کنیم.

همان طور که پیش از این اشاره شد، بیماری اعتیاد در ذهن ما ریشه دارد، یعنی این که این طرز فکر ما است که ناسالم است و باید تغییر کند. در دوران بهبودی باید بتوانیم معتادگونه خودمان را تغییر دهیم تا با رسیدن به یک طرز از لغزش جلوگیری کنیم. بیماری روانی که ما به آن دچار هستیم به مراقبت و هوشیاری بی وقفه و روزانه نیاز دارد و اگر از حمایت انجمن های گمنام و کارکرد 12 قدم استفاده نکنیم، قاعدتا دوباره به طرز فکری که یک عمر به آن عادت کرده ایم برمی گردیم. دو اصل مهم برنامه 12 قدم که به ما کمک می کند تا به حقیقت وضعیت خودمان پی ببریم، عبارت اند از:

  1. بیماری اعتیاد ما هرگز درمان نخواهد شد و ما نیز به طور دائم بهبود پیدا نمی‌کنیم.
  2. برای اینکه بهبودی خود را حفظ کنیم باید برای همیشه از مصرف مواد مخدر پرهیز کنیم.

 

همان طور که بیماران مزمن دیگر از جمله کسانی که به مرض قند (دیابت) مبتلا هستند برای همیشه باید از مصرف شیرینی جات خودداری کنند و یا در برخی شرایط هر روز انسولین تزریق کنند؛ ما معتادان نیز برای حفظ بهبودی خود باید هر روز برنامه 12 قدم را کار کنیم.

 

 مطلب مرتبط: بخش روانی بیماری اعتیاد + چه کسی معتاد مزمن به شمار می آید؟

 

برنامه 12 قدم یک برنامه عملی است و ما برای بهبودی مان باید کارهایی را به طور روزانه انجام دهیم تا از لغزش خود جلوگیری کنیم. بیشتر کسانی که پس از لغزش دوباره به کمپ های ترک اعتیاد برگشته اند یک وجه مشترک دارند: تقریبا همه آن ها می گویند "به علت خودداری کردن از حضور در جلسات و کار نکردن 12 قدم، دوباره به سمت مصرف مواد کشیده شدیم" آن‌ها روزمره بودن و اولویت اول بودن برنامه بهبودی را فراموش کرده‌اند و به همین علت به سبک زندگی قبلی خود برگشته اند.

علت این که شرکت در جلسات برای حفظ بهبودی اهمیت دارد این است که برنامه 12 قدم انواع ابزارهای لازم برای مقابله با جنبه های مختلف بیماری اعتیاد به طور روزمره را در اختیار ما قرار می دهد. انجمن های 12 قدمی حمایت های محیطی، اجتماعی، روانی که ما برای مقابله با بیماری اعتیاد و به دست آوردن بهبودی به آن ها نیاز داریم را در اختیار ما قرار می دهد و از آن مهم تر به ما کمک می‌کنند تا پاکی و بهبودی خود را حفظ کنیم.

با وجود برنامه های 12 قدمی، در اصل و از همه مهمتر این خود ما هستیم که باید مسئولیت بهبودی خود را بر عهده بگیریم و هر کاری که برای بهبودی مان لازم باشد را انجام دهیم. این خود ما هستیم که باید بهبودی را در اولویت اول زندگی قرار داده و هر روز مراقب خودمان باشیم تا بتوانیم از افتادن در دام لغزش پیشگیری کنیم. این خود ما هستیم که می بایست برنامه 12 قدم را کار کنیم.

در کمپ ترک خصوصی اعتیاد فرمانیه تهران به تمامی مراجعین کمک می‌شود تا در هنگام وسوسه به مصرف مواد مخدر و یا محرک از ابزارهای مناسب استفاده کنند تا از لغزش و درگیر شدن با اعتیاد دوباره دور بمانند.

 

کمپ ترک اعتیاد خصوصی

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964