برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (با امکانات بینظیر و VIP) با توجه به اطلاعات که در قسمت ابزارهای پیشگیری از لغزش ارائه نمود، پیشنهاد می کند که معتادان در حال بهبودی یک برنامه پیشگیری برای خود تهیه کنند تا با استفاده از آن، زندگی در مسیر بهبودی خود را حفظ نمایند. بعلاوه، با پاسخ دادن به سوالاتی که در این قسمت ارائه شده است، شناخت شما از عواملی که باعث لغزشتان می شوند افزایش خواهد یافت و می توانید در مواقع وسوسه مصرف مجدد، به این برنامه پیشگیری از لغزش رجوع کنید و از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنید.

 

سوالات کمپ ترک اعتیاد، برای پیشگیری از لغزش

 

 1. تعیین انگیزه برای بهبودی: انگیزه شما برای قطع مصرف و پاک ماندن چیست؟
 2. تعیین شرایط محرک لغزش: معمولا در شرایطی وسوسه می شوید؟
 3. تعیین علائم هشدار دهنده: چه علائمی به شما هشدار می دهد که در وسوه مصرف قرار گرفته اید؟
 4. تعیین نیازهای سلامتی: نیاز های سلامتی شما چیست؟ آیا آن ها را رعایت می کنید؟
 5. چگونگی پیاده سازی برنامه: چگونه برنامه پیشگیری از لغزش خود را اجرا می نمایید؟

 

 مطلب مرتبط: چرخه اعتیاد، چیزی که مانع می شود فرد معتاد نتواند به تنهایی اعتیاد خود را ترک کند

 

1-سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین انگیزه بهبودی و جلوگیری از لغزش

 

سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین انگیزه بهبودی و جلوگیری از لغزش

برای حفظ مسیر بهبودی هر فردی که قطع مصرف کرده باید برنامه ای برای جلوگیری از لغزش خود داشته باشد. یکی از اولین قسمت ها در مورد این برنامه بحث تعیین انگیزه برای بهبودی بود. در این مقاله سعی شده است در رابطه با انگیزه ما برای بهبودی صحبت شود.

 

کمپ فرمانیه بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران

با استناد به امکانات VIP و نظرات مراجعین و خانواده ها

 

پیشنهاد مشاورین و مددیاران مرکز قطع مصرف فرمانیه این است که در اولین مرحله از تهیه و تنظیم برنامه پیشگیری از لغزش شخصی خود به سوالات زیر پاسخ دهید تا انگیزه شما برای بهبودی از اعتیاد مشخص شود. این کار باعث می شود تا اهمیت پیشگیری از لغزش در زندگی شما مشخص شده و شما به اجرای این برنامه و حفظ آن تشویق شوید:

 1. چرا تصمیم به ترک اعتیاد خود و آغاز مسیر بهبودی گرفته اید؟
 2. آیا بهبودی از بیماری اعتیاد اولویت اول شما در زندگی است؟
 3. توضیح دهید که بهبودی از بیماری اعتیاد چه اهمیتی برای شما دارد؟
 4. برای حفظ پاکی خود از مواد مخدر و بهبودی تان تا چه حد سعی و تلاش خواهید کرد؟
 5. اعتیاد شما چه عواقبی برایتان در پی داشت؟
 6. در صورتی که دوباره مصرف مواد را آغاز کنید، اعتیاد چه بلاهایی بر سر شما خواهد آورد؟

 

 مطلب مرتبط: فرآیند لغزش (از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه)

 

پاسخ به تک تک سوالات فوق کاملا شخصی بوده و بسته به شرایط هر فرد متفاوت است. ممکن است شخصی اعتیاد خود را ترک کرده که کارش را از دست ندهد اما شخص دیگر به خاطر خودش و این که دوست داشته زندگی شادی داشته باشد این کار را انجام داده.

همچنین عواقب مصرف نیز برای هر فرد متفاوت بوده ممکن است شخصی تا مرکز بیمارستان، زندان و یا مرگ پیش رفته باشد و تمامی زندگی و روابط خود را از دست داده باشد اما فردی دیگر هنوز به این مراحل نزدیک هم نشده باشد اما به آگاهی از عواقب مصرف خود پی برده باشد.

پیشنهاد ما به عنوان یک مرکز سم زدایی و کمپ ترک اعتیاد شناخته شده و با سابقه در تهران این است که ابتدا برای تک تک سوالات بالا وقت کافی بگذارید و بعد مقالات بعدی را که در مورد سایر قسمت های برنامه پیشگیری از لغزش می باشد، مطالعه کنید.

 

2-سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین شرایط محرک لغزش

 

سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین شرایط محرک لغزش

از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه، برای تهیه یک برنامه پیشگیری از لغزش دقیق و موثر باید الگوهای مصرف مواد خود را بشناسید و تعیین کنید که چه عواملی بیش از همه باعث می شوند تا شما به سمت مصرف دوباره مواد، قدم بردارید. در این مقاله در ادامه بحث برنامه پیشگیری از لغزش به طرح سوالاتی در رابطه با عوامل محرک لغزش می پردازیم و امیدواریم با انجام آن آگاهی بیشتری در رابطه با بهبودی و لغزش پیدا کنید.

شناخت الگوهای مصرف و شرایط محرک لغزش به شما کمک می کند تا از رفتن به مکان ها یا ملاقات با افرادی که باعث می شوند تا وسوسه مصرف دوباره مواد به سراغ شما بیاید خودداری کنید.

 

کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه پیشنهاد می کند به سوالات زیر پاسخ دهید

تا مشخص شود چه کسانی و یا چه مکان هایی باعث وسوسه شدن شما برای مصرف دوباره مواد مخدر یا محرک می شوند:

 1. از چه کسانی و در کدام مکان ها مواد مخدر تهیه می کردید؟
 2. چگونه می توانید از این افراد و اماکن دوری کنید؟
 3. معمولا در چه زمانی و در چه شرایطی مواد مصرف می کردید؟
 4. چطور می توانید از این شرایط دوری کرده و به برنامه و بهبودی خود عمل نمایید؟
 5. به همراه چه کسانی مواد مصرف می کردید؟
 6. چگونه می توانید از این افراد که برای بهبودی شما خطرناک هستند، دوری کنید؟
 7. چه کارهایی باعث می شود تا شما به یاد مصرف مواد مخدر بیافتید؟
 8. چگونه می توانید از انجام این کارها خودداری کنید و به جای آن چه کارها و فعالیت های سالمی می توانید انجام دهید؟

 

مثلا پاسخ شما می تواند به این گونه باشد: مواد مخدر را از مواد فروشی که در خانه اش مواد می فروخت، خریداری می کردم و روزهای پایانی هفته و معمولا در خانه یکی از عموزاده هایم و به همراه خود او برای وقت گذرانی مواد مصرف می کردم. به این ترتیب راهکاری که شما باید در پیش بگیرید این است که به هیچ وجه نباید به خانه فرد مواد فروش نزدیک شوید، نباید روزهای پایانی هفته به دیدن پسر عمویتان بروید و به جای وقت گذراندن با پسر عمویتان باید وقت خود را با دوستانتان در انجمن بگذرانید و یا به یک جلسه بروید.

بهتر است زمان کافی برای پاسخ دادن به سوالات بالا در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می کند آگاهی بسیار مناسبی از شرایط محرک لغزش و ایجاد وسوسه پیدا کنید.

 

3-سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین علائم هشداردهنده لغزش

 

سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین علائم هشداردهنده لغزش

همان طور که گفتیم لغزش فرایندی است که معمولا در سه مرحله اتفاق می افتد. زمانی که می توانیم احساسات و عواطف خودمان را کنترل نماییم، وقتی که طرز فکر، دیدگاه ها و رفتارهای ما تغییر می کند و ما به رفتارهای زمان مصرف خود باز می گردیم. پس از گذشتن از این دو مرحله به جایی می رسیم که فکر می کنیم برای کنار آمدن با زندگی چاره ای جز استفاده مجدد از مواد نداریم.

باید بدانیم مدت های قبل از آنکه مصرف مواد مخدر را دوباره شروع می کنیم، ابتدا در افکارمان دچار لغزش شده ایم، چون رفتار و افکار ما درباره زندگی به دوران اعتیادمان بازگشته است. به همین علت بسیار مهم است که برای حفظ بهبودی مان از علائم و عوارض دو مرحله اول لغزش آگاهی داشته باشیم و با استفاده از ابزارهای بهبودی، از وارد شدنمان به مرحله سوم یعنی لغزش جسمی جلوگیری کنیم.

 

الف) کنار آمدن با احساسات

اولین پیشنهاد کمپ ترک اعتیاد فرمانیه این است که اگر پیش از تهیه این برنامه پیشگیری لغزش کرده اید، پنج نمونه از مواردی که باعث لغزش شما شده اند را یادداشت نمایید. اگر تاکنون لغزش نکرده اید، نمونه های مربوط به لغزش افراد دیگر را یادداشت کنید یا تجربیات و مطالبی که این گونه افراد درباره لغزش خود با شما گذاشته اند را بنویسید. در ضمن، بنویسید که در حال حاضر چگونه با احساسات خود کنار می آیید؟ آیا احساس الان شما با احساساتی که در دوران خوب بهبودی داشتید، تفاوت دارند؟ سپس در برابر هر یک از مواردی که باعث شده اند تا دچار لغزش شوید، ابزارهای بهبودی که کمک می کنند تا دوباره به زندگی سالم خود بازگردید، یادداشت کنید.

 

برای مثال:

لغزش احساسی: من همیشه شدیدا تحت تاثیر احساسات خودم قرار داشتم و همواره احساس بی قراری می کردم و درباره مشکلاتی که می بایست با آن ها دست و پنجه نرم کنم، نگرانی داشتم. به همین دلیل دست از مقاومت برداشتم و بلاخره مواد مصرف کردم تا بتوانم احساس آرامش کنم.

راهکار عملی: باید به خودم یادآوری کنم که بهبودی از بیماری اعتیاد اولین اولویت من در زندگی است. هیچ مشکلی ارزش آن را ندارد که من دوباره مواد مصرف کنم. هر زمان که به شدت از مشکلات زندگی احساس نگرانی کردم، باید اولویت خود در زندگی را به یاد بیاورم و همه توان خود را برای پاک باقی ماندن به مدت 24 ساعت صرف کنم. من تا آنجا که از دستم بر می آید با مشکلات خودم، کنار می آیم و نتیجه آن را به خدای خودم خواهم سپرد.

 

ب) تغییرات که در افکار به وجود  می آیند.

اگر تجربه لغزش کردن را دارید، پنج نمونه از تغییراتی که در افکارتان ایجاد شده بود و باعث شد تا دوباره به مصرف مواد برگردید را یادداشت کنید. اگر تا به حال لغزش نکرده اید نمونه های مربوط به مشاهده لغزش افراد دیگر را یادداشت کنید یا تجربیات و مطالبی را که این گونه افراد درباره لغزش خود با شما در میان گذاشته اند را بنویسید. در ضمن بنویسید که در حال حاضر افکار شما در مقایسه با دورانی که در حال بهبودی مستحکم بودید چه تغییراتی کرده اند. سپس در برابر هر یک از نمونه ها و مواردی که باعث شده اند تا دچار لغزش فکری شوید، ابزارهای بهبودی و اصولی که باعث می شوند تا شما دوباره به زندگی سالم برگردید و راه های بهبودی برای غلبه بر افکارتان را یادداشت کنید.

 

برای مثال:

لغزش افکار: با خودم تصور می کردم که مشکل من چندان جدی نیست و اعتیاد من فقط به هروئین مربوط می شود، به همین علت می توانم بدون اینکه مشکلی برای من به وجود بیاید انواع دیگری از مواد مخدر را مصرف کنم. به همین علت مصرف الکل را آغاز کردم و پس از آن طولی نکشید که بار دیگر مصرف هروئین را نیز از سر گرفتم.

راهکار عملی: من از بیماری اعتیاد رنج می برم و قدرت کنترل و یا مقاومت در برابر هیچ ماده روان گردانی را ندارم. باید همواره قدم اول را پذیرفته و به طور روزمره به آن عمل کنم.

 

پ) تغییراتی که در دیدگاه ها ایجاد می شوند.

پنج نمونه از تغییراتی که پیش از لغزش در دیدگاه های شما در خصوص بهبودی ایجاد شده است را یادداشت کنیم. اگر تا به حال لغزش نکرده اید، نمونه های مربوط به مشاهده لغزش سایرین را یادداشت کنید یا تجربیات و مطالبی را که این گونه افراد درباره لغزش خود با شما در میان گذاشته اند، بنویسید. در ضمن بنویسید که دیدگاه های شما در حال حاضر در مقایسه با دورانی که در حال بهبودی مستحکم بودید، چه تغییراتی کرده اند. سپس در برابر هر یک از مواردی که باعث تغییر دیدگاه های شما شده اند، ابزارهای بهبودی و اصولی را که باعث می شوند تا دوباره به دیدگاه های سالم خود در حال بهبودی بازگردید را یادداشت کنید.

 

برای مثال:

لغزش دیدگاه: از شرکت کردن در جلسات انجمن خودداری کردم. چون به تدریج دیدگاه من تغییر کرد و خود را قانع کردم که این یک برنامه مذهبی است و این که مشکلات من با مشکلات دیگران بسیار متفاوت است. هیچ یک از افرادی که در انجمن می شناسم نمی توانند به من کمک کنند و من خود به تنهایی می توانم با بیماری اعتیاد مبارزه کرده و بهبودی پیدا کنم.

راهکار عملی: من از بیماری رنج می برم که به مراتب قوی تر از من است. من نمی توانم برای بهبودی تنها به خودم تکیه کنم و به کمک ها و حمایت های انجمن نیاز دارم. من با فروتنی ذهن خود را باز نگه می دارم و با صداقت، روشن بینی و تمایل، آنچه را که در انجمن برای بهبودی من پیشنهاد می شود انجام می دهم.

 

 مطلب مرتبط: فرآیند لغزش (از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه)

 

ت) تغییراتی که در رفتار ایجاد می شوند.

علاوه بر مشخص کردن تغییراتی که در احساسات، افکار و دیدگاه های شما ایجاد می شود، بهتر است نگاهی هم به رفتار و عادت های خود بیندازید. ممکن است اکنون بر خلاف زمانی که در اوج دوران بهبودی قرار داشتید و یک برنامه منظم و روزمره برای بهبودی خود تهیه کرده بودید، اکنون دوباره به روش ها و عادت های دوران اعتیاد خود بازگشته باشید. در این صورت پنج نمونه از تغییراتی که در رفتار و عادت های شما به وجود آمده است را نوشته یا مشاهدات خود را از رفتارهای کسانی که لغزش کرده اند را یادداشت نمایید. علاوه بر این، بنویسید که رفتارها و عادت های کنونی شما در مقایسه با دورانی که در اوج بهبودی به سر می بردید، چه تغییراتی کرده اند. سپس در کنار هر یک از این موارد، ابزارهای بهبودی و اصولی که باعث می شوند تا شما دوباره رفتارها و عادت های سالم دوران بهبودی خود را از سر بگیرید، یادداشت کنید.

 

برای مثال:

لغزش رفتاری: بیشتر روز خود را در رختخواب می گذراندم و حوصله شرکت کردن در جلسات انجمن را نداشتم. به جای آن وقت خود را در کنار کسانی می گذراندم که با آن ها مواد مصرف می کردم.

راهکار عملی: باید از شرایط پر خطر مانند معاشرت با افرادی که مواد مصرف می کنند یا رفتن به مکان های پر خطر وسوسه کننده خودداری کنم. برای بهبودی از بیماری اعتیاد نیاز دارم که در جلسات انجمن شرکت کنم. این جلسات همانند نوعی دارو است که من برای حفظ بهبودی از بیماری اعتیاد به طور روزانه به آن نیاز دارم.

4-سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین نیازهای سلامتی

 

سوالات کمپ ترک اعتیاد برای تعیین نیازهای سلامتی

مراقبت از سلامتی جسمی و روانی خود بخشی از فرآیند بهبودی ما محسوب می شود. در این بخش از سوالات کمپ ترک اعتیاد فرمانیه از سری برنامه پیشگیری از لغزش به تعیین نیازهای سلامتی می پردازیم.

در دوران اعتیاد ما همه نیازهای جسمی و روحی خود را فدای نشئگی ناشی از مصرف مواد می کردیم. برخی از ما به خاطر بیماری اعتیاد و بر اثر بی توجهی به بهداشت جسمانی و روانی خود، به بیماری های دیگری نیز مبتلا شده ایم. ابتلا به ویروس ایدز، انواع بیماری های عفونی و ناراحتی های کبدی از جمله بیماری های رایجی هستند که مستقیما از بیماری اعتیاد ناشی می شوند.

حال که ما در حال بهبودی هستیم و قصد محافظت از این بهبودی را داریم، باید به تمام جنبه های زندگی از جمله بهداشت جسمانی و روانی خود توجه کنیم؛ در غیر این صورت برای تحمل کردن و یا کاهش دادن عذاب خودمان چاره ای جز مصرف مواد مخدر نخواهیم داشت.

کمپ فرمانیه (کمپ ترک اعتیاد با امکانات ویژه و هزینه ای باور نکردنی) برای تکمیل برنامه پیشگیری از لغزش توصیه می کند موارد زیر را در حوزه نیازهای سلامتی پیگیری کنید:

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

 

مرکز ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه توصیه می کند به تمامی جنبه های زندگی از جمله بهداشت جسمانی و روانی خود توجه نمایید

 

الف) مراقبت پزشکی برای پیشگری از لغزش

زمانی که در حال بهبودی هستیم، ممکن است به بیماری های دیگری مبتلا شویم. در چنین مواقعی باید رفتاری معقول و مسئولانه از خود نشان داده و برای درمان این بیماری ها اقدام کنیم.

بهبودی یعنی مسئولیت ما در برابر درمان همه بیماری هایی که به آن ها مبتلا هستیم. مثلا اگر از بیماری دیگری به غیر از اعتیاد رنج می بریم، می بایست به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیریم. توجه داشته باشید که مصرف دارو با تجویز و تحت نظر پزشک، لغزش به حساب نمی آید. درمان کردن بیماری های روحی و جسمی خود در دوران بهبودی، ریسک استفاده از مواد مخدر جهت تحمل عوارض این بیماری ها را کمتر کرده و بنابراین خطر لغزش ما را کاهش می دهد.

برای اطمینان از اینکه آیا در دوران بهبودی از جسم خود به درستی مراقبت می کنید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در مقابل هر جوابی که به این سوالات داده اید، اقدامات لازم برای درمان یافتن از این بیماری ها در زندگی در حال بهبودی را یادداشت کنید.

 

 • آیا آزمایش و معاینه کامل پزشکی از جمله آزمایش خون یا آزمایش های مربوط به ایدز، هپاتیت و دیگر بیماری های عفونی را انجام داده اید؟
 • آیا برای درمان بیماری احتمالی خود تحت درمان قرار گرفته اید؟
 • آیا به دستوراتی که پزشک معالج شما برای درمان بیماری داده است، عمل می کنید؟
 • آیا داروهای تجویزی را تا انتهای دوره درمان، مطابق دستور پزشک و به همان اندازه ای که تجویز شده است، مصرف کنید؟
 • آیا از سایر بیماری هایی که بر جسم و ذهن شما تاثیر می گذارند آگاهی دارید؟
 • آیا در خلال بهبودی از اعتیاد، برای درمان سایر بیماری ها نیز مراقبت های لازم را انجام می دهید؟

 

ب) مراقبت جسمی برای پیشگری از لغزش

بی توجهی به نیازهای جسمی ما در دورانی که در حال بهبودی هستیم و به تزگی اعتیاد خود را ترک کرده ایم، می تواند سوخت و ساز بدن ما را تحت تاثیر قرار داده و ما را در برابر لغزش آسیب پذیر کند. توجه کردن و مراقبت از نیازهای جسمانی، نه تنها نشان دهنده ارزش و اهمیتی است که ما برای خودمان قائل هستیم، بلکه به روال بهبودی ما کمک می کند. برای اینکه بدانید آیا نیازهای جسمی خود را برآورده می سازید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در کنار هر یک از جواب ها اقدامات لازم برای بر آورده کردن نیازهای جسمی خود را یادداشت کنید.

 

 • آیا غذای شما کافی و مناسب است؟
 • آیا خواب شما عادی و طبیعی است؟
 • آیا در مواقع خستگی استراحت می کنید؟
 • آیا ورزش می کنید؟

 

 مطلب مرتبط: تاثیر تریاک یا هروئین بر روی بدن + بهترین روش ترک اعتیاد

 

پ) مراقبت روانی برای پیشگری از لغزش

بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی به ناراحتی های روحی و روانی مبتلا هستیم و اگر می خواهیم بهبودی مان را حفظ کنیم، باید این گونه مسائل را مورد توجه قرار دهیم. بی توجهی به مشکلات روحی و روانی می تواند باعث لغزش ما شود به خصوص برای کسانی که مصرف آن ها مواد محرک یا روانگردان مانند شیشه بوده است. پیشنهاد کمپ فرمانیه (موفق ترین کمپ ترک اعتیاد شیشه در تهران) برای اطمینان از این که مسائل و ناراحتی های روانی خود را به اندازه کافی مورد توجه قرار داده اید یا نه به سوالات زیر پاسخ دهید. سپس در کنار هر پاسخی که داده اید اقداماتی که باید برای حفظ سلامت روانی خود در دوران بهبودی انجام دهید را یادداشت کنید.

 

 • آیا از بیماری ها یا مشکلات روانی مثل افسردگی، دوقطبی یا دو شخصیتی بودن و ناراحتی هایی از این قبیل رنج می برید؟
 • آیا برای تشخیص علائم بیماری های روانی به روانپزشک مراجعه کرده اید؟
 • آیا داروهایی که برای درمان ناراحتی های روانی شما تجویز شده است را طبق دستور و به موقع مصرف می کنید یا این که آن ها را بیش از اندازه مصرف کرده و یا به ناگهان و بر طبق میل خود قطع می کنید؟
 • به غیر از بیماری اعتیاد و انجمن های گمنام آیا برای درمان سایر مشکلات روحی و روانی خود از جای دیگری در خواست کمک کرده اید؟
 • آیا اطلاع دارید که به چه مکان هایی باید مراجعه کنید و در مورد این مسائل چه نوع حمایتی می توانید دریافت کنید؟

 

ت) مراقبت اجتماعی برای پیشگری از لغزش

بی حوصلگی، خستگی و انزوا طلبی از جمله عواملی هستند که نقش به سزایی در لغزش معتادان در حال بهبودی ایفا می کنند. اصولا برای اینکه بتوانیم بهبودی خود را حفظ کنیم باید بتوانیم از زندگی خود لذت ببریم. اگر زندگی ما در دوران بهبودی و بعد از خروج از کمپ ترک اعتیاد بدون فایده و بی ثمر باشد؛ قاعدتا به همان طرز زندگی قدیمی دوران اعتیاد باز خواهیم گشت.

زندگی ما در دوران بهبودی باید از توازن و تعادل کافی برخوردار باشد، یعنی با کارکرد 12 قدم و استفاده از حمایت انجمن های گمنام باید بتوانیم از یک زندگی پر ثمر و همراه با لذت برخوردار شویم. اگر نتوانیم معجزات و نعمت های بهبودی را تجربه کنیم، سرانجام به این نتیجه خواهیم رسید که بهبودی مزیت چندانی ندارد و تنها یک برنامه تکراری و کسل کننده است و با این توهم که ما باید از زندگی لذت ببریم دوباره مصرف مواد مخدر را آغاز می کنیم. مشاورین کمپ ترک اعتیاد فرمانیه توصیه می کنند برای اینکه بدانید که زندگی شما در حال بهبودی شادی آور و ارزشمند است به سوالات زیر پاسخ دهید.

 

 • آیا در زندگی خود در دوران بهبودی، تعادل بین کارکرد 12 قدم، شرکت در جلسات انجمن و لذت بردن از زندگی را برقرار نموده اید؟
 • آیا در دوران بهبودی، امکان شاد بودن و لذت بردن از زندگی خود را فراهم کرده اید؟
 • پنج مورد از اقداماتی که باعث می شوند در دوران بهبودی احساس شادی کرده و از زندگی خود لذت ببرید را یادداشت نمایید.

 

 مطلب مرتبط: رابطه میان بیماری اعتیاد و فضای مجازی از نقطه نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

اگر به دنبال بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران هستید

و می خواهید هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی را بدانید

کافیست برای راهنمایی با شماره مشاوره 09106886964 تماس بگیرید

 

5-چگونگی پیاده سازی برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

چگونگی پیاده سازی برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

حالا که به سوالاتی که کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (کمپ ترک اعتیاد شیشه در تهران با امکانات VIP) برای تهیه برنامه پیشگیری از لغزش پاسخ دادید نوبت چگونگی پیاده سازی آن است. بعد از پاسخ دادن به سوالات قبلی اکنون نوبت عمل کردن و اجرای این برنامه رسیده است. پیشنهادات زیر را انجام دهید تا بتوانید این برنامه را به اجرا در بیاورید و وسوسه بعد از ترک اعتیاد را به طور کامل از خود دور کنید.

 

مرکز قطع مصرف فرمانیه توصیه می کند برای پیشگیری از لغزش از دوستان و خانواده کمک بگیرید

 1. با کمک یک یا چند تن از دوستان نزدیک و قابل اعتماد که مدت بیشتری از شما پاک مانده اند و همچنان برنامه بهبودی خود را رعایت می کنند، برنامه ای که برای پیشگیری از لغزش تهیه کرده اید را مرور کنید. از آن ها بخواهید تا نظرات و تجربیات خود را درباره اقداماتی که برای پیشگیری از لغزش نوشته را با شما در میان بگذارند.
 2. یک نسخه از لغزش خود را در اختیار دوست در حال بهبودی و یا یکی از اعضای خانواده که از بهبودی شما حمایت می کند بگذارید. در بسیاری از مواقع اعضای خانواده اولین کسانی هستند که متوجه می شوند ما در خطر لغزش هستیم. از آن ها بخواهید تا مانند یک "فرشته نگهبان" مراقب شما باشند. در صورت منحرف شدن از مسیر بهبودی آن ها می توانند اقداماتی که شما برای پیشگیری از لغزش کردن نوشته اید را به شما یادآوری کنند.

 

به آن ها اطمینان بدهید که از شنیدن نظرات و یادآوری آن ها برای کمک به حفظ بهبودیتان ناراحت نخواهید شد و حتی در صورتی که در ابتدا از خود مقاومت نشان دهید، باز هم این فروتنی را خواهید داشت که به آن ها گوش دهید.

 

 مطلب مرتبط: چرخه اعتیاد، چیزی که مانع می شود فرد معتاد نتواند به تنهایی اعتیاد خود را ترک کند

 

برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه را همواره در نظر داشته باشید

 1. هر چند وقت یک بار به برنامه پیشگیری از لغزشی که تهیه کرده اید مراجعه کرده و به خودتان یادآوری کنید که برای حفظ بهبودی چه کارهایی را باید انجام دهید. علائم و نشانه های هشدار دهنده لغزش، شرایط پر خطر و اقداماتی که برای تقویت بهبودی خود باید انجام دهید را مرور کنید. بیماری اعتیاد بسیار فریبکار، اسرار آمیز و قدرتمند است و تحت هر شرایطی این احتمال وجود دارد که شما ناخواسته یا ندانسته به رفتارهای طبیعی ای که مدت زیادی به آن عادت کرده بودید بازگردید. هر چند وقت یک بار برنامه پیشگیری از لغزش خود را بازبینی کنید تا بدانید با احساسات خودتان در حال بهبودی چگونه مدارا می کنید و اینکه آیا افکار، رفتارها و دیدگاه های معتاد گونه به سراغ شما آمده است یا خیر.
 2. مهم تر از همه، اگر احساس می کنید در حال بازگشت به سبک زندگی قبلی خود در دوران اعتیاد هستید، سریعا اقدامات و تدابیری که در برنامه پیشگیری از لغزش پیش بینی کرده اید را انجام دهید. فراموش نکنید که امروز شما برای خودتان یک راهکار و برنامه پیشگیری از لغزش در اختیار دارید که می توانید جهت محافظت از بهبودی خود از آن استفاده نمایید.

 

بعد از اتمام موضوع برنامه پیشگیری از لغزش، در مقاله بعدی کمپ فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران، متخصص در ترک شیشه، هروئین و الکل) به بحث پس از لغزش می پردازیم. یعنی فرض می کنیم که کسی که ترک اعتیاد را انجام داده دوباره به سمت مصرف رفته است و راهکارهایی برای بهبودی مجدد آن فرد ارائه می دهیم.

هر یک از ما معتادانی که در حال بهبودی هستیم، می بایست یک برنامه پیشگیری از لغزش برای خودمان تهیه کنیم. اعتیاد یک بیماری حیله گر، اسرار آمیز و مزمن است که به طور ناگهانی ما را غافلگیر و گرفتار می کند. برای حفظ و مراقبت از بهبودی خود لازم است قبل از روبرو شدن با شرایط پرخطر برای مقابله با آن برنامه ریزی کرده و استراتژی ای داشته باشیم که ما را از خطرات لغزش آگاه نماید.

همان طور که در سلسله مقالات کمپ ترک اعتیاد در رابطه با لغزش گفته شد، لغزش در بین معتادان در حال بهبودی بسیار رواج دارد و حدود 50 درصد از ما معتادان در اولین سال بهبودی خود دچار لغزش شده و دوباره اقدام به مصرف مواد می کنیم. برای بسیاری از ما معتادان علت لغزش این است که نمی خواهیم بپذیریم که از بیماری اعتیاد رنج می بریم و یا فکر می کنیم که می توانیم میزان مصرف مواد خود را کنترل نماییم.

طبیعت و ماهیت مزمن بیماری اعتیاد و طرز فکر و رفتارهای ویرانگری که ما در زندگی به آن عادت کرده ایم، باعث می شود تا برای کنار آمدن با مشکلات زندگی به طور غریزی مواد مخدر مصرف کنیم. برای بهبودی از بیماری اعتیاد باید روش زندگی، چگونگی کنترل احساسات و افکار و رفتارمان را به طور کامل عوض کنیم. البته این کار بسیار سختی است و نیاز به توجه و تلاش روزمره ما دارد. به یاد داشته باشید که تمام هدف کمپ ترک اعتیاد فرمانیه این است که ابزارهای لازم برای ایجاد این تغییرات را در اختیار ما قرار دهد وظیفه ما نیز این است که برای حفظ بهبودی خودمان این دوازده قدم را به طور روزانه به کار بگیریم.

در اختیار داشتن یک برنامه پیشگیری از لغزش باعث می شود تا همیشه هوش و هواسمان را بر روی بهبودی متمرکز کنیم. در شرایطی که بیماری اعتیاد بخواهد ما را از مسیر بهبودی منحرف کرده و به سمت لغزش بکشاند، با استفاده از این برنامه و عمل کردن به اصول بهبودی و 12 قدم، می توانیم از بهبودی خودمان محافظت کنیم برنامه پیشگیری از لغزش به ما کمک می کند تا به علائم هشداردهنده و عواملی باشد که باعث می شوند تا وسوسه مصرف مواد به سراغ ما بیاید بیشتر توجه کنیم. این برنامه مانند یک نقشه راه، موانع و راه های انحرافی را به ما نشان می دهد و باعث می شود تا ما در مسیر بهبودی باقی مانده و از دچار شدن به لغزش جلوگیری کنیم. تهیه برنامه پیشگیری از لغزش و در ترک ماندن بسیار کم هزینه است. پس در تهیه آن بسیار جدی باشید.

بسیاری از ما معتادان ممکن است پیش از آنکه متوجه اهمیت برنامه پیشگیری شویم، دچار لغزش شویم، اما احتیاجی نیست که حتما این اتفاق بیافتد تا پس از آن اقدام به تهیه این برنامه کنیم، بلکه می توانیم از همین الان با تنظیم کردن این برنامه پیشگیرانه، از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنیم. 12 قدم یک برنامه عملی برای سبک زندگی جدید ماست و ما فقط با عمل کردن بر اساس این دوازده قدم است که می توانیم یک زندگی عاری از اعتیاد داشته باشیم و از بهبودی خود محافظت کنیم. برنامه 12 قدم می تواند برای تهیه کردن یک برنامه جلوگیری از لغزش و حفظ بهبودی و لذت بردن از زندگی جدیدمان به کمک کند.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: افکار بعد از ترک مواد اعتیاد آور و مخدر چگونه باعث مصرف مجدد می شوند

 

توصیه اصلی مرکز سم زدایی فرمانیه به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد شیشه در تهران برای پیشگیری از لغزش

ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم سوالات بالا را در ذهن خود مرور کنید و سعی کنید جنبه های مختلف هر سوال را به وضوح ببینید. ما نیز سعی می کنیم در آموزش های بعدی خود نیز به صورت جداگانه به هریک از سوالات فوق بپردازیم. برنامه پیشگیری از لغزش بسیار ساده تهیه می شود اما می تواند حتی جان یک معتاد بهبود یافته را نجات دهد.

 

کمپ ترک اعتیاد خصوثی فرمانیه

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964