اقدامات پس از لغزش و توصیه های مهم برای آن

اقدامات پس از لغزش و توصیه های مهم برای آن

دوباره مصرف مواد را شروع کردید. حال می خواهید چه کار کنید؟ می توانید لغزش را به عنوان یک تجربه نگاه کنید یا این که آن را برای خود یک شکست به حساب بیاورید و به این بهانه مصرف مواد را ادامه دهید. بسیاری از ما معتادان فراموش می کنیم که پس از لغزش حق انتخاب داریم. کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه در این قسمت پیشنهادهایی ارائه می‌دهد تا اینکه بدانید که بعد از لغزش چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا دوباره به مسیر بهبودی باز گردید. این ها را همان اقدامات پس از لغزش می‌نامیم.

 1. اقدام بلافاصله برای بهبودی
 2. پذیرش مسئولیت لغزش
 3. استفاده از حمایت انجمن های 12 قدمی
 4. اقدام به عملیات
 5. اداره عوارض جانبی لغزش
 6. مراجعه احتمالی به متخصصان
 7. عبرت گرفتن از تجربه لغزش

 

 

در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه ما معتقدیم پس از لغزش نباید به هیچ وجه احساس ناامیدی و شکست کنیم

لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر پایان بهبودی نیست

 

لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر پایان بهبودی نیست

 

بزرگ ترین فاجعه برای ما معتادانی که تسلیم وسوسه مصرف دوباره مواد شده ایم، این است که لغزش را برای خود یک شکست به حساب آورده و آن را بهانه ای برای ادامه دادن مصرف خود قرار دهیم. این که ما مصرف مواد مخدر را از سر گرفته ایم به این معنی نیست که چاره دیگری جز ادامه مصرف مواد نداریم، بلکه باید به خود یادآوری کنیم که انسان خطا کار است و ما نیز مانند بقیه انسان ها در زندگی اشتباهاتی داشته ایم ولی اکنون از تجربیات تلخ خود درس عبرت گرفته و دوباره به سوی بهبودی قدم بر می داریم.

لغزش به معنی پایان یافتن بهبودی ما نیست. ما معتاد هستیم و مصرف دوباره مواد اتفاق چندان تعجب آوری نیست. اگر پس از مدتی پاکی و زندگی در حال بهبودی دوباره مصرف مواد را از سر گرفته ایم، نباید ناامید و سر شکسته شویم. مسئله مهمی که اکنون با آن روبرو هستیم این است که با عقل و منطق درباره این اتفاق تصمیم بگیریم و اجازه ندهیم که افکار معتاد گونه بر ما غلبه کنند.

نکته مهم این است که "لغزش کردن به معنی پایان بهبودی ما نیست". واقعیت این است که این اتفاق ممکن است همان چیزی باشد که ما برای درس گرفتن از طبیعت بیماری خود و کارکرد بهتر برنامه 12 قدم به آن نیاز داریم. هر چند هیچ کس به ما معتادان توصیه نمی کند که برای درس گرفتن از بیماری خود لغزش کند، اما واقعیت این است که بسیاری از ما پس از دچار شدن به لغزش از این تجربه دردناک درس عبرت گرفته و با عزم و اراده بیشتری برنامه بهبودی خود را دنبال می کنیم.

 

 مطلب مرتبط: تست اعتیاد (پرسشنامه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای ترک تریاک، شیشه و ...)

 

لغزش می تواند ما را در مسیر بهبودی خود مصمم تر کرده و با آموختن نکات تازه ای درباره بیماری اعتیاد زندگی بهتر و مفیدتری را در بهبودی برای ما فراهم نماید؛ اما اگر بعد از لغزش کردن به بیماری خود اجازه دهیم تا ما را وادار به ادامه مصرف کند، زمانی طول نخواهد کشید که دوباره با پیامدها و عواقب هولناک اعتیاد و یا حتی مرگ روبرو خواهیم شد.

بازگشت دوباره ما به مصرف مواد مخدر، همه مصائب و بدبختی هایی که برای فرار از آن ها تصمیم به پاک شدن گرفته بودیم را، دوباره بر سر ما خواهد آورد؛ افراط در مصرف مواد، آسیب دیدگی بر اثر حوادث، به خطر افتادن سلامت جسمی، مشکلات قانونی و حقوقی، به خطر افتادن زندگی زناشویی و... تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که مجددا به سراغ ما خواهد آمد.

باید به یاد داشته باشیم که دیدگاه و برداشت ما درباره لغزش برای ما مسئله مرگ و زندگی است. هرگز نباید این نکته را فراموش کنیم که اگر بعد از لغزش احساس ناامیدی و شکست کنیم، ممکن است زندگی خودمان را از دست بدهیم.

 

اولین نکته از اقدامات پس از لغزش: اقدام بلافاصله برای ترک اعتیاد و بهبودی

 

اولین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: اقدام بلافاصله برای ترک اعتیاد و بهبودی

 

 

نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه این است که پس از اینکه لغزش کردید باید بلافاصله دست به کار شوید و برای برگشتن به مسیر بهبودی اقدامات لازم را انجام دهید. به هیچ عنوان نباید فکر کنید "حالا که لغزش کردم چه بهتر که مقدار بیشتری مواد مصرف کنم." این طرز فکر در واقع نیرنگ و حیله ای است که بیماری اعتیاد به کار می گیرد تا ما را از مسیر بهبودی منحرف کرده و مشکلات بیشتری برای ما به وجود بیاورد.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه اعتقاد دارد لغزش یک شکست نیست

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه اعتقاد دارد لغزش یک شکست نیست

 

در ضمن، نباید به خودتان بگویید "بالاخره نتوانستم طاقت بیاورم و در برابر وسوسه ها تسلیم شدم و دوباره به مصرف مواد روی آوردم. سرنوشت من این است که همیشه معتاد باقی بمانم و برای رهایی از چنگ اعتیاد هیچ کاری از دست من ساخته نیست." این دیدگاه منفی و پذیرفتن شکست در برابر بیماری اعتیاد باعث می شود که بیماری اعتیاد بیش از پیش قدرتمند شود. در واقع همه باورها و نگرش های منفی نسبت به لغزش مانند سرزنش کردن خود، تاسف خوردن به حال خود، خود را فردی ضعیف و شکست خورده دانستن و... ناشی از عدم شناخت صحیح ماهیت بیماری اعتیاد است.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: وسوسه بعد از ترک اعتیاد و پیشگیری از لغزش؛ با این 11 راه در مقابل وسوسه لغزش ایمن بمانید

 

باید بدانید که اعتیاد یک بیماری مزمن است که پس از مبتلا شدن به آن، حتی در دوران بهبودی نیز در درون شما باقی خواهد ماند و شما تنها قادر به کنترل و مهار کردن آن به صورت روزانه هستید؛ بنابراین هر نوع بی توجهی و غفلت از کارکرد برنامه دوازده قدم باعث می شود تا بیماری اعتیاد در درونتان زنده شده و شما راه و روش قدیمی زندگی خود را از سر بگیرید؛

اما در صورتی که نگاه واقع بینانه ای به طبیعت بیماری خودتان داشته باشید و مصرف مجدد مواد را یک اتفاق رایج و طبیعی به حساب بیاورید، در آن صورت می توانید بلافاصله دست به کار شده و با استفاده از ابزارهای 12 قدم و حمایت انجمن های گمنام، دوباره در مسیر بهبودی قرار بگیرید.

اولین و موثرترین کار پس از لغزش کردن این است که بلافاصله با راهنمای خود تماس بگیرید و یا به یک جلسه رفته و در زمانی که نوبت مشارکت کردن شما می رسد، به دیگران بگویید که دوباره مواد استفاده کرده اید. انجام این دو کار مثبت و سازنده، باعث کاهش قدرت و نفوذ بیماری اعتیاد برای به چنگ آوردن و تحت سلطه گرفتن شما خواهد شد. صحبت کردن با راهنما و شرکت در جلسات انجمن های گمنام باعث می شود تا شما بابت دچار شدن به لغزش کم تر احساس گناه کنید و انگیزه لازم برای شروع دوباره روند بهبودی خود را به دست بیاورید.

تنها ماندن بعد از لغزش و یا مخفی کردن لغزش خود از دیگران از جمله حیله هایی است که بیماری اعتیاد برای به دام انداختن دوباره ما از آن ها استفاده می کند. هیچ گاه فراموش نکنید که بیماری اعتیاد به مراتب از یک معتاد تنها قوی تر است و ما برای مقابله با این بیماری به کمک و حمایت یکدیگر نیاز داریم.

 

 مطلب مرتبط: تاثیر تریاک یا هروئین بر روی بدن + بهترین روش ترک اعتیاد

 

حال چگونه مجددا اعتیاد خود را ترک کنیم

پیشنهاد مرکز سم دایی و قطع مصرف مواد مخدر و محرک فرمانیه این است که سریعا دست به کار شوید. ابتدا لیستی برای خود تهیه کنید و در آن مواهبی را که در زمان پاک بودن به دست آورده بودید را بنویسید و سپس چیزهایی را که با در لغزش ماندن از دست خواهید داد و آشفتگی هایی که به دست خواهید آورد را نیز بنویسید. این دو لیست را با هم مقایسه کنید این کار انگیزه کافی به شما می دهد تا دوباره به سمت بهبودی رفته و اعتیاد خود را ترک کنید.

برای سم زدایی و قطع مصرف روشی که قبلا در آن موفق بوده اید و یا روشی بهتر را برگزینید. پیشنهاد ما این است که به یکی از کمپ های ترک اعتیاد مراجعه کنید. زیرا در طی مدت حضور شما در یک مرکز ترک اعتیاد، می توانید از مشاوره های تخصصی مددیاران آن مرکز استفاده کنید.

در کمپ ترک اعتیاد فرماینه که به کمپ لاکچری و VIP در شمال تهران معروف است برای کسانی که لغزش کرده اند برنامه خاصی را در نظر گرفته ایم. مشاورین ما کمک می کنند تا شما دوباره بهبودی را به دست آورده و این بار با استفاده از تجربه لغزش خود بتوانید در قطع مصرف و پاک ماندن و زندگی سالم داشتن ثابت قدم باشید.

بعد از این مرحله که از کمپ ترک اعتیاد ترخیص شدید پیشنهاد می کنیم دوباره یک برنامه برای جلوگیری از لغزش خود تهیه نمایید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کرده و دیگر به دام وسوسه و مصرف مجدد مواد مخدر یا محرک نیفتید.

 

آرزو و تلاش تمامی پرسنل کمپ فرمانیه این است که تمام کسانی که از این مرکز ترک اعتیاد ترخیص می شوند بتوانند تا آخر عمر پاک بمانند

زندگی شادی را بدون مصرف مواد مخدر تجربه کنند و عضوی مفید برای خود، خانواده و جامعه باشند

 

در این قسمت از مقاله کمپ ترک اعتیاد لاکچری و خصوصی فرمانیه در رابطه با پذیرش مسئولیت لغزش بحث خواهیم کرد. از شما خواننده گرامی خواهش می کنیم در صورتی که مطالب ما را مفید دانسته اید ما را به کسانی که نیاز دارند معرفی نمایید.

 

دومین نکته پس از لغزش: پذیرش مسئولیت لغزش

 

دومین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: پذیرش مسئولیت لغزش

 

 

دومین قسمت از اقدامات پس از لغزش در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (کمپ خصوصی و لاکچری ترک اعتیاد شمال تهران) پذیرش مسئولیت لغزش توسط فرد مصرف کننده می باشد که در این قسمت از مقاله به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

اگر شما پاک بوده اید و دوباره مصرف مواد مخدر یا محرک (به طور کلی موادهای اعتیاد آور) را شروع کرده اید می دانید که مشابه قبل از لغزش، پس از لغزش نیز با مجموعه ای از احساسات و حالات روانی مختلف رو به رو می شوید، احساساتی نظیر انکار، خودفریبی و ... شاید حتی قبول نکنید که دوباره در دام اعتیاد فعال خود گرفتار شده اید. اما سرانجام می پذیرید که تسلیم وسوسه مصرف مجدد مواد شده و لغزش کرده اید.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه شدیدا توصیه می کند احساس گناه پس از لغزش را کنار بگذارید

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه شدیدا توصیه می کند احساس گناه پس از لغزش را کنار بگذارید

 

ممکن است شنیدن این نکته که لغزش یک اتفاق طبیعی و رایج است، به اندازه کافی برای آرامش یافتن ما قانع کننده نباشد. ممکن است تصور کنیم که به دلیل لغزش کردن، روزها، ماه ها و سال ها بهبودی خودمان را لگدمال کرده ایم و دوباره به همان روزهای اولی که تصمیم به ترک اعتیاد گرفته بودیم بازگشته ایم و احساس غم و اندوه به ما دست دهد و یا به شدت از دست خودمان عصبانی شویم. تنها پس از عبور کردن از این مراحل است که ممکن است به تدریج به این نتیجه برسیم که از لغزش خود درس عبرت گرفته ایم و در نتیجه این بار بهبودی خود را با جدیت بیشتری دنبال خواهیم نمود.

احساس گناه و اشتباه داشتن پس از لغزش کمکی به ما نمی کند. باید هرچه سریعتر مسئولیت لغزش خود و بهبودی مجدد را بپذیریم و قبول کنیم که لغزش یک تجربه بوده و باز هم میتوان قطع مصرف کرد و دوباره پاک شد. در این زمان می دانیم که می شود از تجربیات خود استفاده کرده و این بار مصمم تر به سوی بهبودی گام برداریم.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: آشنایی با وسوسه پس از ترک شیشه، هروئین، گل، تریاک و سایر مواد مخدر و محرک

 

مسئولیت لغزش پس از ترک اعتیاد با خود فرد است

بسیاری از ما معتادان پس از لغزش نسبت به کسانی که از ما حمایت نکردند و یا به ما هشدار ندادند که در حال سقوط هستیم احساس رنجش و تنفر می کنیم؛ اما واقعیت این است که هیچ کس به جز خود ما مسئول لغزش کردن ما نیست. ما باید رفتاری منطقی داشته باشیم و به عنوان انسانی عاقل و بالغ مسئولیت مصرف دوباره مواد را خودمان بر عهده بگیریم.

واقعیت این است که هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند ما را به مصرف دوباره مواد مخدر وادار کند. باید بدانیم که صرف نظر از همه اتفاقات و شرایطی که برای ما پیش آمده است، مصرف دوباره مواد و لغزش در واقع گزینه ای است که خود ما آن را انتخاب کرده ایم.

شاید بزرگ ترین اشتباه ما این باشد که فراموش می کنیم حتی در سخت ترین و بدترین شرایط نیز حق انتخاب داریم و می توانیم بین مصرف دوباره مواد یا از سر گرفتن روال بهبودی یکی را انتخاب کنیم. به عبارت دیگر، در نهایت این خود ما هستیم که باید تصمیم بگیریم که باید مواد مصرف بکنیم یا خیر.

در این گونه مواقع هر چه با خودمان رو راست تر باشیم و مسئولیت لغزش کردنمان را خودمان بر عهده بگیریم، سریع تر می توانیم با آن کنار بیاییم و قدرت لازم برای اتخاذ تصمیمات درست و عاقلانه برای از سر گرفتن سفر به سوی بهبودی را به دست آوریم.

همین حالا با خود صادق باشید و مسئولیت بهبودی و لغزش خود را بپذیرید. بدانید که حق انتخاب دارید و با تجربیات و اتفاق هایی که در دورانی که اعتیاد را ترک کرده بودید برای شما رخ داد و توانستید از زندگی کردن لذت ببرید، استفاده کرده و دوباره برای ترک اعتیاد و قطع مصرف اقدام کنید.

 

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه

با امکانات VIP و بی نظیر همانند یک هتل 5 ستاره برای ترک اعتیاد شما آماده خدمت رسانی است

با مشاورین و مددیاران ما تماس بگیرید تا بتوانید در حل مشکل اعتیاد و ترک آن اقدام نمایید

تلفن مشاوره: 09106886964

 

سومین نکته پس از لغزش: استفاده از حمایت انجمن های 12 قدمی

 سومین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: استفاده از حمایت انجمن های 12 قدمی

 

برنامه های 12 قدمی و انجمن ها گمنام موثرترین و کارسازترین ابزارها برای ایجاد تغییرات لازم در زندگی و رها شدن از چنگ بیماری اعتیاد برای رسیدن به بهبودی را در اختیار ما معتادان قرار می دهد. به همین علت، مهم ترین کاری که پس از لغزش باید انجام دهیم این است که از این ابزارها و حمایت ها استفاده کنیم.

 

 مطلب مرتبط: 11 قدم لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (بخش اول)

 

حال ببینیم این ابزارها چه هستند

باید کارکرد 12 قدم را از ابتدا شروع کنید تا درک و شناخت بهتری از آن ها به دست بیاورید. به احتمال زیاد علت اصلی لغزش شما نداشتن آگاهی و شناخت کافی و یا عمل نکردن به قدم های دوازده گانه بوده است. احتمالا شما نمی توانستید خودتان را متقاعد نمایید که در برابر بیماری اعتیاد ناتوان هستید و به همین علت دوباره به سراغ مواد مخدر رفتید.

با این تصور که میزان مصرف خود را کنترل کنید یا اینکه برای بهبودی از اعتیاد می توانید به قدرت و توانایی خودتان تکیه کنید، باعث آسیب پذیری خود در برابر بیماری اعتیاد شده اید. یا اینکه فراموش کردید از خدای خود بخواهید که برای خلاص شدن از چنگ وسوسه ویار مصرف دوباره مواد مخدر به شما کمک کند و همین توجه به توصیه های باعث لغزش شما شده است. به احتمال بسیار زیاد با کارکرد دوباره 12 قدم ها شما متوجه خواهید شد که چه عواملی باعث شده بود تا شما مجددا مصرف مواد را شروع کنید.

 

از نظر کمپ فرمانیه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد حضور در جلسات انجمن های گمنام است

 

در برخی از مواقع اگر احساس کردید که راهنمایتان نتوانسته است حمایت و رهنمودهای لازم را در اختیار شما قرار دهد، می توانید راهنمای خود را عوض کنید. فراموش نکنید که بهبودی از بیماری اعتیاد اولویت اول زندگی ما است و در این رابطه ما باید خودخواه باشیم. پس از لغزش کردن باید بیشتر از گذشته از حمایت انجمنتان استفاده کنید. تلاش کنید تا آنجا که می توانید در جلسات انجمن شرکت کنید و احساست و تجربیات خود در مورد این که چه عواملی باعث لغزش شما شده است را صادقانه با دیگران به اشتراک بگذارید.

با این کار از شرمندگی و خجالتی که به احتمال زیاد از آن رنج می برید کاسته شده و توانایی بیشتری برای شروع دوباره فرایند بهبودی به دست خواهید آورد. بعد از لغزش و مصرف دوباره مواد (چه از نوع مخدر چه محرک و یا چه الکل)، بیماری ما دوباره عود کرده و این احتمال وجود دارد که وسوسه ویار مصرف ما را متقاعد کنند تا ما به مصرف مواد مخدر ادامه دهیم؛ اما با شرکت در جلسات خودمان را در فضای امن و بی خطری قرار می دهیم که در آن می توانیم با کمک و حمایت دیگران بر افکار منفی خودمان غلبه کنیم.

بعضی از ما بعد از دچار شدن به لغزش هر روز در دو جلسه مختلف شرکت می کنیم تا به تدریج وسوسه ویارمان فروکش کند. این که در چه تعداد جلسه باید شرکت کنید و این که چگونه باید از پیشنهادها و حمایت انجمنتان استفاده کنید به تصمیم خود شما بستگی دارد اما تجربه نشان می دهد که مشغول کردن خود با برنامه 12 قدم و جلسات انجمن های گمنام، بدون تردید مطمئن ترین راه برای بازگشت به مسیر بهبودی پس از دچار شدن به لغزش است.

 

 مطلب مرتبط: فرآیند لغزش (از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه)

 

گاهی ممکن است که تصمیم بگیرید بلافاصله یک نوع خدمت در جلسات انجمن را بر عهده بگیرید. این کار باعث خواهد شد که شما ارتباط و تعلق بیشتری با انجمن خود داشته باشید و گام موثری در فرایند کارکرد برنامه 12 قدم خود بردارید. بعلاوه وقت خود را با دیگر معتادان در حال بهبودی گذرانده و اوقات فراغت خود را در کنار آن ها سپری کنید.

نکته مهم این است که پس از لغزش، ما به راه و رسم قدیمی خودمان بازگشته ایم و بیماری ما دوباره فعال شده است. افکار و رفتار ما بار دیگر حالت معتاد گونه و ناسالم پیدا کرده و ما برای بهبودی از دست این بیماری که به مراتب بزرگ تر و قدرتمندتر از ماست به حمایت و پشتیبانی یکدیگر نیاز داریم.

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران با امکانات لاکچری و VIP

 

چهارمین نکته پس از لغزش: اقدام به عمل

 

چهارمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: اقدام به عمل

 

 

در این قسمت از  مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (با لاکچری ترین امکانات برای ترک مطمئن شیشه، هروئین و ... ) پیشنهادهایی ارائه شده است که با عمل کردن به آن ها انگیزه بیشتری پیدا کرده و تشویق می شوید که بلافاصله پس از لغزش، دوباره به مسیر بهبودی خود بازگردید و اعتیاد خود را ترک کنید:

 

روش های عملی برای ترک اعتیاد پس از لغزش

 1. بلافاصله با مددیار خود در مرکز ترک اعتیاد، راهنما یا یکی از دوستان در حال بهبودی خود تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که چه اتفاقی افتاده است.
 2. به یک جلسه انجمن خودتان رفته و با صداقت تمام آنچه را که اتفاق افتاده است شرح دهید و از دیگران در خواست حمایت و کمک کنید.
 3. هرگز فراموش نکنید که همه ما فقط برای 24 ساعت یعنی به طور روزانه پاکی خود را حفظ می کنیم و در بهبودی به سر می بریم. باید بپذیرید که شما معتادی هستید که برای یک لحظه به عدد قدیمی خود بازگشته اید، ولی اکنون می توانید بهبودی روزانه خود را دوباره آغاز کنید.
 4. به یاد داشته باشید پیش از این که بتوانید با لغزش خود کنار بیایید با یک دوره التهاب ها و آشفتگی های فکری و روانی روبرو خواهید شد. در این دوره به طور قطع با یک رشته مسائل احساسی و روانی مواجه شده و حساسیت و آسیب پذیری شما بیشتر خواهد شد. این حالت ها را بپذیرید و فراموش نکنید که همه آن ها تنها احساساتی هستند که با گذشت زمان از بین می روند و شما مجبور نیستید که برای آرام کردن التهاب درونی خود دوباره اقدام به مصرف مواد کنید.
 5. از احساسات و نگرش های نسبت به این لغزش و از تخریب کردن خودتان دست بردارید و اجازه ندهید که بیماری اعتیاد شما را بیش از این فریب دهد و دوباره در چنگ خود گرفتار کند. به هیچ عنوان احساس گناه و خجالت نکنید. بر اساس اصول برنامه های 12 قدمی، ما انسان ها بیماری هستیم که به طور روزانه برای بهبودی خود تلاش می کنیم، نه اینکه انسان های گناهکار و بدی باشیم که قصد تبدیل شدن به انسان های کامل و ایده آل را داشته باشیم.
 6. هوش و حواس خود را برای پاکی امروزتان متمرکز کنید و اجازه ندهید که فکر وقت شما صرف این موضوع شود که چرا دوباره مواد مخدر مصرف کردم یا این که در آینده چطور می توانم از تکرار لغزش جلوگیری کرده و پاکی خود را حفظ کنم.
 7. یک برنامه پیشگیری از لغزش برای خودتان تهیه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بدانید چه عواملی باعث لغزش شما شده اند و چه علائم و نشانه های هشدار دهنده ای وجود داشتند که شما به آن ها توجه نکردید تا در آینده از آن ها تجربه کسب نموده و از تکرار شدن آن ها جلوگیری کنید.

 

برنامه پیشگیری از لغزش را جدی بگیرید

 

برنامه پیشگیری از لغزش را جدی بگیرید

 

برنامه پیشگیری از لغزش مشخص می کند که چگونه احساسات و یا افکار و رفتار شما تغییر کرد و باعث شد تا شما مصرف مواد مخدر و یا محرک را دوباره از سر بگیرید. چگونه اجازه دادید، بهبودی شما که در اولویت اول زندگیتان بود، به دست فراموشی سپرده شود؟ کدام یک از اقدامات و رهنمودهای مربوط به برنامه بهبودی تان را رعایت نکردید که باعث لغزش شما شد؟ پس از نوشتن این مطالب در برنامه پیشگیری از لغزش، با راهنمای خودتان و یا مددیار و مشاور خودتان در کمپ ترک اعتیاد، آن ها مرور کرده تا بدانید در آینده چه کارهایی را باید انجام دهید تا بتوانید بهبودی خود را حفظ کنید. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تهیه یک برنامه پیشگیری از لغزش، لطفا به قسمت پیشگیری از لغزش مراجعه کنید.

 

 1. بررسی کنید که آیا برای درمان مسائل روانی و یا بیماری های دیگری که باعث لغزش شما شده اند نیاز به راهنمایی و کمک پزشکان و متخصصان دارد یا خیر.
 2. سلامت جسمی خود را جدی گرفته و از آن مراقبت کنید. پس از لغزش شوک بزرگی به جسم ما وارد می شود، به همین دلیل برای تجدید قوا، باید به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشیم.
 3. بهبودی از اعتیاد را اولین اولویت زندگی خود قرار دهید. هر مشکل و مسئله دیگری که در زندگی دارید را می توانید بعدا برطرف کنید. آنچه برای شما مهم است بازگشت به بهبودی است زیرا برای ما معتادان این مسئله مرگ و زندگی است.
 4. از حمایت انجمن خود استفاده کنید و بیشتر از گذشته در جلسات شرکت کنید.
 5. کارکرد 12 قدم را آغاز کرده و تا حد امکان به همه پیشنهادات و اصول آن به طور روزانه عمل کنید.
 6. از همه مهم تر اینکه همیشه به خاطر داشته باشید، لغزش شما یک شکست نیست، بلکه تجربه و درسی بسیار باارزش است. آنچه اهمیت دارد این است که شما امروز توانایی تصمیم گیری منطقی و عاقلانه را دارید. نشان دهید که مسئولیت لغزش خود را بر عهده گرفته اید و از قدرت و شهامت لازم برای برخاستن دوباره و شروع مجدد بهبودی برخوردار هستید.

 

 مطلب مرتبط: آیا من یک معتاد مزمن هستم؟ + تعریف کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه در مورد انواع مصرف کنندگان مواد مخدر یا محرک

 

کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه به شما پیشنهاد می کند حال که با روش های عملی پس از لغزش آشنا شدید، در صورتی که لغزش کرده اید بلافاصله دست به کار شوید و اقدام و عمل را شروع کنید. اقدام امروز بسیار بهتر از تصمیم فرداست.

 

پنجمین نکته پس از لغزش: پذیرش و اداره عوارض جانبی لغزش

 

پنجمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: پذیرش و اداره عوارض جانبی لغزش

 

همانطور که در چهار قسمت قبلی مقالات کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه اشاره کردیم در این قسمت به بحث پذیرش و اداره کردن عوارض احتمالی پس از لغزش می پردازیم. بعد از مصرف دوباره مواد مخدر یا محرک که آن را به اصطلاح لغزش می نامیم جسم و روح ما دوران بسیار سختی را می گذرانند تا دوباره به حالت عادی برگردند. مواد مخدر مانند سم است و جسم ما برای اینکه پاک شود و بتواند به طور عادی کار کند به یک دوره سم زدایی نیاز دارد.

به همین علت است که همیشه پس از لغزش و استفاده دوباره از مواد مخدر برای مدتی احساس آسیب پذیری و بی قراری به ما دست می دهد. باید تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدنمان بپذیریم و خماری و عوارض آن را تحمل کنیم تا این حالت ها به تدریج از بین بروند. شاید نیاز باشد که در یک مرکز ترک اعتیاد حضور پیدا کنیم تا دوباره دوران سم زدایی ما سپری شود.

 

 مطلب مرتبط: چرا مبارزه با مواد مخدر یک شکست بزرگ محسوب می شود؟

 

ممکن است یک فکر اشتباه به ذهن ما خطور کند و پیش خود تصور کنیم هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی هزینه زیادی است. اما باید در نظر بگیریم در صورتی که در لغزش و اعتیاد فعال بمانیم هزینه آن برای زندگی ما چقدر تمام می شود.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه اعتقاد دارد هرگز پس از لغزش نباید احساس گناه کنیم

لغزش کردن تاثیرات منفی زیادی بر اعتماد به نفس ما می گذارد. ممکن است احساس گناه و شرمندگی به ما دست بدهد و یا از خود نفرت پیدا کنیم؛ اما این نکته مهم است که باید این گونه احساسات را جزئی از فرایند کنار آمدن با لغزش به حساب آورده و به خودمان اجازه دهیم که این مراحل را نیز پشت سر بگذاریم.

کاری که نباید انجام دهیم این است که اجازه دهیم این افکار و احساسات، به بهانه ای برای ادامه دادن مصرف مواد مخدر تبدیل شوند. شاید علت بی قراری ما این است که نمی دانیم چه چیزی باعث لغزش ما شده است و ممکن است به علت لغزش، غرور و اعتماد به نفس ما آن چنان آسیب ببیند که خودمان را فردی شکست خورده حساب بیاوریم.

ممکن است علیرغم این که ما برای بازگشت به بهبودی به حمایت انجمن ها گمنام نیاز داریم، از رفتن به جلسات خودداری کنیم. ممکن است که احساس می کنیم که اعتبار و حیثیت ما نزد خانواده، جامعه و اعضای جلسات انجمن از بین رفته است و به همین دلیل دچار عصبانیت و خشم شویم. ممکن است بعد از لغزش به خودمان بگوییم "اکنون که دیگر بهبودی کامل و مستحکمی ندارم چگونه می توانم پیام بهبودی را به دیگران منتقل کنم." این گونه افکار بی اساس ویرانگر تنها باعث می شوند تا ما خود را از انجمن دور کرده و به مصرف مواد ادامه دهیم.

اگر ما به آنچه برنامه های 12 قدمی توصیه می کنند باور داشته باشیم و قبول کنیم که از یک بیماری مزمن رنج می بریم که فقط به صورت روزمره از چنگ آن رهایی پیدا می کنیم، در آن صورت نباید اجازه بدهیم که این افکار معتاد گونه ما را از تلاش برای بهبودی دوباره دل سرد کنند. اگر معتقد هستیم که انجمن های گمنام مکانی برای معتادانی مانند خود ما است که از همان مسائل و مشکلاتی مشابه ما رنج می برند، در آن صورت باید با فروتنی در جلسات شرکت کرده و تجربیات خود را با دیگران در میان بگذاریم.

در چنین حالتی متوجه خواهیم شد که تجربیات ما برای جلوگیری از لغزش تا چه اندازه برای دیگران مفید خواهد بود. متوجه خواهیم شد که با بازگو کردن تجربیات خود درباره لغزش توانسته ایم پیامی قوی و ارزشمند درباره طبیعت حیله گر و اسرار آمیز بیماری اعتیاد به معتادان دیگر منتقل کنیم و نشان دهیم که با حمایت و کمک انجمنمان و کارکرد 12 قدم، ما چگونه توانسته ایم روند بهبودی خود را دوباره از نو آغاز کنیم.

 

 مطلب مرتبط: برنامه سه مرحله‌ای کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای قطع مصرف

 

به خاطر داشته باشید که احساس گناه، خجالت و تنفر از خود نشانه ای از یک طرز فکر غلط درباره بیماری اعتیاد است، چرا که ما تصور می کنیم که اعتیاد یک مشکل اخلاقی است؛ اما در صورتی که بپذیریم که اعتیاد یک بیماری مزمن است و هر کدام از ما فقط برای یک روز پاکی خود را حفظ می کنیم و در بهبودی به سر می بریم، آن وقت هیچ گونه دلیلی برای احساس گناه یا شرمندگی به دلیل لغزش کردن نخواهیم داشت.

احساس شرمندگی و منفی بافی از جمله عواملی هستند که مانع از شروع مجدد روند بهبودی ما می شوند. واقعیت این است که پس از لغزش ما برای مدتی کوتاه دوباره به سبک زندگی قبلی خودمان بازگشته ایم، اما باید بدانیم که از قدیم گفته اند انسان جایزالخطا است و همه ما حق اشتباه کردن داریم.

به جای سرزنش کردن خود و ناامیدی از روند بهبودی، بهتر است لغزش را به یک تجربه و درس عبرتی برای خودمان تبدیل کنیم. باید بدانیم که ما نیز مانند دیگران انسان های کامل و بدون عیب و نقص نیستیم و قرار نیست که بهبودی ما نیز بهترین و ایده آل ترین نوع بهبودی باشد. بهبودی در واقع سفری است که با فراز و نشیب ها و افت و خیزهای فراوانی همراه است.

 

اگر مصرف شما شیشه است توصیه می کنیم سریعا به یک کمپ ترک اعتیاد شیشه مراجعه نمایید یعنی جایی که متخصصان و مددیاران در مورد ترک شیشه داشته باشد. در صورتی که مصرف شما چیز دیگری است پیشنهاد کمپ فرمانیه این است که قبل از مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد از وجود متخصصان با تجربه در مورد ماده مصرفی خودتان اطمینان حاصل نمایید.

 

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با امکانات درجه یک به شما کمک می کند با لغزش خود کنار بیاید و آن را بپذیرید. سپس شما را در مسیر بهبودی و قطع مصرف ماده مخدر یا محرک یاری می کند.

 

ششمین نکته پس از لغزش: مراجعه احتمالی به متخصصان

 

ششمین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: مراجعه احتمالی به متخصصان

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه با استفاده از تجربه سالیان طولانی می بیند که، ممکن است افراد بعد از لغزش دچار مشکلات روانی شدیدی گردند. به همین خاطر ششمین قسمت از سری مقالات پس از لغزش را به این موضوع اختصاص داده است.

اگر بعد از لغزش متوجه شدید که دچار احساس بیزاری از زندگی، یا افسردگی طولانی مدت شده اید و همین احساسات باعث از دست دادن انگیزه بهبودی شما شده اند و یا با مشکلات روانی شدیدتری مانند فکر کردن به خودکشی فکر می کنید، کمپ ترک اعتیاد فرمانیه توصیه می کند حتما از افراد متخصص برای درمان مشکلات روانی خود کمک بگیرید.

فراموش نکنید که انجمن های گمنام فقط مکانی برای ارائه برنامه های بهبودی و حمایت از معتادانی است که از بیماری اعتیاد در عذاب هستند و به هیچ عنوان نمی توانند برای برطرف کردن بیماری های جسمی و مسائل روانی به شما کمک کنند، چرا که اساسا برای این منظور ایجاد نشده اند.

 

 مطلب مرتبط: بررسی بیماری اعتیاد در حوزه روانشناسی توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

آیا عامل روانی می تواند موجب لغزش و مصرف مجدد مواد شود؟

 

آیا عامل روانی می تواند موجب لغزش و مصرف مجدد مواد شود؟

 

هر یک از ما معتادان دلایل خاصی برای لغزش داریم و برای اینکه بتوانیم از آن درس عبرت بگیریم و دوباره بهبودی خود را شروع کنیم باید بدانیم که چه عامل یا عواملی باعث غلبه کردن وسوسه و بازگشت ما به مصرف مواد شده اند. واقعیت این است که بسیاری از ما برای اینکه بتوانیم با مسائل و مشکلات عمیق روانی خودمان مانند خشونت، آسیب های دوران کودکی، تجاوز، ضایع شدن حقوق، جنگ و دیگر مسائل زندگی کنار بیاییم به سراغ مواد مخدر رفته ایم و معتاد شده ایم.

بی علاقگی یا ناتوانی ما در ارزیابی و تجزیه و تحلیل این گونه مسائل در دوران بهبودی ممکن است اصلی ترین عامل روز آوردن دوباره ما به مصرف مواد مخدر باشد؛ اما اگر قصد شروع مجدد بهبودی و محافظت از آن را داریم، باید با مسائل و مشکلات روانی و احساسی خودمان به صورت جدی و اساسی روبرو شویم و با آن ها برخورد کنیم. در دوران بهبودی، گاهی لازم است که به جای انکار کردن و فرار کردن از واقعیت ها تلخ زندگی، آن ها را بپذیریم تا بتوانیم راحت تر با آن ها کنار آمده و در نهایت زخم های دورنی و روحی خود را التیام ببخشیم.

زمانی که برای این کار آمادگی پیدا می کنیم شاید نخواهیم که این مسائل عمیق را در جلسات انجمن یا برای دوستان در حال بهبودی خود بازگو کنیم. واقعیت این است که شاید آن ها تجربیاتی مشابه ما نداشته باشند و ندانند که چگونه می توان بر این نوع مسائل و مشکلاتی که ما از آن ها رنج می بریم غلبه کرد و در نتیجه نمی توانند کمک چندانی به ما بکنند. اگر احساس می کنید که برای فراموش کردن و یا غلبه کردن بر چنین مسائل و مشکلات شدید روانی، مصرف مواد را دوباره شروع کرده اید بهتر است که با یک روان پزشک متخصص مشورت کنید تا با راهنمایی و کمک او بتوانید با این گونه مشکلات کنار بیایید. برخی از ما معتادان در حال بهبودی ممکن است از انواع بیماری های روانی رنج ببریم، در حالی که حتی ندانیم که از چنین مشکلاتی روانی در عذاب هستیم.

 

کنار آمدن با مشکلات روانی، کمک به ترک اعتیاد و جلوگیری از لغزش

ممکن است عامل اصلی لغزش ما، کنار آمدن با این نوع مشکلات بوده باشد. دریافت کمک و راهنمایی مناسب از متخصصان، پس از دچار شدن به لغزش، اقدامی معقول، منطقی و مسئولانه است چون با این کار می توانید مسائل و مشکلاتی که از آن ها رنج می برید و هیچ ارتباطی نیز به اعتیاد شما ندارند را برطرف کنید. این کار باعث می شود تا بتوانید برنامه بهبودی خود را بهتر دنبال کرده و از آن ها محافظت کنید.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در این موارد چه کمکی می کند

ما در کمپ ترک اعتیاد خصوصی و به معنی واقعی کلمه لاکچری فرمانیه تمام تلاش خود را می کنیم که افرادی که نزد ما برای قطع مصرف مواد مخدر، محرک و یا الکل مراجعه می کنند را بهتر بشناسیم. در طول مدت حضور افراد در این مرکز ترک اعتیاد مددیاران و مشاوران متخصص اعتیاد با شناخت بیشتر فرد مصرف کننده به او کمک می کنند تا پس از پایان مدت حضورش در این کمپ، آشنایی بیشتری با مشکلات روانی اش داشته باشد و حتی اگر نیاز دارد به یک متخصص مراجعه نماید.

 

هفتمین و آخرین نکته اقدام پس از لغزش: عبرت گرفتن از تجربه لغزش

 

هفتمین و آخرین نکته کمپ ترک اعتیاد فرمانیه پس از لغزش: عبرت گرفتن از تجربه لغزش

 

در آخرین بخش از مقالات بعد از لغزش کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه به بحث تجربه اندوزی و درس گرفتن از تجربه های قبلی در مورد لغزش می پردازدیم. واقعیت این است که حتی اگر شما دقیقا دلیل و علت لغزش خودتان را ندانید، لغزش شما بدون دلیل نبوده است.

 

برای حفظ پاکی و در قطع مصرف ماندن باید مسائل روانی خودمان را کنترل کنیم

با توجه به این که لغزش یک فرایند بوده و دارای مراحل و علائم خاصی است، احتمالا شما به نشانه های آن توجه نکرده اید. البته این امکان نیز وجود دارد که شما متوجه نشانه ها و علائم هشدار دهنده لغزش شده باشید؛ ولی آن ها را جدی نگرفته باشید. حتما به یاد دارید که برای حفظ بهبودی می بایست احساسات و مسائل روانی خودمان را کنترل کنیم و روش های سالم تری برای طرز فکر و رفتارمان در پیش بگیریم. به طور حتم، پیش از لغزش برای کنار آمدن و تحمل مشکلات زندگی، دوباره راه و رسم قدیمی را در پیش گرفته اید و از ابزارها و اصول برنامه های 12 قدمی برای کنترل احساسات، افکار و رفتارتان استفاده نکرده اید.

شاید اطلاع نداشته باشید که کارکرد قدم های دوازده گانه امکانات و ابزار لازم برای شروع یک زندگی جدید را در اختیار شما قرار می دهند. فراموش نکنید که بهبودی موثر، مستلزم کنار آمدن صحیح ما با افکار و احساساتمان و دستیابی و به یک سبک زندگی بهتر و سالم تر می باشد.

به احتمال زیاد شما برای اینکه بتوانید با مشکلات زندگی کنار بیایید دوباره راه و رسم قدیمی خود را در پیش گرفتید و به طور موثر به ابزارها و اصول برنامه های 12 قدمی عمل نکردید. شاید نمی دانستید که کارکرد 12 قدم امکانات لازم برای یک زندگی جدید را در اختیارتان قرار می دهد. در عین حال باید توجه داشت که لغزش رویدادی است که برای بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی اتفاق می افتد. بهبودی سفری است که با آزمون و خطای فراوان همراه است؛ اما سرانجام شما را به سر منزل مقصود و هدفتان می رساند و شما می توانید از چنگ بیماری اعتیاد رها شوید و با آرامش به زندگی جدید خود ادامه دهید.

 

 مطلب مرتبط: 11 قدم لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

تجربه لغزش و مصرف مجدد مواد اعتیاد آور بهترین آموزگار ما برای ترک مجدد اعتیاد

لغزش می تواند به ما نشان دهد که چگونه می بایست 12 قدم را به طور روزانه به کار بگیریم تا مجددا در دام بیماری اعتیاد گرفتار نشویم. لغزش می تواند بهترین معلم و آموزگار ما باشد؛ چون تغییراتی که برای حفظ بهبودی باید در زندگی و درون خودمان به وجود آوریم را به ما یادآوری می کند. مثلا در صورتی که اولویت اول بهبودی خود را فراموش کرده باشیم، یا مجددا به طرز فکر قدیمی دوران اعتیاد خود روی آورده باشیم و یا بدون در نظر گرفتن ماهیت بیماری اعتیاد، خود را در شرایط پر وسوسه و خطرناک قرار داده باشیم، پس از لغزش کردن از این تغییرات آگاه شده و می توانیم آن ها را تغییر دهیم. دچار شدن به لغزش اگرچه بسیار سخت و عذاب آور است، اما به ما کمک می کند تا به اشتباه بودن مسیر خود پی برده و برنامه بهبودی خود را با جدیت بیشتری آغاز کنیم.

هدف برنامه های 12 قدمی تغییر دادن سبک زندگی ما است. البته با توجه به ماهیت و طبیعت بیماری مزمنی که ما از آن رنج می بریم و مصرف مواد مخدر که به روش طبیعی زندگی ما تبدیل شده است، ایجاد چنین تغییراتی کار آسانی نیست. دور از واقعیت خواهد بود اگر تصور کنیم که می توانیم به محض تصمیم گرفتن، اعتیاد خود را ترک کرده و سبک زندگی و همه چیزهایی که یک عمر به آن عادت کرده بودیم را یک شبه تغییر دهیم.

رها شدن از چنگ بیماری اعتیاد به زمان نیاز دارد و در مواقعی با تجربیات تلخ و دردناکی همچون لغزش همراه است و همین تجربیات است که به ما کمک می کنند تا بدانیم برای اینکه زندگی جدیدی را آغاز کنیم، چه کارهایی را باید انجام دهیم. لغزش می تواند به ما کمک کند تا برنامه 12 قدم را با جدیت و صداقت بیشتری به کار بگیریم و متوجه شویم که برای حفظ بهبودی نمی توانیم تنها به افکار خودمان تکیه کنیم و بایستی از کمک ها و حمایت های انجمن های گمنام استفاده کنیم.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد فرمانیه بررسی می کند: اعتیاد و سلامت انسان

 

چیزی که باید به طور حتم بدانیم این است که لغزش نشان می دهد آن طور که باید و شاید و به طور جدی بر روی بهبودی خود تمرکز نکرده ایم و به همین علت نتوانسته ایم تغییرات بزرگی در سبک و روش زندگی خودمان ایجاد کنیم. اولین و مهم ترین کار این است که مانند یک انسان عاقل و بالغ، مسئولیت بهبودی خود را بر عهده بگیریم.

شاید لازم باشد که سیستم فکری خود را تغییر دهیم و یا خیال بافی هایی نظیر اینکه سایرین مسئول مراقبت از ما هستند خداحافظی کنیم و زندگی مان را نه بر اساس توهم و خیال، بلکه بر اساس واقعیت های موجود بنا کنیم. شاید لازم باشد از دوستان قدیمی، خانواده و یا کلیه کسانی که باعث می شوند تا دوباره فکر مصرف مواد به سر ما بزند فاصله بگیریم. این گونه تصمیمات اگرچه بسیار سخت و دشوار هستند اما بخشی از فرایند بهبودی ما به حساب می آیند و ما به عنوان معتادانی که همواره در خطر بازگشت به اعتیاد قرار داریم، لازم است که برای جلوگیری از لغزش مجدد، به همه آن ها عمل کنیم تا بتوانیم از زندگی جدید و عاری از اعتیاد خود در بهبودی لذت ببریم. 

 

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964