همه چیز درباره اعتیاد به الکل و روش قطع مصرف در کمپ ترک اعتیاد

همه چیز درباره اعتیاد به الکل و روش قطع مصرف در کمپ ترک اعتیاد

در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه ما اعتقاد داریم الکل یک ماده مخدر است. بنابراین هم اعتیاد دارد و هم روش ترک آن با سایر مواد مخدر و محرک متفاوت است. در این مقاله سعی داریم به طور جامع اعتیاد به الکل را مرور کنیم. به طور خلاصه این مقاله به اعتیاد ناشناخته ای به نام الکل پرداخته و از تجربیات کارشناسان و مشاوران کمپ ترک اعتیاد فرمانیه تهران در مورد این ماده مخدر صحبت می کند.

 

آنچه در این مقاله در مورد الکل و ترک این ماده مخدر خواهید خواند:

 

 

علائم اعتیاد به الکل

 

علائم اعتیاد به الکل

 

معتادین به الکل تنها یک هدف در زندگی دارند- بدست آوردن الکل و مصرف آن و در نتیجه علاقه خود را به دیگر جنبه های زندگی از دست می دهند از جمله زمان کار خویش را گم می کنند، از دوستان خود اجتناب می ورزند و به بستگان خویش بی تفاوت می گردند. روابط احساسی و جنسی آنان متوقف می گردد و سرگرمی های سابق خود را ترک می نمایند.

الکلی ها تمایل بسیار به پنهان کردن آنچه انجام می دهند، جایی که می روند و دلایل آنها را دارند. آنان بسیار دروغ می گویند و از عزیزترین دوستان و نزدیک ترین خویشان برای خرید الکل دزدی می نمایند. وعده های بسیار می دهند و به آنها عمل می نمایند (و قصد عمل به آنها را ندارند). در بعضی از موارد بی توجه به نظافت و آراستگی ظاهر خود می شوند و در این مراحل اجتماعی با مشکلات مالی بسیار نیز مواجه می شوند.

علائم ظاهری اعتیاد شامل لرزش و ارتعاش دست، سوءهاضمه، بی اشتهایی ناتوانی جنسی، غش، تشنج و بیهوش شدن، از دست دادن حافظه و تمایل فزاینده به ایجاد تصادفات منجر به جرح می باشند. علاوه بر این ترس و افسردگی، عدم تمرکز حواس و اختلال در خواب طبیعی از دیگر عوارض آن بوده، ممکن است بسیاری از ساعات شب را بیخواب شوند و دچار تعرق و وحشت های شبانه گردند.

الکلی ها همچنین ممکن است به علت مستی و عدم رعایت قوانین و نظم رانندگی پس از مصرف الکل توسط پلیس بازداشت گردند که در صورت تکرار به کمک دیگران نیازمند خواهند بود.

 

آثار احتمالی مصرف الکل در بلند مدت

مصرف الکل در بلندمدت ممکن است به کبد و مغز صدمه بزند.

 

عوارض ناشی از ترک الکل

عوارض ناشی از ترک برای معتادان به الکل شامل افسردگی و بی خوابی، عرق کردن، حال به هم خوردگی، گیجی، اضطراب، وحشت و استفراغ و بعضی اوقات کابوسهای آشفته و ترسناک است.

 

 مطلب مرتبط: مصرف الکل چه تاثیری بر روی مغز نوجوانان می گذارد؟

 

ترک الکل

معتادین به الکل چنانچه خواستار موفقیت در ترک اعتیاد خود باشند ابتدا بایستی مشکل خویش را دریابند، آنگاه حقیقتا مصمم به ترک اعتیاد شوند. در مراحل ترک، چنانچه معتاد پذیرای کمک اطرافیان خویش نباشد هیچیک از متخصصین و بستگان وی در همیاری با وی توفیقی نخواهند یافت.

الکلی واقعی اگر خواهان ترک اعتیادی موفقیت آمیز است باید مصرف الکل را مطلقا در طول زندگی خویش ترک گوید. هرچند افرادی که در مصرف الکل افراط می نمایند قادر به کنترل مصرف خود هستند اما الکلی ها باید مصرف الکل را یکباره قطع نمایند. برای آنان هرروز که بگذرد به منزله ی آغاز مبارزه نوینی علیه اعتیاد است. در این روند حتی مقدار بسیار کم و متعارفی از الکل که در داروهای ضدسرفه و دیگر داروها موجود است می تواند فاجعه انگیز باشد.

معتاد به محض مشاهده عوارض ناشی از نرسیدن الکل بایستی تحت امدادهای پزشکی قرار گیرد و هرگونه اختلالات جسمانی ناشی از مصرف الکل لازم است مورد بررسی پزشک و مداوای مناسب قرار گیرد. در اینگونه موارد استمداد از پزشک خانوادگی برای کسب راهنمایی ها و مساعدتهای لازم بسیار ارزشمند است.

چرا که وی داروهای آرام بخش (از قبیل کلورمتیازول که احتمالا متداول ترین داروی تجویزی برای چنین موارد است اما به سبب اینکه خود اعتیاد آور است بیش از یک هفته الی ده روز نبایستی مصرف گردد) و نیز داروهایی مانند دی-سولفیرام (که غالبا تحت نام داروهایی آنتابوس در بازار عرضه می گردد) تجویز می نماید که داروی اخیر در صورت مصرف الکل، یک نوع احساس حال به هم خوردگی شدیدی را عارض می سازد که خود موجب تقویت اراده و تصمیم فرد الکلی در ترک اعتیاد می گردد.

مشاوره با پزشک مجرب خانوادگی و اخذ راهنمایی های لازم، در مراحل ترک بسیار سودمند است. در این روند بستگان فرد معتاد به الکل نیز مانند خود وی به یاری، درک و تشویق نیازمند می باشند. اکثر پزشکان خانوادگی روانپزشکی را می شناسند که قادر است در رفع مشکلات روانی که موجب روی آوردن فرد به مصرف بیش از حد الکل بوده است موثر واقع گردد. عدم موفقیت در حل مشکلات بنیادی روانی، موجب خواهد بود تا کوشش هایی که در جهت ترک اعتیاد به عمل می آید با شکست مواجه گردد.

در برخی مناطق ترک اعتیاد از طریق درمان- رفتاری و یا درمانی که طی آن در شخص معتاد احساس تنفر نسبت به الکل ایجاد می شود، اعمال می گردد. در اینگونه درمان اراده ی فرد معتاد را در ترک اعتیاد، از طریق آموزش وی در تداعی مصرف الکل با سابقه ی ذهنی یک پیش آمد ناخوش آیند جسمانی مانند شوک الکتریکی تقویت می نمایند، ولی درمان رفتاری معمولا مستلزم مراجعه به روانپزشکی است که دارای روانشناس دستیار باشد.

افزون بر کمک های ارزنده متخصصین در مراحل ترک، فرد معتاد و بستگان وی می توانند بیشترین یاری را از انجمن الکلی های گمنام که سازمانی پیشرفته بوده و توسط معتادان پیشین برای رهایی معتادان کنونی اداره می گردد دریافت دارند. یک پزشک خوب خانوادگی زمینه ی تماس فرد الکلی مصمم به ترک را با انجمن معتادان پیشین فراهم می آورد.

الکل مایع مخدر قوی و مخرب بالقوه ای است که با این حال مصرف آن در سراسر جامعه ی اروپا و امریکا از قرنها پیش پذیرفته شده است. در برخی از کشورها که قوانین محدود کننده بسیاری برای مصرف مواد بی ضرری مانند کانابیس به تصویب رسیده است، الکل که نیروی تخدیری فراوانی را دارا می باشد، به عنوان ماده ی تسکین بخشی که دارای پایگاه اجتماعی است پذیرفته شده است. در بسیاری از کشورها، مصرف کوکائین و تریاک ممنوع شده و مصرف کندگان آنها مجرم شناخته شده و تحت تعقیب قانونی قرار می گیرند، لکن در همان مناطق الکل به منزله ی یک ماده غذایی به شمار آمده و به عنوان یک آشامیدنی و یاری بخش جشن ها و مکمل شادی ها تلقی می گردد. اگرچه تاکنون کوشش های اندکی در زمینه کنترل تولید و توزیع این مایع مخدر به عمل آمده اما شمار بسیاری از کشاورزان و بازرگانان از تهیه و فروش آن به ثروتهایی مجاز دست یافته اند.

هزاران سال است که بشر الکل را مصرف می کند، اما امروزه تولید و توزیع آن در قیاس با دیگر موادی که از حیث اثر گذاری بر حالات روانی و درک و رفتار مصرف کننده با سوءظن و نگرانی همراهند سهل تر می باشد. شواهد، تماما بر این واقعیت گواهی دارند که تولید و مصرف الکل به نسبت فزاینده ای رو به افزایش است. مطالعه ای که بر روی 97 کشور جهان انجام یافته نشانگر آن است که بین سالهای 1960 تا 1987 تولید نوشابه های الکلی بیش از 60 درصد افزایش داشته است. در کشورهای در حال توسعه و حتی در سرزمین هایی که مصرف الکل غیر قانونی شناخته شده، مصرف آن با شتاب رو به فزونی است. امروزه مشکل مصرف الکل در کشورها در حال تحول است. به این معنا که همگان، حتی زنان و نوجوانان نیز به الکل روی آورده اند.

در سال 1974 کمیته تخصصی وابستگی به الکل سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که در بسیاری از نقاط جهان، مصرف غیر پزشکی الکل، به مراتب بیش از سایر داروهای اعتیاد آور مانند انواع آمفتامین و مرفین است.

 

دلایل افزایش مصرف الکل

 

دلایل افزایش مصرف الکل  و اعتیاد به آن

 

امروزه تولید و فروش الکل یکی از صنایع مهم بین المللی به شمار آمده است. در انگلستان که مصرف الکل در 30 سال اخیر به دو برابر فزونی یافته، بیش از 3 چهارم از یک میلیون نفر در خدمت تولید، بازایابی و فروش نوشابه های الکلی می باشند. صادرات الکل سالانه بیش  از 1000 میلیون پوند عاید مملکت می نماید و تنها در سال 1983 رقم حاصل از مالیات بر کل متجاوز از 5000 میلیون پوند بوده است. در برخی دیگر از کشورها ارقام حتی شگفت آورتر از این نیز می باشند. برای نمونه، در فرانسه رقمی قریب به 10 درصد از نیروی کار کشور، از تولید و فروش الکل امرار معاش می نمایند. در سراسر نقاط جهان مالیات حاصل از تولید و فروش نوشابه های الکلی بخش عظیمی از در آمد دولتها را تشکیل می دهند. در کشورهای در حال توسعه، برپایی صنعت آبجوسازی غالبا به عنوان یکی از قدمهای نخست به سوی صنعتی شدن تلقی می شود.

آثار صنعت الکل بر عادات ما مصرف کنندگان آن بیشمار و گوناگون است. برای صنعت آبجوسازی بهترین منافع در پایین نگه داشتن نرخ الکل تا حد امکان است، از این رو دست اندرکاران این صنعت با اعمال نفوذ سیاستمداران را وادار می نمایند تا مانع از افزایش بیش از حد مالیاتهای الکل شوند.

افزون بر این مصرف الکل مبالغ هنگفتی صرف تبلیغات تجاری و تشویق افراد به خرید محصولات خویش می نماید، تبلیغاتی که پیچیده بوده و از تاثیر بسیاری برخوردار است. در این روند عوامل محدود کننده اندکی وجود دارد که خود نشانه ی دیگر سلطه ی صنعت الکل بر مقامات دولتی است. این صنعت برای جلب مشتری و فروش بیشتر فراورده های خود از موضوع سکس و آفرینش موقعیت های ساختگی اجتماعی در آگهی های تجاری خود استفاده می نماید و در رهگذر همین تبلیغات گسترده، امروزه اهداء نوشابه های الکلی به عنوان یک هدیه متعارف سال نو مسیحی مرسوم شده است.

واقعیت قانونی بودن الکل موجب آن است که آن گروه از افرادی که استعمال هر نوع ماده مخدر مشکوک و یا غیر قانونی را بخواب نیز نمی بینند با شعف بسیار به هنگام رویاروئی با فشارهای زندگی از الکل یاری می جویند. الکل در حقیقت نه تنها ماده ای است که مصرف آن از سوی قانون بلامانع شناخته شده بلکه به عنوان ماده ای روان محرک پذیرفته شده و موسسات سیاسی و وابسته به کلیسا نیز آن را مغایر با سلامت عقل ندانسته اند. کاتولیک ها، پروتستان ها و یهودیان در جشن های خود الکل می نوشند. به هنگام صرف شام و یا در سخنرانی ها و یا در جلسات عمومی، صرف الکل از آداب اجتماعی محسوب می گردد، حتی با آب انداختن و افتتاح یک کشتی جدید را با شکستن یک بطری شامپاین بر روی عرشه جشن می گیرند. پذیرش الکل در اجتماع سبب گردیده است تا اکثر شهروندانی که به قانون احترام می گذارند در برخورد با مشکلات و بحران های زندگی به الکل پناه برند.

دسترسی همگانی به الکل تاثیر به سزایی در افزایش کشش مردم به سوی آن دارد. تمامی شواهد موید آن است که در مناطقی که الکل توسط فروشگاه های سلف سرویس و سوپر مارکت ها به فروش می رسد، مصرف به مراتب بیشتر است. دستورالعمل هایی که برای آبجوی خانگی در اختیار مردم قرار می گیرد نیز به همین گونه موجب افزایش مصرف می شود. هر چه دستیابی به الکل سهل تر می شود شمار بسیاری از افراد به مصرف بیش از حد آن روی می آورند.

اعطاء مجوز به سوپرمارکت های زنجیره ای جهت فروش شراب، آب جو، و سایر نوشابه های الکلی در کنار وسائل صبحانه و میوه های تازه بدون شک آثار بسیاری بر میزان گرایش افراد به مصرف افراط آمیز الکل خواهد داشت.

 

 مطلب مرتبط: MDMA چیست؟ + اثرات مخرب این ماده اعتیاد آور بر مغز و سلامتی

 

زنان معتاد به الکل

 

زنان معتاد به الکل

 

سهولت دستیابی به الکل به گونه ای که بتوان آن را از مغازه های سرگذر و سوپرمارکت های محل خریداری نمود، خود علت احتمالی گرایش فزاینده زنان به سوی اعتیاد به الکل است. الکل نه تنها مخدر است بلکه جامعه آن را می پذیرد. می توان آن را در کنار غذای گربه، پدر رختشوئی و دیگر لوازم روزمره خریداری نموده و با خود به خانه برد و هیچکس نیز بدان توجهی نمی کند. در مقابل هر ده نفر مرد معتاد در  ده سال قبل، فقط یک زن معتاد وجود داشت اما امروزه این نسبت به سه بر یک افزایش یافته است. اعتیاد به الکل در زنان سی تا پنجاه سال بسیار رایج است. در منازل بسیار مدرن، آن جا که زنان بیشماری از تنهایی و یکنواختی زندگی رنج می برند در آن سوی درب های رنگارنگ این گونه خانه ها زنان معتاد به الکل زندگی می نمایند. برخی از آن ها که هنوز در تله این نوع اعتیاد گرفتار نشده اند، احتمالا مبتلا به مواد آرام بخش می باشند و بسیاری از این گروه با اعتیاد به هر دو ماده مخدر دست و پنجه نرم می نمایند.

این گونه زنان به سبب یکنواختی، اضطراب، یاس و تنهایی به الکل متوسل می شوند. در شروع، مصرف الکل امری آسان است و در تهیه ی آن هیچ گونه مشکلی نیست. حتی ممکن است پنهانی از مردان نوشیدن یک امتیاز اجتماعی محسوب گردد. اما آن گاه که عادت به اعتیاد تبدیل می شود دیگر برای ترک آن دیر شده است، زن معتاد خود را مواجه با احساس گناه و شرمساری می یابد. احساسات مخربی که بر تنهایی، یکنواختی و یاس معتاد افزوده می شود. و آن هنگام  است که اعتیاد به شکل مشکلی تمام عیار خود را نشان می دهد.

 

مشکلات جسمانی مصرف الکل

بسیاری ازمردم عقیده دارند که کبد تنها عضوی است که با مصرف الکل صدمه می بیند، اما متاسفانه این امر صحت ندارد. افرادی که در نوشیدن الکل افراط می نمایند با خطر به ابتلاء به بیماری های سرطان، زخم معده، شل شدن عضلات و بیماری های کبدی مواجه می باشند.

زنانی که الکل را بیش از حد مصرف می نمایند، به هنگام حاملگی با خطر جدی تولد نوزادان عقب افتاده یا نوزادانی با وزن کمتر از حد طبیعی، روبرو می باشند. بعلاوه بیم ابتلا به امراض کبدی برای آنان که از نظر فیزیولوژیکی آسیب پذیر ترند نیز بیشتر می شود.

افزون بر آثاری که الکل بر بدن می گذارد، لطمات بسیار جدی تری بر مغز مصرف کننده وارد می نماید. سی ثانیه پس از مصرف یک لیوان الکل، آثار آن بر مغز آشکار می گردد اصولا الکل ماده ای ملال آور است. اگر مقدار متعارفی از آن نوشیده شود، آثار ملال آورش در آن قسمت از مغز که کنترل هیجانات را به عهده دارد به نحو بارزی ظاهر می شود.

محدودیتهای معمول اجتماعی و شخصی با نوشیدن الکل از میان می رود و فرد با نوشیدن یکی دو گیلاس خود را آزادتر و کمتر پای بند به قیود می بیند، یک شخص آرام ممکن است پر حرف شود و یک فرد خجالتی به یک انسانی مهاجم تبدیل گردد. تحت تاثیر الکل فردی که بسیار محتاط است ممکن است دیگر نگران آنچه که دیگران درباره ی او می اندیشند نباشد. همزمان با این تحولات، توانایی مغز در تمرکز بر اطلاعات و دانسته ها، درک پیام هایی که دریافت می دارد و قضاوت بر آن ها کاهش می یابد. عکس العمل های عضلانی بدون آنکه فرد به بدان آگاه باشد از میان می رود و توانایی ایجاد رابطه میان حواس و عکس العمل عضلات مختل می گردد. بدین گونه فردی که الکل نوشیده است تصور می کند که قادر است بیش از توانایی خود در حالت عدی صحبت نماید، برقصد یا رانندگی کند، در حالی که توانایی او در انجام هر یک از این فعالیت ها بسیار لطمه دیده و کاهش یافته است.

نهایتا، آثار ملال آور الکل بر دیگر بخش های مغز که هر یک عهده دار فعالیت های گوناگون می باشند، ظاهر گشته و بلاخره فرد مست می شود و احتمالا به حالت گیجی و کرخی فرو می رود. در میان آثار سوء و لطمات ناشی از مصرف الکل نمی توان زیاده روی نمود چرا که آمار دست نخورده ی موجود از سراسر دنیا، خود بیانگر نکات یاد شده است. فرانسه با بالاترین مصرف سرانه الکل جایی که 80 درصد از مردم شراب را برای سلامتی مفید دانسته و 25 درصد از آنان آن را ضروری می دانند، 10 درصد از مرگ ها مستقیما ناشی از افراط در مصرف الکل است. در بریتانیا 20 درصد از مردم به علت بیماری های ناشی از الکل در بخش های عمومی بیمارستان ها بستری می شوند. در سال 1980، بیماری قریب به نیم میلیون بیماران بستری در بخش های عمومی بیمارستان ها نتیجه ی افراط در مصرف الکل بوده است. در کشورهای گوناگونی مانند ایالات متحده آمریکا، استرالیا و آرژانتین بین یک سوم الی یک دوم از افرادی که به بیمارستان های روانی مراجعه کرده اند به جهت عادت به مصرف بیش از حد الکل، به بستری شدن و روان درمانی نیاز داشته اند.

 

خطرات اعتیاد به الکل

خطر مهمی که مصرف کنندگان الکل را تهدید می نماید اعتیاد به الکل است. بدین معنا که فرد در تله نیاز به نوشیدن مداوم الکل گرفتار می شود. طبق آمار منتشره از سوی سازمان بهداشت جهانی بین 1 تا 10 درصد از جمعیت دنیا متکی به مصرف الکل بوده و در این راه توان خویش را از دست داده اند. هر که پس از شروع نتواند مقدار مصرف و توقف آن را کنترل نماید معتاد به الکل است و معنایش آن است که مقدار مصرف در حد افراط می باشد.

متخصصین درباره ی مقدار الکل مورد نیاز برای معتاد شناختن فرد، نظرات متفاوتی دارند. اما آمار نظرخواهی برابر آن است که اگر فرد پنج پاینت آبجو یا یک سوم پاینت ویسکی در روز مصرف نماید یا مشکلاتی روبرو خواهد شد. تقریبا از هر سه نفر مشروب خوار یکی در این گروه قرار دارد و یا به این گروه نزدیک می شود.

خطرات ناشی از اعتیاد به الکل بسیار ویرانگر است. احتمال خطر مرگ برای فرد الکلی چهار برابر بیش از احتمال آن برای فرد غیر الکلی در همان سن، جنس و شرایط اقتصادی می باشد. امکان درگیری در تصادفات به طور اعم و یا ابتلا به امراض شدید کبدی و یا سرطان نیز برای افراد الکلی بیش از سایرین است.

 

 مطلب مرتبط: تست اعتیاد (پرسشنامه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای ترک تریاک، شیشه و ...)

 

مراحل اعتیاد به الکل 

افرادی که به الکل معتاد می شوند در ابتدا از نوشیدن آن در مهمانی ها آغاز می نمایند و بزودی می آموزند که الکل به آن ها در نگرانی ها و فشارهای زندگی و مشکلات روانی روزمره آرامش می بخشد. نتیجتا مشروب خوار بیشتر و بیشتر به سوی مصرف کشیده می شود.

نسبت از کنترل خارج شدن مشروب خواری در افراد به عوامل بسیار بستگی دارد از جمله سن، جنسیت، سوابق خانوادگی (عامل وراثت موثر است و اگر والدین هردو الکلی باشند. خطر ابتلا به الکلیسم افزایش می یابد) و فشاری روحی فرد را بایستی نام برد. اگر چه تا الکلی شدن راه طولانی است اما معمولا برای اکثر افرادی که در شروع الکلی شدن می باشند مرحله بعدی بسیار همسان است.

نخست فرد نوشیدن مخفیانه را آغاز می نماید و در مورد نوشیدن خود احساس تقصیر می کند. هم صبحگاه و هم شبانگاه مشروب می نوشد، کم کم میزان مصرف وی برای آسوده تر بودن رو به افزایش می گذارد. ممکن است وی چنان به مصرف الکل ادامه دهد که جسما مریض شود. در این مرحله فرد در مقابل الکل بسیار مقاوم می شود.

زندگی خانوادگی و موقعیت شغلی او لطمه می بیند. عدم موفقیت در محیط خانواده و کار در وی احساس پرخاشگری و تنفر ایجاد می نماید. وی چون دوستان خود را از دست می دهد، از خانه طرد می شود و شغل خود را از دست می دهد، احساس لجاجت کرده، برای تسلای خود مصرف الکل را افزایش می دهد. در این مرحله است که احتمالا تهاجم و پرخاشگری رو می آورد. و مبادرت به ضرب و جرح همسر و بچه های خود می نماید. کتک زدن همسر و کودک از آثار جانبی اعتیاد به الکل است.

فرد الکلی در ساعات میانه روز بوی الکل می دهد، علیرغم این که با استفاده از ادکلن های قوی سعی در پنهان کردن آن می نماید. در این مورد زنان الکلی از امتیاز بسیاری در استفاده از عطرها برخوردارند اما کیفیت و کمیت عطر معمولا آشکار کننده راز آن است). لرزش دست برای الکلی امری عادی است که موجب می شود نتواند درست بنویسد. سوء هاضمه مداوم وی را تهدید می نماید. او نگران است که نکند به اندازه کافی مشروب در اختیار نداشته باشد، لذا یک بطری از مشروب مورد علاقه خود را در یکی از کشوهای میز اداری و یا یکی از کابینت های آشپزخانه پنهان می نماید. معتاد به الکل اکثر اوقات مخفیانه و به تنهایی مشروب می نوشد. در مورد عادات مشروب خواری خود دروغ می گوید و احتمالا گاهی بر اثر مصرف الکل از هوش می رود. برای تهیه الکل در صورت نیاز به دزدی مبادرت می کند و احتمالا هر نوع الکلی که دستش بیاید مصرف می نماید.

در مراحل پیشرفته اعتیاد، فرد چند روز پی در پی به مشروب خواری می پردازد و کاملا مست می شود و در آن حالت باقی می ماند. او به ظاهر خود توجهی نداشته و به غذا نیز اهمیت زیادی نمی دهد. احساس ترس می کند و از لرزش بدن رنج می برد، ممکن است وی حتی در مقابل مصرف الکل مقاومت کمتری داشته باشد در این مراحل کار کبد او بد و بدتر می شود و برای مست شدن به مقدار الکل کمتری نیازمند است.

مشاهده این وضعیت در اجتماع به هیچ وجه عجیب نیست. زیرا اعتیاد به اعتیاد و آرام بخش ها متداول ترین انواع اعتیاد می باشند گفته می شود فقط در ایالات متحده بین 9 تا 10 میلیون معتاد به الکل وجود دارد و احتمالا سه میلیون الکلی در انگلستان زندگی می نمایند و میلیون ها نفر معتاد به الکل در سراسر جهان یافت می شوند.

 

آثار ترک الکل

از آن هنگام که خود معتاد سعی می کند بدون الکل زندگی کند از عوارض آن رنج می برد. هشت ساعت پس از ترک مصرف الکل، شروع به عرق کردن و احساس بیماری می نماید و لرزش در دست ها و پاهایش ظاهر می شود. سپس احساس گیجی می کند، از خود بیخود می شود، ناآرام می گردد. می ترسد و دچار کابوس می شود و اوهام و تخیلات به او روی می آورند. (به طور مثال تصور می کند در مقابلش موش صحرایی، عنکبوت، قورباغه، مار یا هیولا قرار دارد و یا توسط افراد پلیس محاصره شده است) در این حالت شروع به لرزیدن کرده و احتمالا خشمگین و تبدیل به فردی مهاجم می شود. و چون این حالت ممکن است چند روز ادامه یابد فرد بایستی در این ایام تحت مراقبت قرار گیرد. لذا این گونه بیماران را بایستی در بیمارستان تخصصی بستری نمود.

 

الکل چرا؟

بیان این که چرا مردم به این مرحله وحشتناک از اعتیاد پای می گذارند مشکل است. برخی شواهد گویای آن است که بعضی برای معتاد شدن زاده شده اند و نهایتا در هر شرایطی به مصرف بیش از حد الکل روی می آورند. حقیقت آن است که چون محیط اجتماعی زندگی انسان نوشیدن الکل را برای رهایی از اضطراب ها و مشکلات احساسی پذیرفته است، لذا هر که احساس ناامنی می نماید، حتی اگر به الکل گرایشی به عنوان پناهگاه نداشته باشد، به آسانی به سوی آن کشیده می شود. اما عوامل صرفا جسمانی نیز در این امر دخالت دارند چنانکه افراط در هر یک از مواد مخدر فرد را در چنگال اعتیاد می افکند. مشکل واقعی آن است که تاثیر مقدار مصرف الکل به نسبت افراد متفاوت است و هنوز روشی برای تشخیص اینکه کدامیک از افراد احتمال اعتیاد بیشتری دارند و مصرف چه میزان الکل خالی از خطر اعتیاد است در دست نمی باشد.

 

آثار اجتماعی مصرف الکل

الکل گذشته بر این که آثار زیان باری برای انسان دارد خسارات نامحدودی را بر اجتماع وارد می نماید در سال 1979، سی و دومین انجمن بهداشت جهانی اعلام داشت که مسائل ناشی از الکل به خصوص برای مصرف کنندگان افراطی آن، از مهم ترین مسائل بهداشت عمومی جهان به شمار می آید و شامل خطرات جدی برای سلامت، رفاه و زندگی انسان است.

گفته می شود بین یک سوم تا نیمی از تصادفات در جاده ها در کشورهای توسعه یافته و یک سوم از تصادفات در محل کار به سبب مصرف الکل است. الکل آثار منفی در استعداد و توانایی سیاستمداران، بازرگانان، پزشکان و هنرمندان بر جای می گذارد. یک سوم از تمام طلاق ها و تجاوزات جنسی به اطفال ناشی از مصرف الکل است. سالیانه بین 8 تا 15 میلیون روز کار به علت مشروب خواری از دست می رود.

در ایالات متحده تایید شده است که بیشتر از 75 درصد از وقت پلیس صرف جنایات مرتبط با الکل می شود. اکثریت عظیمی از جنایتکاران، در نوشیدن الکل زیاده روی می نمایند و نیمی از قتل ها در ارتباط با مصرف الکل است، به این معنا که مقتول یا قاتل و یا هر دوی آن ها قبل از جنایت الکل نوشیده اند.

در انگلستان، تحقیقی که از سوی مجله ی بریتانیایی اعتیاد در سال 1982 انتشار یافته است می نویسد که 64 درصد از تمام افرادی که دستگیر شده اند در خلال چهار ساعت قبل از دستگیری الکل نوشیده اند و 93 درصد از افرادی که بین ساعات 10 شب تا 2 صبح دستگیر شده اند در مصرف الکل افراط نموده اند. حتی 65 درصد از جوانان دستگیر شده زیر 18 سال، الکل مصرف کرده اند. در بریتانیا مصرف الکل عامل اساسی توقیف 1000 نفر در روز می باشد.

در گذشته، کوشش هایی که برای کنترل مصرف الکل انجام می گرفت اکثرا مبتنی بر زمینه های اخلاقی بوده و پیوسته آثار تخریبی آن بر اخلاقیات فردی، زندگی خانوادگی توانایی های شخصی و انگیزه کار و رفتار در کوچه و بازار بیان می گردید.

امروزه نکاتی که بدان ها اشاره شد تحت الشعاع نظرات مهمتر و حیاتی تر قرار گرفته اند که بایستی توجه بیشتری به آن ها معطوف داشت.

مصرف الکل دیگر مسئله ای فردی و خانوادگی به حساب نمی آید. بلکه بار مسائل و مشکلات ناشی از آن برای جامعه آ چنان سنگین است که بایستی همگی را، اعم از الکلی و غیر الکلی مشروب خوار و غیر مشروب خوار یکسان مضطرب و نگران نماید.

 

روش ترک اعتیاد به الکل در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

در کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران) فرد معتاد به الکل ابتدا با متخصصین و مشاوران کارآزموده این مرکز گفتگو کند. سپس با توجه به شرایط فرد مراجعه کننده برای ترک اعتیاد به الکل، برنامه مشاوره های شخصی و گروهی و خانوادگی در نظر گرفته می شود تا در کنار مراحل سم زدایی، فرد بتواند به مرور به از اعتیاد خود آگاه شده و اقدامات عملی برای در ترک ماندن انجام دهد.

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد

 

برای مشاوره ترک اعتیاد الکل با شماره تلفن های مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964