ترکیبات داروئی باربی چوریت (باربی توریت)، ماده اعتیاد آور مرگ آور

ترکیبات داروئی باربی چوریت (باربی توریت)، ماده اعتیاد آور مرگ آور

بهترین روش ترک اعتیاد با هزینه مناسب برای یک کمپ ترک اعتیاد خصوصی

در کمپ ترک مواد مخدر فرمانیه

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در این مقاله ماده اعتیاد آور دیگری به نام باربی چوریت - که تشنج آور و بعضا مرگ آور است - به همراه علائم اعتیاد و ترک اعتیاد آن را معرفی می کند.

 

آنچه در این مقاله کمپ فرمانیه خواهید خواند:

 

 

تاریخچه تولید باربی چوریت

اسید باربی چوریت نخستین بار در سال 1864 توسط آدولف فن بایر که در آن هنگام به عنوان یک شیمیدان محقق در شهر "گنت" اشتغال داشت تولید شد. در بیان علت نامگذاری این دارو داستان های گوناگونی گفته شده است، اما آنچه که برای نویسنده جالب تر است آن است که می گویند بایر در جشنی که به مناسبت یکی از اکتشافات او با شرکت گروهی از مقامات محلی در روز باربارای مقدس در یکی از میکده های اطراف ترتیب یافته بود شرکت نمود و اگرچه صحت این داستان در اصل مشکوک است اما داستان جالبی است.

از آن هنگام به بعد بیش از 25،000 نوع باربی چوریت تولید شد که نزدیک به 500 نوع آن برای مصرف به بازار عرضه گردید. این داروها معمولا برای کمک به افراد عصبی، مضطرب، هیجان زده و یا به عنوان قرص های خواب آور برای افرادی که از بی خوابی رنج می بردند تجویز می گردد و بدون هیچ شک و تردید آرام بخش های موثری می باشند.

 

 مطلب مرتبط: اعتیاد و انواع مختلف آن

 

نخستین نشانه های مشکل باربی چوریت

در اوایل دهه 1950 هنگامی که نویسنده ای در کتاب خود اعتیاد بیماران را به داروهای باربی چوریت جدی تر از اعتیاد به مرفین دانست برای اولین بار مصرف باربی چوریت به عنوان مسئله ای جدی مطرح گردید. محققین مرکز تحقیقات خدمات بهداشت عمومی برای اعتیاد در ایالت کنتاکی آزمایشات مهمی را بر روی پنج تن داوطلب به عمل آوردند که طی آن قطع دارو تنها پس از سه ماه مصرف، عوارض روانی، تشنجات حمله ای و دیگر عوارض جدی را به دنبال داشت.

تا سال 1970 آشکار گردید که صدها نفر به باربی چوریت معتاد می باشند. دکتر "اف، اُ، ولز" که در شهر ایپس ویچ سکونت داشت، در مجله پزشکان عمومی کالج سلطنتی انگلستان در سال 1973 تحت مقاله ای تشریح نمود چگونه او و همکارانش تصمیم گرفتند که به استثناء مورد بیماران معتادی که در صورت نرسیدن این دارو دچار تشنجات بدنی می شوند و موجب خطرات جدی خودکشی در میان آنان می گردد، برای هیچ مداوای دیگری آن را تجویز ننمایند. گفته شد که در ایالات متحده باربی چوریت ها سالیانه موجب مرگ 10،000 نفر می گردد، در حالی در سال 1972 این مواد موجب خودکشی 1000 نفر در کشور انگلستان گردید. یکی از روانپزشکان در ایالات متحده موفق شد که برای مداوای معتادینی که بیش از پنجاه سال سن داشته و مبتلا به فراموشی و گیجی بودند به روش مداوائی دست یابد و آن هم رهانیدن آنان از چنگال اعتیاد به باربی چوریت ها بود. تعداد روز افزونی از پزشکان جهان آزمایش انجام شده در شهر لکسینیگتون را تائید کردند و اثبات نمودند که ترکیبات داروئی باربی چوریت بالقوه اعتیاد آور و داروهائی خطرناک می باشند.

در سال 1975 گفته می شد که در انگلستان 500،000 نفر به طور منظم ترکیبات باربی چوریت مصرف می نمودند که 100،000 نفر از این تعداد به آن اعتیاد داشتند. متخصصین دریافتند که ترکیبات باربی چوریت اگرچه در ابتدا مانند الکل تاثیر موقت دارد، اما موجب انهدام شخصیت و ایجاد حالت ترس و وحشت می گردد. با وجود این هزاران پزشک عمومی هنوزم برای بیمارانی که مشکل بی خوابی داشتند و یا برای آرامش اعصاب خود مایل به مصرف دارو بودند، به تجویز ترکیبات باربی چوریت مبادرت می ورزیدند و در نتیجه در اواسط سال 1970 هنوز ترکیبات باربی چوریت معمول ترین داروهائی بودند که به منظور مداوای ترس و فراموشی تجویز می شد.

 

جلوگیری از مشکلات

در اواخر سال های 1970 مبارزه ی نسبتا موفقیت آمیزی علیه ترکیبات داروئی باربی چوریت در کشور انگلستان جریان داشت، که توسط گروه کوچکی از پزشکان مصمم سازمان یافته بود و هدف این پزشکان مبارزه ای علیه مصرف ترکیبات داروئی باربی چوریت و محدود نمودن مصرف آن بود که به اختصار جلوگیری نامیده شد این تلاش ها به تدریج اهداف یاد شده در میان اعضای حرفه ای پزشکی کمک نمود و نتیجه ی کار این بود که تجویز سالیانه ی این دارو در انگلستان به 500،000 محدود گردید. در نتیجه بعضی از معتادینی که از دسترسی به قرص های باربی چوریت محروم ماندند به بازار سیاه روی آوردند و کاهش این مواد موجب افزایش واردات غیر قانونی هروئین شد. اما دیگر معتادانی که با پزشک خانوادگی خود همکاری نمودند مصرف ترکیبات باربی چوریت که دیگر از نظر پزشکان قدیمی، از رده خارج شده بود را قطع کرده و به ترکیبات داروئی بنزودیازپام که داروی آرام بخش روز محسوب می شد روی آوردند.

در اوایل سال های 1980 تعداد پزشکانی که ترکیبات باربی چوریت تجویز می نمودند همچنان رو به کاهش بود و تا سال 1984 تعداد نسخه های تجویزی مصرف ترکیبات باربی چوریت برای افرادی که قبلا این دارو را مصرف نکرده بودند به 76،000 کاهش یافت. با این حال هنوز هزاران تن مصرف کننده معتاد به باربی چوریت به طور مرتب این دارو را از طریق تجویز پزشک خانوادگی خود دریافت می دارند. در ژانویه 1985، هنگامی که ابعاد مسئله در انگلیس شدیدا کاهش یافته بود، دولت بسیاری از ترکیبات باربی چوریت را تحت شمول مقررات تجویزی قانون سوء استفاده از داروها مصوب سال 1973 قرار داد.

مقررات جدید از طرف کارخانجات سازنده ی بنزودیازپام با هیجان استقبال گردید و چند روز بعد از به اجرا در آمدن آن، یکی از سازمان های پزشکی انگلستان از طریق انتشار آگهی بازرگانی یک صفحه ای در نشریات، پزشکان را از این تغییر آگاه نمود و طی این آگهی تبلیغاتی به این نکته اشاره شد که مقررات جدید موجب می شود که پزشکان عمومی وقت بیشتری صرف نمایند و به پزشکان خاطر نشان نمود که در تجویز ترکیبات باربی چوریت نام دارو به طور کامل با جوهر نوشته شود. در همان شماره روزنامه یکی از ترکیبات داروئی بنزودیازپام پس از گذشت ده سال تجربه کلینیکی به عنوان مخدری موثر معرفی گردید و مطالعات سه گانه ای که برای ارزیابی داروی جایگزین ترکیبات باربی چوریت انجام شده بود به نحوی مبالغه آمیز عنوان شد. از مطالعات یاد شده دو بررسی در سال های 1975 و 1976 انجام یافته است که نتایج آن ها در ژورنال تحقیقات پزشکی انتشار یافت. همان گونه که در کتاب "پزشکان کاغذی من" که در سال 1977 منتشر گردید آمده است جای شگفتی است که این نشریه در ازای دریافت مبلغی اجازه انتشار آگهی را در صفحات مقالات خود می دهد. در سال 1975 مبلغ دریافتی برای هر صفحه 85 پوند بود که برای انعکاس یک موضوع علمی مستدل مبلغ ناچیزی است.

بدون شک زمان مصرف ترکیبات باربی چوریت در انگلستان سپری شده است و فقط تعداد نسبتا کمی از پزشکان مسن برای مداوای اضطراب و بی خوابی به تجویز آن ادامه می دهند. اعتیاد به ترکیبات داروئی باربی چوریت که در سال های دو دهه 1960 و 1970 مشکل بزرگی محسوب می گردید اکنون جای خود را به اعتیاد به ترکیبات بنزودیازپام داده است، اما در بسیاری از کشورها اعتیاد به ترکیبات باربی چوریت هنوز مشکل روز است.

 

 مطلب مرتبط: بیماری اعتیاد طاعون قرن بیستم

 

علائم اعتیاد به باربی چوریت

معتادان به ترکیبات داروئی باربی چوریت پیوسته از عوارضی چون ارتعاش بدن، تندخوئی، حساسیت، تشنج، بی خوابی و اضطراب رنج می برند. آنان همچنین گاه از هوش می روند، به سختی تمرکز حواس می یابند، بیش از حد معمول مرتکب تصادفات با اتومبیل می شوند، گرایش عجیبی به زندگی مخفیانه و در انزوا دارند معتادان به این ماده، چنانچه به گونه ای غیر قانونی مواد مورد نیاز خود را خریداری نمایند، با مشکلات مالی دست به گریبان بوده و احتمالا به دزدی حتی از نزدیکان خود دست می زنند. به طور کلی عوارض جانبی معتادین به باربی چوریت مشابه معتادین به الکل است.

 

عوارض احتمالی در مصرف بلند مدت باربی چوریت

عوارض تشنج و اختلالات روانی از جمله افسردگی در مصرف کنندگان باربی چوریت شدت می یابد. مصرف بیش از حد باربی چوریت غالبا مرگ آور است و حتی یک بار مصرف اتفاقی می تواند موجب به مرگ شود.

 

عوارض ترک

معتادانی که به ترک باربی چوریت روی می آورند، احتمالا به بی خوابی و کابوس های شبانه مبتلا شده، بسیار مضطرب و حساس می شوند و از لرزش بدن رنج می برند. آن ها ممکن است به تشنج و حمله مبتلا شوند. به طور کلی عوارض ناشی از ترک باربی چوریت تقریبا مشابه با عوارض ترک الکل است. عوارض ناشی از ترک اعتیاد در معتادانی که مدت طولانی باربی چوریت مصرف نموده اند احتمالا بلافاصله پس از چند روز ظاهر می‌شود.

 

ترک اعتیاد باربی چوریت

 

ترک اعتیاد باربی چوریت

 

پیشنهاد بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران در مواردی که باربی چوریت توسط پزشک تجویز شده است (به طور مثال به عنوان داروی خواب آور) و تهیه ی آن قانونی انجام می گیرد این است که پزشکتان را تغییر دهید. بسیاری از پزشکان تجویز بیش از حد باربی چوریت را رد می نمایند و در ترک اعتیاد معتقد به تقلیل تدریجی مصرف می باشند.

در مواردی که معتاد باربی چوریت مورد نیاز را به صورت غیر قانونی به دست می آورد، پیشنهاد این مرکز ترک اعتیاد این است که مشکل را با پزشک خود در میان گذارد و مطمئنا اعتراف صادقانه معتاد پاسخ دلسوزانه پزشک را در پی خواهد داشت.

 

از آنجا که ترک اعتیاد این داروی مخدر با عارضه حمله و غش توام است ترک باید تحت نظر مستقیم پزشک متخصص قرار گیرد.

 

نکته مهم در معالجه این است که قطع دارو از شخص معتاد یکباره انجام نگیرد بلکه مصرف بایستی به تدریج و در طی زمان تقلیل یابد. مقدار زمان لازم جهت ترک بستگی به میزان مصرف، مدت زمان اعتیاد و نوع باربی چوریت مصرفی دارد. به هنگام ترک باربی چوریت مانند انواع دیگر اعتیاد دانستن اینکه چرا اعتیاد شروع شده بسیار مهم است. اگر شرایط محیطی و فشارهای موجود تغییر نیابد، معتاد احتمالا پس از ترک دوباره به مصرف باربی چوریت روی خواهد آورد.

 

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد

 

برای مشاوره ترک اعتیاد ترکیبات داروئی باربی چوریت با بهترین روش، با شماره تلفن های مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964