معرفی اعتیادی عجب توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: اعتیاد به داروهای غیر تجویزی

معرفی اعتیادی عجب توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: اعتیاد به داروهای غیر تجویزی

کمپ خصوصی و vip ترک اعتیاد فرمانیه در این مقاله خود قصد دارد نوعی از اعتیاد را بررسی کند که شاید کمی عجیب به نظر برسد. آیا تا به حال شده که فکر کنید داروهایی مانند مکمل‌های ویتامینی و معدنی یا آسپرین‌ها هم اعتیاد آور باشند.

 

خلاصه این مقاله مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تهران:

 

قصه داروهای غیرتجویزی اعتیاد آور از کجا شروع شد

 

قصه داروهای غیرتجویزی اعتیاد آور از کجا شروع شد

 

در سال 1918 به هنگام شیوع آنفلونزا در کشور سوئد، یکی از پزشکان که در کارخانه‌ای طبابت می‌نمود، گردی را که حاوی ماده فناستین بود برای گروه کثیری از کارگران تجویز نمود. نجات یافتگان از شیوع آنفلونزا احساس نمودند که این گرد نه تنها داروی موثری در مداوای حادترین نوع آنفلونزا می باشد بلکه موجب افزایش توان و تندرستی آنان می‌گردد. در نتیجه به مصرف آن گرد که بدون تجویز پزشک به صورت شربت در دسترس بود ادامه دادند.

در بخش‌های وسیعی از کشور سوئد مصرف این دارو به هنگام صبح امری متداول بود. افرادی که به عیادت دوستان خود در بیمارستان‌ها می رفتند به جای گل یا شکلات، گرد فناستین به آن‌ها هدیه می‌کردند، فناستین حتی برای هدیه تولد نیز استفاده می‌گردید. بدینگونه هزاران نفر در عین سلامت جسم و روح به گردی که ظاهرا برای تسکین سردرد مصرف می‌شود معتاد شدند. تا زمانی که شواهد خطرات بالقوه و مرگبار این گرد در دست نبود، این عادت همچنان باقی بود، حتی هنگامی که عوارض مصرف و اعتیاد به این نوع ماده مشخص شد نیز، مقاومت‌هائی از سوی مصرف کنندگان به عمل آمد.

این تنها یک نمونه از داروهائی است که بدون تجویز پزشک در دسترس مردم قرار گرفت و هزاران معتاد برجای گذارد، داروهای بسیار دیگری نیز موجود است که گفتنی‌های مشابهی دارد.

 

 مطلب مرتبط: معرفی هروئین، تریاک و مرفین ، علائم اعتیاد + بهترین روش ترک هروئین

 

 

طبقه بندی داروهای اعتیاد آور غیر تجویزی:

امروزه داروهای غیر تجویزی اعتیادآور را تقریبا میتوان در چند گروه اساسی طبقه بندی نمود که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

گروه اول داروهای اعتیاد آور غیر تجویزی: داروهای ویتامین و مواد معدنی

داروهای ویتامین و مواد معدنی، که مردم به صورت شربت و قرص آن‌را مصرف می‌نمایند هیچگونه اعتیاد جسمانی ایجاد نمی‌کند، اما کسانی که به مصرف آن ادامه می‌دهند، ممکن است بر این نکته معتقد شوند که بدون این داروها، بیمار و ضعیف می‌گردند (دچار سرماخوردگی‌های مکرر می‌شوند).

اینگونه افراد خواص بسیاری را برای ویتامین‌ها و ترکیبات معدنی ادعا می‌نمایند و میلیون‌ها تن از آنان حتی در رویای خود نیز نمی‌بینند که روزی را بدون مصرف این داروها آغاز نمایند. در واقع مصرف مکمل‌های ویتامین برای سلامت و تندرستی مانند این است که برای ایجاد تصویر بهتر تلویزیون میلیون‌ها وات برق اضافی به آن بدهید. زیرا ثابت شده است که ویتامین های مکمل هیچگونه کار مفیدی انجام نمی‌دهند (مگر فردی که آن را مصرف می‌نماید از رژیم غذایی صحیحی برخوردار نباشد).

تنها نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که افراد مصرف کننده به جهت اعتقاد بسیاری که به فوائد این مواد دارند در چنگال آن گرفتار می‌گردند. بیماری‌های مرارت باری که امروزه به سبب مصرف ویتامین‌های مکمل عارض می‌گردد احتمالا بیش از بیماری‌هایی است که بر اثر کمبود ویتامین‌ها رایج است.

 

گروه دوم داروهای اعتیاد آور غیر تجویزی: انواع بیشمار آسپیرین و مسکن‌های ملایم

 

گروه دوم داروهای اعتیاد آور غیر تجویزی انواع بیشمار آسپیرین و مسکن‌های ملایم

 

بیماران بیشماری در دنیا وجود دارند که مرتبا آسپیرین مصرف می‌نمایند و بدون آن احساس خلا دارند. این‌گونه افراد معتقدند که قرص‌های آسپیرین در مداوای سردردها موثر است و حتی از نظر آنان مصرف روزانه آسپیرین برای پیشگیری از سردرد نیز مفید است. آنان در چنگال منطق پوچ خود و آسپیرینی که آزادانه عرضه می‌گردد، گرفتارند.

 

گروه سوم داروهای اعتیاد آور غیر تجویزی: داروهای سرماخوردگی و سرفه

این داروها از جمله انواع گوناگون داروهائی که گرفتگی بینی را باز می کند و در بازار آزادانه عرضه می گردد اعتیاد آور می‌باشند زیرا همان عوارضی را که برای رفع آن مصرف‌می شوند به وجود می‌آورند. بیمار، ناآگاه از اینکه گرفتگی بینی وی به وسیله همان داروی مورد استفاده‌اش به وجود می آید به مداوای خانگی خود ادامه می‌دهد و به این ترتیب گرفتگی بینی و نیاز به دارو همچنان ادامه می‌یابد.

 

گروه چهارم داروهای اعتیاد آور غیر تجویزی: داروهای ملین

مردم بیشماری در سراسر این جهان «متمدن» پیوسته داروهای ملین مصرف می‌نمایند و با دستگاه دفع بدن خود همان گونه که با بچه های بازیگوش و سگ‌های تربیت نشده برخورد می گردد رفتار می‌نمایند، بدینگونه که برای تنبیه دستگاهی که خوب عمل نمی‌کند، مقدار زیادی داروی ملین می‌بلعند. مشکل این است که بسیاری از ملین‌هایی که بدون تجویز پزشک در اختیار بیماران است آنچنان تاثیر فزاینده‌ای دارد که عضله‌های معده در چنگال اعتیاد به آن گرفتار می‌شود، نتیجه این که به مجرد قطع مصرف داروی ملین، یبوست عارض می‌گردد و طی مدت کوتاهی دستگاه دفع مدفوع که طبیعی و سلامت بوده است کاملا به کمک دارو متکی می‌شود و بدین ترتیب دستگاه دفع فرد به داروهای ملین معتاد می‌گردد.

 

گروه پنجم داروهای اعتیاد آور غیر تجویزی: داروهای حاوی کافئین

اکثر مردم کافئین مورد نیاز خود را از نوشیدنی‌های گرم مانند، قهوه، چای، کاکائو و یا نوشابه‌های گازدار تامین می‌نمایند. اما تعداد بسیاری از محصولات داروئی در پیشخوان داروخانه‌ها بدون مجوز عرضه می‌گردد که کافئین نیز دارد. کافئین محرک سیستم مرکزی اعصاب می‌باشد و دارای آثار جسمانی بسیاری است، فشار خون و طپش قلب را بالا می‌برد، ترشحات اسیدی معده را افزایش می‌دهد و فعالیت‌های ذهنی را روشن تر و سریعتر می‌نماید. کافئین مخدری قوی و بالقوه خطرناک است که اگر بیش از اندازه مصرف شود امکان دارد که به نابودی فرد بیانجامد افزون بر این بدون هیچگونه تردید ماده مخدر بسیار اعتیادآوری است و میلیون‌ها انسان در چنگال اعتیاد انواع گوناگون آن اسیر می‌باشند.

 

 مطلب مرتبط: تاثیر مواد مخدر برروی نیروی جنسی

 

 

جمع بندی مرکز سم زدایی لاکچری فرمانیه

افزایش دانش روز افزون در حوزه بیماری اعتیاد باعث می‌شود تا نیاز به شناخت آن توسط خانواده‌ها بیشتر احساس شود. در چند مقاله قبلی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه سعی کردیم انواع مواد اعتیاد آور را بررسی کنیم. هدف ما از این سری از آموزش‌ها آگاه سازی جامعه نسبت به انواع مواد مخدر، محرک و در کل اعتیاد آور بوده است.

البته لازم به ذکر است که ممکن است بسیاری از افراد به موارد دیگری مانند کار، غذا و یا حتی ورزش نیز اعتیاد داشته باشند که این موضوعات در حوزه فعالیت مرکز سم زدایی ما نیست.

هدف ما کمک به لفزایش آگاهی در مورد بیماری اعتیاد است. خوشحال می‌شویم نظرات خود را از طریق تلفن های کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه، کانال اینستاگرام و تلگرام این مرکز به گوش ما برسانید.

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد لاکچری و VIP در تهران

 

کمپ ترک مواد مخدر فرمانیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964