چرا انسان معتاد می شود؟ بررسی دلایل شخصیتی توسط کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه

چرا انسان معتاد می شود؟ بررسی دلایل شخصیتی توسط کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه

سال‌هایی مدید کارشناسان و روانشناسان حوزه بیماری اعتیاد در سراسر جهان راجع به شناسائی اشخاصی که بیشترین احتمال اعتیاد برای آنان وجود دارد به بحث پرداختند. آشکار است که چنین دانشی بسیار مفید خواهد بود زیرا پزشکان را قادر به حفاظت بیمارانی می‌نماید که در معرض بیشترین تهدید بیماری اعتیاد قرار دارند. همچنین این دانش به مراکز سم دایی و ترک اعتیاد کمک خواهد کرد که از لحاظ شخصیتی به فرد معتاد کمک کنند تا شرایط بهتری پیدا بکند.

 

برای نمونه، گفته شده که اکثر معتادین مشکل شخصیتی دارند که موجب مشکلات اجتماعی است که نهایتا موجب پیدایش نیاز آنان به روی آوردن به مواد مخدر و پناه بردن به دیگر دست آویزهای خارجی می‌گردد.

 

راجع به خجالتی بودن، حساس بودن و بیش از اندازه عصبی بودن افرادی که معتاد می‌شوند بسیار بحث شده است. اینگونه افراد ممکن است در ظاهر خود را خوددار و قوی نشان دهند. اما به طور باطنی به علت هیجانات، ناآرام بوده و شدیدا به عشق و محبت نیاز دارند. در ایجاد رابطه نزدیک در افراد دیگر ممکن است مشکلاتی داشته باشند و تشخیص دهند که مواد مخدر با ایجاد آرامش و اطمینان به ایشان کمک می‌نماید و احساس تنهائی و ناامنی آنان را به آرامش مبدل می‌کند.

 

نواقص شخصیتی که باعث اعتیاد می‌شوند

 

روانشناسان دیگر بر این باورند که معتادین معمولا بی‌کفایت بوده یا به نوعی احساس حقارت می‌نمایند و به کمک مواد مخدر نیاز دارند، زیرا در برآوردن انتظارات اجتماعی خود را همواره ناموفق می‌بینند. آن‌ها به عنوان مثال معتادینی را عنوان می‌نمایند که در نتیجه عدم موفقیت در ارضاء انگیزه‌های والدین خود به مواد مخدر روی آورده‌اند. این افراد از احساس شدید گناه رنج می‌برند، بسیار کار می‌کنند و در معرض انتقاد قرار دارند. این گونه افراد هیچ گونه اعتمادی به خود نداشته، یا اعتماد به نفسشان کم است و ممکن است بسیار بیش از آنچه که فکر می‌کنند، موفق باشند. آنان غالبا تحت تاثیر احساس شدید ناامیدی دائمی و عدم موفقیت شخصی هستند و نیز ممکن است از یک احساس ناگفتنی، حتی ناخودآگاه عصبانیت علیه یکی یا هردو والدین خود رنج برند.

 

 مطلب مرتبط: مفهوم اعتیاد چیست؟ تعریف کمپ ترک اعتیاد فرمانیه از این موضوع

 

افزون بر این گفته شده است که اکثر معتادین رفتار کودکانه دارند، افسرده بوده و رفتارشان افراطی است، از هوش سرشار برخوردارند، از ناتوانی خود در کسب موفیت احساس شکست می‌نمایند، افرادی نامنظم هستند. از مقررات سرپیچی می‌کنند، در مواجهه با فشار زندگی ناتوان و معمولا بیش از اندازه پرتوقع هستند. به نظر می رسد که تمام محققین به این نکته اشاره دارند که اگر قرار باشد معتاد در قالب یک لغت توصیف گردد بایستی از لغت "نابالغ" استفاده نمود. مردم مواد مخدر مصرف می‌نمایند زیرا فشار زندگی را نمی‌توانند تحمل کنند و به اندازه کافی برای حل عاقلانه و فارغ از احساسات مسائل زندگی رشد نیافته‌اند.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه معتقد است باورهای غلط در مورد اعتیاد کمکی به حل آن نمی‌کند

اما ما به عنوان یک کمپ ترک اعتیاد خصوصی و قدیمی اطمینان داریم که این باورها ما را به جایی نمی‌رساند. زیرا حقیقت این است که کمتر فردی در میان ما می‌تواند ادعا کند که زندگی خود را کاملا تحت کنترل دارد و همیشه قادر به رویاروئی با مشکلات و فشارها بوده است. اکثر ما اقرار بر این داریم که تحت بعضی شرایط احساس عصبیت، نقص، عدم کفایت و یا سرکشی می‌نمائیم. در واقع این گونه عکس العمل‌ها به عوض نقض، امتیاز محسوب می‌گردد و به جای اینکه بر کیفیت زندگی ما صدمه وارد آورد عاملی در جهت بارور نمودن آن است زیرا این عدم اطمینان‌ها است که خود ما را به پیش می‌راند و موفق می‌نماید و این ضربه پذیری‌ها و سرکشی‌های انسان است که برای وی اندیشه‌هایی آفریننده به ارمغان می‌آورد.

 

مطالعه‌ی شخصیت جدا از عوامل، به هیچ وجه موفقیتی را به بار نخواهد آورد. در اینجا برای اثبات این ادعا دو نکته را بایستی ذکر نمود:

  1. شخصیت انسان چیزی شکننده و ضربه پذیر است که یا می‌توان تغییر بسیار کمی در آن ایجاد نمود و یا اصلا نمی‌توان برای آن کاری انجام داد. به هرحال باید کم و بیش آن را تسخیر ناپذیر دانست. انسان ممکن است بتواند طرز تفکر و انتظارات خود را در صورتی که ثابت شود زیان بار و مخرب می‌باشند، تعدیل نماید. اما بنیاد شخصیتی خود را نمی‌تواند تغییر دهد و نباید هم به این کار وادار گردد. تاریخ پر از شواهدی است که نشان می‌دهد افرادی که ضعیف‌ترین شخصیت ها را دارند مهمترین خدمات را به جامعه نموده اند.
  2. شخصیت فرد عامل تعیین کننده ایجاد اعتیاد نیست بلکه شرایطی که او را احاطه می‌کند عامل تعیین کننده است. همه‌ی ما بالقوه ضربه پذیر هستیم و نیز همه‌ی ما ضعف‌ها و ترس‌هایی داریم.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: نقش خانواده در تربیت نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد آنها

 

تنها عاملی که معتادین را از غیر معتادین جدا می‌سازد این است که معتاد در شرایطی قرار گرفته که طی آن ثابت شده شخصیت وی بیش از اندازه شکننده است. در حالی که فرد غیر معتاد از محیطی که در آن قادر است احساس کفایت و کنترل نماید منحرف نشده است. آنان که از معتاد نشدن خویش احساس غرور و رضایت دارند باید بخاطر داشته باشند که این سرنوشت و بخت ما انسان‌ها است که شرایط ضربه پذیری و نهایتا نیازهای ما را تعیین می‌نماید.

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه برای حل این مشکل چه برنامه ای دارد

امکانات کمپ خصوصی و لاکچری ترک اعتیاد فرمانیه، از جمله روانشناسان و مددیاران متخصص این مجموعه به بیمار و خانواده آن از طریق جلسات خصوصی و گروهی کمک می‌کنند تا بسیاری از مشکلات شخصیتی خویش را شناسایی کند. با این کار فردی که به تازگی قطع مصرف کرده، آگاهی بیشتری از شخصیت خود دارد. این امر موجب می‌شود تا احتمال لغزش و مصرف دوباره از طریق نواقص شخصیتی در فرد کاهش داشته باشد.

البته این پایان ماجرا نیست. خانواده فرد معتاد نیز باید همگام با او در راستای شناخت مشکلات شخصیتی خود و بیمارشان گام بردارند.

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد لاکچری و VIP در تهران

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964