چرا انسان معتاد می‌شود؟ بررسی تاثیر فشار و استرس زندگی بر روی اعتیاد

چرا انسان معتاد می‌شود؟ بررسی تاثیر فشار و استرس زندگی بر روی اعتیاد

کمپ فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران) امروز به رابطه فشار و استرس با اعتیاد می‌پردازد. یکی از دلایلی که باعث می‌شود انسان به سمت مصرف مواد مخدر و اعتیاد برود، همین استرس و فشار است.

ظاهرا به نظر نمی‌رسد که زندگی قرن بیستم فشار بیش از اندازه‌ای را بر ما وارد نماید. آنان که بخت به قدر کافی یارشان بوده تا در جهان مدرن امروزی زندگی نمایند، معمولا از غذای کافی برخوردار بوده و تقریبا بدون استثنا بر فراز سر خویش سقفی دارند. نیازهای اساسی ما معمولا به خوبی برآورده می‌شود و نگرانی ما در مقایسه با نیاکان و یا میلیون‌ها انسانی که در بخش‌های کمتر توسعه یافته جهان زندگی می‌کنند اندک است. انسان عصر حجر روزهای خود را با نگرانی برای یافتن غذای کافی و سرپناهی که شب را در آن به سر برد سپری می‌نمود و ما آن مسائل بنیادی را به راستی و به خوبی از میان برداشته‌‍ایم.

 

سبب بنیادی استرس و تنش کجاست؟

اینکه چرا ما این روزها را از تنش رنج می‌بریم ناشی از یک دلیل اساسی است. بدن ما دیر زمانی پیش طرح ریزی گردیده و برای اجتماع مدرن نامناسب است. ما برای این نوعی زندگی لحظه‌ای که در آن همیشه احتمال داشت ببری با دندان‌های تیز در گوشه‌ای در کمین‌مان باشد، ساخته شده‌ایم و به‌درد آن گونه شرایط می‌خوریم. اگر با یک موقعیت ناگهانی روبرو شویم بدن‌های ما به سرعت عکس العمل نشان می‌دهد. عضلات ما جمع می‌شود، قلب ما تندتر می‌زند، فشار خون ما بالا می‌رود، در عروق ما آدرنالین وارد می‌گردد، به داخل معده ما اسید ترشح می‌شود و بدن ما در وضعیت یک بسیج فوری قرار می‌گیرد.

 

سبب بنیادی استرس و تنش کجاست؟

 

تمام این تغییرات فیزیولوژی برای تجهیز مقاومت ترتیب می‌یابد. این تغییرات ما را در مبارزه، فرار، پریدن و بالا رفتن از کوه با سرعت غیر معمول و نسبتا استثنائی یاری می‌کند. ضربان تندتر قلب تضمین می‌نماید که خون هرچه بیشتر به عضلات رسد و در نتیجه مقدار اکسیژن فراوانی در اختیار آن‌ها قرار گیرد. بالا رفتن فشار خون نیز برای هدف مشابهی است. اسیدی که به داخل معده ترشح می‌گردد موجب می شود هر غذایی که در آن است سریعا به انرژی قابل استفاده‌ای تبدیل شود.

این ویژگی بنیادی انسان برای بقاء، که هر کس عکس العمل فوری نداشت زنده باقی نمی‌ماند، از نسلی به نسل دیگر منتقل گردید. افرادی که توانایی فرار، پریدن، بالا رفتن از کوه یا جنگیدن را نداشتند توسط ببرهای درنده و خون آشام از پای در می‌آمدند. بر اساس اصول ساده علم ژنتیک توسط روند معمول سلکسیون امروزه بخصوص ما برای مقابله با دنیایی پر از ببرهای تیز دندان خطرات جسمانی غیر منتظره آمادگی داریم.

 

 مطلب مرتبط: چرا انسان معتاد می شود؟ بررسی دلایل شخصیتی توسط کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه

 

متاسفانه این واکنش‌های طبیعی و خودکار دیگر مناسب نیستند و در واقع به جای کمک بازدارنده‌اند، زیرا ما دنیای خود را بسیار سریع‌تر از آنچه که بدن‌های ما قادر به پذیرش آن باشند تغییر داده‌ایم. به جای اینکه با یک ببر تیز دندان، گله‌ای از گرگ‌ها یا یک گراز وحشی روبرو گردیم احتمالا با بیکاری، قبض گاز، مامورین رسمی پلیس روبرو می‌شویم.

هیچکدام از این مسائل جدید را نمی‌توان به آسانی حل کرد. ضربان شدیدتر قلب، فشار خون بیشتر و یا عضلات گرفته پاسخگوی هیچ‌یک از این مسائل نمی‌توانند باشند.

چنین تغییرات ناگهانی در تاریخ هیچگونه سابقه‌ای ندارد. طرز فکرها، مدها، ترس‌ها، احساسات و انگیزه‌ها به سرعت تغییر شکل یافته است. تغییرات بنیادی در هدایت کشتی، امور پزشکی، علوم، تاکتیک‌های نظامی، کشاورزی، صنعت و غیره چهره‌ی دنیا را به‌کلی دگرگون ساخته‌اند. اما بدن ما همان است که چندین هزاران سال پیش بوده است. هزاران سال برای انطباق بدن انسان زمان می‌طلبد و ما بیش از آنچه برایمان مفید باشد به سوی جلو شتافته‌ایم.

امروزه واکنش‌های بدن ما برای حمایت از خود متاسفانه درخور و مناسب نیست. در مواجه شدن با صورتحساب سنگین گاز که توان پرداخت آن را نداریم، در رویارویی با تحقیقات حقوقی که تاب تحمل آن را نداریم، به هنگام بیکاری‌های ناشی از عوامل خارج از کنترل، یا روبرو شدن با نظام اداری متکی به قدرت که هیچگونه مسئولیتی نیز آن را محدود و تعدیل نمی‌کند، حتی برای یک نیاز ساده به یافتن فضایی برای پارک اتومبیل، واکنش ما همان است که در قدیم بوده است. عضلات ما منقبض می‌شود و قلب ما تندتر می‌زند. اما این واکنش‌ها که برای تهدیدهای جسمانی بوجود آمده در چنین شرایط دردی را از ما دوا نمی‌کند.

در واقع این واکنش‌های سنتی جسمانی از جهت دیگر نیز نامناسب‌اند، زیرا واکنش تند برای مسائل مدرن ما که از نظر زمانی به درازا می‌کشد نه تنها نامناسب است بلکه مسلما مضر خواهد بود. برای نمونه اگر برای تورم و بیکاری احتمالی نگران هستید، فشار خون شما بالا می‌رود و ضربان قلب شما تندتر می‌شود، تا زمانی که نگرانی شما ادامه یابد و این نگرانی ممکن است ماه ها یا حتی سالها ادامه داشته باشد.

نکته مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که ما در مقابل تنش‌ها، واکنش‌های گوناگونی داریم. عملا این فشار یا تنش نیست که سبب پدید آمدن مشکلات می‌گردد بلکه عامل مهمتر ناشی از نحوه‌ی واکنش هر فرد است. کسی که در مقابل تنش‌ها مقاومت بیشتری دارد ممکن است در مقابل هرگونه خطر، تهدید یا مشکلی بدون ناراحتی دوام آورد در حالی که فرد دیگری که مقاومت کمتر در مقابل تنش دارد ممکن است از رویارویی با تنش‌ها و فشارهای معمولی هم صدمه ببیند.

 

تاثیر استرس بر روی اعتیاد

 

طنز موضوع این است که فردی که احتمالا کمترین توانائی را در رویاروئی با دنیای مدرن دارد، قادر است دنیای پر از خطرات واقعی جسمانی را به بهترین وجه تحمل نماید و آنان که برای واکنش‌های فوری در مقابله با وحوش و دیگر تهدیدهای جسمانی مواجهه هستند در مواجهه با مسائل مهم و بلندمدت و لاینحل به سرعت صدمه می‌بینند.

از طرف دیگر آنان که در مقابل تهدیدهای جسمانی واکنش کندی نشان می‌دهند و در نتیحه در دنیای آمیخته با مسائل جسمانی مشکلاتی دارند تحت تاثیر مسائل و خطرات نوعی قرن بیستم قرار نمی‌گیرند.

 

 مطلب مرتبط: چرخه اعتیاد، چیزی که مانع می شود فرد معتاد نتواند به تنهایی اعتیاد خود را ترک کند

 

اعتیاد از جمله آثار فشار و استرس در زندگی

نتایج این تنش‌ها و فشارها نیز گوناگون است و در بعضی افراد اختلالات جسمانی پدید می‌آورد. اکنون مدارک بسیاری موجود است که نشانگر رابطه‌ی مستقیم تنش و فشار با ناراحتی‌های جسمانی مانند امراض قلبی، آسم، زخم معده و بی‌نظمی‌های پوستی است. بیماری‌های جسمی ناشی از تنش این روزها شدیدا متداول شده و مسائل روانی ناشی از آن نیز درصد بیشتری از جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. در میان هر گروه سنی، هرگروه اجتماعی، هر طبقه، هر حرفه و هر جنسیت، شمار زیادی از مردم از یکی از بی نظمی‌های رایج یعنی، اضطراب، عصبی بودن، بی خوابی و غیره، رنج می‌برند و این مشکلات عصبی و روانی است که غالبا به نوعی از اعتیاد منجر می‌شود.

 

افراد معتاد در شرایط مختلف برای جلوگیری از استرس چه موادی مصرف می‌کنند؟

نوع ماده‌ی مخدری که مورد استفاده فرد تحت فشار قرار می‌گیرد به طبیعت محیط زندگی و نیز معاشرین نزدیک وی بستگی بسیار دارد.

یک هنر پیشه‌ی بین المللی سینمایی احتمال دارد که به طرف کوکائین و اعتیاد به آن کشیده شود، یک معدن چی به آبجو و سیگار بگراید و یک زن خانه دار به یکی از ترکیبات داروئی بنزودیازپام متوسل شود. نوع ماده مخدر انتخاب شده و به سنت‌ها و انتظارات محلی نیز بستگی دارد. در شرق طریق سنتی برای برخورد با فشار آرام کردن واکنش‌ها در مقابل تنش است.

تریاک و هروئین به خصوص برای اینگونه نیازها بسیار مناسب‌اند زیرا مصرف کننده را هم آرام و هم خشنود و راضی می‌سازد و انگیزه‌ها خواست‌ها و انتظارات وی را کاملا از بین می‌برد اما در غرب مردم احساس می‌کنند که باید به راه خود ادامه دهند و بی‌پروا باقی بمانند و الکل که موانع را از میان بر می‌دارد ماده مخدر بسیار مناسب‌تری برای آن گونه واکنش‌ها است.

بالاخره نوع ماده مخدری که افراد مصرف می‌نمایند به نوع مراقبت‌های پزشکی موجود نیز بستگی دارد. در جایی که پزشک فراوان است بسیاری از مردم به مصرف ترکیبات دارویی بنزودیازپام روی می‌آورند.

 

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد لاکچری و VIP در تهران

 

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه، کمپ ترک اعتیاد مدرن در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964