اعتیاد به الکل و دخانیات و تاثیر تبلیغات بر روی آن از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

اعتیاد به الکل و دخانیات و تاثیر تبلیغات بر روی آن از نظر کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

دخانیات و مشروبات الکلی و اعتیاد آنها

از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه اعتیاد به دخانیات و  اعتیاد به مشروبات الکلی دو اعتیاد مهم به مواد مخدر است که تحت تاثیر تبلیغات بازرگانی است. غذا خوردن و قمار نیز در حد کمتر در حیطه‌ی این نفوذ قرار دارند. بدون شک تبلیغات بازرگانی برای سیگار و مشروبات الکلی تاثیر و پی‌آمدهای بسیاری برای مصرف کنندگان بالقوه این دو ماده مخدر دارد. اگرچه اکثر کشورهای سبک غربی دارای پاره‌ای مقررات برای کنترل میزان تبلیغات یا روشهای کاربرد آن هستند، اما شرکت های دخانیات و سازنده الکل در بهره برداری از امکانات تبلیغاتی بسیار زیرکانه عمل می‌نمایند.

 

مثال‌هایی از راه‌های رواج اعتیاد به دخانیات و مشروبات الکلی

برای مثال اگرچه تبلیغات بازرگانی برای سیگار در تلویزیون انگلستان ممنوع شده است، اما بسیاری از شرکت های دخانیات نام نوع سیگار تولیدی خود را توسط برگزار کنندگان مسابقات ورزشی با اندازه‌ی کافی در معرض دید مردم قرار می دهند و این نوع تبلیغ بی اندازه موثر است.

در گزارشی که در مجله ی تعلیم و تربیت بهداشتی در سال 1984 منتشر گردید فرانک لدویت یکی از محققین در بخش تعلیم و تربیت دانشگاه منچستر در تحقیقی بر روی 880 نفر از دانش آموزان دبیرستان شه منچستر دریافت که دانش آموزان مورد سوال اکثرا از نام سیگاری که غالبا با برگزارکنندگان برنامه‌های ورزشی در تلویزون در ارتباط بوده آگاهی دارند. در بررسی تعداد نوجوانانی که نام شرکت دخانیات را قبل و بعد از مسابقه بیلیارد اسنوکر که از تلویزیون پخش می‌گردید شناخته اند، روشن گردید که مجریان ورزشی که در تلویزیون ظاهر می‌شوند ابراز تبلیغات اثر بخشی برای سیگار خواهند بود.


شیوه ی تبلیغاتی مزبور امتیاز دیگری نیز دارد. افرادی که برنامه های تلویزیونی را تماشا می‌نمایند و نوع سیگاری را در تلویزیون مشاهده می‌کنند به سرعت نام محصول را با قهرمانان ورزشی خود تداعی می‌نمایند و این خود به محصول صنعتی، شکوه و موفقیت خاصی می‌بخشد. ساده‌تر این که، در واقع موفقیت یک شرکت دخانیات در تبلیغ محصول خود از طریق برگزاری مسابقات ورزشی احتمالا بیش از تبلیغاتی است که مستقیما انجام می‌گیرد.

 

 

مثال‌هایی از راه‌های رواج اعتیاد به دخانیات و مشروبات الکلی


با برگزاری مسابقات ورزشی قدر مسلم بسیار موثرتر می‌توان نام کالای تبلیغاتی را به ذهن بینندگان جوان (که مشتریان فردا را تشکیل می دهند) سپرد تا با صرف هزینه‌ای برای تبلیغات عادی که در تلویزیون انجام می‌گیرد.
در حقیقت تعداد روزافزونی از موسسات تبلیغاتی اینک به خوبی می‌دانند که برای جلب مشتریان به سوی یک محصول انجام تبلیغات بازرگانی از راه‌های غیر معمول غالبا مفیدتر است.

گفته می‌شود که یکی از شرکت های تحقیقاتی بازاریابی به یک شرکت دخانیاتی پیشنهاد نمود که برای فروش بیشتر محصولات به جوانان برای تبلیغ انواع سیگارهای کم جرم را فراموش نمایند و بطور کلی از طرح موضوعات بهداشتی اجتناب ورزند. در عوض به شرکت دخانیاتی توصیه نمود که تبلیغ خود را با آنچه که مورد توجه جوانان است مانند امور جنسی و الکل و یا با فعالیت های غیر قانونی مانند کشیدن گراس مرتبط نمایند.

محققان بازاریابی این برخورد بی پروا را از این رو پیشنهاد نمودند که طبق شواهد احتمال وادار نمودن نوجوانان به سیگار کشیدن از طریق اینکه سیگار را برای آنها مضر و غیرقانونی بدانند بیش از آن است که سیگاری را به عنوان نوع کم جرم تر و کم خطرتر برای آنان تبلیغ نمایند.

 

 مطلب مرتبط: نحوه ترک الکل و مسیر درمان آن

 

یکی از وظایف مهم تبلیغات بازرگانی برای دخانیات و الکل موثر بودن آن در جذب مصرف کنندگان جدید است. بنظر می رسد صنایع دخانیات و الکل معتقدند که تبلیغات آنان صرفا برای وادار کردن سیگار کشان و مشروب خورهای حاضر به تعویق نوع مصرف آنان است و به منظور وادار ساختن افرادی که سیگار نمی‌کشند و الکل مصرف نمی‌نمایند به شروع مصرف الکل و سیگار انجام نمی‌گیرد. 


در کتابی که تحت عنوان "تاثیر تبلیغات بازرگانی بر بازار مشروبات الکلی در بریتانیا" توسط اتحادیه شرکت‌های تبلیغاتی در سال 1983 انتشار یافت نویسندگان کتاب دکتر ال دبلیو هگن و ام جی واترسون اعلام نمودند که آگهی های بازرگانی برای الکل تماما در جهت تبلیغ نوع بخصوصی است و نام آبجو و مشروبات الکلی خاصی را تبلیغ نموده و هیچگاه نفس نوشیدن مشروبات الکلی را تشویق نمی نماید. این نویسندگان همچنین ادعا می نمایند که "فقط در صد کمی از جمعیت معتاد به الکل بوده و یا شدیدا" به سوء مصرف الکل می پردازند. استقلال و قدرت اتحادیه ی شرکت های تبلیغاتی را شاید بتوان از این بیان قابل توجه استنباط نمود.


افزون بر این شرکت های دخانیاتی حتی هنگامی که انحصاری نیز می باشند به تبلیغات بازرگانی ادامه می‌دهند. مشکل می‌توان پذیرفت تبلیغاتی که مردی موفق و ثروتمند را در حال سیگار کشیدن نشان می‌دهد بر تماشاگران جوان و غیر وابسته به نوعی سیگار اثر گذار نباشد. اگرچه شاهدی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. اما ما به عنوان کمپ ترک الکل در تهران با تجربه‌ای که داریم تاکید می‌کنیم که تبلیغات بازرگانی برای دخانیات و الکل بر تعداد مصرف کنندگان این دو ماده‌ی مخدر بیشترین تاثیر را برای جای گذارده است.

به عنوان گواهی دیگر بر این نظریه به کشورهای در حال توسعه‌ی جهان اشاره می‌کنیم. شرکت‌های دخانیات و سازنده‌ی الکل اکنون مقدار روز افزونی از محصول خود را در آن نقاط به فروش می‌رسانند و نسبت مرگ و میر ناشی از دخانیات و الکل نیز در آن کشورها رو به انفجار است. شک نیست که امروزه صنایع توتون و الکل تمایل بسیاری به افزایش فروش خود در کشورهای در حال توسعه دارند، زیرا می خواهند در صورت موفقیت غرب در مبارزات علیه الکل و سیگار سود خود را همچنان حفظ نمایند. همچنین شرکت های تبلیغات بازرگانی برای تشویق افراد جدید به مصرف دخانیات و الکل از حقه های تجاوزگرانه و بی پروای تبلیغاتی که در مناطق متمدن تر جهان ممنوع است استفاده می نمایند.

 

 مطلب مرتبط: همه چیز درباره اعتیاد به الکل و روش قطع مصرف در کمپ ترک اعتیاد

 

چه کسانی پشت تبلیغات آزادانه دخانیات و مشروبات الکلی هستند؟

 

چه کسانی پشت تبلیغات آزادانه دخانیات و مشروبات الکلی هستند؟

 

بدون شک دست اندرکاران مبادلات مواد مخدر که باعث اعتیاد به هروئین و اعتیاد به کوکائین می‌شوند را باید تعقیب و دستگیر کرد. اما بیشترین انزجار خود را بایستی با مدیران شیک پوش و تحصیلکرده ای که برای صنایع دخانیات، صنایع الکل و صنایع تبلیغاتی کار می‌کنند روا داشت. این افراد که خود دارای کودکانی دانش آموز می‌باشند، ویلاهائی در مناطق ییلاقی دارند، در میهانی‌های آنچنانی شرکت می‌نمایند و اتومبیل‌های شیک سوار می‌شوند. کاملا بر آنچه که انجام می‌دهند آگاهند و هم آنان هستند که "سیمای ناپسند سرمایه داری" را عرضه می‌دارند.

 

بهترین کمپ ترک اعتیاد لاکچری و VIP در تهران

 

مرکز ترک الکل فرمانیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد VIP در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964