علل گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور از دیدگاه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

علل گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور از دیدگاه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

تا به حال به این مساله فکر کرده‌اید که چطور یک نفر به مواد مخدر معتاد می‌شود؟ آیا به نتیجه‌ی خاصی هم رسیده‌اید یا خیر؟ در این مقاله از مرکز ترک اعتیاد VIP فرمانیه علل مختلف گرایش جوان‌ها به مواد اعتیاد آور را بررسی خواهیم کرد. بسیاری از جوان‌ها و حتی پدر و مادرها فکر می‌کنند که دلیل اعتیاد فرد، اصرار دوستان بوده است. در حالی که انگیزه‌ی مصرف مواد در جوان‌ها فقط اصرار دوستان نیست. اگر بخواهیم انگیزه‌های مصرف مواد مخدر جوان‌ها را بشناسیم، فهرست بلند بالایی ایجاد خواهد شد، برای مثال:

کنجکاوی، کسب لذت، تسکین درد، فراموش کردن مشکلات، شوخی و خنده، هیجان طلبی و تمایل به خطر کردن، احساس بزرگ شدن، پیوستن به گروهی خاص و...

از نظر مرکز ترک اعتیاد فرمانیه (مدرن ترین مرکز ترک اعتیاد) این دلایل با وجود این که خیلی هم مهم به نظر نمی‌رسند، تا حالا باعث اعتیاد میلیون‌ها انسان شده‌اند. عمده ترین علت اعتیاد جوان‌ها در ایران دو عامل کنجکاوی و کسب لذت می‌باشد.

امروزه متخصصین، یک عامل را زمینه ساز اعتیاد نمی‌دانند و معتقد هستند که عوامل مختلف دست به دست هم می‌دهند تا فرد را به اعتیاد بکشانند. این عوامل عبارتند از عوامل فردی (عوامل روانی، زیستی و بیولوژیک)، عوامل خانوادگی و عوامل اجتماعی. هر کدام از این سه عامل به تنهایی نیز می‌توانند موجب گرایش فرد به اعتیاد شوند.
یکی از مهم ترین عوامل گرایش جوان‌ها و نوجوان‌ها به مصرف مواد اعتیاد آور کنجکاوی و هیجان طلبی است.

 

عوامل فردی در گرایش جوانان به مواد اعتیاد آور


فشارهای عصبی و بیماری های روحی

کسانی که دایما در معرض فشارهای عصبی و محیطی قرار دارند، بیش تر از دیگران در معرض خطر گرایش به اعتیاد هستند. موقعیت‌هایی مثل کنکور، از دست دادن نزدیکان، شکست‌های عاطفی، مالی، شغلی، تحصیلی، انتخاب همسر و ... ممکن است که در زندگی هر جوانی پیش آیند و اگر شما راه صحیح مقابله با این موضوعات را ندانید، ممکن است که برای دستیابی به تسکین و آرامش مقطعی، به مواد اعتیاد آور روی بیاورید. از آنجایی که امروزه رابطه‌ی بین بیماری‌های روانی و اعتیاد به اثبات رسیده است، خیلی خوب است که جوان‌ها به جای راه حل‌های مقطعی و نادرست (مثل توسل به مواد اعتیاد آور و...) به فکر پیدا کردن راه حل‌های مناسب برای رفع مشکلات خویش باشند.


سن بحرانی

سنین شانزده تا بیست و چهار سالگی، سنین پر خطری برای جوان‌ها محسوب می‌شوند. فراموش نکنید که در این سنین باید بیش تر از هر دوره‌ی دیگری مواظب و مراقب سلامت و زندگی خویش باشید.


شخصیت‌های خاص

طبق تحقیقات کمپ ترک اعتیاد فرمانیه بعضی از افراد با خصوصیات شخصیتی خاص خود، بیشتر در معرض خطر اعتیاد قرار دارند. برای مثال کسی که به خاطر خجالت و رودربایستی، توان نه گفتن به دوستانش را ندارد، ممکن است که با هر تعارف ساده به مصرف مواد آلوده شود. ممکن است که یک نفر در نتیجه‌ی کمبود اعتماد به نفس به مواد مخدر روی آورد یا، بر عکس، دارای اعتماد به نفس بالا باشد و به خود بگوید که هرگز به یک معتاد تبدیل نخواهد شد. حال فردی را تصور کنید که تودار و منزوی است و با اطرفیان خود هم صحبت نیست و این فرد به دنبال مصرف مواد به حالاتی دست پیدا می کند و فکر می‌کند که می‌تواند مشکل رفتاری خویش را برای همیشه با مصرف مواد مخدر برطرف کند، در صورتی که اعتیاد به مرور زمان مشکلاتش را چندین و چند برابر خواهد کرد. جوانی هم که دایما نظرش عوض می‌شود و در تصمیم گیری بسیار ضعیف است، در آن لحظات خاص که باید برای یک عمر زندگی خود تصمیم بگیرد، اشتباه خواهد کرد.


مشکلات جسمانی

بعضی از افراد فقط به بهانه‌ی تسکین درد از مواد مخدر استفاده می‌کنند ولی در صورتی که با مراجعه به پزشکان و با بهره گیری از داروهای مسکن می‌توانند طوری درد را کنترل کنند که فرد به آن داروها وابسته نشود.


عدم آگاهی از خطرات مصرف مواد مخدر

متاسفانه، گروهی دایما در حال تبلیغ برای مواد مخدر می‌باشند، برای این که رفتار خویش رو توجیه کرده یا  مواد موردنظر خود را به فروش برسانند. ولی هیچ شکی نیست که اگر جوان‌ها از خطرات و عوارض مصرف مواد واقعا اطلاع درستی داشته باشند، درصد مصرف مواد مخدر برای آن فرد به صورت چشم گیری کاهش خواهد یافت.


نگرش مثبت به مواد مخدر

اطلاعات غلط همراه با باورهای نادرست، موجب می‌شوند که بعضی از افراد نگرش و دیدگاه مثبتی نسبت به مصرف مواد مخدر پیدا کرده و تخریب‌ها و مشکلات مصرف مواد مخدر برایشان از بین برود. پس افراد باید اطلاعات درست و نگرش درستی نسبت به خطرات و عواقب مصرف مواد مخدر داشته و بدست آورند. اما باید به این نکته توجه کرد که این اطلاعات را فرد از کجا و یا از چه کسی بدست خواهد آورد که نکته بسیار مهمی در ایجاد نگرش در فرد می‌باشد.


مشاغل خاص

تحقیقات مرکز ترک اعتیاد فرمانیه حاکی از آن است که بعضی از مشاغل خاص که فعالیت جسمی سنگین و همچنین تغییر ساعت‌های خواب و بیداری را به دنبال دارند، فرد را مستعد ابتلا به اعتیاد خواهند کرد. کسانی که مشاغل این چنین دارند باید بیشتر مراقب خود باشند. اضطراب، افسردگی شدید، پرخاشگری و رفتارهای ضد اجتماعی نیز  زمینه ساز بروز اعتیاد می‌باشند.

 

 مطلب مرتبط: یکنواختی زندگی دلیل اعتیاد بسیاری از معتادان از دیدگاه کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه

 

 

عوامل خانوادگی در گرایش جوانان به مواد اعتیاد آور

 

عوامل خانوادگی در گرایش جوانان به مواد اعتیاد آور

 

ممکن است که همه‌ی خانواده‌ها، در همه‌ی زمینه‌های مختلف کاملا موفق نباشند. ساختار خانواده‌ها همیشه یکسان نیست. بعضی از خانوده‌ها، بی سرپرست و یا تک سرپرست می‌باشند. این چنین خانوده‌هایی، معمولا با مشکلاتی مختلفی مواجه خواهند شد. البته ممکن است که مشکلات و دشواری‌های خانوادگی، در هر شرایطی اتفاق بیفتد. برای مثال وقتی که در بین افراد خانواده، فردی معتاد است، معمولا در آن خانواده تعداد افراد زیاد بود و جو خوبی در آن خانواده بر قرار نمی‌باشد. اگر چه همه‌ی این عوامل، مشکل آفرین می‌باشند اما باید این موضوغع را دانست که برای هر مشکلی، یک راه حل درست و منطقی وجود دارد. استفاده از مواد اعتیاد آور، بی شک راه حل این مشکلات نیست بلکه بر این دشواری‌ها خواهد افزود. اگر شما نیز با یکی از این مشکلات رو به رو هستید به چگونگی رفع این مشکلات فکر کنید، حتما با مشاور مدرسه یا یک بزرگتر مورد اعتماد، مشورت کنید. مطمئنا راه حل مناسبی برای حل مشکلات خود پیدا خواهید کرد.

 

اعتیاد راه حل رفع مشکلات نیست

در خانواده‌های پر تنش روابط عاطفی بین اعضا بسیار کم بوده و احتمال گرایش افراد خانواده به اعمال بزه کارانه و مواد اعتیاد آور بسیار بیشتر است.

 

عوامل اجتماعی در گرایش جوانان به مواد اعتیاد آور


در دسترس بودن مواد مخدر

یکی از عوامل اعتیاد در میان جوان‌ها در دسترس بودن مواد مخدر می‌باشد. اما برای مثال مگر قند و شکر در دسترس بیماران مبتلا به مرض قند نیست؟ پس چرا آن‌ها قند و شکر استفاده نمی‌کنند؟ پس باید به این موضوع توجه کرد که قرار نیست هر چیزی که در دسترس ما می‌باشد برای ما مفید بوده یا از آن استفاده کنیم.


زندگی در محل‌های پرخطر

خواه ناخواه همنشینی با افراد معتاد و رفت و آمد به محل‌هایی که افراد معتاد در آن مکان‌ها زندگی می کنند انسان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ساکنین این محله‌ها بیش تر از سایرین در معرض خطر می‌باشند اما نباید فراموش کرد که در این محل‌ها نیز، جوانانی زندگی می‌کنند که هرگز به مواد مخدر روی نخواهند آورد! باید دید که آن افراد برای جلوگیری از این موضوع چه رفتارهایی را انجام میدهند یا از آن‌ها کمک گرفت. اینگونه از افراد می‌توانند الگوی بسیار مناسبی برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر باشند.


باورها و آداب نادرست فرهنگی

متاسفانه، در بعضی از مناطق کشور مصرف مواد مخدر مشکلی ندارد و یا به دید اشتباه آن‌ها مواد مخدر خطرناک نمی‌باشد که این موضوع خود خطر بسیار بزرگی برای مصرف و روی آوردن به مواد مخدر محسوب می‌شود.

 

 

ضعف فرهنگ مشاوره

معمولا جوانان وقتی با مشکلی مواجه می‌شوند مایلند خودشان به تنهایی آن‌ها را رفع کنند؛ در حالی که هیچ فردی قادر نیست تمام مشکلات خود را به تنهایی حل کند. در این صورت فرد می‌تواند از افراد صاحب نظر کمک گیرد که این صاحب نظرها، مسلما پدر و مادر و یا افراد متخصص در امر مشاوره هستن. اگرچه فرهنگ مشاوره‌ی علمی در میان خانواده‌های ایرانی هنوز آن طور که شایسته است پذیرفته نیست، ولی همه‌ی ما باید برای این موضوع اهمیت زیادی قائل شویم.


مشکلات اقتصادی

بیکاری و فقر از دیگر علل اعتیاد در بین جوانان می‌باشد؛ در حالی که اعتیاد نه تنها درمانی برای فقر و بیکاری نیست بلکه مشکلات بسیاز زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت.


دوستان ناباب

بیش از نیمی از معتادان کشورمان اولین مصرف مواد مخدر را با تعارف دوستان مصرف کننده خود شروع کرده‌اند. ولی باید به این موضوع توجه کرده که فقط دوستان ناباب باعث مصرف مواد مخدر فرد نمی‌شوند، شاید دوست فرد خود نیز از موضوع اعتیاد آگاهی نداشته باشد و از شما بخواد که مواد رو با هم تجربه کنید. از قبل تمرین کنید که در این مواقع باید چه کار کنید!
"چون مواد هست پس مصرف کنم"، فقط یک بهانه است و یک دیدگاه کاملا اشتباه است.


اوقات فراغت و فعالیت‌های جایگزین

آیا در زندگی خود برنامه ریزی درست و مناسبی دارید؟ اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانید؟ اگر برای زندگی خود برنامه ریزی مناسبی ندارید این موضوع به خودی خود یک زنگ خطر بسیار مهم برای شما می‌باشد.

 

 مطلب مرتبط: چرا انسان معتاد می‌شود؟ بررسی تاثیر فشار و استرس زندگی بر روی اعتیاد

 

ما در مرکز ترک اعتیاد مدرن فرمانیه بر این باوریم که باید به چیزهایی که علاقه دارید فکر کنید، استعدادهای خود را کشف کنید و سعی کنید که زندگی و وقت خود را صرف مواردی که به آن‌ها علاقه و استعداد دارید بگذرانید. برای مثال عده‌ای از جوانان به ورزش روی می‌آورند، عده‌ای دیگر مطالعه در کتابخانه‌ها و فرهنگسراها را ترجیح می‌دهند، بعضی از جوان‌ها به کارهای هنری مانند تئاتر، موسیقی و... می‌پردازند و یا با کلاس‌های مختلف وقت خود را می‌گذرانند. پرداختن به چنین موضوعات باعث درگیر شدن با آن‌ها شده و شما را بسیار از درگیر شدن با اعتیاد دور خواهد کرد. و باید به این نکته توجه کرد که باید برای هر روز از زندگی خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم تا جایی برای مصرف مواد مخدر و پیدا کردن گرایش به آن وجود نداشته باشد. همینطور می‌توانید با مشاورین مرکز ترک اعتیاد VIP فرمانیه از طریق صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمائید.
 
مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه، آخرین تلاش شما برای ترک اعتیاد:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964