مرکز ترک اعتیاد VIP: مهارت‌ها و روش‌های امتناع از مصرف مواد اعتیاد آور

مرکز ترک اعتیاد VIP: مهارت‌ها و روش‌های امتناع از مصرف مواد اعتیاد آور
همه‌ی افراد اعتیاد (وابستگی یا نیاز به مصرف هر روزه‌ی مواد اعتیاد آور) را می شناسیم و با آن آشنایی داریم. حتما هر کسی در این باره موضوعاتی از طریق رادیو، تلویزیون و دیگر رسانه های جمعی شنیده است یا در بین بستگان و آشنایان کسی وجود دارد که با بیماری اعتیاد درگیر است. این مقاله که طبق تحقیقات مرکز ترک اعتیاد فرمانیه می‌باشد درباره مهارت هایی که برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر لازم است می‌باشد.
 

مواردی که باید آن‌ها را مورد توجه قرار داد تا از اعتیاد جلوگیری کرد

  • اگر کسی مصرف مواد مخدر را به ما تعارف کرد باید چه کار کنم؟
  • اگر دوستانم به مصرف مواد مخدر اصرار کردند باید چه کنم؟
  • آیا می‌شود فقط برای یکبار مواد مخدر مصرف کرد و آن را امتحان کرد؟
  • در چه مکان هایی نباید حضور داشته باشم؟
  • معنی مواد مخدر چیست ؟ لذت یا خطر؟
  • حرف‌های خود را باید به چه کسی بزنم؟
  • نقش اعتقادات و پایبندی‌های دینی در پیشگیری از اعتیاد چیست؟
  • چه باورهایی نادرست می‌باشند؟
  • از چه کسی درباره این موضوعات سوالات خود را بپرسم؟
 
 

اگر کسی مصرف مواد مخدر را به ما تعارف کرد باید چه کار کنم؟

اطلاعاتی که توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه جمع آوری شده است نشان دهنده آن است که ما ایرانی‌ها به خاطر فرهنگ سنتی خود، رد کردن تعارف دیگران یا به اصطلاح رد کردن دست دیگران را کار ناپسندی می‌دانیم. اما موضوع این است که یک فرد سالم هر تعارفی را که مخالف با سلامت خود ببینند به راحتی رد می‌کند و قاطع و محکم به آن «نه» می‌گوید.
این که ما بتوانیم به دوستان خود «نه» بگوییم، یک هنر است. باید این موضوع را قبول کنیم که «نه گفتن» می‌تواند در خیلی جاها به ما کمک کند. پس باید این مهارت را در خود تقویت کنیم. 
و به این موضوع که هر کسی که به ما مواد مخدر را تعارف کرد رد کرده و رابطه خود را با آن فرد قطع کنیم.
 
 
هنگام تعارف دوستان به مصرف مواد مخدر چه باید کرد؟
 

اگر دوستانم به مصرف مواد مخدر اصرار کردند باید چه کنم؟

آیا می‌دانید که فشار گروه کسانی که با شما هم سن هستند یکی از مسائل اساسی در اعتیاد جوانان به مواد مخدر می‌باشد؟ شاید توصیه‌های درست معلم، پدر یا مادر خود را قبول نکنید اما امکان دارد که به راحتی حرف‌های حتی نادرست دوست نزدیک خود را بپذیرید، فقط به این خاطر که دوستان تو، همسن و سال خود هستند.
تاثیر افرادی که به شکل شما لباس می‌پوشند، مثل شما رفتار می‌کنند و همسن شما هستند، روی شما  بسیار بیشتر است. اکثر افراد بیمار به اعتیاد، اولین بار مواد مخدر را از دست دوستان خود گرفتند. پس باید این آمادگی رو داشته باشید که اگر روزی یکی از دوستان نزدیک به شما مواد مخدر را تعارف کرد، جلوی اون بایستید. (پیشاپیش به این جمله‌ها فکر کنید و جوابشان را در ذهن خود آماده کنید: خیلی کیف داره، شنگول می‌شی، سرحال می‌شی، بی خیال می‌شی و ... و با کمی تردید شما را مسخره و مورد تمسخر خود قرار خواهند داد.
پس از قبل، جواب هایی را برای این موارد آماده تا دودل و متزلزل نشوید.
 
 

آیا می‌شود فقط برای یکبار مواد مخدر مصرف کرد و آن را امتحان کرد؟

عقیده ما به عنوان مدرن ترین کمپ ترک اعتیاد این است که به هیچ عنوان نمی‌شود گفت که با یکبار مصرف مواد مخدر به آن اعتیاد پیدا نخواهید کرد. اکثر جوان‌ها، اول با این طرز تفکر که تفننی مصرف می‌کنند، می‌خواهیم آزمایش کنیم، کنجکاویم بدونیم چیه، مصرف مواد را شروع کرده‌اند. هیچ کس با مصرف روزهای اول و دوم، فکر نمی‌کرد که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کند. و معتادی وجود ندارد که برای معتاد شدن مواد مخدر را مصرف کرده باشد. سوال دیگر این است که، پس این همه معتاد از چگونه به مواد مخدر معتاد شده‌‍‌اند؟ شاید تنها یک بار امتحان کردن مواد مخدر به اعتیاد منجر شود. آیا علاقه داری، پردین از ساختمان بیست طبقه یا دست زدن به سیم‌های برق رو یک بار هم که شده، تو زندگی خود امتحان کنید؟ مسلما نه! پس امتحان مواد مخدر برای یکبار هم مانند یکبار دست زدن به سیم‌های برق می‌باشد.

ما در کمپ کمپ ترک اعتیاد فرمانیه بر این باوریم که مواد اعتیادآور شامل موادی است که روی مغز تاثیر گذاشته و باعث هیجان، افسردگی، رفتار غیر طبیعی و یا گیجی می‌شود و مصرف پی در پی آن در فرد مصرف کننده ایجاد وابستگی می‌کند.
 
 
در مکان‌هایی که مواد مخدر وجود دارد نباید حاضر شد
 

در چه مکان‌هایی نباید حضور داشته باشم؟

هر قدر در «نه گفتن» مهارت داشته باشید و در مقابل فشار دوستان خود مقاومت کنید، اما با قرار گرفتن در یک جمع دوستانه می‌تواند شما را به سمت خود کشانده یا از نظر روحی و روانی شما را تحت فشار قرار دهد.

پس بهتره با علم به این که اکثر معتادان، اولین بار مواد را در همین جمع‌ها و میهمانی‌های دوستانه تجربه کرده‌اند، این مکان‌های آلوده رو هر چه سریع تر ترک کنید. اگر از قبل با خبر شدید که توی آن مهمانی خاص ممکن است مواد مخدر مصرف شود نباید در آن مکان‌ها حاضر شوید. به جمع‌های دوستانه‌ای که قرار است در آنجا مواد مخدر مصرف شود، وارد نشوید و اگر نمی‌دانسیت و در آنجا حاضر شدید، باید هرچه سریعتر آن مکان را ترک کنید.
 
 
مطلب مرتبط: مُد شدن مواد مخدر، علت جدید برای گرفتاری در دام اعتیاد
 
 

معنی مواد مخدر چیست ؟ لذت یا خطر؟

به دلیل اینکه عوارض سوء مصرف مواد مخدر (به این معنا که با اینکه فرد نسبت به مواد اعتیاد ندارد، ولی مواد مخدر را مصرف می‌کند و در مقایسه با وابستگی حالات خفیف‌تری را نشان می‌دهد) بسرعت ظاهر نمی‌شود. در آغاز بعضی‌ها تصور می‌کنند که مصرف مواد خطرناک نیست. اما باید بدانیم که مواد اعتیاد آور یک سم کشنده‌ی تدریجی می‌باشد که به مرور زمان اثر خود را نشان می‌دهد. بعضی از افراد نیز برای فروش مواد یا توجیه مصرف خود، به خاصیت‌های مواد مخدر اشاره می‌کنند، در صورتی که مواد مخدر دقیقا اثری معکوس دارد و به دلیل اینکه اطلاعات علمی جوانان در این مورد کافی نیست، به طور قطع به اشتباه دچار خواهند شد. برای مثال آیا می‌دانید که هربار مصرف حشیش یا ماری جووانا یا گراس، هزاران سلول مغزی را که هیچ وقت هم جایگزین نمی‌شوند را از بین می‌برد؟
 
 

حرف‌های خود را باید به چه کسی بزنم؟

تحقیقات مرکز سم زدایی فرمانیه نشان داده است که، افرادی که راحت تر با پدر و مادر خود صحبت و درد دل می‌کنند، کمتر به آسیب‌های اجتماعی، انحرافات و مشکلات اخلاقی دچار می‌شوند. پس باید به توصیه‌های پدر مادر خود توجه کرد. زیرا پدر و مادرها، همیشه خیرخواه فرزندان خود بوده و سعی می‌کننده که همیشه راه درست را به آن‌ها نشان دهند. ارتباط خود را پدر و مادر محکم کنید. مسائل و مشکلات خود را با آن‌ها در میان گذاشته و از آن‌ها راهنمایی بگیرید.
 
 

نقش اعتقادات و پایبندی‌های دینی در پیشگیری از اعتیاد چیست؟

تحقیقات ما به عنوان مدرن ترین مرکز ترک اعتیاد در ایران نشان داده است که در بسیاری از کشورهای دنیا کسانی که اعتقادات و پایبندی‌های مذهبی عمیق‌تری نسبت به بقیه افراد دارند، از خطر درگیر شدن با اعتیاد بیش تر در امان هستند.
 
 

چه باورهایی نادرست می‌باشند؟

دو مورد را باید حتما دانست چرا که نوجوانان و جوانان به آن‌ها زیاد توجه نمی‌کنند. مورد اول اینکه همه‌ی افراد فکر می‌کنند کسی که مواد مخدر را به جوان‌ها معرفی می‌کنند، قیافه آن‌ها با بقیه فرق دارد و حرکات و رفتار عجیبی از خود نشان می‌دهند. در صورتی که بیشتر معتادین به وسیله‌ی دوستان و آشنایان نزدیک خود به مواد آلوده شده‌اند. پس انتظار چهره‌های عجیب و غریب را نداشته باشید، بلکه به جای آن، دوستان و نزدیکان خود را دقیق تر بشناسید. دوم این که هیچ معتادی روزی که مصرف مواد رو شروع کرده است، دلش نمی‌خواسته که معتاد شود! متاسفانه بیش تر جوان‌ها فکر می‌کنند با بقیه فرق دارند و هر وقت که خواستند، می توانند مواد مخدر را ترک کنند و آن را دیگر مصرف نکنند، اما این طرز تفکر کاملا اشتباه بوده و به اعتیاد ختم خواهد شد.

 
 
مطلب مرتبط: علل گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور از دیدگاه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه
 
 

از چه کسی درباره این موضوعات سوالات خود را بپرسم؟

برای دستیابی به اطلاعات تخصصی و صحیح چه باید کرد؟ بعضی از جوان‌ها از نعمت داشتن والدین محروم هستند. بعضی‌ها هم به علت حجب و حیا یا احساس فاصله و نداشتن روابط صمیمانه، نمی‌توانند مسائل و سوالات خود را با پدر و مادر خود مطرح کنند، به همین خاطر با دوستان خود مشورت می‌کنند یا حرف‌های خود را پیش خود نگه می‌دارند.
وقتی با کسی درد دل نکنید، اضطراب و بیماری‌های روحی شدت پیدا می‌کنند و خطر گرایش به مصرف مواد اعتیاد آور برای فرد افزایش پیدا می‌کند. پس اول با پدر و مادر خود صحبت کنید و اگر هم به هر دلیلی نتوانستید، از مشاور مدرسه یا مشاوره حضوری مراکز مشاوره یا از طریق صفحه تماس با ما با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس گرفته و موضوعات مختلف را با ما در میان بگذارید. زیرا باید به این موضوع توجه کرد که اطلاعات بیشتر دوستان خود بیشتر از شما نیست. حتی اگر کمی هم بیش تر باشد، تجربه‌ی پدر و مادرها و یا تخصص مشاوران رو ندارند و ممکن است که دیدگاه آن‌ها کاملا اشتباه و نادرست باشد و شما را به اشتباه بکشانند.
 
کمپ ترک اعتیاد فرمانیه
 

کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه، آخرین تلاش شما برای ترک اعتیاد:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964