انواع مواد مخدر

انواع مواد مخدر

همانطور که در مشاورات مرکز ترک اعتیاد فرمانیه بیان شده است مواد مخدر گوناگونی وجود دارند که هرکدام اثری منحصر به فرد داشته و خطرات و آسیب‌های مختلف و خطرناکی را به همراه خود دارد. در این قسمت از آموزش‌ها و مشاورات مرکز ترک اعتیاد فرمانیه به بررسی انواع مخدر و شکل و نوع آن‌ها پرداخته‌ایم.

 

الکل

مصرف الکل باعث یک سری تغییرات رفتاری می‌شود. اگر الکل به میزان کم مصرف شود، باعث می‌شود که قوه‌ی تجزیه و تحلیل و هماهنگی در انسان از بین برود؛ این دو نیرو به خصوص در هنگام رانندگی بسیار لازم و ضروری هستند.

اگر مقدار متوسطی الکل مصرف شود، باعث بروز حالات پرخاشگری می‌شود. مقدار بالای مصرف الکل باعث خرابی روح و روان آدمی می‌شود. تغییرات بسیاری در توانایی‌های آدمی و حافظه و یادگیری شخص به وجود می‌آید. میزان بسیار بالای مصرف، باعث مختل شدن تنفس و سرانجام مرگ خواهد شد.

 

ماده مخدر الکل

 

ادامهی مصرف الکل شخص را به راحتی به سوی اعتیاد سوق می‌دهد. اگر مصرف الکل ناگهان قطع شود، باعث ایجاد علایم و نشانه‌هایی از قبیل نگرانی، رعشه، خطای حسی و تشنج می‌شود. اثرات مصرف الکل حتی به مقدار کم سال‌ها در بدن شخص می‌ماند. اگر مصرف الکل همراه با تغذیه‌ی بد و ناکافی باشد این اثرات عمیق تر خواهد بود و آسیب‌های ابدی برای شخص به وجود می‌آورد. مانند: آسیب رساندن به ارگان‌های حیاتی بدن از قبیل مغز و کبد. به علاوه، تحقیقات کمپ ترک الکل فرمانیه نشان می‌دهد که بچه‌هایی که والدین آنها الکل مصرف می‌کنند، بیش تر از دیگران در خطر مصرف این مواد هستند.

 

سیگار

دود کردن تولیدات کارخانجات دخانیات، امروزه سبب بسیاری از مرگ و میرها در جوامع مختلف است. سیگاری‌ها بیش تر از غیر سیگاری‌ها در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی از قبیل انسداد شریان‌ها قرار دارند. سرطان‌های ریه، حنجره، مری، مثانه، لوزالمعده و کلیه از دیگر بیماری‌هایی هستند که در افراد سیگاری شایع هستند. هر سال حدود 30 در صد از این افراد می‌میرند ( 130 نفر در هر سال). بیماری‌هایی از قبیل آمفیزم (اتساع و بزرگی عضوی در اثر گاز یا هوا) و برونشیت مزمن، در افراد سیگاری 10 مرتبه بیش تر از افراد غیر سیگاری اتفاق می‌افتد.

دود کردن سیگار در طول بارداری بسیار خطرناک است. در این حالت ممکن است به سقط جنین، تولد پیش از موعد، وزن کم بچه و حتی مرگ جنین و طفل منجر شود.

در داخل یک سیگار، 4000 نوع ماده‌ی شیمیایی وجود دارد. بیش تر این مواد باعث بیماری سرطان می‌شوند. ولی خطرناک ترین ماده‌ی شیمیایی در سیگار، نیکوتین است. نیکوتین باعث اعتیاد به سیگار می‌شود. اگر شخص به دود کردن سیگار معتاد شود، ترک کردن آن بسیار مشکل است. کم تر از 1000 نفر یعنی کم تر از 20 در صد افراد سیگاری موفق به ترک کردن سیگار در همان مرتبه‌ی اول می‌شوند.

 

حشیش

همه‌ی انواع حشیش اثرات مخربی بر روح و جسم انسان دارند. اثرات فیزیکی مصرف این ماده به صورت بالا رفتن فشار خون، قرمز شدن و تورم چشم، خشک شدن دهان و گلو، و افزایش اشتها است.

مصرف حشیش باعث اختلال در حافظه و آسیب رسیدن به قوه‌ی درک می‌شود. فرد، گذشتن زمان را احساس نمی‌کند و توانایی او در تمرکز و هماهنگی اعضای بدن که بویژه در رانندگی بسیار لازم است، کم می‌شود. شخص قدرت فراگیری خود را از دست می‌دهد. مصرف ماری جوانا می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های روانی از قبیل پارانویا (جنون ایجاد سوء ظن شدید و هذیان گویی و فقدان بصیرت) شود.

 

حشیش و ماریجوانا

 

به خاطر این که مصرف کنندگان ماری جوانا اغلب این ماده را به صورت عمیق تنفس می‌کنند و سپس دود آن را به مدت طولانی به داخل ریه‌ها می‌فرستند، این ماده سبب آسیب‌های جدی به سیستم ریوی و شش‌ها می‌شود. اگر دود کردن ماری جوانا به مدت طولانی ادامه یابد، باعث سرطان می‌شود. استفاده‌ی طولانی مدت از این ماده باعث اعتیاد و عمیق شدن آسیب‌های حاصل از مصرف این ماده می‌شود.

گل

ماده مخدر گل توهم زای طبیعی است که بعد از مصرف آن زمان برای فرد کند می گذرد. این ماده با تاثیر بر روی سیستم عصبی و قوی کردن حواس و تمرکز فرد در اوایل مصرف سبب می شود تا فرد احساس کند زمان کند تر می گذرد.  مصرف گل زمینه ساز بروز انواعی از اختلالات روان شناختی از جمله اضطراب، افسردگی، روان پریشی و خودکشی است. ماری‌جوانا عمدتاً به بخش‌های در حال رشد مغز صدمه می‌زند، این بخش‌ها شامل نورون‌های چند کاره‌ای هستند که در قسمت‌های مشخص از مغز وجود دارند و کنترل رفتارهای اجتماعی فرد و حافظه کوتاه مدت را بر عهده دارند. همچنین مصرف گل رفتارهای پرخطر در رانندگی را نیز افزایش می‌دهد و با توجه به توهم در حس بینایی و عدم هماهنگی و کاهش تمرکز در رانندگی، احتمال تصادف را افزایش می‌دهد.

 

     نوع                                                    شکل                               روش مصرف

ماری جوانا                                  جعفری خشک شده                دود کردن، خوردن

تتراهیدرید حشیش                     ژله ای نرم، کپسول                         خوردن

حشیش                                             قهوه ای                              دود کردن

 

 مطلب مرتبط: کمپ مدرن ترک اعتیاد و الکل فرمانیه: مغز شما در هنگام مصرف مواد مخدر ماریجوانا چگونه تحت تاثیر قرار می گیرد

 

مواد استنشاقی

اثرات فوری مصرف مواد استنشاقی شامل حالت تهوع، عطسه، سرفه، خون دماغ، خستگی، از دست دادن هماهنگی اعضای بدن و از دست دادن اشتها است. حلال‌ها و آئورسل‌ها همچنین باعث بیماری‌های قلبی و تنفسی و از بین رفتن قدرت تصمیم گیری می‌شوند. نیترات آمیل و نیترات بوتیل سبب سریع تر شدن نبض، سردرد و دفع بی اختیار ادرار و مدفوع می‌شوند. مصرف طولانی مدت این مواد باعث تورم کبد و آسیب‌های مغزی می‌شود. استنشاق عمیق این بخارات یا مصرف طولانی مدت این مواد باعث ایجاد رفتارهای خشونت آمیز، از خود بی خود شدن و سرانجام مرگ می‌شود. تمرکز شدید در استنشاق این مواد گاهی اوقات باعث خفگی هم می‌شود؛ زیرا در این حالت بر اثر فشار ناشی از ورود بخارات، اکسیژن جای خود را با این مواد عوض می‌کند و با تاثیر بر سیستم عصبی تنفس متوقف می‌شود. مصرف طولانی مدت این مواد باعث از دست دادن وزن، خستگی، عدم هماهنگی و خستگی عضلات می‌شود. ادامه‌ی استنشاق این مواد باعث آسیب‌های دایمی به سیستم عصبی خواهد شد.

نوع                                                   شکل                                          روش مصرف

اکسید نیترو                                    اسپری، داخل کپسول                     استنشاق بخارات

نیترات آمیل                                   مایع زرد و شفاف، داخل آمپول        استنشاق بخارتات

نیترات بوتیل                                  در بطری های کوچک                      استنشاق بخارات

هیدروکلرید کربن                            قوطی های رنگ نقاشی                 استنشاق بخارات

هیدروکربن ها                                چسب، تینر، بنزین                          استنشاق بخارات

 

کوکائین

مصرف کوکائین باعث تحریک شدن سیستم اعصاب مرکزی می‌شود. اثرات فوری این ماده شامل گشاد شدن مردمک چشم، بالا رفتن فشار خون، سریع تر شدن تنفس و ضربان قلب، و بالا رفتن دمای بدن است. گاهی اوقات مصرف این مواد باعث خفگی می‌شود در حالی که قبلا باعث زخم شدن مخاط بینی شده است. تزریق کوکائین می‌تواند سبب بیماری ایدز، هپاتیت و سایر بیماری‌ها شود. این ماده بسیار اعتیاد آور است و اثرات آن تقریبا بعد از مصرف مشخص می‌شوند. آسیب‌های فیزیکی این ماده شامل گشاد شدن مردمک چشم، سریع تر شدن نبض، بالا رفتن فشار خون، بی خوابی، از دست دادن اشتها، خطای حسی، پارانویا و حملات قلبی است.

نوع                                              شکل                                         روش مصرف

کوکائین                                     پودر کریستال مانند                            استنشاق، تزریق

کرک (یخ)                               گلوله های سفید مایل به قهوه ای                   دود کردن

 

انواع محرک ها

مصرف محرک‌ها می‌تواند سبب زیاد شدن ضربان قلب و تنفس، بالارفتن فشار خون، گشاد شدن مردمک چشم و کم شدن اشتها شود. به علاوه، مصرف کنندگان این مواد دچار سردرد، عرق ریزی شدید، دو بینی، گیجی، بی خوابی و دلواپسی و دلشورگی می‌شوند. مصرف بالای این مواد باعث سریع تر شدن ضربان قلب، لرزش اندام‌ها، از دست دادن هماهنگی و حتی غش کردن می‌شود. تزریق آمفتامین باعث بالا رفتن فشار خون، تب شدید و در نتیجه ایست قلبی می‌شود. به علاوه تاثیرات فیزیکی مصرف این مواد شامل احساس خستگی، نگرانی و بدخلقی است. مصرف کردن بیش تر این مواد باعث شدید شدن این علایم می‌شود. اشخاصی که به مدت طولانی از آمفتامین‌ها استفاده می‌کنند، دچار بیماری‌های روانی از قبیل توهم، خیالپردازی و پارانویا می‌شوند. این علایم معمولا بعد از دست کشیدن از مصرف ناپدید می‌شوند.

نوع                                          شکل                                             روش مصرف

آمفتامین                                کپسول و قرص                                خوردن، تزریق، استنشاق

متا آمفتامین                       پودر سفید رنگ، قرص، پارافین مانند            خوردن، تزریق، استنشاق

 

داروهای ضد افسردگی

تاثیرات مصرف داروهای ضد افسردگی شبیه به اثرات مصرف الکل است. مصرف میزان کمی از این مواد باعث ایجاد آرامش و آرامی عضلات می شود اما مصرف بالای این مواد سبب لکنت زبان، تلو تلو خوردن و کم شدن قدرت درک می‌شود. مصرف بسیار بالاتر این مواد سبب کم شدن تنفس، حالت کوما و سرانجام مرگ می‌شود. ترکیب شدن مصرف داروهای ضد افسردگی و الکل سبب تشدید تاثیرات این مواد شده و بسیار خطرناک است. مصرف عادی داروهای ضد افسردگی در مدت طولانی سبب تشدید بیماری روانی و آسیب رسیدن به بدن می‌شود. افرادی که به طور ناگهانی مصرف این مواد را قطع می‌کنند با آسیب‌هایی از قبیل نگرانی، بی خوابی، لرزش، هذیان گویی، تشنج و سرانجام مرگ رو به رو می‌شوند. مادرانی که دچار افسردگی هستند و در دوران بارداری از این داروها استفاده می‌کنند باعث آسیب دیدن فرزند خود می‌شوند.

نوع                                              شکل                              روش مصرف

باربی توریت                               قرمز، زرد، آبی                           خوردن

متا کالون                                   قرص                                    خوردن

آرام بخش ها                               قرص، کپسول                        خوردن

 

مواد مخدری که ایجاد اوهام و هذیان می کند

نوع                                                 شکل                                          روش مصرف

پنسی کلاپدین                       مایع، پودر کریستالی سفید رنگ،                    خوردن، تزریق، دود کردن،

قرص، کپسول، مخلوط با سیگار                       استنشاق به صورت اسپری

اسید لیسرژیک دی تی لامید،         قرص های رنگی، کاغذ جوهر خشک کن،           خوردن، لیسیدن کاغذ ژلاتینی و

ال اس دی                                  مایعی شفاف، مربع های کوچک ژلاتینی        مایع که ممکن است در چشم هم

                                                                                                                    چکانده شود

مس کالین                            صفحه هایی به رنگ قهوه ای سوخته، قرص، کپسول        جویدن، استنشاق، دود کردن

سیلوسیپیپن ها                  به شکل قارچ های تازه یا خشک شده                                 جویدن، استنشاق

 

مخدرها

                       نوع                                                      شکل                                                             روش مصرف

                                 هروئین                          پودر سفید مایل به قهوه ای، قیر مانند                            تزریق، دود کردن، استنشاق

              کدئین               مایع سیاه رنگ به شکل ورق های ضخیم کپسول                          خوردن، تزریق

                                        مرفین               کریستال های سفید رنگ، مایعی برای تزریق زیر جلدی، قرص                    خوردن، تزریق، دودکردن

                                       تریاک                    پودری به رنگ قهوه ای سوخته، تکه ای به رنگ قهوه ای سوخته           خوردن، تزریق، دودکردن

                         هب ریدین                   محلول پودر مانند سفید رنگ، قرص                                               خوردن، تزریق   

               سایر مخدرها                       قرص، کپسول                                                                  خوردن، تزریق

 

متادون

متادون از خانواده مواد شبه افیونى است و بیش تر در درمان وابستگى به دیگر شبه افیونى ها مانند هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارد. استفاده بیش از حد از این ماده اعتیاد به آن را منجر می شود. درمان اعتیاد توسط متادون باید تحت نظر پزشک باشد چراکه در غیر این صورت فرد به جای اعتیاد به ماده‌ی اولیه ، به متادون اعتیاد پیدا می‌کند

زمانى که متادون بر اساس تجويز پزشک مصرف مى شود، بسیار بى خطر بوده و آسیبى به اعضاى داخلى و یا قدرت تفکر وارد نمى کند، حتى درصورتی که براى سالها بطور روزانه استفاده شود. اما از آنجایی که متادون یک داروى قوى است و مى تواند براى کسانى که آن را بطور مرتب مصرف نمى کنند فوق العاده خطرناک باشد، به دلیل آن که این اشخاص نسبت به اثرات آن تحمل پیدا نکرده ان.  این دارو حتى دوزهاى بسيار پايين هم مى تواند براى بچه ها کشنده باشند.

مواد مخدر دیگر

بسیاری از داروها وجود دارند که به خودی خود هیچ ضرری ندارند ولی بعضی از آدم‌های سودجو در آزمایشگاه‌ها تغییراتی در فرمول این داروها به وجود می‌آورند و از آنها مواد مخدری می‌سازند که صدها بار از موادی که قبلا از آنها حرف زدیم قوی تر هستند.

یکی از این داروها دارویی است که معمولا در درمان بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف بی مورد این ماده باعث ایجاد حالت تهوع، تار دیدن، سرد شدن بدن، عرق کردن و اثرات روحی مانند نگرانی، افسردگی و پارانویا می‌شود. مصرف کم این مواد سبب آسیب‌های مغزی، ایجاد وهم و خیال، و از بین رفتن قدرت درک می‌شود.

 

 مطلب مرتبط: افزایش لذت جنسی دلیل اعتیاد به مواد مخدر

 

انواع استروئیدها

 

استروئیدها

استروئیدها یکی از گروه‌های بسیار قوی ترکیبی هستند که باعث ترشح هورمون جنسی در مردان بنام تستسترون می‌شوند. از سال 1930 به بعد، این مواد کم تر به صورت دارویی توسط پزشکان تجویز شده‌اند. موارد قانونی مصرف این مواد در کم خونی‌ها، سوختگی‌های شدید و بعضی از سرطان‌های سینه است. مصرف استروئیدها باعث افزایش وزن و توانایی و قدرت بیش تر عضلات می‌شود. استروئیدها بر کبد، سیستم تناسلی و قلب تاثیر بسیار مخربی دارند. مصرف این مواد، در مردان می تواند سبب عقیمی و ناتوانی‌های جنسی، و در زنان، باعث عقیمی و از بین رفتن خصوصیات زنانه خواهد شد. تاثیرات روانی این مواد بر هر دو جنس شامل بروز رفتارهای پرخاشگرانه، دیوانگی و افسردگی است. در حالی که بعضی از تاثیرات با سرعت خیلی زیاد بروز می‌کنند، بعضی دیگر مثل حملات قلبی ممکن است دیرتر بروز کنند.

نشانه‌های مصرف استروئیدها شامل فرز شدن، افزایش قدرت عضلات، بروز حالات پرخاشگرانه و علاقه به دعوا و مشاجره است. بروز یرقان و ایجاد خال‌هایی بر روی بدن از دیگر نشانه‌های مصرف این مواد هستند. تورم پاها، لرزش و سیاهی بدن از دیگر نشانه های مصرف این مواد است.

برای ترک هر کدام از این مواد مخدر در مرکز ترک اعتیاد با توجه به موادی که افراد مصرف می‌کنند مدت زمان ماندن در کمپ متفاوت است و به تبع آن هزینه‌های کمپ ترک اعتیاد هم متفاوت خواهد بود. 

 

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

مرکز ترک الکل فرمانیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد VIP در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964