کمپ ترک اعتیاد VIP: اعتیاد به مواد مخدر

کمپ ترک اعتیاد VIP: اعتیاد به مواد مخدر

براساس تحقیقات به عمل امده توسط مرکز ترک اعتیاد فرمانیه ( مدرن‌ترین کمپ ترک اعتیاد ) امروزه اعتیاد به مواد مخدر یکی از مشکلاتی است که جامعه و برخی از خانواده‌ها با آن دست به گریبان هستند. علل مختلفی را برای اعتیاد در نظر گرفته‌اند، پژوهشگران و محققان در اکثر رشته‌های روانشناسی، روانپزشکی، جامعه شناسی و... هر یک از دید خود راهکارهایی را برای پیشگیری و درمان اعتیاد ارائه می‌دهند. پزشکان جسم را درگیر می‌دانند و بنابراین تمام همت خود را صرف پاکسازی جسم بیماران می‌کنند.

روانشناسان، شخصیت و دیگر اختلال‌ها و استرس‌های روانی را در این مسئله درگیر می‌دانند و به تبع روان‌درمانی‌های مختلف را برای پاکسازی روحی و روانی این بیماران تجویز می‌‌کنند و محققان و دست اندرکاران در رشته‌های دیگر مبارزه با قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر یا مبارزه با بیکاری و فقر و غیره را به عنوان مسیر خود در نظر گرفته‌اند. همه روش‌های ذکر شده در بالا خالی از ثمر نیست. بر همه ما روشن است که حتی اصلاح قوانین و سیاست‌ها هم می‌توانند روی اعتیاد تاثیر داشته باشد. اینکه ما برای پیشگیری از اعتیاد باید به سمت جامعه پاک حرکت کنیم، بسیار خوب است اما بسیار مشکل و پر هزینه است.

ایده‌آل‌ترین حالت آن است که آموزش‌های لازم برای پیشگیری از اعتیاد را از مدارس ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان شروع کنیم و حتی حوزه فعالیت خود را به درون دانشگاه‌ها و پادگان‌ها و محیط‌های کاری و اداری گسترش دهیم و از تمام ظرفیت‌های موجود از جمله روزنامه، پوستر، کتاب صدا و سیما به صورت هماهنگ در مبارزه با این بیماری استفاده کنیم.

اگر خوب به اطراف خود نگاه کنیم می‌بینیم که حتی در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا نیز که این آموزش‌ها در سطحی کلان ارائه می‌شود باز اعتیاد وجود دارد و باز اگر دقت کنیم می‌بینیم که حتی پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا نیز نتوانستند با قاچاقچیان مواد مخدر به طور کامل مبارزه کنند.

 مافیای مواد مخدر به طور گسترده وارد سیستم جهان شده است و بسیاری از قدرت‌های بزرگ جهانی را زیر سیطره و نفوذ خود درآورده است. از طرفی سازمان ملل نیز کمابیش زیر تاثیر قدرت‌های بزرگ جهانی قرار دارد. لذا از سازمان ملل نیز کار موثری ساخته نیست. داد و ستد مواد مخدر در جهان به ترتیب از بالا به پایین زیر نظر کمیته ۳۰۰ قرار دارد.

 گروه توطئه‌گران جهانی که زیر نام کمیته ۳۰۰ فعالیت دارند، افزون بر برخورداری از قدرت کامل در روند تمامی رویدادهای جهانی تاثیر قطعی دارند.  

در یکی از روزهایی که در مرکز ترک اعتیاد VIP فرمانیه به این مسئله فکر می‌کردیم که بهترین راه برای مبارزه با این کمیته و در حقیقت پیشگیری و درمان این بیماری چیست، افکاری به ذهنمان خطور کرد که تصمیم گرفتیم آن را در خدمت خانواده‌های عزیز قرار دهیم.

 
 

 اگر افرادی وجود دارند که از هر وسیله‌ای برای ثروتمند شدن استفاده می‌کنند و دست به هر کاری می‌زنند تا به قدرت و ثروت برسند، ما نیز باید آگاهانه رفتار کنیم و بدانیم حوزه فعالیت آن‌ها خیلی وسیع است. اما می‌توانیم هر یک به سهم خود جلوی فعالیت‌های آن‌ها را بگیریم، فقط کافی است آگاهانه رفتار کنیم. خوب که به مسئله نگاه کنیم متوجه می‌شویم که گویی فقط خانواده‌های خاصی درگیر اعتیاد می‌شوند، در این زمان شروع به تحقیق این مسئله کردیم که اعتیاد در چه خانواده‌هایی ریشه دوانده است و فرزندان (روش‌های امتناع از مصرف مواد مخدر) و همسران کدام خانواده‌ها به این بیماری مبتلا شده‌اند، این یعنی شناسایی خانواده‌هایی که در خطرهستند و این یعنی همان خانواده‌هایی که افراد سودجو به آن‌ها به عنوان ابزاری برای بدست آوردن ثروت و قدرت نگاه می‌کنند.

 نتیجه تحقیق و تجارب ما در طول کار بالینی در مرکز VIP ترک اعتیاد فرمانیه با خانواده‌های بیماران دارای اعتیاد نشان داده است که عواملی در گرایش افراد به سوء مصرف مواد مخدر موثر هستند که در اینجا به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

عوامل موثر در گرایش به مصرف مواد مخدر

 

تنش در خانواده‌

 تنش در خانواده‌ها از جمله عوامل گرایش به اعتیاد است، آمار افراد معتاد در این گونه خانواده‌ها بیشتر از سایر خانواده‌هاست.

 

 

تنش در خانواده عامل گرایش به اعتیاد

 

 

عدم تسلط والدین به مهارت‌های تربیتی

عدم تسلط والدین به مهارت‌های لازم برای تربیت فرزندان موجب اختلال در شکل گیری شخصیت آنان شده و این مسئله احتمال گرایش فرزندان به مواد اعتیاد آور را افزایش می‌دهد.

 

وجود فرد معتاد در خانواده

وجود فرد معتاد در خانواده خطر بزرگی محسوب می‌شود که تمام اعضای خانواده را تهدید می‌کند. وظیفه والدین این خانواده‌ها بسیار سنگین‌تر از سایرین است. خانواده‌هایی که در توجه به زنگ‌های خطر مانند سیگار، گم شدن مستمر پول یا اشیای قیمتی در خانه، تغییر خلق و خو و رفتار فرزند، چهره برافروخته، امتناع از معرفی دوستان خود به خانواده و.... سهل انگاری می‌کنند یا در صورت عدم برخورد قاطع، زمینه اعتیاد را فراهم می‌سازند.

 

خانواده‌های تک والد

در خانواده‌های بد سرپرست، بی سرپرست، تک سرپرست به خاطرعدم وجود یکی از والدین یا عدم صلاحیت آنان در تربیت فرزندان احتمال بروز اعتیاد افزایش می‌یابد.

 

روابط عاطفی کمرنگ

در خانواده‌هایی که ارتباط‌های عاطفی کمرنگ باشد خطر گرایش به اعتیاد بیشتر می‌شود.

 

عدم گفت و گو در خانواده درباره اعتیاد

 خانواده‌هایی که برای جلوگیری از تحریک حس کنجکاوی فرزندان، از گفتگو پیرامون اعتیاد و ارائه اطلاعات صحیح به آن‌ها خودداری می‌کنند، فرزند ممکن است اطلاعات غلط را از دوستان خود و سایر منابع نامطمئن کسب کند، لذا آسیب پذیری بیش‌تر است.

 

 

عدم گفتگو در خانواده درباره اعتیاد

 

 

عدم وجود نظم در خانواده

 در خانواده‌هایی که اقتدار، نظم، کنترل و انضباط وجود نداشته باشد یا ضعیف است، احتمال گرایش فرزندان به اعتیاد بیشتر است.

 

والدین شنونده خوبی نیستند

 والدینی که شنونده خوبی نباشند، فرزندان حرف‌های خود را با دیگران مطرح می‌کنند و در نتیجه توصیه‌های آن‌ها را به راهنمایی‌های والدین ترجیح می‌دهند.

 

الگوی رفتاری نادرست والدین

 والدینی که الگوی رفتاری صحیحی ندارند، فرزندانشان رفتار صحیح را نخواهند آموخت و در نتیجه آسیب پذیری آن‌ها افزایش می‌یابد.

 

زندگی در مکان‌های پر خطر

 نزدیکی محل زندگی به مکان‌های تجمع معتادان یا محل‌های خرید و فروش مواد مخدر از عوامل خطر محسوب می‌شود.

 

 

تاثیر زندگی در مکان های پرخطر در بروز اعتیاد

 

نگرش نادرست برخی خانواده‌ها نسبت به مواد مخدر

نگرش مطلوب خانواده نسبت به مصرف مواد مخدر در برخی از مراسم غم و شادی به عنوان عامل خطر برای ابتلا به اعتیاد است.

 

فقر و بیکاری

 نداشتن مسکن، بیکاری و فقرعواملی هستند که منجر به ایجاد فشار روانی گردیده و ممکن است افراد در چنین خانواده‌هایی برای رهایی از چنین تنش‌هایی به مواد مخدر پناه ببرند.

 

بیماریهای جسمی، روانی

 نارضایتی‌های زناشویی، بیماری‌های جسمی، جنسی، روانی در افراد خانواده می‌تواند به عنوان عاملی برای ابتلاء به اعتیاد مورد توجه قرار گیرد.

 

 

مرکز ترک اعتیاد VIP: مهارت‌ها و روش‌های امتناع از مصرف مواد اعتیاد آور

 

 

تاثیر حمایت خانواده در ترک اعتیاد

قصد نداریم تمام مسئولیت معتاد شدن فرد یا درمان اعتیاد را به گردن خانواده بگذاریم. بیماران دارای اعتیاد خود بهتر از هر کس می‌دانند که مسئولیت تمام رفتارهایشان، هم مصرف و هم ترک به عهده خودشان است. اما خانواده تنها منبعی است که دلسوزانه و خالصانه می‌تواند از تمام ظرفیت‌های خود برای کمک به درمان اعتیاد استفاده کند.

 حال که برخی افراد برای کسب ثروت و قدرت از هر دری وارد می‌شوند لازم است که ما نیز تمام درهای ورودی را بر روی آن‌ها ببندیم. پزشک، روانشناس، مددکار، پرستار، پلیس و ... همه بر حسب وظیفه انسانی خود با هم بسیج شده‌اند تا این بیماری را درمان کنند، لازم است که خانواده‌ها نیز در کنار این تیم درمانی باشند و همه با هم هماهنگ به بیمار کمک کنیم تا دوره درمان خود را با موفقیت سپری کند.

 جالب است بدانید که در طول کار بالینی در مراکز بازتوانی اعتیاد متوجه شدیم افرادی که از حمایت خانوادگی خوبی برخوردار هستند کمترین میزان لغزش‌ها را داشته و یا اصلاً لغزش نداشتند و به گفته یکی از بیماران در حال بهبودی داشتن خانواده‌ای که بداند چگونه با بیمار در حال بهبودی رفتار کند، از هر روانشناس و پزشکی بهتر و مفیدتر است.

 
مرکز ترک اعتیاد خصوصی: انواع مواد مخدر
 

طبق تحقیقات کمپ ترک اعتیاد فرمانیه خانواده‌هایی که به تازگی متوجه شده‌اند که فرزند یا همسر آن‌ها دچار اعتیاد شده است بسیار گیج و سردرگم و افسرده هستند و فقط به دنبال راه چاره می‌گردند. برخی ناراحت و عصبانی می‌شوند و دست به رفتارهای ناشایستی مثل تنبیه یا پیشنهاداتی مثل طلاق، ترک منزل و طرد وی و ... می‌زنند، خانواده‌ها شوکه شده و اصلاً باور نمی‌کنند که فرزند یا همسر آن‌ها اعتیاد داشته است و هر روز این مسئله به افسردگی آن‌ها شدت می‌بخشد و افسردگی و اضطراب در آن‌ها سبب انجام رفتارهای ناشایست می‌شود. برخی خانواده‌ها که به دنبال راه چاره می‌گردند به مراکز بازتوانی اعتیاد مراجعه می‌کنند و خدمات لازم را دریافت می‌کنند، اما بعد از گذشت درمان در اغلب مواقع بیماران لغزش و نهایتاً عود می‌کنند و این خود باعث می‌شود که خانواده‌ها افسرده‌تر شده و ناامید از درمان‌های موجود، اعتیاد را از سرطان بدتر بدانند، وقتی با بیماران چنین خانواده‌هایی صحبت می‌کنیم مسائلی مطرح می‌کنند که پرداختن به آن‌ها خالی از لطف نیست، بیماران می‌گویند ما از درمان جسمی راضی هستیم، داروها را مصرف کردیم و همه چیز خوب پیش می‌رفت، کلاس‌های NA را نیز شرکت می‌کردیم و در گروه های درمانی مرکز ترک اعتیاد فرمانیه نیز حضور داشتیم، ولی آنقدر همسرم مرا تحت نظر داشت و آن قدر به من بی اعتماد بود که من نیز به این نتیجه رسیدم که چه مصرف کنم چه نکنم او فکر می‌کند من مصرف می‌کنم، بنابراین نتوانستم جلوی وسوسه‌هایم را بگیرم.

 بیمار دیگری عود داشت، می‌گفت: پدرم با من هیچ رفتار خوبی ندارد و هنوز که هنوز است من را معتاد صدا می‌کند. البته باز تکرار می‌کنیم، ما قصد نداریم مسئولیت لغزش، عود و درمان را به گردن خانواده‌ها بیندازیم و همیشه به بیماران در حال بهبودی آموزش داده‌ایم که ترک باید در درجه اول برای خودشان و بعد برای خانواده‌‌شان باشد.

اعتیاد به مواد مخدر، باید توسط افراد حرفه‌ای مانند مرکز ترک اعتیاد فرمانیه درمان شود اما خانواده‌ها نیز برای تسهیل این امر می‌توانند برخی از افکار، احساسات و رفتارهای خود را که شاید در روند درمان خللی ایجاد کند را شناسایی کرده و آن‌ها را اصلاح کنند به این امید که همه با هم به تماشای شکفتن گل‌های وجود بنشینیم و شاد باشیم، به شرطی که همه با هم تغییر و حرکت کنیم.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964