مدیریت لغزش و عود در بیماران مبتلا به اعتیاد

مدیریت لغزش و عود در بیماران مبتلا به اعتیاد

تعریف لغزش و عود از نظر مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

 

زمانی که بیمار وسوسه می‌شود و آن را تبدیل به عمل می‌کند اصطلاحاً گفته می‌شود که او لغزش کرده است و عود زمانی است که بیماری وی برمی‌گردد و او دوباره شروع به مصرف مواد اعتیاد آور کرده و مصرف خود را ادامه می‌دهد.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از لغزش دوباره

 

راهکارهایی برای جلوگیری از لغزش دوباره

 

 

تهیه لیستی از موقعیت‌های پر خطر

 

برای جلوگیری از لغزش و عود خانواده بیمار درگیر اعتیاد می‌تواند به بیمار کمک کند تا وی بتواند لیستی از تمام موقعیت‌های پر خطر فراهم کند. می‌توانید لغزش‌های قبلی و عودهای قبلی را مرور کنید و تمام موقعیت‌هایی که پر خطرند و باعث ایجاد یا شدت وسوسه‌ها در بیمار می‌شوند را شناسایی کرده و حتی‌المقدور شرایطی فراهم کنید که در چنین موقعیت‌های پر خطری قرار نگیرند یا اگر در چنین موقعیت‌هایی قرار گرفتند مهارت‌های مقابله‌ای را فرا گرفته باشند.

 

تغییر در سبک زندگی فرد درگیر اعتیاد

 

تغییر در سبک زندگی فرد درگیر اعتیاد

 

بهتر است تمام چیزهایی که وسوسه‌ها را تداعی می‌کنند کنار گذاشته شوند، حتی گاهی لازم است تا فرد یک تغییر اساسی در سبک زندگی خود دهد به این معنی که ساعت خواب و بیداری، تفریح و سرگرمی، کار و فعالیت و سایر امور روزمره را بررسی کرده و بعد تغییرات لازم را اعمال کند.

 

انجام فعالیت‌های لذت‌بخش

 

انجام فعالیت‌های لذت بخش

 

خیلی مهم است که فرد در آن ساعاتی که در طول روز مصرف‌کننده مواد مخدر بوده به انجام فعالیتی لذت‌بخش بپردازد. فرد باید علایق خود را بررسی کرده و فعالیتی که به آن علاقه‌مند است را جایگزین مصرف مواد مخدر کرده و خود را به نحوی سرگرم سازد. معمولاً این آموزش‌ها در گروه‌درمانی‌ کمپ های ترک اعتیاد از جمله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه به افراد ارائه می‌شود با این حال خالی از لطف نیست که خانواده‌ها نیز روی آن تأکید کنند.

 

 
 مطلب مرتبط: برنامه پیشگیری از لغزش کمپ ترک اعتیاد فرمانیه
 

اما فرض کنید بیمار شما با تمام تمهیداتی که اندیشیدید و تمام کارهایی که انجام دادید تا از لغزش و عود جلوگیری کنید، بعد از گذشت مدت زمانی پاکی، لغزش کرد و شما متوجه شدید که او لغزش کرده است و حتی در حالت بدتر متوجه شدید که او در حال حاضر مصرف‌کننده است.

چه واکنشی نشان می‌دهید؟

ابتدا به ذکر دو واکنش غلط از طرف خانواده‌ها می‌پردازیم و سپس واکنش صحیح را بیان می‌کنیم.

واکنش غلط: پدر و مادر متوجه شده‌اند که پسرشان شروع به مصرف کرده، پدر عصبانی می‌شود و مادر شروع به گریه می‌کند. پدر، پسرش را لکه ننگ می‌داند و می‌گوید: شما درست بشو نیستی، ولی این بار شما را در اتاقت حبس می‌کنم تا بفهمی که نمی‌توانی سر ما کلاه بگذاری، ترک کردن، فقط غیرت و مردانگی و اراده می‌خواهد که تو نداری ولی از این به بعد به تو یاد می‌دهم.

واکنش غلط: همسر متوجه می‌شود که شوهرش شروع به مصرف کرده، گریه می‌کند و او را سرزنش می‌کند و به وی می‌گوید: تو دروغ‌گویی، فقط به فکر خودت هستی، دیگر تحمل زندگی با تو را ندارم و همین الان خانه را برای همیشه ترک می‌کنم.

در هر دو حالت شاید در کوتاه مدت به خاطر ترس و تنبیه و احساس گناه ایجاد شده در فرد مصرف‌کننده، وی مصرف نکند ولی دیر یا زود چنین فردی به خاطر فشار روانی زیادی که به وی وارد شده در کنترل وسوسه‌ها و مقابله با آن‌ها دچار مشکل می‌شود و آن‌ها را تبدیل به عمل می‌کند. چون هنوز وسوسه‌ها پا برجا هستند و او مهارت مقابله در برابر وسوسه‌ها را نمی‌داند و در ضمن جو خانواده نیز دچار تنش شده و خانواده دیگراز او حمایت نمی‌کند.

واکنش صحیح: پدر متوجه می‌شود که پسرش شروع به مصرف کرده، پدر با این که ناراحت است اما عصبانی نمی‌شود و احساسات خود را کنترل می‌کند، کنار پسرش می‌نشیند و دلیل مصرف و دلیل وسوسه‌هایش را بررسی می‌کند و بعد دوباره برای وی توضیح می‌دهد که بیماری او وسوسه‌ها و عدم کنترل وی به آن‌ها هستند و از او می‌خواهد که برای کنترل بیماری از کلاس‌های آموزش مهارت‌های کنترل وسوسه استفاده کند، در ضمن پدر به پسرش اشاره می‌کند که می‌دانم وسوسه‌ها قدرت زیادی دارند ولی باید هر دو با قدرت بیش‌تری کار کنیم. و به او می‌گوید شاید من هم در این زمینه لازم باشد بیش‌تر کمک کنم، بیا با هم یک‌بار دیگر امتحان کنیم و برای همیشه وسوسه‌ها را مهار کنیم. موافقی؟

در این واکنش پدر علاوه بر این که احساس گناه در مراجع ایجاد نکرد، بلکه وضعیت به وجود آمده را به وسوسه‌ها نسبت داد و از ایجاد احساس گناه در او جلوگیری کرده و در ضمن به او راهی پیشنهاد داد تا او بتواند به کنترل وسوسه‌هایش بپردازد.

البته چنین مواقعی مقاومت بیماران بسیار زیاد است ولی همین که پدر او را سرزنش نکرد و دوباره بیماری وی را برایش تشریح کرد و تلاش کرد تا وی را به مسیر درمان بازگرداند بهترین کاری است که او می‌توانست انجام دهد.

 
 مطلب مرتبط: علل گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور از دیدگاه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه
 

در یک کلام تمام سعی خود را به کار ببرید تا لغزش اتفاق نیفتد ولی اگر لغزش اتفاق افتاد، خانواده با یک واکنش اشتباه می‌تواند وی را به مسیر مصرف مجدد و عود هدایت کند و بر عکس با یک واکنش صحیح و منطقی می‌تواند او را به چرخه درمان بازگرداند و لغزش را مدیریت کرده و از عود بیماری اعتیاد جلوگیری کند. 

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964